Jump to content

Στήσιμο Πετρών Σε Αφρικάνικο


Safarpn

Recommended Posts

Η διακόσμηση και η διάταξη των διακοσμητικων μέσα στο ενυδρειο, πάντα με απασχολούσαν και στο μυαλό μου γύριζαν συνέχεια ιδέες μέχρι να καταλήξω στην καλύτερη τόσο για τα ψάρια μου όσο και για το μάτι μου. Στο Αφρικάνικο που έχω τωρα συμβαίνει το ίδιο. Έχω δει λοιπόν τρία διαφορετικά στησίματα όσο αφορά τις πέτρες και ειναι:

1. Οι δυο (τουλάχιστον) ξεχωριστές στοίβες, μια σε κάθε πλευρά π.χ.

2. Ενα ενιαίο νταμάρι απ' άκρη σ' άκρη σχεδόν, π.χ.

3. Η τοποθέτηση των πετρών χαμηλά π.χ.

Προσωπικά ξεκίνησα απο το ενιαίο νταμάρι και μετά απο παρότρυνση φίλων, σχημάτισα τις δυο στοίβες αλλα για κάποιο λόγο δε με ικανοποιεί αυτο και θέλω να καταφύγω στο τρίτο στήσιμο. Το τρίτο στυλ δε παίζει και πολυ και ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο; Σκοπός δεν ειναι να σχηματίσουμε κρυψώνες για να ψάρια μας είτε για ζευγάρωμα είτε για προστασία; Παίζει ρόλο αν κρύβονται σε "ρετιρέ" ή στο "ισόγειο"; Μου φαίνεται οτι η τρίτη λύση ίσως ειναι και καλύτερη γιατι δίνεται η δυνατότητα να σχηματίσουμε περισσότερες κρυψώνες και μάλιστα χωρίς να έρχονται σε επικοινωνία μεταξύ τους τα ψάρια, τουλάχιστον τόσο πολυ όσο στα αλλα δυο. Εννοείται βέβαια οτι δε θα υπάρχει μια μόνο σειρά απο πέτρες αλλα τουλάχιστον δυο.

Ποιά η άποψη σας και παρακαλω αιτιολογείστε της κάθε ένας και πείτε κι εσείς ποιό απο τα τρία στησίματα έχετε στο Αφρικάνικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Το τριτο στησιμο ειναι οντως και λειτουργικο,αλλα και πιο ομορφο απο τα αλλα δυο.Πρεπει ομως να παιξεις με διαφορα μεγεθη πετρων,ωστε να δημιουργηθουν οι κρυψωνες,αλλα και με καποιες μεγαλες ωστε να υπαρχει διακυμανση στο υψος,και να ξεφυγεις απο τη μονοτονια :)

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω σύμφωνο δηλαδή στο σκεπτικό μου; Γιατι οι Ελληνες χομπίστες το αποφεύγουν παρά πολυ ενώ σε ενυδρεια που βλέπουμε απο χομπίστες άλλων χωρών, παίζει πολυ σα στήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω σύμφωνο δηλαδή στο σκεπτικό μου; Γιατι οι Ελληνες χομπίστες το αποφεύγουν παρά πολυ ενώ σε ενυδρεια που βλέπουμε απο χομπίστες άλλων χωρών, παίζει πολυ σα στήσιμο;

Ναι,προσωπικα μου αρεσει......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά εμένα!

Δεν μου αρέσει καθόλου οι 2 στοίβες !

Εγω έχω προσπαθήσει να κάνω το ενιαίο αλλά από την μια πλευρά ψηλά και να κατεβαινει στην άλλη (σαν να σβήνει)

Το να είναι όλες χαμηλά ασφαλώς και δεν κανει κακο! Και δεν νομίζω να ενοχλεί τα ψάρια το ισόγειο από το ρετιρέ! Απλά όπως φαντάζεσαι κάνοντας πολυκατοικίες υπάρχουν περισσοτερα διαμερίσματα!

Άλλος ένα παράγοντας είναι αν έχουμε μπουνα η χαπς! Τα μπουνα ως γνωστό είναι στα ρηχά και είναι πετροψαρα (άρα θέλουμε περισσοτερες πέτρες , τα χαπς είναι πιο βαθιά κ θέλουν περισσότερο χώρο για κολύμπι!

Υγ σημαντικό ρόλο παίζει το μέγεθος του ενυδρείου και το μήκος! Πχ αν έχεις μήκος 2 μέτρα και έχεις 2 χαρεμια , μπορείς άνετα να φτιάξεις μόνο ισόγειο!

Υγ 2 πολύ κουραστικό να γράφεις μεγάλο μήνυμα από το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις στοίβες και τα νταμάρια παίζουν ρόλο και οι πέτρες που θα βάλεις. Εσυ που έχεις πλακέ πέτρες έχεις φτιάξει 200 κρυψώνες, εγω με τις στρογγυλεμενες, έχω κάνει δυο νταμάρια, έχω αρκετές κρυψώνες αλλα όλες μεταξύ τους επικοινωνούν. Αν βάλω τις πέτρες χαμηλα η "πολυκατοικία" θα μετατραπεί σε πολλες "μονοκατοικίες". Κατάλαβες τι εννοώ, δηλαδή θα έχω ίσως τον ίδιο αριθμό κρυψωνων αλλα θα ειναι αποκομμένες απο αυτές των άλλων ειδών ή ψαριών.

......ναι ρε φίλος, σκότωμα ειναι απο το κινητό!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα στη τρίτη εκδοχή δεν είναι μόνο όμορφη αλλά πιθανόν να είναι και εργονομική και βιοτοπική κυρίως

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα στη τρίτη εκδοχή δεν είναι μόνο όμορφη αλλά πιθανόν να είναι και εργονομική και βιοτοπική κυρίως

Θα συμφωνησω.Ειχα στησει τη δεξια μερια μου ετσι στο μεγαλο με τα tropheus αν θυμασαι Σωκρατη :)

1509924_10201572544978378_1804500351_n.j

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς να έχεις τις 2 πολυκατοικίες δεξιά και αριστερά και να τις ενώσεις με ένα ισόγειο! Δηλαδή να βάλεις αναμεσα πέτρες σε ύψος ισογείου! Τότε θα εχειες οικίες ίσα με κωμόπολη !!!(τι γράφουμε οι άνθρωποι)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω.Ειχα στησει τη δεξια μερια μου ετσι στο μεγαλο με τα tropheus αν θυμασαι Σωκρατη :)

1509924_10201572544978378_1804500351_n.j

Βεβαίως ,δεν ξεχνιούνται αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα στη τρίτη εκδοχή δεν είναι μόνο όμορφη αλλά πιθανόν να είναι και εργονομική και βιοτοπική κυρίως

Θα μπορούσα να μάθω και το σκεπτικό σας?

Διότι προβληματίζομαι γιατί να λέμε νταμάρια τότε?

Link to comment
Share on other sites

Το παν δυστυχώς είναι να πετύχεις πολλές φωλιές για τα ψάρια σου.. Απο όσο θυμάμαι πας για 3 χαρέμια αρα πρεπει να σαι πολυ προσεκτικός. Δεν θυμάμαι το μήκος σου αρα μάλλον είναι αυτός ο παράγοντας για το αν θα πετύχει το χαμηλό στήσιμο, το οποίο σίγουρα είναι πιο βιοτοπικο.. Επίσης, να εχεις υπόψην σου οτι οι κυρίαρχοι αρσενικοί είναι πολυ περιοχικοί και δεν ανέχονται και αλλά ψάρια ουτε να περνάνε απο τη φωλιά τους. Οποτε είναι μάλλον στοίχημα αν το καταφέρεις. Οτι πουν βέβαια οι δασκαλοι πανω. Μαλλον το κανεις για να βλέπεις τα ψάρια σου. Το τολμησα 2 φορες (πιο ελευθερο στησιμο) με ντεμασονι και λαμπιντο σε 120 μήκος και τελικά κατέληξα να βάζω κι αλλη πέτρα και να γυρναω σε νταμάρι λόγω επιθετικότητας. Και το 120 τελικά μου φάνηκε λίγο. :(

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, δε το κανω για να βλέπω τα ψάρια μου αφού πολυ απλα, κρυψώνες θα υπάρχουν και εκείνα θα εξακολουθούν να τις χρησιμοποιούν. Δεν είμαι κανένα παιδάκι να παίζω με την ψυχολογία των ψαριών μου μόνο και μόνο για να τα βλέπω. Εκείνο που όντως με βάζει σε σκέψεις κι εμένα ειναι το μήκος 1,20). Απο την άλλη, τα ψάρια που έχω ειναι απο τα ήρεμα mbuna. Το θέμα ειναι καθαρά αισθητικό, τα δυο νταμάρια ειναι πολύ "στημένο" σκηνικό, πολυ φτιαχτό, σχεδόν ψεύτικο. Αυτο ειναι που θέλω να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να μάθω και το σκεπτικό σας?

Διότι προβληματίζομαι γιατί να λέμε νταμάρια τότε?

Η εννοια νταμάρι ειναι απλη χρησιμοποιούμε πέτρες απο κει και πέρα πρεπει να συνδυάζονται κατά τη γνώμη μου εργονομία και βιοτοπικότητα

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να θυμηθουμε εδω πως ειναι ο βυθος σε πολλα απο τα σημεια της λιμνης.Υπαρχουν βεβαια και τα κατρακυλια,αλλα σε πολλα σημεια της η λιμνη δειχνει σαν ενα χαλι απο πετρες.

:)

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου παντως με 2 ομαδες ψαριων (και λεω ομαδες διοτι ακομη δεν εχω φτιαξει σωστα χαρεμια!)

και τα ψαρια ενηλικα και κοντα στο τελικο τους μεγεθος με μηκος 1,20μ νιωθω οτι μου λειπουν πετρες και ας εχω νταμαρι!

για αυτο ανεφερα πιο πανω οτι παιζει μεγαλο ρολο το μηκος του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειτε δεν μπορω να κανω multiquote απο το tapatalk.

@safarpn

Δεν το είπα με σκοπό να σε θιξω οτι δεν ενδιαφερεσαι για τα ψάρια σου. Απλα ήθελα να πω οτι στην Αφρική όσο και να θέλουμε να ομορφυνουμε το ενυδρείο τελικά τα ψάρια με τις συμπεριφορές τους θα μας δείξουν το δρόμο.Εγώ είδα ακριβως αυτό που είπε κ ο φίλος @samilias21 και ας μην μου άρεσε ο τοίχος με βράχο. Αλλωστε στην Αφρική παίρνεις ευχαρίστηση απο τα ψάρια σου και τις συμπεριφορές τους.

@διας το είπα κ πιο πάνω και ο Σωκράτης οτι το τρίτο είναι κ το πιο βιοτοπικο. Απλα στα ενυδρεία μας με το όχι απεριόριστο μήκος είναι στοίχημα (ή σωστες επιλογες) να σου κάτσει ενα τέτοιο στησιμο απο πλευράς επιθετικότητας. Εκτός αν πιστεύεις με την εμπειρία σου οτι πετυχαίνει. Πάντως σίγουρα αξίζει η δοκιμή. PS. Είχα δει παλιά εδω ενα πολυ ωραίο ενυδρείο με κάτι μαύρες πέτρες, λίγο φωτισμό και κατι βαλισνεριες και τροφεους που είχε μια πολύ ωραία άγρια ομορφιά.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε και τον αριθμό των ψαριών. Αν έχουμε λίγα ψάρια το χαμηλό στήσιμο μπορεί να προσφέρει 10 κρυψώνες (τυχαίο νούμερο).

Αν έχουμε γέννες άλλη μια στοίβα πέτρες μα δίνει 20, άλλη μία 30 κλπ. Σκεφτόμαστε πάντα με βάση τα είδη και τον αριθμό που έχουμε και όχι μόνο με το δικό μας μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι ακόμα τα αλλάξω το scape γιατι έχω ψαμμίτη και οι πέτρες ειναι στρογγυλεμένες, σχεδόν σφαιρικές πολλές απο αυτές και δε θα δείχνει έτσι όπως το σκεφτομαι. Θα δείξει.

Φώτη, αν βάλεις τις πέτρες σωστά, μπορείς να φτιάξεις παρά πολλες κρυψώνες. Φαντάσου οτι με 5 πέτρες έχεις αμέσως αμέσως 4 κρυψώνες αρκεί να το κανεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ξεκίνησα με δύο στοίβες στα πλάγια, που τις ήθελα να κου καλύπτουν τον εξοπλισμό,φίλτρα θερμοστατη κλπ, τις ενωσα όμως παράλληλα με το πίσω τζαμι, δημιουργωντας ένα μικρό τοιχακι,ώστε να καλύπτει μια αερο κουρτινα που είχα τότε, και στην μέση έβαλα μια πέτρα αρκετά ομορφή για την μεση του ενυδρείου.Στην συνέχεια και μετά από μια αλλαγή ψαροσυνθεσης αφαιρεσα αρκετές πέτρες σε κιλά αλλά στην όψη δεν φαίνεται ιδιαίτερα.Το επόμενο σχέδιο θα έχει αρκετές λιγότερες κερδίζοντας λίτρα και χορό για τα ψάρια, αλλά δεν νομίζω τόσο ίσο να φαίνεται ο εξοπλισμός...

Η σκέψη είναι για καταρράκτη στην μια πλευρά...

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι ακόμα τα αλλάξω το scape γιατι έχω ψαμμίτη και οι πέτρες ειναι στρογγυλεμένες, σχεδόν σφαιρικές πολλές απο αυτές και δε θα δείχνει έτσι όπως το σκεφτομαι. Θα δείξει.

Φώτη, αν βάλεις τις πέτρες σωστά, μπορείς να φτιάξεις παρά πολλες κρυψώνες. Φαντάσου οτι με 5 πέτρες έχεις αμέσως αμέσως 4 κρυψώνες αρκεί να το κανεις σωστά.

Δεν ειναι ακριβως ετσι ! διοτι τα ψαρια ειναι περιοχικα , αρα στην μια περιοχη που θα εχεις 4 σπηλιες ειναι μια περιοχη για αυτα!

μην μπαινουμε στην λογικη του ανθρωπου , μια σπηλια = μια οικια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι ! διοτι τα ψαρια ειναι περιοχικα , αρα στην μια περιοχη που θα εχεις 4 σπηλιες ειναι μια περιοχη για αυτα!

μην μπαινουμε στην λογικη του ανθρωπου , μια σπηλια = μια οικια !!!

Να δε θέλω να πω ότι στην κάθε κρυψώνα θα μπαίνει και ενα ψάρι. Θέλω να πω οτι βάζοντας τις πέτρες σε χαμηλή και στη σωστή διάταξη, μπορείς να πετύχεις πολλες κρυψώνες για όλα τα ψάρια. Μη κολλάνε στο παράδειγμα με τις 5 πέτρες που έφερα. Κανεις δε θα βάλει 5 πέτρες και θα μείνει εκει. Ηταν ενα παράδειγμα απλά.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτη ειναι μια απο τις χαρές στα Αφρικανικα!Να αχοληθεις ωστε να βρεις την ισορροπια στο δικο σου ενυδρειο.Οπως ειπατε ολοι καθε μια απο τις τρεις φιλοσοφιες στησιματος εχει τα πλεονεκτηματα της.Πρεπει ομως να βρεις στη δικη σου ψαροσυνθεση τι θα σε εξυπηρετησει ωστε να εχεις μια αρμονια/ισορροπια.Η βασικη αρχη ειναι μια:βλεποντας και κανοντας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...