Jump to content

Dip Για Sps


nemeas

Recommended Posts

Η api για τα Θαλασσινά ενυδρεία έχει βγάλει το Melafix Marine αλλα το άσκημο ειναι οτι θελει αρκετά μεγάλη δοσολογία 20ml/2 λίτρα και χρόνο περίπου 3-5 λεπτα για να δουλέψει..Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθον με αρκετά καλά αποτελέσματα σε FW για την ιστορία.....

Link to comment
Share on other sites

Thanks Tan για την καταθεση εμπειριας. Το μαριν εχει τα ιδια συστατικα με το απλο. Η διαφορα ειναι η συγκεντρωση: 1% στο απλο, 1,25% στο μαριν. Κυριως βγαλανε και μαριν για να νιωθουν πιο ανετα οι ριφερς για να το χρισιμοποιησουν.

Acro και monti θελω να ντιπαρω μαντ.

Ιδανικο ντιπ για sps ποιο θεωρειτε εσεις απο την εμπειρια σας?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν θεωρω καποιο dip ιδανικο,νικο μου.

Το καλυτερο ειναι η καραντινα για ολα τα κοραλια.

Ποτε κανενα dip δεν θα σου δωσει 100% σιγουρια οτι θα σε απαλλαξει απο το να εισαγεις καποιο Pest στο ενυδρειο.

Tην δευτερη φορα που την πατησα με aefw καθε κοραλι που εμπαινε μεσα το ντιπαρα με δυο διαφορετικα υγρα κι τοσο υπερβολικα που ειχα χασει καποια αρκετα απο αυτα στη διαδικασια.

Παρολαυτα ειχα την ευχαριστη :cigar: εμπειρια των aefw για δευτερη φορα.

Το θεμα ειναι ποιος κανει καραντινα.... :zoro:

Γενικοτερα παντως καλο ειναι το coral rx και καποια αλλα.

Και αυτο ομως δεν θα κανει κατι με τα αυγα των Pest η' με καποια απο αυτα τα οποια εχουν μεγαλες αντοχες.

Προσωπικα προσπαθω να αποφευγω σαν το @#%^^&λο τα βραχακια με τα οποια ερχονται τα κοραλια.

Εστω και αν αυτο σημαινει πως θα πεταξω το 50% του κοραλιου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το χω....να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι τις συντομογραφιες....

Εχουμε κανα αθρο για αυτα και πως τα φαινοντε και πως καταπολεμουντε και κτλπ κτλπ;;;

Εγω βαζω το dip της seachem, δεν ξερω εαν ειναι καλο, για αρχη ειπα να παρω αυτης της εταιριας που την θεωρω πολυ καλη στον χωρο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα καλυτερα να μην τα δεις ποτε αγγελε μου και να μεινεις μονο στη συντομογραφια φιλε!

Να ενα θεματακι στο οποιο ακουστηκαν παρα πολυ καλες αποψεις απο πολλα παιδια :thumbsu:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/84186-aefw/?hl=aefw

Πολυ καλο ειναι της seachem.

Aλλα οπως ισχυει και για ολα τα dip θελει και πολυ καλη παρατηρηση πριν την αγορα του κοραλιου και μετα την διαδικασια ντιπαρισματος.

Δεν μπορεις να θεωρησεις δυστυχως πως το dip(σαν ρουτινα) σε απαλλαξε 100% απο πιθανα Pest :death:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτο που λες με το ντιπ μαντ, οτι δεν σε προστατευουν 100% και οτι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο χρειαζεσαι καραντινα ισχυει.

Σε μεγαλυτερα συστηματα, η απουσια της στοιχιζει πολλα.

Για αυτους που δεν εχουν καραντινα, οπως πολυ σωστα ειπες, το βραχακι πεταμα, ντιπ με οτι θεωρει ο καθενας καλυτερο και τα αυγα που ειναι συνηθως στην βαση του κοραλιου τριψιμο με μια οδοντοβουρτσα.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριδα ναι μπορει. Ειδικα αυτα με βαση το ιωδιο ειναι αρκετα ερεθιστικα και ορισμενα κοραλια δεν το αντεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλισταααα...... Να το εχω το νου μου μην πεσει παραπανω την επομενη φορα και παρω τπτ στο χερι :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εμαθα απο γνωστο πετ σοπα, οτι οταν κανουν εισαγωγες κοραλιων ο χονδρεμπορας τους δινει την δινατοτητα να διαλεξουν αναμεσα σε κοραλια που εχουν περασει καραντινα και σε αυτα που δεν εχουν περασει με την αναλογη διαφορα στην τιμη. Εχετε καποια αποψη πανω στο θεμα για να ξερουμε απο που να προτιμουμε sps.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...