Jump to content

Φίλτρο Eheim 2213 Ροή.


hoodini

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω σε τί υψος απο το ενυδρείο πρεπει να βάλω το φίλτρο ωστε να έχω την μεγιστη απόδοση. Επίσης τους σωλήνες εισαγωγης και εξαγωγής πως τους βάζω στο ενυδρειο για να γινεται η κυκλοφορία καλύτερη ; Σας ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - hoodini
Link to comment
Share on other sites

μεγιστο μανομετρικο το φιλτρο(300λιτρα πραγματικη ροη) εχει 1,5 μετρο(σιγουρα το τοποθετεις πιο κοντα)!συνηθως μπαινουν απεναντι η εισαγωγη με την εξαγωγη για να κυκλοφορει το νερο σε ολο το μηκος του ενυδρειου,βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το σπρευ μπαρ τοποθετωντας το στη πλατη του ενυδρειου!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

οταν λες εναμιση μετρο; τι εννοεις ; 1,5 μετρο καλώδιο; πρεπει να ειναι ακριβως 1,5 μετρο η και μικροτερο για τελεια ροη;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μικροτερο μηκος σωληνα θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα το μεγιστο για να δουλευει ειναι 1,5 μετρο συνφωνα παντα με την εταιρια!

Link to comment
Share on other sites

μεγιστο μανομετρικο το φιλτρο(300λιτρα πραγματικη ροη) εχει 1,5 μετρο(σιγουρα το τοποθετεις πιο κοντα)!συνηθως μπαινουν απεναντι η εισαγωγη με την εξαγωγη για να κυκλοφορει το νερο σε ολο το μηκος του ενυδρειου,βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις και το σπρευ μπαρ τοποθετωντας το στη πλατη του ενυδρειου!

όταν λες στην πλάτη τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παιδες. Το φιλτρο το eheim 2213 τι ροη έχει πανω κάτω. Το βλεπω να τρέχει σαν να εχω συνδεσει το λαστιχο σε βρυση και να την εχω ανοιξει στο 1/2. Γεμιζει το λιτρο σε 12 seconds. Και αντιστοιχα τα 2 λιτρα σε 24-25 seconds. Για πειτε γνώμες...

Link to comment
Share on other sites


βρηκα ενα βιντεακι με ακριβως την ροη που τρεχει σε μένα. Τα πρωτα 19 σεκ ειναι το 2213. Ειναι φυσιολογικό γιατι τοσο τρεχει σε μενα και σε σχεση με αλλα το βλέπω λίγοστό. Ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παιδες. Το φιλτρο το eheim 2213 τι ροη έχει πανω κάτω. Το βλεπω να τρέχει σαν να εχω συνδεσει το λαστιχο σε βρυση και να την εχω ανοιξει στο 1/2. Γεμιζει το λιτρο σε 12 seconds. Και αντιστοιχα τα 2 λιτρα σε 24-25 seconds. Για πειτε γνώμες...

γεματο υλικα εχει πραγματικη ροη 300-310 λιτρα την ωρα μια χαρα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ανάλογα πόσα υλικά έχει μέσα και σε τί διαφορά ύψους απο την επιφάνεια του ενυδρείου. γιατί λέτε πραγματική ροή 300 λίτρα; το έχετε μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

η πραγματικη ροη των φιλτρων δεν εχει καμμια σχεση με την ονομαστικη που δινουν οι εταιριες με αδειο το φιλτρο απο υλικα!η ροη επηρεαζεται και απο τη τοποθετηση του φιλτρου αποσταση σωληνων, υπολογιζεται γενικα ενα 30-40% μειον απο την ονομαστικη!

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια μέτρηση πρίν 1 χρόνο στο 2213 που έχω γεμάτο υλικά με καθαρισμένους σωλήνες και φτερωτή και διαφορά ύψους 1 μέτρο και μου έβγαλε 398 λίτρα την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια μέτρηση πρίν 1 χρόνο στο 2213 που έχω γεμάτο υλικά με καθαρισμένους σωλήνες και φτερωτή και διαφορά ύψους 1 μέτρο και μου έβγαλε 398 λίτρα την ώρα.

Πως το μετρησες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

με μετρητη ροής νερού. φαντάσου πώς είναι το ρολόι του νερού της παροχής σου σε πιο μικρό. Υδραυλικός μου το έδωσε να κάνω την μέτρηση

Link to comment
Share on other sites

με μετρητη ροής νερού. φαντάσου πώς είναι το ρολόι του νερού της παροχής σου σε πιο μικρό. Υδραυλικός μου το έδωσε να κάνω την μέτρηση

Οκ,δεν ηξερα με τι οργανο μπορεις να μετρησεις κατι τετοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

αφου σε 12 δευτερολεπτα στον φιλο γεμιζει 1 λιτρο,στα 60 δευτερολεπτα(1 λεπτο)γεμιζει 5 λιτρα και στην ωρα 5*60λεπτα=300λιτρα/ωρα.........δεν χρειαζονται ειδικα εργαλεια.!!!!!!!τωρα αναλογα τις συνθηκες η ονομαστικη ροη του φιλτρου πεφτει αναλογος......

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο σου θέλει καθάρισμα. Ειδικά οι σωλήνες.κόβουν πάρα πολύ την ροή. Στην μέτρηση μου το είπα με καθαρούς σωλήνες και φτερωτή.Άλλο στο περίπου και άλλο με ''ειδικό'' εργαλείο όπως το ονομάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...