Jump to content

Αποχρωματισμός Corydoras Sterbai


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μέσα σε τρείς ημέρες το ένα απο τα 6 Corydoras Sterbai τα οποία έχω έχασε σταδιακά το χρώμα του.



ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180l

- Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο της Jewel - Filter Bioflow 3.0 και ένα εξωτερικό φίλτρο FLUVAL 206 με κυκλοφορία νερού: 780 λίτρα/ώρα το οποίο δουλεύει μόνο με τα άσπρα σφουγγάρια και βιολογικό Siporax.

- Ιστορικό:

- Ψάρια: 25 Lemon Tetra, 25 Paracheirodon axelrodi ( Cardinal Tetra ), 8 Corydoras Sterbai

Άλλα είδη: 3 Clithon corona Snail, 3 Yellow Rabbit Snail, 5 Amano Shrimp, 20 Red Fire Shrimp

- Ρουτίνες: Τροφές-Sera Vipachips, Tropical Supervit, Tropical Caridina Nano Sticks, Tropical Shrimp Sticks, Φρέσκα Λαχανικά σε ροδέλες

-Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα 41% ( 75 λίτρα )

-Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Από το προηγούμενο βράδυ γέμισμα ενός βαρελιού 75l και προσθήκη Sera Toxivec,Προληπτικά μία φορά την εβδομάδα Ektozon

Επίσης μπορείτε να βρείτε το ενυδρείο μου με προηγούμενες μετρήσεις και στοιχεία εδώ



ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: 9 dh

- GH: 15,5 dh

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0 mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη): <0,3 mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10 mg/l - 12,5 mg/l

- Θερμοκρασία: 24,5-26,3


ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Corydoras Sterbai

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: αποχρωματισμός ψαριού, έντονη αναπνοή, ακινησία, καθόλου όρεξη για φαγητό

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: το ενυδρείο τρέχει από αρχές Νοεμβρίου 2013 και τέλη Νοέμβρη που μπήκαν οι καρδινάλιοι παρουσίασαν άσπρα στίγματα και λιωμένα πτερύγια-ουρές το οποίο καταπολεμήθηκε με θεραπεία Costapur για μία εβδομάδα.



ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:



ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1η ημέρα

of39s3.jpg

b4hxer.jpg
2η ημέρα
288tp2.jpg
33c3dpg.jpg
3η ημέρα ( εχθές )
1zc1wxw.jpg
rm5fz8.jpg
wh1r7o.jpg
2j27wxt.jpg
28ugt2c.jpg


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Μία εβδομάδα πρίν παρουσιαστεί το πρόβλημα φυτεύτηκαν νέα φυτά χωρίς να γίνει απολύμανση και προστέθηκαν μερικές γαρίδες Red Fire και Clithon corona Snail.

Την ίδια μέρα που παρουσιάστηκε το πρόβλημα παρουσίασε αστάθεια, έντονη αναπνοή, αποπρασανατολισμό και ένας καρδινάλιος ο οποίος "έφυγε" την τρίτη ημέρα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , βλέπω ότι τα "μουστάκια" του είναι φαγωμένα. Σκέφτομαι μήπως οφείλεται στο χαλίκι που έχεις. Τα υπόλοιπα corries τρέφονται κανονικά ; Τα βλέπεις να κάνουν το χαρακτηριστικό "χώσιμο" στο βυθό ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τί τροφές δίνεις; Το βλέπεις να τρώει καθόλου; Το ψαράκι ακολουθεί το κοπάδι ή ειναι απομωνομένο;

Link to comment
Share on other sites

Δέν κάνουν χώσιμο στο βυθό γιατι έχω χαλίκι κοκκομετρίας 0,6mm-1,2mmτο οποίο θεωρητικά δεν καταστρέφει τα μουστάκια τους

Πάντα όμως κοπαδιάζανε και παίζανε στο βυθό.έριχναν και τις βουτιές τους προς την επιφάνεια.

Μιά φυσιολογική συμπεριφορά δλδ.

Εκτός απο αυτό το οποίο τρείς ημέρες τώρα κρύβεται κάτω απο την ρίζα.

Ούτε για φαγητό το έχω δει έξω εκτός απο 2 φορές που κοπάδιασε μαζί μα τα άλλα χωρίς όμως να φάει και κατάφερα να το βγάλω φώτο.

Απο φαγητό τρώνε: Sera Vipachips και οτι περισσέψει απο το Tropical Supervit.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα τρώνε κανονικά και τα chips και τα flakes που πέφτουν στον βυθό, εκτός της ημέρας νηστείας.

Σας ευχαριστω και για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Aπο κίνηση πώς τα πάει; το βλέπεις να κινείται φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

δέν κινείται καθόλου μόνο κάθεται κάτω απο την ρίζα.

πού και πού βγαίνει, πηγαίνει εκεί που βρίσκονται τα άλλα και δεν κουνιέται καθόλου απο εκεί παρα μόνο για να ξαναμπεί κάτω απο την ρίζα.

Ημέρα 4η ( πρίν απο λίγο, η φώτο είναι χωρίς φλάς μόνο το φώς του ενυδρείου )

2lx6rye.jpg

16k9ftu.jpg

b99h8k.jpg

4zw4yx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς "χάθηκε" το ψαράκι.

Δεν του έκανα καμία θεραπεία αφού δεν γνώριζα τι μπορεί να είχε.

το post είχε καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα αλλά δεν καταφέραμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

:rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είχα ιδέα τι ήταν για αυτό και δεν σου πρότεινα τίποτα :( η μόνη παρατήρηση που έχω κάνει σχετικά με τα corys κατά καιρούς, με ψάξιμο και στο ίντερνετ, είναι οτι υπό συνθήκες υπάρχει η περίπτωση να παράξουν τοξικές για τον οργανισμό τους ουσίες και στην ουσία να "αυτοκτονούν". Eίναι μια θεωρία που εξηγεί πολλούς ξαφνικούς θανάτους των corys αλλά και αρκετές "μυστηριώδεις" ασθένειες των συγκεκριμένων βυθόψαρων, δεν έχει όμως μελετηθεί επιστημονικά οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Astra για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σου.

Ήλπιζα και εγώ να βοηθήσουμε όχι μόνο το ψάρι αλλά και οποιονδήποτε άλλο του παρουσιαστεί κάτι αντίστοιχο.

Ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να μιλήσουμε σε αυτή την ενότητα του forum.

;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρακολουθουσα το θεμα σου απ την αρχη. Οσα κορυ εχω δει να χανουν το χρωμα τους δυστυχως μετα απο λιγο απεβιωσαν!

Συνηθως ο αποχρωματισμος σημαινει καποια δηλητηριαση, στρες, μη σωστες συνθηκες κτλ! Τωρα δεν ξερω τι απο τα παραπανω ισχυει ή μποει να μην ισχυει και τιποτα, παντως λυπαμαι για το ψαρακι σου!

Παρακολουθα τα αλλα για τυχον συμπτωματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...