Jump to content

Αγοράζεις Βακτήρια? Η Φύση Στα Δίνει Δωρεάν!


nemeas

Recommended Posts

Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να αναφέρω οτι η τοποθέτηση μου οσον αφορά την προσθήκη η οχι βακτηριδίων σε ενα Θαλασσινό σύστημα καλός η κακός δεν θα πρέπει να παραλληλιστεί με το τι μπορούμε να κάνουμε η οχι σε ένα ενυδρείο Γλυκού νερού διότι οι σταθερές και οι παράγοντες είναι εντελώς διαφορετικές σε κάθε ενα απο τα 2 συστήματα ....

Link to comment
Share on other sites

Check post 70: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2277379&page=3

To tank ηταν στο advanced aquarist.

Νικόλα φυσικά και η σχέση μας με το PO4 δεν πρέπει να ειναι ακριβώς αυτη που νομίζουν οι περισσότεροι άπλα όσο κάποιος εμβαθύνει σε αυτο το υπέροχο χόμπι και αποκτά εμπειρία διαπιστώνει οτι δεν ειναι παντα ολα άσπρο η μαύρο...

Link to comment
Share on other sites

Εστιαζω λιγο παρακατω στο λινκ που παραθετω: "I would say u dont need any bacteria product - only thing u need to 'buy' before the end of startup phase is patience :-)"

Απλα μια ακομη παραθεση.

Τα PO4 ας τα αφησουμε για αλλο θεμα ΤΑΝ.

Συνηθως ειναι Black n Yellow. Οσα περισσοτερα ξερεις τοσο λιγοτερο απολυτος εισαι.

Συνηθως οταν καποιος με εμπειρια λεει οτι κατι δουλευει, τοτε σιγουρα εχει δικαιο.

Συνηθως οταν καποιος με εμπειρια λεει οτι κατι δεν γινεται, τοτε μαλλον εχει αδικο.

Αυτο ειναι παρενθεση για το ασπρο/μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Νικο θεωρω πως καθε ενυδρειο και χομπυστας ειναι διαφορετικος.

Το οτι εκεινος προτεινε πως δεν χρειαζονται προιοντα βακτηριων,δεν σημαινει οτι πρεπει-μπορει να εφαρμοστει και στα υπολοιπα.

Με αλλες ρουτινες και εξοπλισμο τρεχει το καθενα,οποτε και με αλλα δεδομενα γενικοτερα.

Επισης σε καποια σημειο του θεματος αναφερει οτι το συστημα το ξεκινησε ως full zeo και ακομα και στο Post που ανεφερες μιλαει για το zeobak.

Aρα σιγουρα ξεκινησε το ενυδρειο ριχνωντας βακτηρια.

Νομιζω πως το οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια το αναφερει κυριως για το μετα.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ενα ακομη παραδειγμα απο ενα ατομο που τρεχει ενα ενυδρειο αξιο επαινου.

Οτι η ζεο ειναι μια μεθοδος που πρεπει να αποφευγεται πλεον ειναι προφανες αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι Black n Yellow. Οσα περισσοτερα ξερεις τοσο λιγοτερο απολυτος εισαι.

+1

Link to comment
Share on other sites

Ετρεχε ζεο και το σταματησε. Ας μην επεκταθουμε αλλο στο συγκεκριμενο ενυδρειο και ενα συγκεκριμενο ατομο που δεν χρησιμοποιει βακτηρια γιατι δινουμε την εντυπωση οτι το να μην χρησιμοποιεις βακτηρια ειναι η εξαιρεση για ενα επιτυχημενο ρεεφ ενω αντιθετα ειναι ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε ειμαι της αποψης πρωτα να μην βλαπτεις. Και πιστευω πως ακομη και αν ριχνεις αυτα τα "βακτηρια" δεν μπορεις να βλαψεις το ενυδρειο. Τωρα αν βοηθανε καπου, υπαρχουν αρκετα δεδομενα ακομη και σε αυτο το θεμα για να αποφασισει ο καθενας για το ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο του ειναι αξιο διαρρηξης...οχι μονο επαινου :jig:

H zeovit μεθοδος ειναι αλλο θεμα.

Στην προκειμενη περιπτωση σου λεει οτι ξεκινησε με zeobak αρα χρησιμοποιησε βακτηρια εστω για ενα διαστημα.

Δηλαδη εδωσε ενα boostαρισμα-εμπλουτισμο στον βακτηριακο του πληθυσμο,δεν αρκεστηκε μονο σε αυτο του βραχου.

Εαν ριξεις στο ενυδρειο τα οποια βακτηρια στην αρχη και τους δωσεις της ευκαιρια να δημιουργησουν τον πληθυσμο τους τοτε ναι,στην πορεια θεωρω πως δεν ειναι απαραιτητα.

Το βασικο θεμα εδω ειναι η βιοποικιλια ομως στην πορεια και πως αυτη επιτυγχανεται και εαν....οπως και τι ωφελη εχει σε σχεση με τη μονοκαλλιεργεια που σιγουρα δημιουργειται εαν δεν ριχνεις τιποτα.

Ωραια συζητηση παιδια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σταματησουμε να θεωρουμε το ποσο των βακτηριων στο ενυδρειο ως κατι σταθερο. Τα βακτηρια ειναι οργανισμοι που αναπαραγονται με ταχυτατους ρυθμους σε ευνοικο περιβαλλον. Για αυτο μπορουμε να αυξανουμε το βιοφορτιο μας, διοτι ξερουμε οτι ο αριθμος τους θα προσαρμοστει επειδη θα εχουν περισσοτερη τροφη.

Επισης δεν πρεπει να σκεφτομαστε τα βακτηρια ως κατι που ειναι σπανιο στην φυση και υπαρχει μονο μεσα σε μπουκαλακια. Στην πραγματικοτητα πανω μας και σε ολες τις επιφανειες υπαρχουν τεραστιες ποσοτητες βακτηριδιων. Ο μονος τροπος να απαλαγεις απο αυτα ειναι με την αποστειρωση. Οποτε καταλαβαινοντας πως τηνν στιγμη που γεμιζεται το εντδρειο σας αυτο ουσιαστηκα ειναι γεματο ηδη με βακτηρια να βοηθησει στην κατανοηση του οτι τα βακτηρια θα υπαρχουν εκει και θα περιμενουν την τροφη σου για να πολλαπλασιαστουν και να σταθεροποιηθουν στην ποσοτητα που καλυπτει την αναγκη του βιοφορτιου του καθε ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

1)Το μεγαλύτερο ποσοστό τον χομπιστων που κάνουν έναρξη στο Θαλασσινό ενυδρείο σχεδόν πάντα ξεκινούν με την προσθήκη ζωντανού βράχου η και ζωντανού βράχου mix με νεκρο και απο εκείνη την στιγμή και μονο απο αυτην την κίνηση έχουμε ειδη το περιζήτητο μπόλι στο οποίο πολυ συχνά αναφέρονται οι χομπιστες με ενυδρεία γλυκού νερού και μάλιστα ειναι και μια απο τις μεθόδους στρωσίματος στο γλυκό....

Ανάλογα με την κατασταση του βραχου και αυτο αφορα την ποιότητα του(πόσο πορώδης είναι-και τύπος?) και το αν εχει κουραριστει εχουμε μια αρχική βαση βακτηριδίων με μια χ βιοποικιλότητα που στην συνέχεια είναι υπεύθυνη για την δέσμευση των νιτρικών και των φωσφορικών και την επιτέλεση όλων των κύκλων.Θα πρέπει να αντιληφθούμε οτι κατά την πάροδο του χρόνου που τρέχει το ενυδρείο μας διεξάγετε ένας πόλεμος επικράτησης ανάμεσα στα είδη βακτηριδίων που κατοικούν σε αυτό και ανταγωνίζονται μεταξύ τους,που χωρίς κάποια παρέμβαση από εμάς θα έχει ως κατάληξη κάποια από τα επικρατέστερα να κυριαρχήσουν και να έχουμε πολύ χαμηλή βιοποικιλότητα που δεν είναι και απαραίτητα κάτι το κακό αλλα σίγουρα δεν είναι και κάτι καλό διότι σε ενα τέτοιο σενάριο που ο βράχος μας έχει χάσει την αρχική του ποικιλία σε βακτήρια και το σύστημα μας μας βασίζετε σε ενα Χ τυπο βακτηριδίων αν βάλουμε στο παιχνίδι ενα αναπάντεχο συμβάν πχ απότομη μεταβολή θερμοκρασία η απότομη μεταβολή θρεπτικών που ως αποτέλεσμα θα έχει την κατάρρευση των πληθυσμών του Χ τύπου βακτηριδίων τα αποτελέσματα θα είναι πολύ άσκημα για το σύστημα μας.Όλοι γνωρίζουμε οτι χωρίς βιοποικιλότητα σε οπουδήποτε σύστημα και δεν αναφέρομαι μονο στα ενυδρεία επέρχεται ο εκφυλισμός και η κατάρρευση αυτού.

Link to comment
Share on other sites

2)Οι πιο πολλές εταιρίες μπορεί να υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια και απίστευτα αποτελέσματα και φυσικά θα πω σε ολους τους φίλους που μας παρακολουθούν να ειναι ιδιαίτερα προσεχτική στο τι ρίχνουν πότε και πόσο ρίχνουν και να κοιτάνε πάντα όσον άφορα τα βακτήρια την ημερομηνία λήξης αποφεύγοντας της κοντινές ημερομηνίες λήξης...

Όσον αφορά το δικο μου ενυδρείο η προσθήκη που κανω σε βακτήρια και εφόσον το σύστημα μου δουλεύει με biopellets τα τελευταία χρόνια ποικίλη για να μπορώ να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποικιλία σε αυτό.Για να το εξηγήσω έχω καταλήξει σε 2-3 εταιρίες που θεωρό ότι κάτι έχουν να δώσουν εκ του αποτελέσματος και κυκλικά κάνω εναλλαγές μεταξύ τους.

Στο γενικό ερώτημα του αν ένα σύστημα μπορεί να τρέξει χωρίς την τακτική χρήση βακτηριδίων για εμπλουτισμο η απάντηση μου είναι Ναι υπό προϋποθέσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασα ολο το θεμα γιατι δεν με περνει ο υπνος...

Νεμεα: Γιατι πιστευεις τοσο πολυ εντονα οτι οι εταιριες πουλανε "ματζουνια" αντι αυτο που υποσχονται;;

Καλο ειναι να εχεις αποριες οσο μεγαλωνουν οι γνωσεις σου και η εμπειρια σου, αλλα διακρινω μια δισαρεσκεια προς καποια προιοντα που φτιαχτηκαν για το χομπυ....

Link to comment
Share on other sites

Αν το αναλύσεις σε καθαρη χημεία - βιολογία κλπ. Πραγμα που συμφωνώ δεν έχουν όλοι οι χομπίστες τον χρονο να κανουν, θα δεις οτι πολλά που υπόσχονται δεν είναι ακριβως έτσι. Επίσης οι παράγοντες είναι τόσο πολλοί πράγμα που το κανει ακόμα πιο δύσκολο να το αναλύσεις. Αλλιως θα υπήρχε κ η επιθυμητή μαγική συνταγή. Η υποδειξη είναι ίσως στο να παίρνουμε τους ισχυρισμούς με μια δοση αμφιβολίας και όχι ως πανάκεια, αφού οτιδήποτε κυκλοφορεί παρεμβάλλεται με τον μανδύα του μάρκετινγκ οπως και τα σεμινάρια κλπ απο σπόνσορες. Η κρίση μας απο εμπειρία είναι το μεγαλυτερο μας όπλο όπως και φόρουμ οπως αυτό με συζητήσεις και προβληματισμούς χωρίς άσπρο ή μαύρο και οχυρώματα και στείρες απόψεις. Δική μου άποψή αλλά μαγικά ελιξιρια δεν υπαρχουν, τουλαχιστον που να λειτουργουν σε όλα τα συστήματα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να κατανοήσει ο καθένας, διαβάζοντας ένα βιβλίο βιολογίας, τι είναι το βακτήριο, τι το βακτηρίδιο, ο ιος, ο μύκητας, μια λοίμωξη, κτλ Τον κύκλο ζωής τους, την αναπαραγωγή τους. Αυτά αφορούν τα πάντα γυρο μας και δεν περιορίζονται μόνο στα ενυδρεία, είτε αυτά είναι γλυκού νερού, είτε θαλασσινού. Ο κάθε doctor τάδε, εκπροσωπεί μια εταιρεία και προβάλει τα προϊόντα της. Ποιο πολύ είναι dealer παρα επιστήμονας. Στο σεμινάριο παρόλο που εχω αρκετές ερωτήσεις, σίγουρα ο κάθε doctor τάδε μπορεί να μου ρίξει σταχτή στα μάτια. Η γνώση μου πάνω στην βιολογία περιορίζεται στις γενικές που εχουμε αποκτήσει ολοι από το σχολείο. Τότε σαν χαπατο θα φαω ότι μου ξεφουρνίσει. Σίγουρα τα προϊόντα τους δουλεύουν και επιτυγχάνουν το σκοπό τους. Το θέμα είναι ποτέ χρειάζονται, που και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αντιληφθούμε οτι κατά την πάροδο του χρόνου που τρέχει το ενυδρείο μας διεξάγετε ένας πόλεμος επικράτησης ανάμεσα στα είδη βακτηριδίων που κατοικούν σε αυτό και ανταγωνίζονται μεταξύ τους,που χωρίς κάποια παρέμβαση από εμάς θα έχει ως κατάληξη κάποια από τα επικρατέστερα να κυριαρχήσουν και να έχουμε πολύ χαμηλή βιοποικιλότητα που δεν είναι και απαραίτητα κάτι το κακό αλλα σίγουρα δεν είναι και κάτι καλό διότι σε ενα τέτοιο σενάριο που ο βράχος μας έχει χάσει την αρχική του ποικιλία σε βακτήρια και το σύστημα μας μας βασίζετε σε ενα Χ τυπο βακτηριδίων αν βάλουμε στο παιχνίδι ενα αναπάντεχο συμβάν πχ απότομη μεταβολή θερμοκρασία η απότομη μεταβολή θρεπτικών που ως αποτέλεσμα θα έχει την κατάρρευση των πληθυσμών του Χ τύπου βακτηριδίων τα αποτελέσματα θα είναι πολύ άσκημα για το σύστημα μας.Όλοι γνωρίζουμε οτι χωρίς βιοποικιλότητα σε οπουδήποτε σύστημα και δεν αναφέρομαι μονο στα ενυδρεία επέρχεται ο εκφυλισμός και η κατάρρευση αυτού.

Θαναση τι σε κανει ν απιστευεις οτι επικρατει μονο ενας τυπος-strain βακτηριων αλοκληρωτικα και οι αλλοι τυποι εξαφανιζονται? Λογικα, επειδη τα ενυδρεια μας ειναι μικρα οικοσυστηματα, οπως στη φυση θα επικρατει ενας πλυθησμιακα υπο ορισμενες ευνοικες συνθηκες, αλλα και οι αλλοι τυποι-strain δεν θα εξαφανιζονται απλα θα εχουν πολυ μικροτερο πλυθησμο....και αν αλλαξει κατι στις συνθηκες του ενυδρειου , θα αυξηθει γεωμετρικα-ταχυστα ο πλυθησμος απο καποιο αλλο τυπο, με αποτελεσμα η αποσταθεροποιηση να ειναι μη ορατη σε εμας...στη φυση αρα και στα ενυδρεια μας, μηδενικος βακτηριακος πληθυσμος δεν ειναι εφικτος...μονο σε εργαστηριακες συνθηκες....

2)Οι πιο πολλές εταιρίες μπορεί να υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια και απίστευτα αποτελέσματα

Οτι γινετε στο χωρο του reef ενυδρειου, μου θυμιζει πολυ τον επεγγελματικο μου χωρο, γεωπονοι-εμποροι πουλανε σε αγροτες με καλλιεργειες προσοδοφορες ( σκευασματα που απλα δεν κανουν ζημια => κερδος για την τσεπη τους, ενω ο αγροτης ή δεν επωφελειτε καθολου ή τοσο λιγο που δεν βγαζει καν τα εξοδα αγορας του σκευασματος. Αντι να αγορασει ενα που οντος χρειαζετε, βγαινει απο το μαγαζι με σακουλες γεματες και τσεπη αρκετα ελαφροτερη...

Ετσι και σε εμας ξεκινησανε να πουλανε αλατια για ριφαδες που ειναι μακρυα απο θαλασσα και τελικα εγινε πανακεια για την πλειοψηφια σχεδον.... και μετα ενα σωρο προιοντα οπως τα βακτηρια που το πιο πιθανο απλα δεν κανουν ζημια!!!

Στα παραπανω συμπερασματα σχεδον εχω καταληξει με την ελαχιστη εμπειρια που εχω, διαβαζοντας πολυ πριν ξεκινησω και απλα τους 5 μηνες που ειμαι στο χομπι βλεπω να επιβαιβαιονωνται οσα ειχα κατασταλαξει διαβαζοντας πριν ξεκινησω...για εμενα το ρεεφ ειναι ακριβο στο να το ξεκινησεις αλλα η λειτουργια του εχει σχεδον μηδενικα εξοδα!

ΥΓ Νικο πολυ ενδειαφεροντα ολα τα λινκ που εβαλες

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι πολλες εταιριες εχουν πολλα προιοντα που δεν προσφερουν κατι στα ενυδρεια μας και δινουν μονο στην τσεπη τους.

Προσωπικα το εχω δει αυτο να συμβαινει στο δικο μου ενυδρειο παρα πολλες φορες και φυσικα σταματησα να αγοραζω-χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα προιοντα.

Οπως ειπε ο αντωνης,μαγικα ελιξηρια δεν υπαρχουν.

Αλλα.....μην το παμε και στο αλλο ακρο βρε παιδια.

Δεν ειναι δυνατον ολα τα προιοντα να εχουν σκοπο να γεμισουν τις τσεπες των εταιριων και να ειναι αχρηστα.

Αν ειναι ετσι πειτε μου ποιο ενυδρειο δεν εχει βαλει μεσα στο νερο του το παραμικρο σκευασμα(τροφες κοραλιων,φαρμακα,βακτηρια κτλ κτλ) οποιασδηποτε εταιριας.

Δεν γνωριζω ουτε ενα ενυδρειο που να μην εχει αγορασει-χρησιμοποιησει εστω ενα προιον οποιασδηποτε εταιριας.

Και για να μην γενικολογω,αφου μιλαμε για τα βακτηρια πειτε μου εσεις ποια ειναι η εταιρια που πιστευετε η' εχετε αποδειξεις(ακομα καλυτερο) οτι αυτο που εχει μεσα το μπουκαλακι,ειναι μονο νερο.

Δεν ειναι μονο το αν εχουν μεσα κατι τα μπουκαλακια...ειναι και το οτι,αν οντως εχουν βακτηρια εαν τα χρειαζεται το ενυδρειο μας(που το καθε ενα λειτουργει με τελειως αλλα δεδομενα).

Αυτο ειναι μια τελειως διαφορετικη συζητηση.

Προς το παρων και για να εχει και μια κατευθυνση η συζητηση,πιστευετε δηλαδη πως τα μπουκαλακια με τα βακτηρια των εταιριων ειναι στην καλυτερη περιπτωση αχρηστα?

Link to comment
Share on other sites

Νικο μου αρεσει η σιγουρια σου φιλε μου και μακαρι να ειναι ετσι(θα κανει και καλο στην τσεπη μας) αλλα που το στηριζεις αυτο?

Θελω κατι απτο..καποια μελετη,αναλυση κατι...μια μελετη.

Γιατι προσωπικα,αν το στηριζεις μονο στα γραπτα του τυπου με το απιστευτο ενυδρειο στο reefcentral,δεν μπορω να το δεχτω για πολλους λογους-μερικους τους αναφεραμε πιο πισω.

Το νεο ενυδρειο που θα στησεις θα το κανεις με ζωντανο η' νεκρο βραχο?

Τι καλυτερο να στηριξεις τα λεγομενα σου με βαση το ενυδρειο σου.

Θες να κανουμε ενα πειραμα που ιιιιιιισως να μας δωσει καποιες "γραμμες"?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι εστιαζεις μονο στο παραδειγμα του ενυδρειου και οχι στα επιστημονικα αρθρα που παρεθεσα. Καταλαβαινω οτι ειναι στα αγγλικα, αλλα δυστηχως δεν εχω τον χρονο να τα μεταφρασω αυτη τη στιγμη.

Το ενυδρειο θα εχει νεκρο βραχο, μπειρ μποτομ και ατς. Και χωρις προσθηκη βακτηριων προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην γενικολογω,αφου μιλαμε για τα βακτηρια πειτε μου εσεις ποια ειναι η εταιρια που πιστευετε η' εχετε αποδειξεις(ακομα καλυτερο) οτι αυτο που εχει μεσα το μπουκαλακι,ειναι μονο νερο.

Μιχαλη εγω δεν ειπα πουθενα για νερο....λεω απλα οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν κανουν απλως τιποτα περισσοτερο ( τα βακτηρια που περιεχουν) σε ενα στρωμμενο ενυδρειο , απο το να αδειαζουν λιγο ακομη την τσεπη μας .

ΥΓ Εγω μεχρι τωρα στο ενυδρειακι μου δεν εχω βαλει τιποτα παραπανω απο ζωντανο βραχο, θαλασσινο νερο, ψαροτροφη, και τωρα το χειμωνα σκονες ΚΗ, CA & MG, ειναι ποολυ νωρις βεβαια για να δειξει οτιδηποτε, αλλα αλπιζω σε κανενα χρονο να υπαρχει ακομη και να ειμαι εδω να τα ξαναπουμε!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω πως και εγω για 5 μηνες δεν εριχνα μεσα στο ενυδρειο βακτηρια και δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα(με οτι συνεπαγεται αυτο).

Το ενυδρειο ομως ετρεχε σχεδον 2 χρονια και ειχα ριξει zeobak στο ξεκινημα του.

Ο τροπος ομως που ετρεχα το ενυδρειο μου το επετρεψε.

Μια χαρα καταφερα να διαβασω και τα επιστημονικα αρθρα αλλα ο randy σε ολα δεν μιλαει με σιγουρια και δεν κανει

αποκλειστικη αναφορα στα ενυδρεια.

Στο πρωτο αναφερει...

"In the ocean many species of bacteria can oxidize ammonia, including Nitrosospiras, Nitrosomonas and Nitrosococcus.8-10"....κτλ κτλ.

Μιλαει ομως για τους ωκεανους.Δεν αναφερεται στα ενυδρεια.Μπορει να προσπαθουμε να προσομοιωσουμε ενα κομματι της φυσης αλλα αυτο δεν σημαινει ουτε οτι το πετυχαινουμε αλλα και οταν το καταφερουμε,δεν το κανουμε οπως η φυση αλλα με τεχνητους τροπους(εδω μπαινουν πολλα κομματια του χομπυ).

Εαν λοιπον δεν προσθεσεις στην αρχη εστω καποια βακτηρια(τωρα το αν ειναι καταλληλα ειναι μεγαλη κουβεντα αφου δεν γνωριζουμε ποια εταιρια μας παρεχει τα περισσοτερα-καταλληλα-απαραιτητα ειδη και ποια) που θα τα βρεις?

Επισης στο πρωτο αναφερεται στο οτι καποια προιοντα τα οποια ισχυριζονται οτι επιταχυνουν τον κυκλο και τελειωνει λεγοντας

"and I do not know whether any commercial bacterial cultures sold to hobbyists meet this requirement."

Δεν ειπε πως εκανε αναλυσεις και τελικα ολα τα μπουκαλακια ειχαν μεσα νερο αντι για βακτηρια.

Το θεμα του δεν ηταν δηλαδη αν ειναι snakeoil τα μπουκαλακια αλλα αν μπορουν να επιταχυνουν τον κυκλο.

Δεχεται οτι περιεχουν βακτηρια αλλα αμφισβητει το αν ειναι τα καταλληλα.

Στο δευτερο που παρεθεσες λεει πως μικρο και μακρο αλγη μπορει να βοηθησουν στον κυκλο αφου θα δεσμευσουν αμμωνια

αλλα σημειωνει....

"It has not been established in a reef aquarium setting, however, what portion of the macroalgae's nitrogen uptake is ammonia and what fraction is nitrate."

Αρα ισως ολη αυτη η αλγη που θα βγαλουμε στο ενυδρειο μπορει να δεσμευει ελαχιστες ποσοτητες,οι οποιες να μην ειναι ικανες να βοηθησουν στον κυκλο.

Το ενυδρειο που ξεκινας,αφου θα ειναι και νεκρος ο βραχος και δεν θα εχεις και αμμο ειναι πολυ καλο παραδειγμα-πειραμα.

Και για το ποτε θα ολοκληρωθει ο κυκλος αλλα και γενικοτερα για τις τιμες που θα σου δωσει.

Μπορει να ειμαστε μαζι μονο μερικες εβδομαδες αλλα σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη οτι δεν θα χρησιμοποιησεις καποιο προιον. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη εγω δεν ειπα πουθενα για νερο....λεω απλα οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν κανουν απλως τιποτα περισσοτερο ( τα βακτηρια που περιεχουν) σε ενα στρωμμενο ενυδρειο , απο το να αδειαζουν λιγο ακομη την τσεπη μας .

ΥΓ Εγω μεχρι τωρα στο ενυδρειακι μου δεν εχω βαλει τιποτα παραπανω απο ζωντανο βραχο, θαλασσινο νερο, ψαροτροφη, και τωρα το χειμωνα σκονες ΚΗ, CA & MG, ειναι ποολυ νωρις βεβαια για να δειξει οτιδηποτε, αλλα αλπιζω σε κανενα χρονο να υπαρχει ακομη και να ειμαι εδω να τα ξαναπουμε!

Γρηγορη μου καλα κανεις φιλε και λες τη γνωμη σου!

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε σεβομαι που το κανεις και πολλα μπραβο σου(οπως και σε ολα τα παιδια) :thumbsu:

Στην πρωτη παραγραφο με βρισκεις απολυτα απολυτα συμφωνο,αλλωστε και εγω το ιδιο εχω κανει.

Αλλο αν μετα απο αυτους τους 5 μηνες παυσης ξαναχρησιμοποιησα.

Ηθελα να δοκιμασω κατι που εδινε υποσχεσεις :thumbsu:

Στη δευτερη παραγραφο βλεπω οτι εσυ εβαλες βακτηρια στο ενυδρειο σου αλλα με αλλη μεθοδο.

Δηλαδη εβαλες ζωντανο βραχο και αλλαγες νερου απο τη θαλασσα μας οπου σιγουρα και απο εκει

πηρες αρκετα.

Μακαρι να ειμαστε εδω παρεουλα(ολοι),οχι μονο του χρονου φιλε μου αλλα για πολλα ακομα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...