Jump to content

Sos !!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν μπορείς. Μπορείς να ρίχνεις την τροφή στα platies για αντιπερισπασμό και στην άλλη πλευρά του ενυδρείου την τροφή για τον sae.

Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι πιεστικός , αλλά για τον sae σου τα έχουμε πει και σε παλαιότερα ποστς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση εμφάνισης αμμωνίας και νιτρωδών κατά τη διάρκεια του στρωσίματος επιτρέπεται να χρησιμοποιούμε προϊόντα τύπου toxivec, prime και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα λοιπόν να τα χρησιμοποιήσουμε ακόμη και αν είμαστε στο στρώσιμο; :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς. Μπορείς να ρίχνεις την τροφή στα platies για αντιπερισπασμό και στην άλλη πλευρά του ενυδρείου την τροφή για τον sae.

Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι πιεστικός , αλλά για τον sae σου τα έχουμε πει και σε παλαιότερα ποστς. ;)

Το ξερω αλλα δεν ειναι εύκολο να το διώξω... Όταν γίνει ενοχλητικό θα το κανω
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα λοιπόν να τα χρησιμοποιήσουμε ακόμη και αν είμαστε στο στρώσιμο; :)

Οταν εχουμε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο,καλο ειναι οταν κανουμε αλλαγη νερου να ριχνουμε και prime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο,καλο ειναι οταν κανουμε αλλαγη νερου να ριχνουμε και prime.

Prime ? δηλαδή ; Βακτήρια ;
Link to comment
Share on other sites

Το prime δεν ειναι βακτηρια,ειναι αντιχλωριο που δεσμευει την αμμωνια.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Link to comment
Share on other sites

Α οκ έριξα απο βραδύς στο νερό που θα έβαζα την επόμενη ...

Καλα τα παω αλλα εχω πολλα να μάθω , ευτυχώς εχω και εσάς

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παω να αγοράσω τωρα τα υγρά τεστ μπορείτε να μου πείτε καμία συμβουλή να μη πιάσουν κωτσο σε χρήμα και είδος ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα τεστ της Sera κυρίως, άλλοι προτιμούν την Api. Υπάρχουν και άλλες μάρκες, και οι τιμές διαφέρουν από μάρκα σε μάρκα και από κατάστημα σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία/αμμώνιο (ΝΗ3/ΝΗ4) είναι ένα τεστ και για τα δύο, νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). ;)

Link to comment
Share on other sites

Το 0-0,05 είναι η χαμηλότερη ένδειξη στο τεστ αμμωνίας;

Τα νιτρώδη είναι εντάξει, πρέπει να είναι 0.

Για νιτρικά (ΝΟ3) μέτρησες;

Αυτά θα σου πούν αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Το 0-0,05 είναι η χαμηλότερη ένδειξη στο τεστ αμμωνίας;

Τα νιτρώδη είναι εντάξει, πρέπει να είναι 0.

Για νιτρικά (ΝΟ3) μέτρησες;

Αυτά θα σου πούν αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Καλημέρα

Νιτρικά δε πήρα για να γλύτωσω λεφτα και απο οτι κατάλαβα αφού δεν εχω αμμωνία δύσκολο να μου δείξει νιτρικά . Οπότε έστρωσε λέτε ; Να προσθέσω ψάρια η φυτά ίδου η απορία ;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις και μετρηση νιτρικων,αν δεν μετρησεις που να ξερουμε αν εστρωσε η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις και μετρηση νιτρικων,αν δεν μετρησεις που να ξερουμε αν εστρωσε η οχι?

αν είχα νιτρικά δε θα είχα αμμωνία έστω λίγη; έτσι μου είπε το παιδί στο πετ

Link to comment
Share on other sites

Οχι στον κύκλο του αζώτου, όταν αυτός ολοκληρωθεί και είναι στρωμένο ενυδρείο, τα βακτήρια διασπούν άμεσα την αμμωνία ΝΗ3, σε νιτρώδη ΝΟ2 και τέλος σε νιτρικά ΝΟ3. Μόνο τα τελευταία πρέπει να είναι μετρήσιμα και λιγότερο από 25.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...