Jump to content

Αγοράζεις Βακτήρια? Η Φύση Στα Δίνει Δωρεάν!


nemeas

Recommended Posts

Θα εστιασω στο σημειο που αναφερεις πως αν δεν βαλω βακτηρια απο ενα μπουκαλακι που θα τα βρω.

Αυτο ακριβως το θεμα ειναι που οδηγει τους περισσοτερους να ριχνουν βακτηρια. Το ανεφερα προηγουμενος αλλα το επαναλαμβανω. Τα βακτηρια υπαρχουν παντου γυρω μας σε ολες τις επιφανειες. Για αυτο γραφω πως η φυση στα δινει δωρεαν.

Τοσα χρονια που δεν υπηρχαν βακτηρια σε μπουκάλι πως εν τελη βρισκονταν στο ενυδρειο και κανανε την δουλεια τους?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω χρησιμοποιησει ποτε καποιο σκευασμα βακτηριων ας μου επιτραπει να πω κι εγω τη γνωμη μου καθως παρακολουθω το θεμα με μεγαλο ενδιαφερον. Καταρχας νομιζω δεν διαφωνει κανεις οτι σε καμια περιπτωση τα βακτηρια στο μπουκαλι δεν ειναι απολυτως αναγκαια για την αρχη ενος ενυδρειου, καθως τοσα χρονια δεν τα ειχαμε. Επισης θα προσθεσω οτι μαλλον δεν ειναι καν ο μοναδικος τροπος να επιταχυνθει ο κυκλος, καθως ενας ευκολος τροπος για μικρο ή καθολου κυκλο ειναι η χρηση κουραρισμενου (κατα προτιμηση σε ενυδρειο εν λειτουργια και οχι σε μαγαζι) ζωντανου βραχου. Αρα λοιπον τα ερωτηματα μεχρι τωρα οπως τα καταλαβαινω ειναι τα εξης:

1) Τα βακτηρια που πωλουνται ειναι αυτα τα οποια συμμετεχουν στον κυκλο του αζωτου και, αν ναι κανουν δουλεια μεσα στα ενυδρεια μας? Ως προς το πρωτο σκελος δεν εχω λογο να αμφισβητησω τις εταιρειες που τα πουλανε. Στο δευτερο κομματι ομως εχω αρκετους λογους να το κανω καθως κανεις δεν μου εξασφαλιζει οτι τα βακτηρια αυτα θα πανε να κατσουν στο βραχο και δεν θα νεκρωθουν απο την αποτομη μεταβολη της αλατοτητας και θερμοκρασιας μολις μπουν στο ενυδρειο, δεν θα αφαιρεθουν απο το σκιμμερ κτλ. Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης με τα παιδια που ζητησαν και που εδειξαν μελετες αλλα κατι τετοιο το περιμενα απο την εταιρεια που τα πουλαει μαζι με μια περιγραφη της διαδικασιας παραγωγης και οχι να ψαχνω εγω ως χομπιστας το αν το προιον στο ραφι ειναι "φιδελαιο". Προσοχη δεν λεω οτι τα βακτηρια ειναι αχρηστα, αλλα οτι με τη σιωπη και τη νοοτροπια "παρτο γιατι σου το πουλαω" μπορει ενα απολυτα καλο προιον να αμφισβητηθει απο τον καθενα. Ας πουμε αν ρωτησω τον αντιπροσωπο γιατι δεν πουλαει τα βακτηρια πανω σε θρυμματισμενο βραχο (ωστε να ξερω οτι τουλαχιστον υπηρξαν σε ενυδρειο και οχι μονο σε δοκιμαστικο σωληνα) τι θα μου απαντησει?

2) Τα ενυδρεια που πανε πολυ καλα με τα βακτηρια, ποσο σιγουροι ειμαστε οτι οφειλουν την επιτυχια τους στα συγκεκριμενα βακτηρια? Γιατι πχ να μην πανε καλα επειδη προσθετουμε μια πηγη ανθρακα, επειδη το θρεπτικο υλικο που συντηρει το σκευασμα τρεφει τα κανονικα βακτηρια στον βραχο μας, επειδη...επειδη... ΥΓ ως προς το πειραμα που ανεφερθει ποιο πανω η σωστη μεθοδολογια δεν ειναι με βακτηρια/χωρις βακτηρια. Ειναι με βακτηρια/με νεκρωμενα βακτηρια (πχ με βρασιμο πριν την προσθηκη στο ενυδρειο) για το λογο που ειπα.

3) Ενα ενυδρειο που τρεχει μπορει να ωφεληθει απο περιστασιακη προσθηκη βακτηριων? Απαντηση: Βασικα δεν ξερω γιατι δεν τα εχω χρησιμοποιησει.

Συμπερασμα μετα το κατεβατο: το χομπι εχει φτασει αλλα επιπεδα και οι απαιτησεις ειναι αλλες απο παλιοτερα. Πρεπει να πιεσουμε για αλλαγη νοοτροπιας των εταιρειων, για μεγαλυτερη διαφανεια. Απο τη στιγμη που εχουμε τα μεσα για να διατηρησουμε ενα ενυδρειο υψηλων απαιτησεων, για να με πεισει καποιος να αποχωριστω τα λεφτα μου για κατι καινουριο, θα πρεπει ή αυτο που πουλαει να βγαζει ματι οτι κανει δουλεια ή να προσπαθησει παραπανω απο μια ετικετα σε ενα μπουκαλακι. Και μονο το γεγονος οτι διαφωνουμε μεταξυ μας για το αν κατι κανει καλο ή οχι σημαινει οτι στον τομεα αυτο η καθε εταιρεια που το πουλαει εχει αποτυχει, ακομα και αν ειναι το καλυτερο σκευασμα του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση σε ένα θέμα που αφορά το θαλασσινό για το οποίο δεν έχω γνώση, αλλά μια διευκρίνηση: βακτήρια υπάρχουν όντως παντού, δεν είναι απαραίτητα όμως αυτά που θέλουμε εμείς. Ένας κομάτι της μετατροπής της αμμωνίας σε νιτρικά γίνεται σε αναερόβιες συνθήκες, τα βακτήρια που το κάνουν αυτό δεν υπάρχουν ούτε σε επιφάνειες ούτε πουθενά. Και άλλωστε, χωρίς τροφή τα βακτήρια πεθαίνουν. Αυτά που θέλουμε εμείς, τα nitrosonomas και τα nitrobacter θα πεθάνουν όπου δεν υπάρχει υγρή αμμωνία. Δεν μπορούν να επιβιώσουν πουθενά χωρίς αυτήν. Αρα πού θα τα βρει ένα ενυδρείο στο οποίο ούτε θα μπουν με κάποιο σκεύασμα και ούτε θα υπάρχει τροφή για αυτά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι νικο καταλαβαινω τι λες :thumbsu:

Τα παλιοτερα χρονια ολοι ξεκιναγαν με ζωντανο βραχο οποτε απο εκει πισευω πως εχτιζαν τον πλυθησμο των βακτηριων.

Τωρα που εχει αρχισει να γινεται πιο διαδεδομενο-σε σχεση με παλια,που ηταν αδιανοητο- το ξεκινημα με νεκρο(για διαφορους λογους) νομιζω πως σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητα τα βακτηρια,οχι τοσο για την επιταχυνση του κυκλου αλλα

για την "εγκατασταση" τους γενικοτερα.

Εσυ που θα ξεκινησεις με τα παντα νεκρα και χωρις αμμο απο που δηλαδη θα εισαχθουν τα βακτηρια στο νερο σου?

Και εγω ειχα ξεκινησει με τον ιδιο τροπο αλλα ειχα χρησιμοποιησει προιοντα που τα περιειχαν(εστω στη θεωρια).

Εσυ το πας ενα βημα παραπερα και χαιρομαι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση σε ένα θέμα που αφορά το θαλασσινό για το οποίο δεν έχω γνώση, αλλά μια διευκρίνηση: βακτήρια υπάρχουν όντως παντού, δεν είναι απαραίτητα όμως αυτά που θέλουμε εμείς. Ένας κομάτι της μετατροπής της αμμωνίας σε νιτρικά γίνεται σε αναερόβιες συνθήκες, τα βακτήρια που το κάνουν αυτό δεν υπάρχουν ούτε σε επιφάνειες ούτε πουθενά. Και άλλωστε, χωρίς τροφή τα βακτήρια πεθαίνουν. Αυτά που θέλουμε εμείς, τα nitrosonomas και τα nitrobacter θα πεθάνουν όπου δεν υπάρχει υγρή αμμωνία. Δεν μπορούν να επιβιώσουν πουθενά χωρίς αυτήν. Αρα πού θα τα βρει ένα ενυδρείο στο οποίο ούτε θα μπουν με κάποιο σκεύασμα και ούτε θα υπάρχει τροφή για αυτα

Πολυ καλη ερωτηση, και η απαντηση της στηριζεται σε μια βασικη ιδιοτητα των ενυδρειων: το οτι δεν μετραμε κατι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. Μπορει απλα να ανακυκλωνεται εξαιρετικα γρηγορα σε ελαχιστες ποσοτητες. Αμμωνια υπαρχει παντα στα ενυδρεια μας (πχ απο τα βραγχια των ψαριων, απο μικροοργανισμους που πεθαινουν κτλ) και αντιστοιχα υπαρχουν τα μικροβια που τρεφονται απο αυτη. Οταν ο ρυθμος καταναλωσης της αμμωνιας απο τα βακτηρια φτασει το ρυθμο παραγωγης της, τοτε εμεις μετραμε "0" και λεμε οτι εχει τελειωσει το πρωτο κομματι του κυκλου. Εαν ξαφνικα κατι αυξησει το ρυθμο παραγωγης αμμωνιας (πχ ψοφησει κατι μεγαλο) τοτε υπαρχει μια διαφορα χρονου μεχρι να αναπαραγχθουν τα καταλληλα βακτηρια. Αυτο εμεις το βλεπουμε ως "μινι κυκλο"

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ερωτηση, και η απαντηση της στηριζεται σε μια βασικη ιδιοτητα των ενυδρειων: το οτι δεν μετραμε κατι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. Μπορει απλα να ανακυκλωνεται εξαιρετικα γρηγορα σε ελαχιστες ποσοτητες. Αμμωνια υπαρχει παντα στα ενυδρεια μας (πχ απο τα βραγχια των ψαριων, απο μικροοργανισμους που πεθαινουν κτλ) και αντιστοιχα υπαρχουν τα μικροβια που τρεφονται απο αυτη. Οταν ο ρυθμος καταναλωσης της αμμωνιας απο τα βακτηρια φτασει το ρυθμο παραγωγης της, τοτε εμεις μετραμε "0" και λεμε οτι εχει τελειωσει το πρωτο κομματι του κυκλου. Εαν ξαφνικα κατι αυξησει το ρυθμο παραγωγης αμμωνιας (πχ ψοφησει κατι μεγαλο) τοτε υπαρχει μια διαφορα χρονου μεχρι να αναπαραγχθουν τα καταλληλα βακτηρια. Αυτο εμεις το βλεπουμε ως "μινι κυκλο"

Δεν αντιλέγω, αλλά εδώ μιλάμε για την αρχή του ενυδρείου, που δεν υπάρχουν ψάρια μέσα. Που θα βρεθεί η αμμωνία για να φτιαχτούν τα πρώτα βακτήρια;

Και ακόμα και αν βρεθεί έστω και σε μικρές δόσεις, θα είναι αρκετή αυτή η μικρή αποικία για να υποστηρίξει έστω και την παραμικρή ιχθυοφόρτιση;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία παρατήρηση Astra. Να γράψω κ γω το συλλογισμό μου πανω στα λεγόμενα σου. Δεκτό αυτό που λες και κατανοητό. Ας το παρουμε απο την ανάποδη. Στο γλυκό κάποιος που δεν προσθέσει βακτήρια, ξεκινήσει τον κυκλο του αζώτου και περιμένει να ολοκληρωθεί. Όταν θα δουλεύει μετα το ενυδρείο του θα εχει νιτροσομονας? Αν ναι αντίστοιχα στο γλυκό δεν θα συμβεί το ίδιο? Απορία μου αυτή.

Επίσης, προς τον Μιχάλη, τους 5 μηνες που ετρεχες το ενυδρείο σου πως ηταν? Ήσουν ευχαριστημένος , ήθελες κάτι παραπανω?

Αν ναι για εμένα είναι απόδειξη οτι δεν χρειάζονται να τα προσθετεις συνέχεια.

Τέλος, να πω εδώ οτι πρόσθετω βακτήρια απλα μ αρέσει να μη θεωρώ τπτ δεδομενο και να ακούω με κλειστά ματια τους ισχυρισμούς της εταιρείας. Ο λογος που το κανω είναι βιοποικιλότητα των πληθυσμών. Με ενδιαφέρον παρακολουθώ την εξέλιξη της κουβέντας.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως και εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος προσθήκης βακτηρίων μετά τον σχηματισμό της πρώτης αποικίας.

Νιτροσομονάς θα υπάρχουν όπου υπάρχει αμμωνία. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε σκεύασμα, αν δεν προσθέσουμε ψάρι ή τροφή τα βακτήρια από το μπουκαλάκι θα έχουν πεθάνει μέσα σε 2 περίπου μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πρεπει να φυγω απο το Pc παιδια,θα ξαναμπω μετα :thumbsu:

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι χαιρομαι αφανταστα που συμμετεχετε σε αυτη τη κουβεντα!

Κυριως για το γεγονος οτι ακουγουνται τοσο διαφορετικες θεσεις-αποψεις και παρ'ολα αυτα εχουμε ενα φοβερο επιπεδο και

τρομερο κλιμα.

Πολυ ομορφο αυτο!

Παλαιοτερα θα ειχαμε γυρισει τη σκηνη στο braveheart που συναντηθηκαν στην πεδιαδα και εγινε μακελειο :hysterical::hysterical:

Μου φτιαξατε το βραδυ! :jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι νικο καταλαβαινω τι λες :thumbsu:

Τα παλιοτερα χρονια ολοι ξεκιναγαν με ζωντανο βραχο οποτε απο εκει πισευω πως εχτιζαν τον πλυθησμο των βακτηριων.

Τωρα που εχει αρχισει να γινεται πιο διαδεδομενο-σε σχεση με παλια,που ηταν αδιανοητο- το ξεκινημα με νεκρο(για διαφορους λογους) νομιζω πως σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητα τα βακτηρια,οχι τοσο για την επιταχυνση του κυκλου αλλα

για την "εγκατασταση" τους γενικοτερα.

Εσυ που θα ξεκινησεις με τα παντα νεκρα και χωρις αμμο απο που δηλαδη θα εισαχθουν τα βακτηρια στο νερο σου?

Και εγω ειχα ξεκινησει με τον ιδιο τροπο αλλα ειχα χρησιμοποιησει προιοντα που τα περιειχαν(εστω στη θεωρια).

Εσυ το πας ενα βημα παραπερα και χαιρομαι :thumbsu:

Χεχε βασικα επεσες πανω στη μοναδικη περιπτωση που θα χρησιμοποιουσα ασυζητητι βακτηρια, εαν ηθελα να ξεκινησω "αποστειρωμενος" σε ελεγχομενες συνθηκες. Αν και θεωρω οτι ειναι λαθος τροπος εκκινησης (τελειως προσωπικη αποψη-αν θελετε το συζηταμε) καθως θα κανει ενα συστημα πιο ασταθες, αν οντως καποιος ηθελε να ξεκινησει με ολα νεκρα κατι πρεπει να προσθεσει μεσα για να παρει μπρος. Αλλα και παλι αυτο σημαινει οτι πρεπει να ριχνει πλεον για παντα? Πραγματικα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πρεπει να φυγω απο το Pc παιδια,θα ξαναμπω μετα :thumbsu:

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι χαιρομαι αφανταστα που συμμετεχετε σε αυτη τη κουβεντα!

Κυριως για το γεγονος οτι ακουγουνται τοσο διαφορετικες θεσεις-αποψεις και παρ'ολα αυτα εχουμε ενα φοβερο επιπεδο και

τρομερο κλιμα.

Πολυ ομορφο αυτο!

Παλαιοτερα θα ειχαμε γυρισει τη σκηνη στο braveheart που συναντηθηκαν στην πεδιαδα και εγινε μακελειο :hysterical::hysterical:

Μου φτιαξατε το βραδυ! :jig:

μα γιατι το λες αυτο;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τις πρωτες παραγραφους καταλαβαινει κανεις γιατι δεν πρεπει να ανησυχει κανεις για το που θα βρεθουν τα βακτηρια στο ενυδρειο του. Ειναι ο πιο κοινος οργανισμος στην γη και υπαρχει κυριολοκτικα παντου:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bacteria

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosomonas

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrobacter

Link to comment
Share on other sites

Νεμέα θα επιμείνω στο ότι παρόλο που είναι γεγονός οτι υπάρχουν παντού βακτήρια δεν σημαίνει οτι υπάρχουν παντού nitrosomonas. Και οτι ακόμα και αν υπάρχουν, τα nitrosomonas που επιβιώνουν στον ατμοσφαιρικό αέρα στο ενυδρείο θα πεθάνουν. Εδώ ακόμα και αν μεταφέρεις μπόλι απο αφρική σε ινδονησία θα χάσεις πάνω απο το 90% του πλυθησμού των βακτηριίων, απο πού θα μπουν λοιπόν σε θαλασσινό ενυδρείο; Η μόνη απάντηση σε αυτό μου φαίνεται ο ζωντανός βράχος.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πρεπει να φυγω απο το Pc παιδια,θα ξαναμπω μετα :thumbsu:

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι χαιρομαι αφανταστα που συμμετεχετε σε αυτη τη κουβεντα!

Κυριως για το γεγονος οτι ακουγουνται τοσο διαφορετικες θεσεις-αποψεις και παρ'ολα αυτα εχουμε ενα φοβερο επιπεδο και

τρομερο κλιμα.

Πολυ ομορφο αυτο!

Παλαιοτερα θα ειχαμε γυρισει τη σκηνη στο braveheart που συναντηθηκαν στην πεδιαδα και εγινε μακελειο :hysterical::hysterical:

Μου φτιαξατε το βραδυ! :jig:

post-47575-0-27491900-1392324308_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

νεμο.νικ αυτο που θα προσθεσεις σε ενα νεκρο συστημα για να παρει μπρος ειναι η τροφη αυτων των βακτηριων, δηλαδη οργανικα, δηλαδη τροφη. Τα βακτηρια, επειδη παντα ειναι εκει, εκτος και αν αποστειρωσεις το ενυδρειο και το εχεις σε ενα στειρο περιβαλλον σε θαλαμο αρνητικης πιεσης, μολις βρουν την τροφη τους, ειτε ειναι αμωνια, ειτε νιτρικα θα αναπαραχθουν ταχυτατα με χρονο διπλασιασμου μερικων λεπτων.

Το μπερδεμα δημιουργειτε επειδη στον χομπυ χρησιμοποιειτε ο ορος ζωντανος βραχος για ενα βραχο που ηταν μεσα στο νερο. Αλλα ο λεγομενος νεκρος βραχος, δεν ειναι κατι το αποστειρωμενο. Το αντιθετο μαλιστα, κουβαλαει πανω του εκατομμυρια βακτηρια οπως και καθε επιφανεια πανω στην γη. Το ιδιο ισχυει για τα τοιχωματα του ενυδρειου σου, για τον κυκλοφορητη και οτι αλλο βαζεις μεσα, ακομη και το χερι σου.

Link to comment
Share on other sites

Most laboratory techniques for growing bacteria use high levels of nutrients to produce large amounts of cells cheaply and quickly. However, in natural environments, nutrients are limited, meaning that bacteria cannot continue to reproduce indefinitely. This nutrient limitation has led the evolution of different growth strategies (see r/K selection theory). Some organisms can grow extremely rapidly when nutrients become available, such as the formation of algal (and cyanobacterial) blooms that often occur in lakes during the summer.[96] Other organisms have adaptations to harsh environments, such as the production of multiple antibiotics by Streptomycesthat inhibit the growth of competing microorganisms.[97] In nature, many organisms live in communities (e.g., biofilms) that may allow for increased supply of nutrients and protection from environmental stresses.[37] These relationships can be essential for growth of a particular organism or group of organisms (syntrophy).[98]


Bacterial growth follows four phases. When a population of bacteria first enter a high-nutrient environment that allows growth, the cells need to adapt to their new environment. The first phase of growth is the lag phase, a period of slow growth when the cells are adapting to the high-nutrient environment and preparing for fast growth. The lag phase has high biosynthesis rates, as proteins necessary for rapid growth are produced.[99] The second phase of growth is the log phase, also known as the logarithmic or exponential phase. The log phase is marked by rapid exponential growth. The rate at which cells grow during this phase is known as the growth rate (k), and the time it takes the cells to double is known as the generation time (g). During log phase, nutrients are metabolised at maximum speed until one of the nutrients is depleted and starts limiting growth. The third phase of growth is the stationary phase and is caused by depleted nutrients. The cells reduce their metabolic activity and consume non-essential cellular proteins. The stationary phase is a transition from rapid growth to a stress response state and there is increased expression of genes involved in DNA repair, antioxidant metabolism and nutrient transport.[100] The final phase is the death phase where the bacteria runs out of nutrients and dies.



Πηγη: http://en.wikipedia.org/wiki/Bacteria


Link to comment
Share on other sites

νεμο.νικ αυτο που θα προσθεσεις σε ενα νεκρο συστημα για να παρει μπρος ειναι η τροφη αυτων των βακτηριων, δηλαδη οργανικα, δηλαδη τροφη. Τα βακτηρια, επειδη παντα ειναι εκει, εκτος και αν αποστειρωσεις το ενυδρειο και το εχεις σε ενα στειρο περιβαλλον σε θαλαμο αρνητικης πιεσης, μολις βρουν την τροφη τους, ειτε ειναι αμωνια, ειτε νιτρικα θα αναπαραχθουν ταχυτατα με χρονο διπλασιασμου μερικων λεπτων.

Το μπερδεμα δημιουργειτε επειδη στον χομπυ χρησιμοποιειτε ο ορος ζωντανος βραχος για ενα βραχο που ηταν μεσα στο νερο. Αλλα ο λεγομενος νεκρος βραχος, δεν ειναι κατι το αποστειρωμενο. Το αντιθετο μαλιστα, κουβαλαει πανω του εκατομμυρια βακτηρια οπως και καθε επιφανεια πανω στην γη. Το ιδιο ισχυει για τα τοιχωματα του ενυδρειου σου, για τον κυκλοφορητη και οτι αλλο βαζεις μεσα, ακομη και το χερι σου.

Καλησπερα κι απο μενα.Φιλε μου αυτο που εγραψες ειναι οντως πολυ σωστο και θα συμφωνησω απολυτα.

Επισης καταπληκτικο το θεμα που ανοιξες :)

Link to comment
Share on other sites

νεμο.νικ αυτο που θα προσθεσεις σε ενα νεκρο συστημα για να παρει μπρος ειναι η τροφη αυτων των βακτηριων, δηλαδη οργανικα, δηλαδη τροφη. Τα βακτηρια, επειδη παντα ειναι εκει, εκτος και αν αποστειρωσεις το ενυδρειο και το εχεις σε ενα στειρο περιβαλλον σε θαλαμο αρνητικης πιεσης, μολις βρουν την τροφη τους, ειτε ειναι αμωνια, ειτε νιτρικα θα αναπαραχθουν ταχυτατα με χρονο διπλασιασμου μερικων λεπτων.

Το μπερδεμα δημιουργειτε επειδη στον χομπυ χρησιμοποιειτε ο ορος ζωντανος βραχος για ενα βραχο που ηταν μεσα στο νερο. Αλλα ο λεγομενος νεκρος βραχος, δεν ειναι κατι το αποστειρωμενο. Το αντιθετο μαλιστα, κουβαλαει πανω του εκατομμυρια βακτηρια οπως και καθε επιφανεια πανω στην γη. Το ιδιο ισχυει για τα τοιχωματα του ενυδρειου σου, για τον κυκλοφορητη και οτι αλλο βαζεις μεσα, ακομη και το χερι σου.

Συμφωνω απολυτως. Θα εριχνα μεσα βακτηρια οχι για να αρχισω τον κυκλο (θα αρχιζε απο μονος του) αλλα για να τον επιταχυνω. Ακριβως επειδη τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται γεωμετρικα, ακομα και ενα ελαχιστο ποσο βακτηριων στην αρχη θα μειωσει αρκετες φορες το χρονο που θα χρειαζοταν. Ξαναλεω οτι δεν εχω καμια πειρα, γι αυτο και στηριζομαι σε αυτο που λενε τα παιδια που τα εχουν χρησιμοποιησει, οτι ενω με αλλους τροπους (πχ ψαροτροφη=αλλο ειδος οργανικης τροφης?) κανει περιπου 1 μηνα ο κυκλος, με αυτα τα σκευασματα κανει λιγες μερες. Ειναι ισως η μοναδικη περιπτωση που (αν ισχυει κατι τετοιο και δεν κανω λαθος) το αποτελεσμα ειναι ορατο και οχι θεωρητικο. Αλλα αυτο σημαινει οτι σε αλλες περιπτωσεις (πχ μπολιασμα με ζωντανο βραχο, αμμο κτλ) θα κανουν επισης δουλεια? Δεν ειμαι τοσο σιγουρος. Παντως γιατι να μην βαλει καποιος "μπολι" απο στρωμενο ενυδρειο (πχ μια κουπα αμμο ή ενα μικρο κομματι βραχο στο σαμπ) για να εχει ποικιλια απο ωφελιμα βακτηρια (ή να μη βαλει τιποτα και να περιμενει) αλλα να βιαστει? Αφου ουτως ή αλλως θεωρητικα το πρωτο ψαρι θα μπει καραντινα για 4-6 εβδομαδες (αλλιως δεν εχει νοημα η αποστειρωση του συστηματος), οποτε θα προλαβουν να αναπτυχθουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως γιατι να μην βαλει καποιος "μπολι" απο στρωμενο ενυδρειο (πχ μια κουπα αμμο ή ενα μικρο κομματι βραχο στο σαμπ) για να εχει ποικιλια απο ωφελιμα βακτηρια (ή να μη βαλει τιποτα και να περιμενει) αλλα να βιαστει? Αφου ουτως ή αλλως θεωρητικα το πρωτο ψαρι θα μπει καραντινα για 4-6 εβδομαδες (αλλιως δεν εχει νοημα η αποστειρωση του συστηματος), οποτε θα προλαβουν να αναπτυχθουν.

Ακριβως αυτο....πολλα ενυδρεια ξεκινανε με νεκρο βραχο αραγωνιτη βακτηρια σε μπουκαλακι, και τσουυυυυπ την πρωτη εβδομαδα ψαρακι μεσα!!!!! και συνεχεια βεβαια αναλογη χωρις καραντινα.....Τι να το κανεις το αποστειρωμενο ξεκινημα αν δεν τηρεις καραντινα για οοοολλααααα τα ζωντανα (ψαρια+κοραλια)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, προς τον Μιχάλη, τους 5 μηνες που ετρεχες το ενυδρείο σου πως ηταν? Ήσουν ευχαριστημένος , ήθελες κάτι παραπανω?

Αν ναι για εμένα είναι απόδειξη οτι δεν χρειάζονται να τα προσθετεις συνέχεια.

Τέλος, να πω εδώ οτι πρόσθετω βακτήρια απλα μ αρέσει να μη θεωρώ τπτ δεδομενο και να ακούω με κλειστά ματια τους ισχυρισμούς της εταιρείας. Ο λογος που το κανω είναι βιοποικιλότητα των πληθυσμών. Με ενδιαφέρον παρακολουθώ την εξέλιξη της κουβέντας.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Μια χαρα ηταν αντωνη μου.

Κανενα απολυτως προβλημα στο ουσιαστικο τροπο λειτουργιας και την γενικοτερη υγεια του ενυδρειου.

Παρολαυτα αυτο που παρατηρησα -και γι'αυτο μπηκα στη διαδικασια να ξαναβαλω βακτηρια- ηταν

το οτι μετα το 3-4μηνο περιπου τα detritus που μαζευοντουσαν(ηταν bare bottom το ενυδρειο και ηταν ευδιακριτο) ηταν πολυ περισσοτερα σε σχεση με πριν οπως και στο βραχο ειχε ξεκινησει να μαζευεται κατι σαν γκρι σκονη(δεν μπορω να στο περιγραψω ακριβως,ειχα προσπαθησει να βγαλω και φωτο αλλα ειμαι γνωστος υπερφωτογραφος :bbq: ).

Οχι κατι εντονο βεβαια και δεν επιανε ολα τα σημεια του βραχου.

Οι τιμες του ενυδρειου,ειδικα τα No3 και Po4 ηταν σταθερα ομως,δεν ειχε σημειωσει ανοδο καμια απο τις δυο αυτες τιμες.

Συμφωνω 100% με την τελευταια σου παραγραφο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο(nemonick) σε εκεινο το Post αναφερομουν στον αλλο νικο(nemeas) που θα ξεκινησει απο το απολυτο μηδεν.

Δηλαδη νεκρο βραχο,χωρις αμμο κτλ.

Εκει ειμαι πολυ περιεγος να δω τι θα γινει με τις τιμες,τον κυκλο,ποσο χρονο θα παρει κτλ.

Και γενικα απο που θα εισαχθουν βακτηρια μεσα στο ενυδρειο.

" βασικα επεσες πανω στη μοναδικη περιπτωση που θα χρησιμοποιουσα ασυζητητι βακτηρια, εαν ηθελα να ξεκινησω "αποστειρωμενος" σε ελεγχομενες συνθηκες."

Επισης συμφωνω απολυτα με αυτη σου την προταση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Fmnstr αν ειχες προσπαθησει ποτε να διατηρησεις μια στειρα καλλιέργεια βακτηριων θα καταλαβαινες ποσο δυσκολο ειναι να μην εχεις "βιοποικιλότητα" ακομη και αν το θες. Δυστηχως για τα εργαστηρια και ευτυχως για το χομπυ μας η βιοποικιλότητα στα βακτηρια ειναι δεδομενη και το αντιθετο της δηλαδη μια στειρα καλλιέργεια με εναν μονο οργανισμο ειναι δυσκολο να διατηρηθει ακομη και σε εργαστηριακες συνθήκες ασηψιας. So, dont worry abou that. Στο ενυδρειο σου εχεις πολυ μεγαλυτερη βιοποικιλότητα απο οση μπορεις να φανταστεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...