Jump to content

250 Λιτρα Reef Με Sump Στη Πλατη..


isildur_13

Recommended Posts

Ξεκίνησα στο μυαλό μου με κάτι αρκετά μικροτερο..ήθελα ενα νάνο να στησω! Αλλά αφού είχα τη γυαλα έτοιμη κ σιγουρευτηκα οτι το συστημα θα δουλέψει κ ετσι, το πιάσε ο Νιδαλ κ το κόλλησε..

Το σαμπ κατω είχε πολλές μανούρες..συν του οτι ξεφευγα σε λίτρα κ εξοπλισμό απο τα αρχικα μου πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Δεν πειραζη, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειακη που εχεις;; Για να δουμε ποσο να κανεις αναπληρωσει και ποσο για νερο αλλαγης......

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιπου 80 λίτρα..20 για αναπλήρωση καλά δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Υπερκομπλε!

Απλα και 15 πχ να σου βγει εισαι οκ και οτι μηνει για αλλαγη.... Βαλε καπακι/ια μονο για την εξατμισει.... Ειτε το δικο εαν εχει ειτε απο πλεξι γκλας.....

Καλο σχολασμα φιλαρακι.... Παω για νανι.... Τα υπολοιπα αυριο :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε...έχω κάμποσα κομματια βράχου στο κήπο απο παλια..τι χρειάζονται για να είναι κομπλε??

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ζωντανός καποτε, αρκετά πορώδες..βράχος θαλασσινού είναι ο οποίος έχει νεκρωθεί αλλά ειναι σε κήπο εδώ κ χρονια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ΑΝ γίνεται να μπει μέσα (θα σου πουν οι πιο έμπειροι) καλό θα ήταν να τον βράσεις...

Τώρα για βουτιά και παραμονή στο ξύδι δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ats/uas μαζί με ενα tunze 9004 στα λίτρα μου...μπορεί να "στεγνώσουν" το ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

αδερφε εγω στα ιδια περιπου λιτρα με deltec 600 και ats μια χαρα τα βλεπω ολα ,βεβαια ταιζω 5-6 φορες την μερα και 3 φορες την βδομαδα κατεψυγμενη,το στεγνωμα που λεμε ειναι τεραστιο θεμα και οσο και αν εχω διαβασει για αυτο οι αποψεις διιστανται ,και η γνωμη μου ειναι πως παιζουν αρκετα πραγματα ρολο για να συμβει, απο ρουτινες, ταισματα ,εξοπλισμο ,στοκαρισμα σε ψαρια και κοραλια,προσθετα που ριχνουμαι κτλ ας μιλησουν και εμπειροτεροι ομως..

Link to comment
Share on other sites

δεν στεγνωνει τοσο γρηγορα η χαρα του ταισματος το ατς η τα πελλετ.απλα το δευτερο ειναι λιγακι ποιο δυσκολο συμφωνα με αυτα που ακουω [δεν το εχω δουλεψει]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά διαβάζω τοσα..ταχω μπερδέψει..

Ats, caulerpa, chaeto, refugium..σε συνδυασμούς..όλα μαζί..θέλω βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Η chaeto ζει και αναπτήσεται απο το φως που τις παρέχουμε στο refugium αλλά και απο τα διάφορα μικροσωματίδια που υπάρχουν στην στήλη του νερού μας.

Αυτό ακριβώς κάνει και το ATS καθότι άλγη και αυτή.Οπότε πιστεύω πρέπει να διαλέξεις αν θα φτιάξεις refugium με chaeto ή ATS.

Η άποψη μου είναι ότι και τα 2 μαζί δεν γίνεται.(δεν το έχω επιχειρήσει) αλλά η λογική αυτό δείχνει.

Διάλεξε πιο βολεύει εσένα και τι ακριβώς ζητάς και πράξε ανάλογα :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται, η αλγη στο ats δεν ειναι ετοιμη, χτιζεται απ το μηδεν σιγα σιγα, ενω η χαετο ειναι ετοιμη και μεσα σε αυτη αναπτυσονται και οργανισμοι οφελιμοι για το ενυδρειο και τους κατοικους του(κοπιποδα κτλπ), μπορει καποιος να τα βαλει ολα μαζι ταυτοχρονα(σκιμμερ-αλγη-ats).... Ο Καππα πχ τα εχει ολα και συμφερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα εξαρτηθουν απο το χώρο που θα περισσεύει στο sumpακι..και ειδικα στο χώρο του skimmer... Προς το παρόν μια φωτο απο τον μέχρι τώρα εξοπλισμό

Tunze doc skimmer 9004

Eheim compact 1000

Vortech mp10

Aqualum celio

Χρειαζομαι και αλλη κυκλοφορία..controller θερμοκρασίας..ανεμιστηρακια(έχω στο μάτι το aquawind της tunze) και αυτόματη αναπλήρωση..Με υπομονή όλα ,με προγραμματισμό κ μελετηpost-14768-0-80140600-1396991401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο εξοπλισμός..με το καλό και γεμάτο φίλε! :thumbsu:

Σκέφτεσαι και για άλλη μια 10άρα Vortech?Νομίζω θα σου φύγουν πολλά στις Vortech...

Link to comment
Share on other sites

Πως και πηρες την 1000αρα την eheim, για να δωσω να καταλαβεις την ειχα στη φιλτροπλατη του νανο boyu 58λ που ειχα και ηταν νια χαρα, στα δικα σου σου λιτρα θα ειναι σιγουρα ανεπαρκης. Κριμα γιατι κατα τα αλλα ο εξοπλισμος σου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα εξαρτηθουν απο το χώρο που θα περισσεύει στο sumpακι..και ειδικα στο χώρο του skimmer... Προς το παρόν μια φωτο απο τον μέχρι τώρα εξοπλισμό

Tunze doc skimmer 9004

Eheim compact 1000

Vortech mp10

Aqualum celio

Χρειαζομαι και αλλη κυκλοφορία..controller θερμοκρασίας..ανεμιστηρακια(έχω στο μάτι το aquawind της tunze) και αυτόματη αναπλήρωση..Με υπομονή όλα ,με προγραμματισμό κ μελετηattachicon.gifIMG_20140409_001138.jpg

ξεκίνα με αυτήν την κυκλοφορία και βλέπεις στην συνέχεια

αντλία επιστροφής,μια χαρά μιας και δεν έχει μανομετρικό,φωτισμός,σκίμμερ κομπλέ...

μια απορία...γιατί δεν ξεκίνησες ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις..

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα γτ το ενυδρείο θα στηθεί στο καινούργιο σπίτι που θα πάω..δεν κρατιεμαι εύκολα..αλλά είναι κρίμα να μεταφέρω reef που τρέχει τους επόμενους μηνες..εξ'αλλου χωρίς τη βιασύνη έχω χρονο κ μελεταω τον εξοπλισμό σιγά σιγά...

Στο χώρο που είναι για την αντλία..δε χωραγαν μεγαλύτερες compact..μονο η 1000αρα..που θα δίνει τα μέγιστα γτ δεν έχει μανομετρικο..

Vortech γτ είμαι τρελακιας με την εμφάνιση στο main display ενυδρείο..κ όπως κ να το κάνουμε είναι οι πιο διακριτικες..με αλλη μια είμαι κομπλε πιστεύω..ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκανα γέμισμα να τσεκαρω το συστημα...όλα καλά...ΑΛΛΑ..αυτή η vortech ρε παιδιά κανει τοοοσο θόρυβο?? Τη μέτρησα στα 50 db..πολύ ενοχλητικό...

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι μεταχειρισμενη...8 μηνες λειτουργιας...την παιδευσα με το κεντραρισμα αρκετά...στο λιγοτερο θόρυβο εκανα κ τη μέτρηση..

Αλλαγή ρουλεμάν??

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι μεταχειρισμενη...8 μηνες λειτουργιας...την παιδευσα με το κεντραρισμα αρκετά...στο λιγοτερο θόρυβο εκανα κ τη μέτρηση..

Αλλαγή ρουλεμάν??

Μάλλον.... Εγώ να σου πω την αλήθεια θα την έδινα και θα έβαζα jebao.... Και θα τσίμπαγα και με τα ρέστα κανένα ζωντανό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αντλία δοκιμάστηκε κ αλλου..κ μάλλον ο θόρυβος κρίνεται κανονικός για vortech...

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα..

Αναρωτιέμαι όμως...ενα ηχομονωτικο κουτί..ώστε να καλύπτει το στεγνό κομματι της..δε θα μείωνε δραματικά το θόρυβο?? Ακόμα κ στο 100% της αντλίας??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...