Jump to content

Οικονομικά Υγρά Τεστ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ παίρνω από ebay αφού ρωτήσω πρώτα ημερομηνία λήξης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω από ebay αφού ρωτήσω πρώτα ημερομηνία λήξης

πολύ καλή συμβουλή :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδη ειμαι κι εγω στο ψαξιμο και ολοι λενε δαγκωτο api!βρηκα στο amazon, αλλα τα βαλιτσακια τετρα και σερα που κυκλοφορουν τι λενε;

Link to comment
Share on other sites

Σαν οικονομικό μου πρότειναν πρόσφατα εδώ το Aquili Multi Test kit, έχει 5 τεστ (pH, GH, KH, NO2, NO3) στα 14€.

Συγκριτικά με τα άλλα δεν ξέρω τι λέει, το βρήκα πρόσφατα στο κατάστημα Oceantech στο Ρέντη. Εσύ είσαι Θεσσαλονίκη απ' ότι βλέπω, το κατάστημα που το έχει στην Θεσσαλονίκη είναι στην προηγούμενη σελίδα.

Εκτιμώ ότι επιτρέπεται να αναφέρω όνομα καταστήματος, βάσει του ότι βλέπω κάποια άλλα στην προηγούμενη σελίδα, αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ να το διαγράψετε :)

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Οκ!το βρηκα φιλε!το δοκιμασες ή καποιος δικος σου σε σχεση με αλλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει κόντρα σε κάποιο άλλο, αν θέλει κάποιος να το δοκιμάσει σε σχέση με το δικό του, ευχαρίστως να βρεθούμε κάπου και να δοκιμάσουμε το ίδιο νεράκι!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ! Εγω τελη του μηνα θα παρω αν καποιος αλλος εχει αποτελεσματα ή αλλη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Σψινεστε να κανουμε μια ομαδική παραγγελία?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τα είχα και εγώ τα aquili στην αρχή. Πλέον τα έχω εγκαταλείψει τα συγκεκριμένα.

Διαφορές Api με Aquili στο ίδιο νερό:

 
Api
Gh: 9
Kh: 6
 
Aquili
Gh: 5
Kh: 3
 
Νιτρώδη και νιτρικά τα δούλεψα μόνο στο στρώσιμο πριν σχεδόν ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα. Δεν τα σύγκρινα όμως με άλλα να δω αξιοπιστία, απλά μου έδειχναν ότι προχωρούσε ο κύκλος του αζώτου.
Πριν κανένα μήνα που πήγα να ξαναδουλέψω τα νιτρικά για να κάνω διασταύρωση με τα api που πήρα, είχαν χαλάσει. Έδειχναν 0 και τα πέταξα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τα είχα και εγώ τα aquili στην αρχή. Πλέον τα έχω εγκαταλείψει τα συγκεκριμένα.

Διαφορές Api με Aquili στο ίδιο νερό:

 
Api
Gh: 9
Kh: 6
 
Aquili
Gh: 5
Kh: 3
 
Νιτρώδη και νιτρικά τα δούλεψα μόνο στο στρώσιμο πριν σχεδόν ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα. Δεν τα σύγκρινα όμως με άλλα να δω αξιοπιστία, απλά μου έδειχναν ότι προχωρούσε ο κύκλος του αζώτου.
Πριν κανένα μήνα που πήγα να ξαναδουλέψω τα νιτρικά για να κάνω διασταύρωση με τα api που πήρα, είχαν χαλάσει. Έδειχναν 0 και τα πέταξα.

 

 

Αν τα αφησουμε καιρο , μετα θελει καλο κουνημα ωστε να αναμιχθουν καλα τα υγρα , μην σου πω και χτυπημα.

Αν δεν τα κουνησουμε καλα βγαζουν 0

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

οπότε απο οτι καταλαβαίνω για "πεταμένα" λεφτα μου κάνουν...

αν πάρω API για να μειώσω λιγάκι το κόστος και απ'την στιγμή που είναι στρωμένο το ενυδρείο μου, ποια απο τα τεστ μου ειναι απαραίτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αφησουμε καιρο , μετα θελει καλο κουνημα ωστε να αναμιχθουν καλα τα υγρα , μην σου πω και χτυπημα.

Αν δεν τα κουνησουμε καλα βγαζουν 0

 

Το ξέρω Νίκο, στον πάγκο τα χτυπάω όλα τα τεστ μου, άσχετα αν τα χρησιμοποίησα την περασμένη 'βδομάδα ή πριν 2 μήνες.

 

 

οπότε απο οτι καταλαβαίνω για "πεταμένα" λεφτα μου κάνουν...

αν πάρω API για να μειώσω λιγάκι το κόστος και απ'την στιγμή που είναι στρωμένο το ενυδρείο μου, ποια απο τα τεστ μου ειναι απαραίτητα?

 

Δεν είναι πεταμένα λεφτά, για τα χρήματά τους είναι μια χαρά. Απλά είναι καλά για να έχεις έναν μπούσουλα, έχουν μια απόκλιση απ' τις πραγματικές μετρήσεις.

Απ' τη στιγμή που είναι στρωμένο το ενυδρείο, ΔΕΝ χρειάζεσαι τεστ για αμμωνία και νιτρώδη. Τα υπόλοιπα ανάλογα τι μέτρηση θες. Δεν μπορούμε να σου πούμε "Πάρε αυτά".

Για φυτεμένο πχ. μπορεί να χρειαστείς νιτρικών μόνο αλλά μπορεί να χρειαστείς για νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρο, kh, ph.

Για τα ψάρια, ph, gh και νιτρικών. Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αναλόγως τις ανάγκες σου.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τεστ για αμμωνια και νιτρωδη καλο ειναι να υπαρχουν παντα στο ντουλαπι μας .

Σε μια στραβη που θα τυχει στα ζωντανα μας ειναι ενας τροπος για να αποκλεισουμε την περιπτωση οτι το νερο μας δεν εχει κατι.

Το τεστ νιτρικων δεν χρειαζεται καπου για τα ψαρια μας αλλα χρειαζεται σιγουρα στο φυτεμενο και ειναι ενας οδηγος για να βρουμε τον μπουσουλα για τις αλλαγες μας .

Για Σκληροτητες και ph δεν θα σχολιασω γιατι ειναι πολλες οι περιπτωσεις που χρειαζονται αλλα και αλλες τοσες που ειναι αχρηστα.

Γενικα ολα χρειαζονται αλλα και ολα δεν ειναι χρησιμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε 'συ δεν χρειάζεται το τεστ νιτρικών για τα ψάρια μας; Αν έχεις καμιά 80αρα νιτρικά, δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια;

Συμφωνώ στο τελευταίο ότι όλα χρειάζονται αλλά και όλα δεν είναι χρήσιμα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ παίρνω της aquili και όσες φορές τα έχω τσεκάρει δείχνουν μια χαρά.

Το μόνο που κάνω διαφορετικό είναι πως τη ποσότητα του νερού την μετράω με σύριγγα γιατί οι γραμμές στους σωλήνες είναι γενικά λάθος και στα aquili και στις sera. Έπεσε στα χέρια μου και τεστ ph της api και συμφωνούν και με αυτό οι μετρήσεις. Δεν θυμάμαι όμως αν ο δοκιμαστικος σωλήνας είναι εντάξει.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε 'συ δεν χρειάζεται το τεστ νιτρικών για τα ψάρια μας; Αν έχεις καμιά 80αρα νιτρικά, δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια;

Συμφωνώ στο τελευταίο ότι όλα χρειάζονται αλλά και όλα δεν είναι χρήσιμα!

Αν τα νιτρικα σου σου φτασουν στο 80 τα ψαρια σου δεν θα τα βλεπεις για αλλους λογους.

Κατα τα αλλα δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια απο τα νιτρικα.

Τουλαχιστον δεν εχει τυχει να διαβασω καποια αναφορα σχετικη με αυτο.

  

Πάντως παιδιά εγώ παίρνω της aquili και όσες φορές τα έχω τσεκάρει δείχνουν μια χαρά.

Το μόνο που κάνω διαφορετικό είναι πως τη ποσότητα του νερού την μετράω με σύριγγα γιατί οι γραμμές στους σωλήνες είναι γενικά λάθος και στα aquili και στις sera. Έπεσε στα χέρια μου και τεστ ph της api και συμφωνούν και με αυτό οι μετρήσεις. Δεν θυμάμαι όμως αν ο δοκιμαστικος σωλήνας είναι εντάξει.

Μαιρη τουλαχιστον για τους σωληνες της sera διαφωνω.Τα aquili τα εχω δουλεψει περιστασιακα σε φιλους.

Μηπως επεσες σε προβληματικους σωληνες??

Με διαφορετικη συριγγα εχεις δοκιμασει ?

Παντως δεν ειναι απιθανη περιπτωση ουτε το ενα αλλο ουτε το αλλο να μην μετραει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα νιτρικα σου σου φτασουν στο 80 τα ψαρια σου δεν θα τα βλεπεις για αλλους λογους.

Κατα τα αλλα δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια απο τα νιτρικα.

Τουλαχιστον δεν εχει τυχει να διαβασω καποια αναφορα σχετικη με αυτο.

  

Μαιρη τουλαχιστον για τους σωληνες της sera διαφωνω.Τα aquili τα εχω δουλεψει περιστασιακα σε φιλους.

Μηπως επεσες σε προβληματικους σωληνες??

Με διαφορετικη συριγγα εχεις δοκιμασει ?

Παντως δεν ειναι απιθανη περιπτωση ουτε το ενα αλλο ουτε το αλλο να μην μετραει σωστα...

 

Υπαρχει μια ερευνα οτι τα νιτρικα ανω τον 8 ppm επηρεαζουν τα ψαρα.

Δεν θα δεις τα αποτελεσματα σε ενα μηνα , αλλα σε βαθος χρονου.

Αν βρω την ερευνα θα την ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάτε για οικονομικά τεστ , θα πρέπει να συγκρίνεται εκτός από τη τιμή αλλά και πόσα τεστ κάνει το κάθε τεστ.

Με αυτό νομίζω πως τα API παρόλο που έχουν ακριβή αρχική τιμή , στο τέλος συμφέρουν, γιατί αν παρατηρήσετε κάνουν τα περισσότερα τεστ από όλα τα άλλα

ΝΗ3/ΝΗ4 130 test

NO2  180 test

NO3 90 test

PH 250

PH high 160 test

προσωπικά βάζω σε αναλογια λιγότερο νερό και λιγότερες σταγόνες και κάνω τα παρακάτω

ΝΗ3/ΝΗ4 4 σταγόνες , 2,5 μλ νερο 260 τεστ

ΝΟ2 3 σταγονες, 3 μλ νερο 300 τεστ

ΝΟ3 4 σταγονες 2 μλ νερό 225 τεστ

PH δεν αλλαζει

PH high 3 σταγόνες , 3 μλ νερο 266 τεστ

GH & KH δεν αλλάζει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν τα νιτρικα σου σου φτασουν στο 80 τα ψαρια σου δεν θα τα βλεπεις για αλλους λογους.

Κατα τα αλλα δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια απο τα νιτρικα.

Τουλαχιστον δεν εχει τυχει να διαβασω καποια αναφορα σχετικη με αυτο.

Μαιρη τουλαχιστον για τους σωληνες της sera διαφωνω.Τα aquili τα εχω δουλεψει περιστασιακα σε φιλους.

Μηπως επεσες σε προβληματικους σωληνες??

Με διαφορετικη συριγγα εχεις δοκιμασει ?

Παντως δεν ειναι απιθανη περιπτωση ουτε το ενα αλλο ουτε το αλλο να μην μετραει σωστα...

Βασίλη έχω δοκιμάσει με διαφορετικές σύριγγες και όλες είναι το ίδιο. Όλοι οι σωλήνες που έχω στα χέρια μου έχουν λάθος γραμμές σύμφωνα πάντα με τις σύριγγες. Μετρώντας πάντως με βάση τις σύριγγες έχω τα ίδια αποτελέσματα. Τα έχω συγκρίνει με τις sera, apI και με ηλεκτρονικό phμέτρο. Όλα μου έδιναν τις ίδιες μετρήσεις. Τώρα αν όλα έδειχναν λάθος τι να πω....

Τα αγοράζω προφανώς γιατί ο προυπολογισμος είναι περιορισμενος αλλά δεν χρειάζομαι και πολλά τεστ οπότε θα λήξουν και θα τα πετάξω. Και αφού έχω την εικόνα που θέλω γιατί να τα αλλάξω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημμα στα aquilli οπως και στα sera,ειναι οτι το στομιο απο τα μπουκαλια δεν μπορει να ειναι ακριβεις και εννοω οτι καμια φορα αντι για σταγονα βγαζει φυσαλιδα που σημαινει οτι αν δεν εισαι προσεκτικος μπορει να μετρησεις λαθος σταγονες.Νομιζεις οτι επεσε αλλα στην ουσια δεν ειναι γεματη σταγονα,οσοι τα εχετε ξερετε τι εννοω.Τα στομια της api ειναι πιο σωστα ωστε καθε φορα να πεφτει ακριβως μια σταγονα.Επισης το οτι μετραει στα 5ml το θεωρω απο μονο του λογο για να ειναι οικονομικο σε σχεση με τα sera που μετραν στα 10ml νερο αλλα και το οτι καθε μπουκαλακι της api εχει 30 ml σε σχεση με τα αλλα που ειναι 15ml το μπουκαλι.Καθε ml ειναι περιπου 10 σταγονες οποτε βγαζει πολυ περισσοτερες μετρησεις.

 

Εχω δουλεψει και τις τρεις εταιριες σε ολα τα τεστ και θερωρω μακραν καλυτερα αλλα και οικονομικοτερα (σε βαθος χρονο και οχι στην αρχικη τιμη αγορας) τα τεστ της api.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα επισης να πω για τους δοκιμαστικους σωληνες..

Στα api οι γραμμη των 5ml ειναι εκει που πρεπει να ειναι και μπουρουμε να το γεμισουμε χωρις να μετρησουμε με συριγκα.Ειναι λεπτος ο σωληνας και αν πεσει μια σταγονα ακομα θα ανεβει απο την γραμμη.Και στα sera ειναι σωστη αλλα το προβλημμα ειναι στο φαρδος του σωληνα και εκει μπορει να κανουμε ευκολα το λαθος.Επειδη δεν ειναι στενος και ψηλος ωστε καθε σταγονα ανεβαινει αρκετα απο την γραμμη,μπορουμε να βαλουμε μεχρι 10 σταγονες (1ml) και να ειναι οριακα στην γραμμη παλι οποτε εκει γινεται το λαθος.Οποτε καλυτερα να παιρνουμε το νερο στη συριγκα στα ml που θελουμε και να το ριχνουμε μετα στον σωληνα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη προσωπικά σε όλα μετράω με σύριγγα. Δεν είπα ότι η api δεν είναι καλύτερη ή ότι δεν βγάζει περισσότερες μετρήσεις άρα μακροπρόθεσμα ίσως το ίδιο οικονομική. Δεν έχω όμως να δώσω 35 - 40€ μαζεμένα για τεστ. Επιπλέον τώρα πια δεν κάνω συχνά μετρήσεις και είναι κρίμα να δώσω ένα μεγάλο ποσό αγοράς και μετά να τα πετάξω ληγμένα. Αγοράζω λοιπόν τα aquili που έρχονται πιά με 2,5€ το μπουκαλάκι (χωρίς το σωλήνα και το χαρτί με τις χρωματικές ενδείξεις) και είμαι ευχαριστημένη. Και να λήξει κάποιο δεν είναι μεγάλη ζημιά. Πάντως Ισχύει αυτό με τις σταγόνες και συμβαίνει και στις jbl. Τώρα πια όταν ρίχνω τις σταγόνες σκουπίζω ενδιάμεσα το στόμιο ή αν δω φουσκαλίτσα γυρνάω το μπουκαλάκι σε κανονική θέση και το πιέζω για να φύγει μετά σκουπίζω το στόμιο και  συνεχίζω να ρίχνω ξανά μέσα στο δοκιμαστικό σωλήνα τις υπόλοιπες σταγώνες.

Από το να μην έχω καθόλου υγρά τεστ προτιμώ να έχω έστω της aquili.... τη δουλειά θα την κάνουν.

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...