Jump to content

Μονομάχος και φίλτρο;


Xenos

Recommended Posts

Ο μονομάχος μου είναι σε ένα ενυδρείο 20L με θερμοστάτη και εσωτερικό φίλτρο με ροή 200L/h (κινέζικο) που του έχω βάλει μέσα λίγο μακαρόνι και σφουγγάρι. Το νερό του φίλτρου βγαίνει μέσα από σωλήνα με τρύπες (σαν φλογέρα) πόυ του έχω αφαιρέσει το καπάκι στο τέλος σε μία προσπάθεια να μειώσω τη ροή. Παρόλα αυτά πιστεύω οτι το φίλτρο αυτό δεν κάνει για το μονομάχο. Τι προτείνετε; Πρέπει οπωσδήποτε η λύση να είναι ήσυχη γιατί το ενυδρείο είναι μέσα στη κρεβατοκάμαρα του μικρού...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι περιγράφεις το Resun 200 το μαύρο με το μακρύ σώμα (γιατί υπάρχει και με κοντό) που έχει μέσα και μικρό κάδο με άνθρακα (μετά το σφουγγαράκι) όταν το αγοράζεις, ναι?

Είναι το κατ' εξοχήν φίλτρο που χρησιμοποιώ στα αντίστοιχα ενυδρεία των Μονομάχων μου (όσοι δεν είναι μόνοι τους και όχι στα μεγάλα συστήματα) και έχω κάνει ακριβώς το ίδιο με το σπρέι μπαρ (έβγαλα το μπροστινό καπάκι δηλαδή).

Μην έχεις καμία ανασφάλεια, είναι ακριβώς αυτό που χρειάζονται. Τις πρώτες ημέρες μόνο έχουν κάπως δυνατή ροή, αλλά μετά που θα γεμίσουν με την αποικία των βακτηριδίων, πέφτει και άλλο η δύναμη του νερού και γίνονται ιδανικά. :rasp:

Εγώ πάντως τους έχω βγάλει τον άνθρακα και έχω βάλει κεραμικό μακαρόνι, καθώς και το σφουγγαράκι που έχουν και έχω βάλει μπλε σφουγγάρι ενυδρειακό, που το έχω κόψει μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Resun είναι. Δεν είναι πολύ δυνατό;

Έγινε επεξεργασία - Xenos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι πολύ δυνατό τώρα αν θες να μειώσεις και άλλο την ροή του τότε μπορείς να βάλεις στην έξοδό του και λίγο υαλοβάμβακα για να πέσει και άλλο αλλά αν αυτό που λέει ο Ντίνος είναι επίσεις σωστό δηλαδή με το που θα μαζέψει λίγη "βρώμα" το φίλτρο σου θα μειωθεί και η ροή του.Αλλά βγάλε τον ενεργό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βγάλει τον άνθρακα. Έχει μέσα μακαρόνι κάτω-κάτω (2-3 εκατοστά) και από πάνω σφουγγάρι πράσινο της JBL (Nitroκάτι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι περιγράφεις το Resun 200 το μαύρο με το μακρύ σώμα (γιατί υπάρχει και με κοντό) που έχει μέσα και μικρό κάδο με άνθρακα (μετά το σφουγγαράκι) όταν το αγοράζεις, ναι?

Είναι το κατ' εξοχήν φίλτρο που χρησιμοποιώ στα αντίστοιχα ενυδρεία των Μονομάχων μου (όσοι δεν είναι μόνοι τους και όχι στα μεγάλα συστήματα) και έχω κάνει ακριβώς το ίδιο με το σπρέι μπαρ (έβγαλα το μπροστινό καπάκι δηλαδή).

Μην έχεις καμία ανασφάλεια, είναι ακριβώς αυτό που χρειάζονται. Τις πρώτες ημέρες μόνο έχουν κάπως δυνατή ροή, αλλά μετά που θα γεμίσουν με την αποικία των βακτηριδίων, πέφτει και άλλο η δύναμη του νερού και γίνονται ιδανικά. :thumbup:

Εγώ πάντως τους έχω βγάλει τον άνθρακα και έχω βάλει κεραμικό μακαρόνι, καθώς και το σφουγγαράκι που έχουν και έχω βάλει μπλε σφουγγάρι ενυδρειακό, που το έχω κόψει μόνος μου.

Επειδή αγόρασα το ίδιο φίλτρο... μερικές ερωτήσεις:

Κατά την γνώμη σου που είναι καλύτερα να κοιτάνε οι τρύπες του σπρέι μπαρ?

Το άκρο του το έχεις τελείως ελεύθερο? Αν έβαζα λίγο υαλοβάμβακα?

Γιατί άλλαξες το σφουγγαράκι? Μοιάζει να είναι το ίδιο με το μπλε, μόνο που είναι μαύρο... Εγώ σκέφτομαι να βάλω substrat pro στον μικρό κάδο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αγόρασα το ίδιο φίλτρο... μερικές ερωτήσεις:

Κατά την γνώμη σου που είναι καλύτερα να κοιτάνε οι τρύπες του σπρέι μπαρ?

Το άκρο του το έχεις τελείως ελεύθερο? Αν έβαζα λίγο υαλοβάμβακα?

Γιατί άλλαξες το σφουγγαράκι? Μοιάζει να είναι το ίδιο με το μπλε, μόνο που είναι μαύρο... Εγώ σκέφτομαι να βάλω substrat pro στον μικρό κάδο.

Εγώ τις τρύπες τις έχω να κοιτάνε ελαφρώς διαγώνια και λίγο πλάγια, προς το διπλανό τζάμι.

Το άκρο είναι τελείως ελεύθερο (έχω βγάλει την τάπα). Εάν κλείσεις την άκρη του (έστω και λίγο) θα αυξηθεί η ροή από τις πλαϊνές τρύπες. Κάντο όπως σε βολεύει, αλλά να ξέρεις ότι φεύγει εύκολα ο υαλοβάμβακας από την μπροστινή τρύπα (το είχα δοκιμάσει με κομματάκι από μπλε σφουγγάρι και έφευγε κάθε τρεις και λίγο...).

Το σφουγγάρι το αλλάζω με μπλε μεγαλύτερης πυκνότητας που έχω stock σε ποσότητα, για να μειώσω και άλλο τη ροή αλλά και γιατί κρατάει καλύτερη βιολογία. Ασε που δεν "μαζεύει" τόσο εύκολα όσο το μαύρο που έχουν μέσα (μετά από λίγο καιρό αυτά τα σφουγγάρια που έχουν μέσα, "μαζεύουν" = μικραίνουν και χαλάει η φόρμα τους, με αποτέλεσμα να μη γίνεται τόσο καλή φίλτρανση, γιατί δεν εφαρμόζουν τόσο καλά στον πλαστικό κάδο και αφήνουν κενά, από τα οποία περνάει το νερό ελεύθερα).

Στον μικρό κάδο που έχει, μπορείς να βάλεις ότι υλικό θέλεις. Εγώ είχα stock μακαρόνι και έβαλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις τρύπες τις έχω να κοιτάνε ελαφρώς διαγώνια και λίγο πλάγια, προς το διπλανό τζάμι.

Το άκρο είναι τελείως ελεύθερο (έχω βγάλει την τάπα). Εάν κλείσεις την άκρη του (έστω και λίγο) θα αυξηθεί η ροή από τις πλαϊνές τρύπες. Κάντο όπως σε βολεύει, αλλά να ξέρεις ότι φεύγει εύκολα ο υαλοβάμβακας από την μπροστινή τρύπα (το είχα δοκιμάσει με κομματάκι από μπλε σφουγγάρι και έφευγε κάθε τρεις και λίγο...).

Το σφουγγάρι το αλλάζω με μπλε μεγαλύτερης πυκνότητας που έχω stock σε ποσότητα, για να μειώσω και άλλο τη ροή αλλά και γιατί κρατάει καλύτερη βιολογία. Ασε που δεν "μαζεύει" τόσο εύκολα όσο το μαύρο που έχουν μέσα (μετά από λίγο καιρό αυτά τα σφουγγάρια που έχουν μέσα, "μαζεύουν" = μικραίνουν και χαλάει η φόρμα τους, με αποτέλεσμα να μη γίνεται τόσο καλή φίλτρανση, γιατί δεν εφαρμόζουν τόσο καλά στον πλαστικό κάδο και αφήνουν κενά, από τα οποία περνάει το νερό ελεύθερα).

Στον μικρό κάδο που έχει, μπορείς να βάλεις ότι υλικό θέλεις. Εγώ είχα stock μακαρόνι και έβαλα αυτά.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...