Jump to content

Κιχλιδες Σε Απογνωση


valio8o8o8

Recommended Posts

παιδια γεια σας.. πριν ενα μηνα εβαλα σε ενυδριο 120λτ 2 red zebra καi 2 melanochromis

to ενυδριο μου μοιαζει αδειο.. κρυβονται συνεχως και βγαινουν μονο για φαγητο.. ασε που πλακωνοντε ασχημα

στο πετσοπ μου ειπαν πως κανουν για τα λιτρα μου και ταιριαζουν μαζι... τι να κανω?

τους ειπα να τις παρω πισω κ να παρω κατι αλλο και μου ειπαν πως δεν γινετε γιατι οταν μπουν στο ενυδριο με αλλες θα σκοτωθουν... :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,κάνε τον κόπο και συμπλήρωσε τη :

Φόρμα Παρουσίασης

στην ανάλογη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωριανέ καταρχήν οι κιχλίδες ποτέ δεν είναι σε απόγνωση μάλλον αυτοί που σου είπαν οτι σε 120 λίτρα ( ποιές είνια οι ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου σου ) ενυδρείο μπορόυν να φιλοξενηθούν mbuna είναι σε απόγνωση.

Η απάντηση που σου έδωσαν είναι μάλλον για σκότωμα .

Δώσε μου τις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου σου και βάλε φωτογραφίες για να δούμε πως το έστησες ,συνιστώ ψυχραιμία

Σωκράτης από Λευκωσία και τώρα κατοικος Αθηνών ....

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αφρική Λίμνες


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100*30*40cm
Συνολικά Λίτρα:120
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:οχι
Ψάρια:2 red zebra fish, 2 melanochromis
Άλλα είδη: οχι

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 2 στιβες με ασβεστολιθικες πετρες
Ξύλα: οχι
Άλλα διακοσμητικά :διακοσμητικο καραβι
Υπόστρωμα: ασπρο χαλικι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): οχι ακομα λογο βλαβης
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 750λτ/ωρα
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:tropical cichlid color μια φορα την μερα 6 μερες την εβδομαδα , βραστα λαχανικα (μια φορα ως τωρα)


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορα την βδομαδα 1/4
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Έγινε επεξεργασία - valio8o8o8
Link to comment
Share on other sites

ρίξε την θερμοκρασία... 2-3 βαθμους

...

Έγινε επεξεργασία - villi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην αφρικη. Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια το ενυδρειο σου να το δουμε;εχεις σχηματισει αρκετες κρυψωνες με τις πετρες για να νιωθουν ασφαλεια τα ψαρακια σου;

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτο απ το ακουασκειπ και τα ψαρια αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

Σε πρωτη φαση δεν διακρινω αρκετες κρυψωνες για τα ψαρακια. Ενδεχομενος αυτο να τους βγαινει σε στρες και να τσακωνονται μεταξυ τους.

Επισης αν τα ψαρακια σου ειναι τα παρακατω ειναι αρκετα επιθετικα και να μην κανει το μηκος του ενυδρειου σου για αυτες. Θα βοηθουσε μια πιο καθαρη φωτογραφια..Σε δευτερη φαση θα προτεινα να ασχοληθεις με το aquascape καθως οι αφρικανες θελουν αμμο και πολλες πετρες.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=750

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

ΓΙα να μην ταλαιπωρείσαι και να ταλαιπωρούνται και τα ψαράκια ,να σου πώ καταρχήν αυτά τα ψάρια πάνε σε χαρέμια ,παράδειγμα ενα αρσ. 2΄ή 3 θηλυκά αυτό βοηθά και στη πιο χαλαρή επιθετικότητα , δεύτερο θα βάλεις πέτρες για κρυψώνες και περάσματα και πρίν από αυτό θα διαλέξεις ποιά ομάδα ψάρια θα κρατήσεις και την άλλη θα την δώσεις και βέβαια αυτή που θα διαλέξεις να φιλοξεμνήσεις θα την φτιάξεις χαρέμι.

Εφόσον είναι ενα μέτρο παρότι οι άλλες δύο διαστάσεις το αδικούν ενα χαρέμι θα πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

για αρχη οπως σου ειπανε τα μπουνα τα βαζουμε σε χαρεμια (1m - 3-4f) για να μοιραζετε η επιθετικοτητα!

λογω διαστασεων του ενυδρειου σου , καλο θα ειναι να βαλεις ενα χαρεμι μονο (δλδ ενα αρσενικο με 3-4 θηλυκα)

θα χρειαστεις να αλλαξεις το χαλικι με αμμο και να βαλεις περισσοτερες πετρες!

υγ κατα πασα πιθανοτητα παιζει να εχεις πολλα αρσενικα ή μπορει και ολα να ειναι αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

εχεις διαλεξει ψαρακια που και τα αρσενικα και τα θυληκα εχουν ιδιο χρωματισμο !

οποτε κανεις δεν μπορει να σου πε με σιγουρια , μονο με υπομονη και παρατηρηση !

διαλεξε πιο ειδος σου αρεσει και τα αλλα πηγαινε τα πισω και παρα αλλα 4-5 απο το ειδος που κρατησεις!

μολις ξεχωρησεις τα θηλυκα τα αρσενικα τα ξανα πας πισω!

Link to comment
Share on other sites

μολις τα βρηκα ΄σκουρα πηρα τηλ στο πετσοπ για να τα παω πισω και μου ειπαν πως δεν γινετε λογο της επιθετικοτητας του ειδους.. με κοροιδευουν?

Link to comment
Share on other sites

και πως τα πουλανε τοτε?

τι αλλο θα ακουσουμε ημαρτοννννν(που λεει και μια ψυχη)

βαλε αγγελια εδω στο φορουμ!η ρωτα αλλο πετσοπ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι αυτοί στα καταστήματα...έχουμε να ακούσουμε πολλά ακόμα!μην ανησυχείς φίλε μου.όλοι τα έχουμε περάσει αυτά!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...φιλη μας ειναι,κοπελα!Γνωμη μου βαλτα σε αγγελια και μολις τα δωσεις διαλεξε ενα χαρεμακι μπουνα που σ αρεσει κ ακομη καλυτερα κοιτα προς taganyika μερια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...