Jump to content

Malawi Mbuna 350 Λιτρα


INTERPET

Recommended Posts

Δε πειράζει, συνέχισε απο δώ το θέμα σου.

Δε μπορείς να το σβήσεις τωρα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Γενική κατηγορία ενυδρείου βιοτοπικο λιμνη malawi
Διαστάσεις Ενυδρείου 121 x 51 x 62
Συνολικά Λίτρα 350

Ψάρια:γυρω στα 30-35 mbuna

Φωτισμός :led ταινια και 2 τ5 μια μπλε μια λευκη

Διάρκεια φωτισμού 8 ωρες
Διακοσμηση:πετρες ασβεστολυθικες απο πεντελη και αμμο παραλιας

Υποστήριξη οργανισμών
τροφη - tropical malawi,tropical kelp algae flake,ocean nutrition,cichlid vegi flakes.

2 φορες τη βδομαδα σκορδοζουμο seachem και καθε κυριακη νηστεια

φιλτρανση:Fluval 305 και το εσωτερικο φιλτρο του rio 300 με υλικα:6 λιτρα siporax,σφουγγαρια μπλε και υαλοβαμβακα

pH 8,5
Γενική σκληρότητα GH 15
Ανθρακική σκληρότητα ΚΗ 10
Αμμωνία ΝΗ3 0
ΝιτρώδηΝΟ2 0
Νιτρικά ΝΟ3 0,10
Φωσφορικά PΟ4
Μέση Θερμοκρασία °C 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού 30%καθε πεμπτη
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
malawi Buffer της SEACHEM-μαγειρικη σοδα,

Αντιχλωριο της prime

post-51075-0-27799000-1391889516_thumb.jpg

post-51075-0-20358800-1391889854_thumb.jpg

post-51075-0-73124500-1391890046_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε μου αλλα θα ηθελα λιγο πρασιναδα.Ο συνοδοντης που νομιζω οτι ειναι απο ταγκανικα σ αφηνει να παρεις γεννες?Ο κυριαρχος αρσενικος του ενυδρειου να υποθεσω οτι ειναι καποιος ps.socolofi albino(white snow)?Πες μας αν θες κ τα ειδη που φιλοξενεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και κλασικο μπλε σοκολοφι.Σου εχει υβριδισει με τα αλμπινο?Αν ναι τι βγηκε?

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου φιλε μου ιθαγενη,..ο synodontis οντως ειναι tanganyiκιεζος,oντως δεν κολαει σε βιοτοπικο malawi αλλα τον εβγαλα απ το ενυδρειο με τα tropheus που εχω και τον εριξα στη malawi γιατι μ ενδιαφερουν οι γεννες απ τα tropheus περισσοτερο που τα μωρα εκει ζουνε και κολυμπανε ανεξελενκτα χωρις να κινδυνευουν απ τα υπολοιπα ψαρια.στο malawi Οποτε εχω γεννες τα αλλα ψαρια πανε και τρωνε τα μωρα οποτε ο synodontis δε μ ενοχλει γιατι δε μ ενδιαφερουν γεννες απ τη malawi για το λογο του οτι εχει να πεσει υδριβιο καργα και δε θελω.απ οτι ειδες δεν εχω ασχοληθει καν με χαρεμια.μερικα απ τα ψαρια που χω ειναι idiotropheus,maylandia,cynotilapia,pseudotropheus grabro,pseudotropheus blue zebra,pseudotropheus snow white,pseudotropheus red zebra,pseudotropheus polit,pseudotropheus enlongatus neon spot,pseudotropheus acei,labido kipuma hongi,labido caraelus,melanochromis cyaneorabdos,melanochromis auratus,

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου! :)

Πολύ χρώμα το ενυδρείο σου. Ακολουθεί τα "αμερικάνικα" πρότυπα οπού δεν ασχολούνται με βιοτοπικότητα, χαρέμια και τα σχετικά. Είναι καθαρά το οπτικό κομμάτι που ενδιαφέρει σε αυτά τα ενυδρεία. Αν και προσωπικά δεν είμαι φαν των συγκεκριμένων ενυδρείων, πιστεύω οτι σαν θέαμα είναι αρκετά εντυπωσιακό.

Από τσακωμούς πως πας? Απότι κατάλαβα δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με τα φύλλα των ψαριών.

Το σκεπτικό με τα τύπου "αμερικάνικα" είναι οτι έχουν μόνο αρσενικούς με ελάχιστα ή καθόλου θηλυκά. Με αυτό τον τρόπο οι αρσενικοί δεν έχουν να διεκδικήσουν τίποτα και περιορίζονται σε αψιμαχίες κυριαρχίας, οπού λόγο πληθυσμού η επιθετικότητα μοιράζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα τον χαριζα τον συνοδοντι.Και κατι ακομη,ειναι η πιο πρωτοτυπη εκκινηση παρουσιασης ενυδρειου που εχω δει!!!Πλακα κανω...

Link to comment
Share on other sites

AZ team απο τσακωμους δεν παιζει τιποτα απολυτος.οπως ειπες κι εσυ εχω βαλει πολλα ψαρια μεσα ακριβως για το λογο του να μην πεφτει ξυλο.περα απ το synodontis ειναι βιοτοπικο και μαλιστα της ταξεως των χορτοφαγων ψαριων της λιμνης.με πεισατε.θα τον βγαλω τον synodontoyli....!!!!!

johnbaggios οντως ποιο κουλα δεν εχει ξεκινησει αλλη παρουσιαση...χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...