Jump to content

Αποχωρισμος Και Αντικατασταση Blue Tang!


submarine1981

Recommended Posts

Ενα απο τα λατρεμενα μου ψαρια πρεπει να το αποχωριστω :bye2: Το blue tang που εχω εδω και 1,5 χρονο σιγουρα θα νιωσει καλητερα σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και ας φαινετε οπτικα στο δικο μου ενυδρειο (130 λιτ) χαρουμενο και ζωηρο. Τα κοραλια lps,λιγα sps και ζωανθοι φουντωνουν με αποτελεσμα να περιοριζετε ακομη περισσοτερο ο προσφαιρομενος για το ψαρι χωρος για κολυμβηση. Απο την στιγμη που το λατρευω αυτο το ψαρι, πιστευω οτι θα του κανω καλο στο να παει σε αλλον χομπυστα με μεγαλυτερο ενυδρειο. Σιγουρα θα ραγιζει η καρδια βλεποντας τυχων φωτογραφιες στο νεο του ενυδρειο αλλα η σκεψη οτι θα ζει σε καλητερες συνθηκες και οτι θα εχω πραξει κατι καλο για αυτο θα κανει τον πονο του αποχωρισμου να απαλυνει. (Εχω μεγαλο ερωτα με το συγκεκριμενο ειδος ψαριου! )

Λυσεις του στυλ για μεγαλυτερο ενυδρειο προς το παρων ειναι αδυνατον στο να πραγματοποιηθουν καθως ζω σε γκαρσονιερα 30 τμ και το ηδη υπαρχον ενυδρειο απορω πως το χωρεσα. Η μετακομιση σε μεγαλυτερο σπιτι δεν εχω ιδεα ποτε θα την κανω.

Τελος με την κλαψα :bigemo_harabe_net-150: ... και τωρα θελω τις γνωμες σας.

Το μπλε χρωμα μου αρεσει απιστευτα μεσα στο ενυδρειο. Το Blue tang ειχε αυτο που ηθελα. Χαρουμενο, ζωηρο και μπλε-κιτρινο με λιγο μαυρο. Υπαρχουν εναλακτικα ψαρακια χρωματος μπλε(βαθυ μπλε) που να μπορω να βαλω στο 130 λτ ενυδρειο μου? (συνολικα ειναι 150 λιτ)

Μην ακουσω για blue Damsel!!! :chair: Κατ εμε Damsel = Διαολος με πτερυγια :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Blue chromis, μικρά ψαράκια ότι πρέπει για τα λίτρα σου και θα σου τονίζουν μπλε χρώμα μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε για τα λίτρα σου προτείνω τα εξής 2

1)Blue Gudgeon Dartfish (Ptereleotris heteroptera)

2)Pygmy Cherub Angelfish (Centropyge argi)

Link to comment
Share on other sites

χμμ... το chromis και το Blue Gudgeon Dartfish Μου αρεσαν. το Pygmy Cherub Angelfish δεν μου αρεσε. (Ισως απο κοντα να μου αρεσει)

Μου αρεσε το κοπαδι που κανουν οι Chromis! Αραγε 3-4 Chromis θα μπορουσα να βαλω μεσα? τι λετε?

(Εχω στην ακρη του μυαλου μου και για μανδαρινο! Αλλα επειδη εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο ντροπαλο ψαρι και θα κρυβεται, τον εχω για τελευταια επιλογη)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ευγενειε αλλα εγω σου βγαζω το καπελο που εχεις τα @##$%^&κια να σκεφτεις το ψαρακι σου και οχι τον εαυτο σου!

Μπραβο φιλε μου!

Αφου το αγαπας τοσο πολυ προσπαθησε να παει σε ενα καλο σπιτι,αν και ειμαι σιγουρος οτι θα το ψαξεις πολυ :jig::thumbsu:

Ολες οι προτασεις που εκαναν τα παιδια μου αρεσουν πολυ και θα πηγαιναν πολυ στο ενυδρειο σου.

Ειναι ωραια η προταση του γρηγορη για τα chromis.

Mια τριαδα ανετα χωραει.

Και το 1) του θαναση ειναι ωραιο :thumbsu:

Εσυ βεβαια αποφασιζεις με βαση το γουστο σου!

Link to comment
Share on other sites

Macropharyngodon meleagris

αυτο να βαλεις γειτονα!χαχαχα

αφου δε θα μπορεσω ποτε να το εχω εγω τουλαχιστον να το βλεπω σε εσενα.

ο μανδαρινος ειναι ντλοπαλος αλλα ειναι το κατι αλλο φιλαρακι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

ουπς...τωρα πηρα ειδηση την ερωτηση..! (σορρυ)

Ακομη δεν εχω αποφασισει .

Λογο ενος προβληματος που εχω με το φωτιστικο, εχω αφησει το θεμα για το ψαρακι αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι ο βαρδας μωρε;;;;;

Πες του οτι τον πηραν χαμπαρι τα σαλιγκαρια του οτι ειναι βαζελος,και βγηκαν απο το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι...αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο τσαμπουκας! (Ετσι τον κοβω απο τα μουτρα του!) :P

Μια χαρα ψαρακι ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...