Jump to content

Αγοράζεις Βακτήρια? Η Φύση Στα Δίνει Δωρεάν!


nemeas

Recommended Posts

Υπάρχει μια τάση στο χομπυ (οπως και πολλες άλλες που έχουν δημιουργηθεί για να πλουτίζουν εταιρίες) να ρίχνονται βακτήρια στο νερό για να αποικιστεί πιο γρήγορα ο βράχος.

Αν κάποιος μικροσκοπίσει την επιφάνεια του ενυδρείου του (και οποιαδήποτε επιφάνεια γενικά) θα βρει εκατομμυρια βακτηρια. Ατελειωτα πραγματικά. Βασικά είναι τόσα πολλά που κυριολεκτικά κολυμπάμε μεσα στα βακτήρια.

Ουσιαστικά οπουδήποτε υπάρχουν οργανικά, που είναι τροφή για τα βακτήρια, αυτά πολλαπλασιάζονται ταχύτατα και καταλαμβάνουν οποιαδήποτε επιφανεια.

Επισης ο κυκλος του αζωτου, οπως το λενε πολλοι, και οσο αυτος εξαρταται απο τα βακτηρια ολοκληρωνεται με σα σε ελαχιστες ωρες με μερικες μερες μεσα σε ενα ενυδρειο αν λαβει κανεις υποψην του τον χρονο διπλασιασμου των περισσοτερων βακτηριδιων. Αυτό που βλεπουν οι περισσοτεροι χομπιστες ως οτι ο κυκλος ολοκληρωνεται, ειναι ουσιαστικα η απορόφηση των οργανικων απο την χλωρίδα του ενυδρείου, απο διαφορες μορφες αλγων. Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα ενυδρεια εχουν αλγες, πολυ περισσοτερες μαλιστα στην αρχικη τους φαση. Οι αλγες ειναι ενα βασικο κομματι σε αυτο που λεμε κυκλος του ενυδρειου μας.

Γνωρίζοντας αυτα, δυσκολευομαι πολυ να βαλω ενα υγρο με βακτήρια(?) στο ενυδρειο μου. Δεν βοηθαει πουθενα και ουτε προσφερει κατι. Βασικα ο μονος τροπος για να εχεις περισσοτερα βακτηρια στο ενυδρειο σου ειναι να ριξεις τροφη για αυτα (οπως λειτουργει η μεθοδος με τη βοτκα).

Ελπιζω διαβαζοντας αυτα να σταματησουν πολυ συνχομπιστες να αγοραζουν και να ριχνουν βακτηρια στο νερο τους. Να ειστε σιγουροι οτι το μονο που δεν λειπει απο το ενυδρειο σας ειναι τα βακτηρια.

Περιμενω να ακουσω και τις δικες σας αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Νεμεα και εγω αυτης της αποψης ειμαι και καποια στιγμη θα ανοιγα ενα τετοιο θεμα.

Αυτο που μπορω να πω χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι οτι το καθε σκευασμα βακτηριδιων μπορει να εχει καποια στελεχοι βακτηριδιων τα οποια να μην εχει το συστημα μας, και οπωτε εμπλουτιζεται το συστημα με αυτα τα βακτηρια. Εγω προσωπικα ριχνω μια φορα στο 6 μηνο ισα ισα να δωσω ενα boost στο συστημα μου για την αποικοδομηση καποιων οργανικων ουσιων.

Και επειδη σε βλεπω και το κατεχεις το θεμα.....σκεψου το νερο στους 25-26 βαθμους παρουσιας ιχθυοτροφης κατεψυγμενης και μη το τι ειναι......! Θα το χαρακτηριζα μια σουπα απο βακτηρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα περισσότερα ματσουνια του εμπορίου, είναι καθαρά για να τα οικονομούν οι εταιρίες. Κάποια αλλά είναι απαραίτητα κάποια τελείως άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα περισσότερα ματσουνια του εμπορίου, είναι καθαρά για να τα οικονομούν οι εταιρίες. Κάποια αλλά είναι απαραίτητα κάποια τελείως άχρηστα.

Μαλλον ουτε εσυ διαβασες το πειραμα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε οταν ξεκινάς ενα ενυδρειο δεν γίνετε να μην βαλεις..μετα τα θεωρώ υπερβολη.

Αν και νομίζω οτι εχει ξαναγίνει τέτοια συζήτηση (δεν θυμάμαι που καταλήξανε) ,εγω νομίζω με την απειροελάχιστη εμπειρία που έχω ότι αυτό που λές δεν είναι 100% σωστό γιατί κάθε σύστημα είναι διαφορετικό άλλος αρχίζει με ολοζώντανο βράχο ,άλλος με μισό -μισό και αρκετούς άλλους συνδυασμούς , επίσης παίζει ρόλο και ο χρόνος που θα περιμένει κάποιος μέχρι να το στρώσει ,εγώ π.χ. το άρχισα με 75-25 (νεκρός - ζωντανός ) αλλά έκανα και 3 μήνες υπομονή μέχρι να στρώσει ,δέν είχα - έχω βάλει ούτε σταγόνα απο βακτήρια και οι μετρήσεις μου ήταν μια χαρά.

Επαναλαμβάνω ότι η εμπειρία μου είναι απειροελάχιστη αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα να είμαι εντελώς λάθος

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ουτε εσυ διαβασες το πειραμα...

Πάρε υλικό, νερό με μπιχλα από το φίλτρο σου και επανάλαβε το ίδιο πείραμα. Τα ιδία αποτελέσματα θα έχεις. Αν θυμάσαι από την βιολογία τις 3ης γυμνάσιου, μας έμαθαν ότι τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται με γεωμετρική πρόοδο. Στο ενυδρείο μας ποτέ δεν σταματούν να αναπαράγονται. Κάποια από αυτά κλείνουν το κύκλο της ζωής τους και κάποια άλλα γεννιούνται. Έτσι υπάρχει η ισορροπία στο ενυδρείο. Οπότε τα συγκεκριμένα σκευάσματα σε ένα στρωμένο ενυδρείο δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

baggos777: σιγουρα γινεται να ξεκινησεις ενα ενυδρειο χωρις να προσθεσεις ενα υγρο που λεει οτι εχει μεσα βακτηρια. Εννοειετε οτι εχει μεσα βακτηρια, διοτι δεν ειναι αποστηρωμενο αλλα δεν εχει κατι που δεν εχεις ηδη μεσα το ενυδρειο σου.

Φιλε ratsaf: Το ειδα το πειραμα σου αλλα δεν μου λεει κατι. Δειξε μου σε παρακαλω αναλυτικα τα συστατικα του nitrivec και θα βρουμε σιγουρα τι κανει. Ισως να εχει καποιο χημικο που δεσμευει και καθιζανει ουσιες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπουμπουλα: Συμφωνω μαζι σου και προσθετω πως και σε ενα νεο ενυδρειο δε προσφερουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξεκινησει παρα πολλα ενυδρεια χωρις την προσθηκη βακτηριδιων. Σε ενα νεο ενυδρειο απλα δινεις αυτο το Boost που ειπα πριν για να συντομευσεις τον κυκλο του αζωτου. (Αντι να περιμενεις 20-30 μερες, περιμενεις 5 μερες)

Νεμεα σκεψου το ενδεχομενα το nitrivec να εχει βακτηρια σε λανθανουσα φαση. Το αποκλειεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε υλικό, νερό με μπιχλα από το φίλτρο σου και επανάλαβε το ίδιο πείραμα. Τα ιδία αποτελέσματα θα έχεις. Αν θυμάσαι από την βιολογία τις 3ης γυμνάσιου, μας έμαθαν ότι τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται με γεωμετρική πρόοδο. Στο ενυδρείο μας ποτέ δεν σταματούν να αναπαράγονται. Κάποια από αυτά κλείνουν το κύκλο της ζωής τους και κάποια άλλα γεννιούνται. Έτσι υπάρχει η ισορροπία στο ενυδρείο. Οπότε τα συγκεκριμένα σκευάσματα σε ένα στρωμένο ενυδρείο δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.

Ειδες πουθενα στο πειραμα να γραφει για στρωμενο ενυδρειο?Το πειραμα εγινε για να δουμε αν κανουν τα βακτηρια αυτα που λενε και απο τα αποτελεσματα δειχνουν οτι δουλευουν.Δεν μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο αλλα για στρωσιμο ενυδρειο με το σκευασμα

baggos777: σιγουρα γινεται να ξεκινησεις ενα ενυδρειο χωρις να προσθεσεις ενα υγρο που λεει οτι εχει μεσα βακτηρια. Εννοειετε οτι εχει μεσα βακτηρια, διοτι δεν ειναι αποστηρωμενο αλλα δεν εχει κατι που δεν εχεις ηδη μεσα το ενυδρειο σου.

Φιλε ratsaf: Το ειδα το πειραμα σου αλλα δεν μου λεει κατι. Δειξε μου σε παρακαλω αναλυτικα τα συστατικα του nitrivec και θα βρουμε σιγουρα τι κανει. Ισως να εχει καποιο χημικο που δεσμευει και καθιζανει ουσιες.

Το πειραμα δεν ειναι δικο μου.Εγινε απο τον dpap για να δουμε κατα ποσο δουλευουν τα βακτηρια,τα αποτελεσματα το δειχνουν..

Τωρα τι περιεχει μεσα δεν ξερω,το θεμα ειναι οτι δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ξεκινησει παρα πολλα ενυδρεια χωρις την προσθηκη βακτηριδιων. Σε ενα νεο ενυδρειο απλα δινεις αυτο το Boost που ειπα πριν για να συντομευσεις τον κυκλο του αζωτου. (Αντι να περιμενεις 20-30 μερες, περιμενεις 5 μερες)

Νεμεα σκεψου το ενδεχομενα το nitrivec να εχει βακτηρια σε λανθανουσα φαση. Το αποκλειεις αυτο?

Αυτο ακριβως εχει!Τα βακτηρια που περιεχει παραμενουν σε 'υπνωση' και μολις βρουν τις καταλληλες συνθικες ξεκινουν και δουλευουν.

Για να μην παρεξηγιθω,δεν ειπα οτι τα ενυδρεια στρωνουν μονο με βακτηρια αλλα οτι και τα βακτηρια δουλευουν μια χαρα,η επιστημη εχει εξεληχθει..

Link to comment
Share on other sites

Ειδες πουθενα στο πειραμα να γραφει για στρωμενο ενυδρειο?Το πειραμα εγινε για να δουμε αν κανουν τα βακτηρια αυτα που λενε και απο τα αποτελεσματα δειχνουν οτι δουλευουν.Δεν μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο αλλα για στρωσιμο ενυδρειο με το σκευασμα

Ανάφερα πουθενά για τα βακτήρια του εμπορίου ότι δεν δουλεύουν, η ότι το πείραμα δεν ήταν σωστό; Είπα ότι είναι περιτα σε ένα ενυδρείο που τρέχει κανονικά. Για άλλη μια φορά τρέχεις να απαντήσεις χωρίς να έχεις κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα σε ενα ενυδρειο που ειναι ωριμο και βεβαια ειναι περιτα τα βακτηρια.Αντε να ριξεις λιγα οταν θα καθαρισεις το φιλτρο σου για ανανεωσεις την βιολογια που μπορει να εχει χαθει απο το καθαρισμο του φιλτρου.Εννοειτε οτι αν παρεις μπιχλα απο το φιλτρο και επαναλαβεις την ιδια διαδηκασια θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα και ισως και πιο γρηγορα απο τα υγρα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε και αυριο μας λενε στο σεμηναριο τι εχει μεσα το Nitrivec, θα καταλαβουμε? εγω προσωπικα οχι γιατι ειναι χημικες συστασης που η εκαστοτε εταιρια που τα εφτιαξε ξοδεψε εκατομμυρια σε ερευνες προσωπικο και εγκαταστασεις για να σου δωσει στο ραφι ενα προιον που κανει 2 euro και εχεις την δυνατοτητα να βαλεις ψαρι μεσα σε 24 ωρες....

οταν μιλαμε για βακτυριδια, να εχουμε επισης στο πισω μερος του μυαλου μας οτι καθε βακτυριο ανοικη και εκεινο σε μια ταξη και κλαση, δεν ειναι οοολα τα ιδια, εμεις στα ενυδρεια μας θελουμε τα βακτυρια nitrosomonas και bakterκατι ακαταλαβιστηκο που δεν θυμαμε τωρα, αυτα υποθεται οτι ειναι μεσα σε αυτα τα προιοντα και αυτα δινουν το boost η και την αρχη εαν δεν υπαρχουν τελειως, αυτα τα βακτυριδια τρωνε αμμωνια και στην εξελειξη τους τρωνε νιτρωδη, αρα τα βακτυριδια του χεριου μας και της πατουσας μας μαλλον δεν κανουν για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, χρειαζονται συγκεκριμενα πραγματα....

συγουρα ο Ζωντανος βραχος βοηθαει στην εναρξη ενος ρηφ, αλλα οταν λεμε ζωντανος δεν εννοουμε 100% τα βακτυριδια και μονο, μιλαμε για μορφες ζωων που ερχωνται μαζι του και μας βοηθανε και στην αρχη και στο μελλον....επισης τα βακτυριδια ειναι τα πρωτα ισως που ψοφανε στην μεταφορα η οταν εμεις περιμενουμε να στεγνωσουν οι κολλες και τα τσιμεντα που βαζουμε για να τα κολησουμε, απα καλο ειναι εαν θελουμε να βαλουμε βακτυριδια να παμε πιο γρηγορα, αλλιως τροφουλα καθε 2 μερες και περιμενουμε να κλεισουμε μηνα....

δεν υποστηριζω τις εταιριες γιατι εχω καποιο συμφερον, απλα ετσι εχουν τα πραγματα, η λυση με τα βακτυριδια προτοινε και δεν ειναι απαραιτητη, αλλα αλο να περιμενεις 5-10 μερες αλλο 25-30.....

επισης το να παρεις βιολογικο υλικο κτλπ απο ενα στρωμενο ενυδρειο και να το βαλεις σε ενα νεο λεγεται μπολιασμα, εκει μπροσθετης εαν θελεις για τονοσει και μονο, εαν ολα πανε καλα μια χαρα θα στρωσει.....

Ακρως φιλικα ολα αυτα και με δοση χιουμορ....ελα τε να το συζητισουμε μια ακομη φορα φιλοι ;)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω οτι εχει ξαναγίνει τέτοια συζήτηση (δεν θυμάμαι που καταλήξανε) ,εγω νομίζω με την απειροελάχιστη εμπειρία που έχω ότι αυτό που λές δεν είναι 100% σωστό γιατί κάθε σύστημα είναι διαφορετικό άλλος αρχίζει με ολοζώντανο βράχο ,άλλος με μισό -μισό και αρκετούς άλλους συνδυασμούς , επίσης παίζει ρόλο και ο χρόνος που θα περιμένει κάποιος μέχρι να το στρώσει ,εγώ π.χ. το άρχισα με 75-25 (νεκρός - ζωντανός ) αλλά έκανα και 3 μήνες υπομονή μέχρι να στρώσει ,δέν είχα - έχω βάλει ούτε σταγόνα απο βακτήρια και οι μετρήσεις μου ήταν μια χαρά.

Επαναλαμβάνω ότι η εμπειρία μου είναι απειροελάχιστη αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα να είμαι εντελώς λάθος

φιλε εγω δεν θα εβαζα ζωντανο βραχο αν δεν ειχε στρωσει το ενυδρειο και δεν μπορω να περιμενω 3 μηνες να βαλω ψαρακια :hot:

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω δεν θα εβαζα ζωντανο βραχο αν δεν ειχε στρωσει το ενυδρειο και δεν μπορω να περιμενω 3 μηνες να βαλω ψαρακια :hot:

Αν είσαι 100% σίγουρος για τον βράχο(οτι είναι καθαρός) πιστεύω ότι καλό κάνεις με τον ζωντανό γιατί βοηθάς το στρώσιμο σου να γίνει πιο γρήγορα και όπως λένε και οι περισσότεροι όσο ''αποστειρωμένο '' περιβάλλον και αν έχεις όλο και κάτι θα περάσει μέσα κάποια στιγμή (πχ.απο ένα βραχάκι απο ενα μικρό κοραλι που δεν το έπιασε το dip)αλλά ξεφεύγουμε απο το θέμα μας .

Άρα έρχεσαι στο λόγια μου και συμφωνείς με την άποψή μου ότι τα βακτήρια δεν είναι πάντα απαραίτητα στην αρχή σε όλα τα ενυδρεία .

Και όσον αφορά την υπομονή εδώ μέσα άκουγα απο την αρχή ότι το χόμπι θέλει υπομονή ,τελικά το ενστερνίστηκα και προς το παρών δεν το έχω μετανιώσει .

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα νικο :thumbsu:

Προσωπικα εχω ξεκινησει ολα τα ενυδρεια με βακτηρια διαφορων εταιριων.

Ειδικα σε αυτα που ξεκινησα με νεκρο βραχο,με πολυ περισσοτερη εμφαση.

Εχω αφησει ενυδρειο στρωμενο και 5 μηνες χωρις να ριξω ουτε σταγονα και δεν ειδα καμια απολυτως αλλαγη η' αρνητικο αποτελεσμα.

Μετα απο καποια διαβασματα ομως και τον φοβο-πιθανοτητα της μονοκαλλιεργειας(που ισως εχει αρνητικες συνεπειες σε περιπτωση που επικρατησουν μη ωφελιμα) αποφασισα να ριχνω ενα συγκεκριμενο(αφου στη θεωρια τουλαχιστον εχει μεγαλη ποικιλια) μια φορα την εβδομαδα.

Ισως και να μην εχει καμια απολυτως ουσια αλλα ειπα να εφαρμοζω αυτο.

Αλλωστε καθε ενυδρειο ειναι στημενο με διαφορετικο τροπο-απαιτησεις-οργανισμους-εξοπλισμο κτλ.

Παραγοντες που ισως παιζουν μεγαλο ρολο στο κομματι βακτηρια,κατα την ταπεινη μου αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρατήρηση. Τα συσκευασμένα βακτήρια του εμπορίου, για να μπορέσουν να επιβιώσουν, βρίσκονται μέσα σε θρεπτικό υλικό (θρεπτικό αγαρ) Έχει αναρωτηθεί κανείς ότι ρίχνοντας σκευάσματα βακτηρίων στο ενυδρείο μαζί ρίχνει και το θρεπτικό υλικό. Το υλικό αυτό εκτός των ωφέλιμων βακτηρίων τρέφει και ακατάλληλα βακτήρια που είδη κατοικούν στο ενυδρείο, προσφέροντας τροφή για τον πολλαπλασιασμό τους. Σε ένα ενυδρείο που δεν έχει αναπτυχτεί σωστά η βιολογία του, η βρίσκεται σε έξαρση κάποια βακτηριακη λοίμωξη, το θρεπτικό αγαρ μόνο κακό μπορεί να κάνει. Καλό είναι να προσέχουμε τι αγοράζουμε και πότε το χρησιμοποιούμε. Αν πραγματικά χρειάζεται η όχι. Οι εταιρίες που πουλούν όλα αυτά τα σκευάσματα, πουλούν και τα φάρμακα για την καταπολέμηση των ασθενειών. Άρα σε όποια περίπτωση, μόνο κέρδος τους αποφέρει. Κάτι σαν να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας…….

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που έγινε χτες για το nitrivec δεν αναφέρθηκε πουθενά θρεπτικό υλικό. Και η αλήθεια είναι οτι δεν πιστεύω οτι περιέχει θρεπτικό υλικό, μιας και σε λανθάσουσα φάση κανένα βακτήριο δεν εκτελεί μεταβολικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν θα πίστευα ένα άνθρωπο που εκπροσωπεί μια εταιρία για την σύσταση ενός σκευάσματος. Αντίθετα κάποιον άλλο που δεν θα είχε κέρδος, πολύ ευχαρίστως. Αν στα συγκεκριμένα σκευάσματα τα βακτήρια δεν τα έχουν σε θρεπτικό αγαρ, τότε τα έχουν εξασθενισμένα Κάτι σαν τα εμβόλια που κάνουμε όταν είμαστε παιδιά. Μας βάζουν ένα εξασθενισμένο ιό στον οργανισμό μας, με αποτέλεσμα να παράγει αντισώματα για να τον καταπολεμήσει. Στη περίπτωση των βακτηρίων που μας ενδιαφέρουν, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα χρειαστούν κατάλληλες συνθήκες στο ενυδρείο για να γίνει η επώαση των βακτηρίων ώστε να λειτουργήσουν. Μέση λύση δεν νομίζω να υπάρχει. Η τα έχουν σε θρεπτικό υγρό η τα έχουν αδρανοποιημένα περιμένοντας τις κατάλληλες συνθήκες. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω στο σεμινάριο, έχω πάρα πολλές απορίες σχετικά με την βιολογία στο ενυδρείο και τις συνθήκες νερού που θα μπορούσαν πιστεύω να μου λύσουν μερικές

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην δευτερη μορφη που είπες, αδρανα και περιμενουν τις καταληλες συνθηκες να ξυπνησουν και να αρχισουν να δουλευουν και να αναπαραγωντε, εγινε και αυτη η εξηγειση εχθες στο σεμηναριο....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν δεν υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες ( αμμωνία κτλ) στην ουσία είναι άχρηστα. Άρα σε ένα ενυδρείο με φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς αμμωνία νιτρικά κτλ, παραμένουν αδρανή. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια βγαίνουν απο το λήθαργο όταν εισαχθούν στο νερό του ενυδρείου. Αν δεν έχουν κάτι να καταναλώσουν, θα πεθάνουν μέσα στις πρώτες 72 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...