Jump to content

Sos !!!


Recommended Posts

Λόγω νεότητας φαίνεται οτι όπως ήταν αναμενόμενο αντιμετωπίζω πρόβλημα . Λοιπόν ενυδρείο 60 λίτρων , 4 γκαμπι (3-1) , και ενα sae. Φίλτρο απο τη μια οξυγόνο απο την άλλη απέναντι . Παρατηρώ εδω και 3 μερες απο όταν πρόσθεσα κάποια φυτά οτι αναπνέουν απο την επιφάνεια και σημερα εχω την εντύπωση οτι είδα λιγο ξεθωριασμένο λεπί.... Συγχωρούνται λόγω νεότητας αλλα θα ήθελα να προλάβω τη στραβή ...,

post-58476-0-79156900-1391797780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχήν πιστεύω ότι τον αέρα δεν τον χρειάζεσαι αφού έχεις φυτά μέσα.

τα Γκάπυ είναι ψαράκια επιφανείας δεν ανησυχώ τόσο για αυτά αλλά πες μας λίγο την ίδια συμπεριφορά έχει και το sae;

Το ξεθώριασμα αν όντος ισχύει είναι ανησυχητικό,μετρήσεις νερού έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι αναπνέουν από την επιφάνεια ??Μήπως απλά παίζουν??

Το φυτάκι γιατί μέσα στο γλαστρακι ??

Link to comment
Share on other sites

Mήπως να προσθέσεις λίγο παραπάνω χαλίκι τώρα που είναι αρχή??

Έχεις τις "μπουρμπουλήθρες" μέσα και δεν είναι φυσιολογικό να ψάχνουν οξυγόνο τα ζωντανά!!

Για το ξέφτισμα δεν γνωρίζω δεν απαντώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι τα τεστ κοστίζουν, πώς όμως θα μετρήσεις τις παραμέτρους του νερού σου; Μπορεί τα ψάρια σου να καίγονται από την αμμωνία, για παράδειγμα, κι εσύ να μην το ξέρεις. Τα τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά είναι απαραίτητα, ειδικά τώρα που έχεις άστρωτο ενυδρείο, αν θυμάμαι καλά. Το ότι έχεις αεραντλία είναι καλό γιατί οξυγονώνει το νερό σου, από την άλλη όμως δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα φυτά, αφού διώχνει το απαραίτητο για αυτά διοξείδιο του άνθρακα. Εγώ πάντως θα την κρατούσα την αεραντλία τουλάχιστον μέχρι να στρώσει. Με την αεραντλία λοιπόν είναι λιγάκι δύσκολο να αναπνέουν λόγω έλλειψης οξυγόνου, θα μπορούσαν ίσως να παίζουν όπως σου είπαν, περνάει από το μυαλό μου όμως η περίπτωση να έχεις αμμωνία στο νερό σου. Αυτό όμως θα σου το πούνε οι μετρήσεις.

Το φυτάκι το βγάζεις από το γλαστράκι και από το υλικό του, προσεκτικά, κάνεις μία τρυπούλα στο χαλίκι και το φυτεύεις. Η ιδέα για παραπάνω χαλίκι μου αρέσει, θα έχει που να χωθεί.

Βιολογικό υλικό έχεις βάλει στο φίλτρο σου;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kalliroi σε ευχαριστω παρά πολυ εισαι πολυ επεξηγηματικος και υπομονετικός μπορω να πω ...

Με ολα αυτα διακρίνω οσμές αυξημένες του αρσενικού . Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου με το χαλίκι και θα πάρω λίγο νερό μαζί να τους το δώσω . Υπάρχει ειδική μέθοδος μεταφοράς λιγου νερού ;

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε απλά το σκεύος σου να είναι πεντακάθαρο και χωρίς υπολείμματα από σαπούνια.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα σου πρότεινα ενυδρειακό σακουλάκι (σαν αυτό που σου δώσαν από το pet τα ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi σε ευχαριστω παρά πολυ εισαι πολυ επεξηγηματικος και υπομονετικός μπορω να πω ...

Με ολα αυτα διακρίνω οσμές αυξημένες του αρσενικού . Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου με το χαλίκι και θα πάρω λίγο νερό μαζί να τους το δώσω . Υπάρχει ειδική μέθοδος μεταφοράς λιγου νερού ;

Τί εννοείς "οσμές αυξημένες του αρσενικού"; Για τα ψαράκια σου δε γνωρίζω να σου, δεν έχω εμπειρία.

Για το χαλίκι εννοείς να προσθέσεις κι άλλο, όπως πρότεινε ο rastafari;

Αυτό με το νερό δεν το κατάλαβα, τί νερό να πάρεις να δώσεις σε ποιους; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά χρειάζεται να μετρήσεις. Αν είναι να αγοράσεις κάτι, προηγούνται τα τεστ από το χαλίκι. Το επιπλέον χαλίκι είναι δευτερεύον, επείγουν τα τεστ. Στην τελική σπρώχνεις λίγο χαλίκι εκεί που είναι το φυτό και κάνεις κάτι σαν "βουναλάκι" για να καθίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά περιόρισε τις κινήσεις σου και μην ανακατεύεις τον βυθό

γενικά όσο λιγότερο βάζεις χέρι τόσο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα δε μου φανηκαν για guppies τα ψαρακια???

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα , το ίδιο με τα καμπυ δηλαδή . Άμα σκοτώσω κουνούπι δηλαδή να το ρίξω μέσα ;;; Δε νομίζω ..

Link to comment
Share on other sites

Μονο εμενα δε μου φανηκαν για guppies τα ψαρακια???

Θα συμφωνήσω....Γκάπυ δεν είναι με την καμία!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλέφωνο στο ΠΕΤ που αγόρασα και μου είπαν ότι δέχονται να μου τπ μετρήσουν μόνο με χαρτάκια....

Επίσης μου έχουν πει να αλλάξω το νερό πρωτη φορά μετα απο 20 ημέρες.

Συνεχίζω την εμπιστοσύνη μου ή αλλάζω δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...