Jump to content

Σεισμος Κ Οργανισμοι Ενυδρειου


vasili

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

εχω εναν προβληματισμο.... κατα την διαρκεια ενος σεισμου μπορουν ν παθουν κατι οι οργανισμοι π εχουμε μεσα?

υπαρχει περιπτωση ν χασουμε ψαρια, γαριδες κ.α. ????????

γιατι ρωταω.....

στον πρωτο σεισμο π εγινε στην κεφαλλονια, εδω πατρα π ειμαι γω φαγαμε ενα ωραιο κουνιμα... ετυχε η μητερα μ ν χαζευει τ ενυδρειο εκεινη την στιγμη κ μ ειπε οτι η επιφανεια επαιζε πολυ χωρις ομως ν βγει καθολου νερο εκτος ενυδρειου......

κοιταω την αλλη μερα μεσα.... 2 γαριδες ταβλα.... κανω μετρησεις.... ολα κομπλε..... λεω τυχαιο ειναι....

χθες βραδυ φαγαμε εναν σεισμο εδω (4,2 δεν κανω λαθος)..... κοιταω τ πρωι τ ενυδρειο..... ταβλα ολες οι γαριδες.....

πλακωνομαι στα τεστ.... ολα κομπλε... αμμωνια 0 νιτριωδη 0 νιτρικα 5..... κοιταω προσεχτηκα τ φυτα πετρες ξυλο... ολα στην θεση.... δεν εχει κουνηθει κατι ουτε χιλιοστο...

το μονο ζωντανο ον στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι ενας λαθρεπιβατης (μονο ενας ηταν παντα).....

εχει παθει κανεις κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια περιπτωση λογω των πιεσεων που ασκονται απ την ταλαντωση! Δεν ξερω αν εχεις κατσει ποτε στην παραλια να σε χτυπανε τα κυμματα; Καπως ετσι νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια περιπτωση λογω των πιεσεων που ασκονται απ την ταλαντωση! Δεν ξερω αν εχεις κατσει ποτε στην παραλια να σε χτυπανε τα κυμματα; Καπως ετσι νομιζω!

Δεν ισχυει αυτο Θοδωρη.Ο σεισμος ειναι εξωτερικος παραγοντας.Δεν συμβαινει μεσα στο ενυδρειο

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν δημιουργειται κυματισμος δεν ειναι μονο επιφανειακος. Προερχεται και απο κατω! Βεβαια αυτο ισχυει στη θαλασσα. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει λογο δονησεων αλλα πανω κατω ιδιο ειναι! Ετσι κι αλλιως δονειται απο κατω προς τα πανω!

Μια θεωρια λεω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει απο ταλαντωση.

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι οι γαριδες ισως επιρεαζοντε,οπως επιρεαζοντε και απο την πανσελινο και γεννανε.

Παντως δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Και μια παρακληση,αν θες να γραφεις τις λεξεις ολοκληρες γιατι προσωπικα μου βγηκαν τα ματια για να το διαβασω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει απο ταλαντωση.

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι οι γαριδες ισως επιρεαζοντε,οπως επιρεαζοντε και απο την πανσελινο και γεννανε.

Παντως δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Και μια παρακληση,αν θες να γραφεις τις λεξεις ολοκληρες γιατι προσωπικα μου βγηκαν τα ματια για να το διαβασω. :)

http://catalog.ygeia.com.gr/category/%CE%BF%CF%86%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%85-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει με τιποτα αυτο....

Εχω ενυδρεια πάνω σε dexion ,τα οποοα επιτηδες πολλές φορές τα κουνάω ωστε να δω πως αντιδρουν,... με το βάρος.

Κατι αλλο φταει και σιγουρα κάτι με το νερό ή δηλητηρίαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει με τιποτα αυτο....

Εχω ενυδρεια πάνω σε dexion ,τα οποοα επιτηδες πολλές φορές τα κουνάω ωστε να δω πως αντιδρουν,... με το βάρος.

Κατι αλλο φταει και σιγουρα κάτι με το νερό ή δηλητηρίαση.

καπου ειχα διαβασει για απωλειες ψαριων μετα απο σεισμο (αν το βρω θα βαλω λινκ).....

το προβλημα π ειναι.... τι μπορει ν φταιει απο τ νερο η απο τ να δηλητηριαστικαν?

μπορω ν γινω πιο συγκεκριμενος..... αλλαγη νερου εγινε την κυριακη.... λιπασματα δεν βαζω.... ταισμα ιδια ποσοτητα... χερι μεσα στο ενυδρειο δεν εβαλα απο την κυριακη.... κατι νεο (φυτο, γαριδα, πετρα, ξυλο) δεν εχει μπει στο ενυδρειο εδω κ μηνες.... πριν ενα μηνα καδεψα την ανουμπια (εκτος ενυδρειου) κ εφαγε κ ενα γερο πλυσιμο γιατι διαβασα οτι βγαζει ουσιες π επηρεαζουν τις γαριδες.... θερμοκρασια σταθερα 25 βαθμους.... οσες φορες εχει χρειαστει να κουνισω τ ενυδρειο ενω ειναι γεματο δεν ειχα καποιο θεμα...

βασικα ολες οι ρουτινες τ ενυδρειου ειναι οι ιδιες κ δεν εχει αλλαξει τ παραμικρο....

α μην ξεχασω ν πω οτι με αυτον τον σεισμο ειδα νερα εξω απο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...