Jump to content

Κατασκευή Επίπλου!


kostaskappa

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

Εδώ και καιρό γυρνά στο κεφάλι μου η κατασκευή καινούργιου επίπλου για το κυβάκι μου.

Οι διαστάσεις που θέλω να γίνει είναι 100x80x75.

Αυτό που θέλω να κάνω,είναι να αποφύγω εντελώς τον σιδερένιο σκελετό!

Μέσα στο έπιπλο θα στεγάζετε εννοείτε και νέο sump,διαστάσεων 80x60x50.Πως πρέπει να γίνει για να κάτσει επάνω ο κύβος (60x60x65) χωρίς να έχω προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα βρεις σχεδια στο ιντερνετ για να το κανεις μονο με ξυλο, εχω δει αρκετα.

Το ενδιαφερον στην περιπτωση σου ειναι πως το σαμπ θα ειναι ιδιο μεγεθος με το ντισπλει. Μηπως να κανεις ενα καινουργιο -μεγαλυτερο- ντισπλει και να κανεις τον κυβο σου σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αυτό δεν παίζει....Ο κύβος είναι κύβος!Δεν το χαλάω το ενυδρείο με την καμία...!Πάμε αλλού μετά και δεν είναι τώρα η στιγμή!

Απλά θα αλλάξω το έπιπλο γιατί θέλω να κρύψω την αναπλήρωση και όλα τα παρελκόμενα!

Στο μέλλον ίσως απλά να αλλαχτεί το display!

Το ύψος του sump ίσως και να το χαμηλώσω λιγάκι...το βλέπω και για 40.Ούτως ή άλλως τα λίτρα θα ανέβουν αρκετά. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Κωστή είτε σιδερένια την κάνεις την κατασκευή είτε ξύλινη με βάση τις διαστάσεις που θέλεις και τα κιλά

του κύβου σου θα χρειαστεί να βάλεις και "πόδι" στην μέση στις μεγάλες επιφάνειες.

Αυτό σημαίνει αυτόματα οτι θα πρέπει το ένα πλαινό ξύλο θα πρέπει να αφαιρείτε ευκολα για να μπορείς να βγάλεις το sump εξω

σε περίπτωση ανάγκης γιατί αν θυμάσαι ο τρόπος που είχες σκεφτεί (από πάνω) και τον είχαμε συζητήσει δεν βολεύει ;)

Όπως και να έχει όμως εγώ τόσα κιλά σε ξύλα στημένα με αυτόν τον τρόπο(χωρίς χώρισμα το ντουλάπι στην μέση) δεν θα τα πολυεμπιστεύομουν . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν βάζαμε λοιπόν και ένα τρίτο χώρισμα,αλλά να είναι κάτι σαν Π για να περάσει το sump;Θα μικρύνει το sump στα 80x40x50 με αυτόν τον τρόπο,αλλά κάπως πρέπει να σιγουρέψω την κατασκευή!Εικασίες κάνω για να αποφύγω τον κοιλοδοκό!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είπαμε οτι δεν θα το κάνεις με κοιλοδοκούς.Δεν υπάρχει λόγος.

Γιατί όμως θες να το αποφύγεις?Οικονομία?

Αν το πας με σκέτο ξύλο η 18αρα μελαμίνη θα σε καλύψει ή θα θέλεις και άλλα πράγματα για να δέσει

και να είναι σταθερή η κατασκευή?!!Μήπως έτσι θα σου βγει πιο ακριβά τελικά ??

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για οικονομία πάω να το αποφύγω....!Πρότεινε μου κάτι ρε συ...ένα σχέδιο!Με έναν μπούσουλα πάνω κάτω στο κόστος γιατί δεν νιώθω σε αυτόν τον τομέα και πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγω εφτιαξα μονος μου ενα επιπλο 80χ50χ90 με 45 ευρω και δεν μασαει και ολο απο μελαμινη στην πιτα θα σου εξηγισω ακριβως πως εγινε και θα ερθεις μια μερα με την υπόλοιπη παρεα να το δεις στην πραξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φτιαχω κ εγω ενα για ενα ενυδρειο 110λ που εχω!Με σιδεροκατασκευη απο μεσα.εχω υπολογιση οτι πανω κατω θα χρειαστω 12μετρα στραντζα 40χ40 σκεφτομαι δηλαδη 3 στραντζες 5μ.Το κοστος σε αυτες νομιζω οτι δεν ξεπερναει το 25 ε..η μελαμινη κοστιζει...γυρο στα 75ε το φυλλο..

Link to comment
Share on other sites

εγω εφτιαξα μονος μου ενα επιπλο 80χ50χ90 με 45 ευρω και δεν μασαει και ολο απο μελαμινη στην πιτα θα σου εξηγισω ακριβως πως εγινε και θα ερθεις μια μερα με την υπόλοιπη παρεα να το δεις στην πραξη.

υποψιν με 18αρα το εκανα

Άντε ρε Λυκούργο δώσε μου τα φώτα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλο του λυκουργου βγηκε πολυ καλο παιδες.

Γενικα ημουν επιφυλακτκος(δεν μου αρεσουν και δεν πολυεμπιστευομαι ξυλινες βασεις) αλλα τελικα εβγαλε κατι πολυ ομορφο-πρακτικο-ασφαλες και με πολυ μικρο κοστος :thumbsu:

Επρεπε να κρατησεις φωτο απο τη διαδικασια ρε λυκο :bbq:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τα κόψεις και να τα κολλήσεις μόνος σου τα στρατσαριστα, το κόστος δεν είναι μεγάλο. Δεν θα χρειαστεί από κάτω και στην μέση ενίσχυση. Θα σου δώσει περισσότερο χώρο και μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης Άλλο να στηρίζεται πάνω στα σίδερα και άλλο πάνω στα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλο του λυκουργου βγηκε πολυ καλο παιδες.

Γενικα ημουν επιφυλακτκος(δεν μου αρεσουν και δεν πολυεμπιστευομαι ξυλινες βασεις) αλλα τελικα εβγαλε κατι πολυ ομορφο-πρακτικο-ασφαλες και με πολυ μικρο κοστος :thumbsu:

Επρεπε να κρατησεις φωτο απο τη διαδικασια ρε λυκο :bbq:

στην επομενη βαση που θα κανω θα εχω κρατησει και βιντεο και φωτογραφιες δυστηχως ειναι λιγο δυσκολο να σας το περιγραψω γραπτα πως εγινε,σε 2 μηνες το πολυ θα εχετε φουλ υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να τα κόψεις και να τα κολλήσεις μόνος σου τα στρατσαριστα, το κόστος δεν είναι μεγάλο. Δεν θα χρειαστεί από κάτω και στην μέση ενίσχυση. Θα σου δώσει περισσότερο χώρο και μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης Άλλο να στηρίζεται πάνω στα σίδερα και άλλο πάνω στα ξύλα.

συνφωνω μαζι σου και σίγουρα θελω και τον μισο χρονο για να τα κολησω απο να ετοιμαζω την μελαμινη αλλα δεν θα εκανα ποτε την κατασκευη με μαυρο στραντζαριστο μονο με ανοξείδωτο που γίνεται και ποιο καθαρή κοληση και χωρις πρόβλημα οξειδωσεις

Link to comment
Share on other sites

συνφωνω μαζι σου και σίγουρα θελω και τον μισο χρονο για να τα κολησω απο να ετοιμαζω την μελαμινη αλλα δεν θα εκανα ποτε την κατασκευη με μαυρο στραντζαριστο μονο με ανοξείδωτο που γίνεται και ποιο καθαρή κοληση και χωρις πρόβλημα οξειδωσεις

Δεν θα μινιαριστει και βαφτεί στην συνέχεια; Ανεβαίνει το κόστος με το ανοξείδωτο κατά πολύ και στο υλικό και στην κόλληση.

Link to comment
Share on other sites

ανεβαινει το κοστος αλλα αν βαλουμε και την ποιοτητα κατασκευης εκει υπαρχει διαφορα ασε που δεν εμπιστευομαι το βαψιμο ειδικα σε ενυδρειο θαλλασινο που η οξειδωση θα σου βαρεσει γρηγορα την πορτα!

Link to comment
Share on other sites

ανεβαινει το κοστος αλλα αν βαλουμε και την ποιοτητα κατασκευης εκει υπαρχει διαφορα ασε που δεν εμπιστευομαι το βαψιμο ειδικα σε ενυδρειο θαλλασινο που η οξειδωση θα σου βαρεσει γρηγορα την πορτα!

Όσον αναφορά την ποιότητα κατασκευής, δεν χωρά κουβέντα. Και με την οξείδωση έχεις δίκιο, αργά η γρήγορα θα πετάξει ψώρα

Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλα να πω την γνωμη ετσι....

Θελεις να φτιαξεις ενα νεο επιπλο για να κρυψης τον εξοπλισμο, κατανοητο αυτο, αλλα τι δουλεια θα χρειαστη για την αντικατασταση τον επιπλων το εχεις σκευτη;;

Θα περασεις το κυβο σου που ειναι στα πανω του, μια αποτομη αλλαγη μονο και μονο για αυτο;;

Θα πρεπει να αδειασης τον κυβο, να μεταφερης οολα τα ζωντανα, να αδειασης το ντουλαπι, να εγκαταστησεις το νεο ντουλαπι, να περασει καλωδια και πινακες και οτι αλλο εχεις σκευτη, να βαλεις τον κυβο επανω, να ξεκινησεις γεμισμα, αραγωνιτη, βραχο και ζωντανα, εξοπλισμο και τα σχετικα εννοητε και οοολα αυτα σε μια μερα....

Ολα τα παραπανω με κυνδινο τις απωλειες και το ενυδρειο μεσα απο τεραστειο στρες...

Μονο και μονο να μην φαινετε ο εξοπλισμος....

Ρε Κωστα αυτα ειναι επικυνδηνα κατα την γνωμη μου και θελουν τρελη σκεψη και παλι θα υπαρχει ρισκο.....

Εαν το συνδηαζες με νεα γυαλα θα ελεγα οκ ειναι μεγαλη αλλαγη οπως και να εχει, να ειχε προβλημα με ζημια ή το βαρος το επιπλο και παλι μεζι σου, για να μην φαινετε ο εξοπλισμος, συγνωμη με ολων τον σεβασμο σου προτηνω να μην το κανεις....

Εχεις και κατι μα ερχετε(μικρο που κλαιει ;) ) και δεν ξερω κατα ποσο θα επρεπε να σκευτεσε μια τετοια αλλαγη....

Τερμα φιλικα και εαν το αποφασισεις να το κανεις, τσιμπαω ενα καφασι μπυρες και ερχωμαι οτι ωρα μου πεις να σε βοηθεισω, αλλα θα προτιμουσα να σου κανω δωρο το καφασι με τις μπυρες, να πινεις να ξεχνας τον εξοπλισμο που φαινετε....:)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το ενυδρείο να μην αδειάσει όλο...να αδειάσουν τα 3/4 του ώστε το μόνο που θα έχει νερό είναι να είναι τα lps.Ο βράχος εννοείτε ότι δεν θα κουνηθεί καθόλου και η μεταφορά θα γίνει "τραβώντας" τον κύβο από το ένα έπιπλο στο άλλο,μιας και θα έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος!Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι εγώ!!Δεν ξέρω κατά πόσο γίνετε αυτό,αλλά αν χρειαστεί να αδειάσει το main εντελώς για να αλλάξω έπιπλο,να μου λείπει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ετσι πρεπει να γινει για να μην ανοιξη το ενυδρειο....

Κατσε να δουμε τι θα σου οι υπολοιποι :-)

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή.Συζητάμε για ένα κύβο 60x60 που θά κάτσει πάνω σε ενα τραπέζι 100x80 και από κάτω θα έχει

ένα sump 80χ60.

Aυτό σημαίνει οτι ο κύβος κάθεται στην μέση του τραπεζιού το οποίο από κάτω δεν έχει χώρισμα στην μέση εξαιτίας του sump.

Με βάση λοιπόν την δικιά μου λογική όχι μόνο η 16άρα αλλά και 20άρα μελαμίνη χωρίς τελάρωμα δεν θα αντέξει.

Συμφωνούμε μέχρι εδώ?

Για ανοξείδωτο δεν νομίζω πως χρειάζεται να συζητήσουμε κάτι μιας και ξεφευγουμε εντελώς τόσο σε ποιότητα κατασκευής-αντοχή όσο και

σε κοστολόγια μιας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν στραντζούλες των 0,9mm.

Από εκεί και πέρα αν δεν θες μαύρα σίδερα γιατί βαριέσαι να βάφεις ή φοβάσαι την οξείδωση κτλ γιατί δεν πας σε γαλβανιζέ??

Αν και δεν υπάρχει λόγος μιας και ένα "σωστά" βαμμένο σιδερο μέχρι να αρχίσει να σκουριάζει η μελαμίνη θα έχει παραφουσκώσει. . .

Όσο για τον τρόπο μεταφοράς που σκέφτεσαι δεν τον βλέπω πολύ εφικτό μιας και είναι πολλά τα κιλά . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...