Jump to content

Recommended Posts

Hταν ερωτας κεραυνοβολος!
Την πηρα πριν μια εβδομαδα αυγωμενη, και απο εχθες εχει αρχισει και τα αφηνει, πριν λιγο ειδα ηταν 1-2 μονο μικρα που κρεμονταν ακομα απο την κοιλια της!
Εχει γεμισει το ενυδρειο μικρα.

2014-1omicronsigmaf-245_zpsf0a487e5.jpg

2014-1omicronsigmaf-244_zpsc11101d4.jpg

2014-1omicronsigmaf-242_zps9acb8ab2.jpg

2014-2omicronsigmaf-11_zpsffe53fc4.jpg

Και τα μωρα, μολις τα εχει αφησει:

2014-2omicronsigmaf-4_zps0f25d1da.jpg

2014-2omicronsigmaf-45_zps76955486.jpg

2014-2omicronsigmaf-4a1_zpsa1547bfa.jpg

2014-2omicronsigmaf-43_zps222f314d.jpg

2014-2omicronsigmaf-56_zps498a7084.jpg



Δεν ειναι πανεμορφα;

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο :jawdrop: τα μικρά ειδικά έρωτας. Πόσο δύσκολο είναι να επιβιώσουν στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς........................ εγκεφαλικο.....

δωσε μερικες πληροφοριες.......

Link to comment
Share on other sites

Καταγωγη απο Νεα Γουινεα συγκεκριμενα στην λιμνη Aitinjo, σχετικα ειρηνικο ειδος, δεν ειμαι σιγουρος αν κατατασσεται στους αστακους η στις καραβιδες, γινεται απο 81-93mm, και σε χρωματα ροζ-πορτοκαλι η κιτρινο.

Η θερμοκρασια μπορει να ειναι απο 18-25 βαθμους, το ph απο 6-8.5, και η gh apo 5-20.

Kανονικα ισχυει οτι πρεπει να ειναι μονα τους στο ενυδρειο, γιατι μπορει να επιτεθουν σε αργα ψαρια η γαριδες, οπως επισης μπορει να πειραξουν τα φυτα.

Επισης τρωνε σαλιγκαρια, με προτιμηση στα physa.

Εγω παντως βρηκα ενα MTS κομμενο στην μεση.

Εγω τα εχω σε 92 λιτρα, με αρκετες κρυψωνες και φυτα.

Τους αρεσει να σκαρφαλωνουν σε πετρες και ξυλα, και θελει οπωσδηποτε καπακι στο ενυδρειο, γιατι ειναι αριστοι δραπετες!

Μπορουν να επιβιωσουν για κανενα μισαωρο εκτος ενυδρειου, αλλα καλο ειναι να μην χρειαστει να το διαπιστωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν! Μεγαλες φατσες! Με τι αλλο τα εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το κορίτσι σου φίλε μου.Και τα μικρά είναι όλα τα λεφτά !!!!!

Να τα χαίρεσαι και να τα δεις να μεγαλώνουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους, μεσα εχω μαζι τους καποιες γαριδες (ενηλικες) και σαλιγκαρια mts.

Για τα μικρα προς το παρον τριβω ταμπλεττες αλγης σε πιπερομυλο και τρωνε.

Την τριβω πανω απο ενα χωνι που εχω προσαρμοσει σωληνακι απο κατω, για να πηγαινει η σκονη κατ'ευθειαν στον βυθο και να μην σκορπιζει. (κληρονομια απο τα βεντουζακια) :)

Στην μαννα, ριχνω ολοκληρες shrimp wafers και τις τσακιζει ιδιως το βραδυ.

Λαχανικα δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, αλλα πιάσαμε.... :)

Να σε δω τι θα κάνει οταν μεγαλωσουν οι καραβιδουλές...

Πρεπει να ειναι σαν αυτά που ειχα κάποτε, εγω τα έχασα απο θερμοκρασια. 25 c πρεπει να ειναι πολυ για αυτα..

Αν τα δεις βαζουν στο στοχαστρο μια γαρίδα, και πανε σιγα σιγα, μεχρι να κουνηθουν ομως οι γαριδες φευγουνε, πολυ δυσκολα θα πιασουν τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, αλλα πιάσαμε.... :)

Να σε δω τι θα κάνει οταν μεγαλωσουν οι καραβιδουλές...

Πρεπει να ειναι σαν αυτά που ειχα κάποτε, εγω τα έχασα απο θερμοκρασια. 25 c πρεπει να ειναι πολυ για αυτα..

Αν τα δεις βαζουν στο στοχαστρο μια γαρίδα, και πανε σιγα σιγα, μεχρι να κουνηθουν ομως οι γαριδες φευγουνε, πολυ δυσκολα θα πιασουν τις γαρίδες.

Θα σας τα μοιρασω βρε, παρτε αριθμο!

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερες πληροφοριες:

H καταγωγη της ειναι απο την περιοχη Bird’s Head Peninsula στην New Guinea. Εχουν βρεθει μονο στην λιμνη Aitinjo..
Απαντωνται σε πολλες αποχρωσεις του κιτρινου, ροζ, και πορτοκαλι. Το μηκος τους μπορει να φτασει μεχρι 9-10cm.
Exoυν φανερα μικροτερα ματια απο ολες τις αλλες καραβιδες. Χρησιμοποιουν τις κεραιες τους για να βρισκουν την τροφη, αφου με τα ματια δεν εχουν καλα αποτελεσματα στα θολα η λασπωδη νερα .
Αποκαλουνται επισης "apricot yabbies". Χρειαζονται αρκετα ζεστο νερο. Αν η θερμοκρασια πεσει αρκετα, γινονται ληθαργικα, και αναστελλουν αναπαραγωγη και εκδυση.
Παντως μπορουν να ανεχτουν καποιες μεταβολες στο ph, σε αρκετα οξινο νερο ομως, δεν θα επιβιωσουν, η θα επηρρεαστει η αναπαραγωγικη τους ικανοτητα, η η εκδυση.
Χρειαζονται πληθωρα απο μερη να σκαρφαλωνουν, να κρυβονται, η να χωνονται. Ο αμμωδης βυθος ειναι ιδεωδης για να θαβονται, αλλα και οι τεχνητες σπηλιες ειναι επισης καλες. Μπορουμε να τις φτιαξουμε απο καρυδα, η σωληνες, και θα περασουν αρκετο χρονο μεσα εκει.
Πρεπει επισης να εχουν στην διαθεση τους ποικιλια απο φυτα, βραχους, και ξυλα για να κρυβονται εκει επισης. Προτιμουν επισης τις αποκλειστικες κρυψωνες, οποτε πρεπει να εχουμε αρκετες ειδικα αν φιλοξενουμε αρκετες στο ιδιο ενυδρειο.
Ειναι παμφαγες, με προτιμηση στα μερη φυτων σε αποσυνθεση. Μπορουμε να συμπληρωσουμε την διατροφη τους με φρεσκα λαχανικα, ταμπλεττες αλγης, shrimp pellets, φυλλαρακι για ψαρια, κ.λ.π.
Mπορουμε επίσης να ταισουμε πρωτεινουχες τροφες Θα πρεπει γενικα να ταιζουμε ποικιλια τροφων, και επιπλεον ασβεστιο ειτε σε σκευασμενη μορφη του εμποριου, ειτε τσοφλια αυγων αφου αφαιρεσουμε την εσωτερικη μεμβρανη, ειτε κοκκαλο σουπιας.
Χρειαζονται το ασβεστιο για να χτιζουν τον εξωσκελετο τους. Η θηλυκια κατά την αναπαραγωγη θα μεταφερει γυρω στα 40-50 αυγα, που θα μεταμορφωνονται σε διαφορα σταδια λαρβας για μερικες εβδομαδες, πριν τα ελευθερωσει όταν πια θα εχουν την ακριβη μορφη των ενηλικων
Ωριμαζουν αναπαραγωγικα, περιπου σε έναν χρονο..
Η θηλυκη καραβιδα σε ενυδρειο με ζεστο νερο, μπορει να αναπαραχθει μερικες φορες τον χρονο. Ειναι σε θεση να ζευγαρωσει ξανα, όταν οι λαρβες θα εχουν παρει την κανονικη μορφη των ενηλικων.
Τα ενηλικα ατομα μπορουν να εκδυθουν μια η δυο φορες τον χρονο, αν οι παραμετροι του νερου είναι σταθερες.Για μερικες ημερες κατά την διαδικασια της εκδυσης, είναι πολύ ευαλωτες σε επιθεσεις αλλων καραβιδων, μιας και κανιβαλιζουν.
Αν βλεπουμε ότι είναι ετοιμη για εκδυση, ισως είναι συνετο να την απομονωσουμε σε άλλο ενυδρειο, μεχρι ο εξωσκελετος της να σκληρυνει.
Δεν είναι πολύ κοινωνικο ειδος, και θα πρεπει να αποφευγεται η συγκατοικηση με ψαρια η αλλα ειδη, γιατι μπορει να γινει επιθετικη.
IΑν εχουν πολλες κρυψωνες και αρκετο διαθεσιμο χωρο στο ενυδρειο, δυο η τρια ατομα θα μπορουσαν ενδεχομενως να συμβιωσουν χωρις προβληματα. Ειναι πολύ ομορφα πλασματα, και παρουσιαζουν ιδιατερο ενδιαφερον να τα παρακολουθει κανεις, όταν σκαβουν η σκαρφαλωνουν.
Παντως είναι περισσοτερο δραστηρια την νυχτα, η σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.
Οι αλλαγες νερου θα πρεπει να ακολουθουν τους κανονες όπως και στις γαριδες, οσο γινεται πιο κοντα σε παραμετρους θερμοκρασιας ph-gh-kh, καθως ένα θερμικο σοκ θα μπορουσε να τις σκοτωσει.
Το προσδοκιμο ζωης τους είναι τα 2-3 χρονια.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει σε ξενα φορα και για 30 λιτρα, αλλα οταν μεγαλωνουν ασφυκτιουν, και στρεσσαρονται.

Σε αυτην την περιπτωση ειτε θα γινουν επιθετικα αν υπαρχουν και αλλα ειδη μεσα, ειτε θα ψαχνουν ευκαιρια να αποδρασουν.

Θα ελεγα οσο πιο μεγαλο, τοσο πιο καλα.

Μια "ισορροπημενη" επιλογη θα ελεγα ειναι τα 80 περιπου λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σαββα μερικες φωτο απο αυτες που ειχα ,μου φαινονται πιο ανοιχτοχρωμες σε σχεση με τις δικές σου.

Οπως σου ειπα προσοχη στην θερμοκρασία, εκτος απο εμενα τις εχασε και ο Γίαννης, στους 25 c,παρόλο που τις ειχε με crs μαζι. ... και τα ειχε σε μεγάλο ενυδρειο 400-5

dsc6178.jpg

dsc5194gj.jpg

dsc6191v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαββα μερικες φωτο απο αυτες που ειχα ,μου φαινονται πιο ανοιχτοχρωμες σε σχεση με τις δικές σου.

Οπως σου ειπα προσοχη στην θερμοκρασία, εκτος απο εμενα τις εχασε και ο Γίαννης, στους 25 c,παρόλο που τις ειχε με crs μαζι. ... και τα ειχε σε μεγάλο ενυδρειο 400-5

dsc6178.jpg

dsc5194gj.jpg

dsc6191v.jpg

Eσενα ειναι καποιο ειδος Cambarellus.

Πανεμορφο ζωντανο!!!

http://www.tfhmagazine.com/freshwater/feature-articles/the-orange-dwarf-crayfish-full-article.htm

Link to comment
Share on other sites

Σαββα μερικες φωτο απο αυτες που ειχα ,μου φαινονται πιο ανοιχτοχρωμες σε σχεση με τις δικές σου.

Οπως σου ειπα προσοχη στην θερμοκρασία, εκτος απο εμενα τις εχασε και ο Γίαννης, στους 25 c,παρόλο που τις ειχε με crs μαζι. ... και τα ειχε σε μεγάλο ενυδρειο 400-5

dsc6178.jpg

dsc5194gj.jpg

dsc6191v.jpg

Απο οσο μπορω να διακρινω Νικολα δειχνουν διαφορετικες, προς το παρον τις εχω στους 24, ειναι διπλα στο ενυδρειο των crs, και το καλοκαιρι παλευεται για 25.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η καραβιδομάνα! ή αστακομάνα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να μπουν δύο μαζί σε ένα ενυδρείο ανάλογου μεγέθους ή θα χάσουμε το πιο αδύναμο; Τα μικρά είναι ασφαλή με την μαμά τους;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να μπουν δύο μαζί σε ένα ενυδρείο ανάλογου μεγέθους ή θα χάσουμε το πιο αδύναμο; Τα μικρά είναι ασφαλή με την μαμά τους;

Mεχρι στιγμης η μαννα φαινεται να μην δινει σημασια στα μικρα, τα μικρα παλι οταν την δουν και πλησιαζει πεταγονται και φευγουν.

Φαινεται ειρηνικο ειδος, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βρεθουν 2 αρσενικοι στο ιδιο ενυδρειο τι θα γινει.

Με φουλ κρυψωνες ισως...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τυχερός είσαι πάντως που την πήρες και αυγομένη. Έχεις διαβάσει τίποτα για κανονική αναπαραγωγή σε ενυδρείο; Δηλαδή συνύπαρξη αρσενικού και θηλυκού;

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει για ειρηνικη συνυπαρξη ενος αρσενικου και 2-3 θηλυκων σε 80λιτρο, αλλα με πολλες κρυψωνες και φυτα.

Απο εκει και περα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας που θα βγαλει το καθε ζωντανο.

Οντως αυτη η γεννα ηταν πολυ ενδιαφερουσα απο πλευρας παρατηρησης.

Παντως η δικια μου αυγωθηκε σε ενυδρειο με αλλα 4-5 ατομα που ομως δεν μπορουσα να διακρινω φυλο.

Απο την πλευρα μου οσο θα μεγαλωνουν τα μικρα, θα προσθεσω αρκετες πετρες και ξυλα να εχουν να κρυβονται, και ιδωμεν.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...