Jump to content

Την Βοήθεια Σας


kritikopoulo

Recommended Posts

Γεια σας,,,θέλω την βοήθεια σας και της γνώσεις σας!

Εχω ενα ενυδρείο 480λιτρα με κιχλιδες. Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ ότι τα περισσότερα ψάρια ανεβαίνουν στην επιφάνεια σαν να θέλουν να αναπνεύσουν από έξω. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό;;; Βέβαια να επισημάνω ότι ο πληθυσμός μετά από γένες αυξήθηκε αρκετά και δεν ξέρω αν πρέπει να αφερεσω κάποια. Τώρα πρέπει να φτάνουν κάπου στα 30.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,,,θέλω την βοήθεια σας και της γνώσεις σας!

Εχω ενα ενυδρείο 480λιτρα με κιχλιδες. Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ ότι τα περισσότερα ψάρια ανεβαίνουν στην επιφάνεια σαν να θέλουν να αναπνεύσουν από έξω. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό;;; Βέβαια να επισημάνω ότι ο πληθυσμός μετά από γένες αυξήθηκε αρκετά και δεν ξέρω αν πρέπει να αφερεσω κάποια. Τώρα πρέπει να φτάνουν κάπου στα 30.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Επειδη εχεις ανοιξει το θεμα σε λαθος κατηγορια,πες τι κιχλιδες εχεις για να το μεταφερω στη σωστη κατηγορια.

Τα ψαρια οταν το κανουν αυτο σημαινει οτι υπαρχει ελειψη οξυγονου στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλή ανατάραξη του νερού απο το σπρέι μπαρ του φιλτρου ή με άλλο τροπο;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Οριστε;;; Βασικά δεν κατάλαβα τι θες να πεις φίλε μου. Αν εννοείς για τα φίλτρα από την μια πλευρά τραβάει και από την άλλη στέλνει το νερό. Στην ήθος τα ψάρια μαζεύονται από την πλευρά που τραβάει το νερό. Δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σιμασια

Link to comment
Share on other sites

Το νερό πρέπει να οξυγονώνεται, η έλλειψη οξυγόνου τα οδηγεί στην επιφάνεια να περνούν τοξοβολία απο εκεί, όπως κανουν και τα δικά σου δηλαδή. Το σπρέι μπαρ του φιλτρου θα πρεπει να το έχουμε σε τέτοια θέση στην επιφάνεια, ώστε κατα την έξοδο του νερου να δημιουργείται στην επιφάνεια ένας μικρός κυμματιαμός, ανατάραξη. Ενας άλλος τρόπος για την οξυγόνωση του νερού ειναι η χρήση αεραντλίας και αερόπετρας (πορόλιθος), δηλαδή η δημιουργία φυσσαλίδων μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου. Ανβθελεις κανε μας μια αναλητικη παρουσιαση του ενυδρειου σου για να εχουμε μια πιο σφαιρικη εικονα του ενυδρειου σου.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο safarpn πρέπει να κανεις αναταραξη επιφάνειας η να προσθέσεις αεραντλια !

Κάνε μας όμως και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου να το χαρούμε

Link to comment
Share on other sites

Κρητικοπουλο πρεπει να υπαρχει κυματισμος στην επιφανεια για να οξυγονωνεται το νερο σου,Φυσαλιδες οξυγονου δεν τις προτιμω μιας και δεν υπαρχουν και στη φυση.Αλλα καντε μια παρουσιαση και οι δυο να απολαυσουμε και εμεις τις δημιουργιες σας αλλα και να σας διαφωτισουν οι εμπειροτεροι με τυχον παρατηρησεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...