Jump to content

60 Λιτρα By Sera


linglong

Recommended Posts

σε πολλα ποστ του φορουμ,αλλα και σε αρθρα κλειδωμενα ,ακομα και στο προφιλ ψαριων,εχω διαβασει τροπους υπολογισμου του ποσου των ψαριων που μπορει να φιλοξενησει ενα 60λιτρο ενυδρειο..........ολα αυτα ερχονται σε αντιθεση με καποια ετοιμα βιοτοπικα 60λιτρα ενυδρεια ,που προτεινει η γνωστη σε ολους μας εταιρια sera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!στο προχθεσινο πετυχημενο κατατ΄΄αλλα σεμιναριο που εγινε στην θεσσαλονικη ,η εν λογο εταιρια μοιρασε φυλαδιο με τιτλο "ο κοσμος των ενυδρειων με τα sera biotop cubes ονειρεμενα" το οποιο μεταξυ αλλων αναφερει διαφορους τροπους διμιουργιας 60λιτρου βιοτοπικου........σε κανενα απο τα 60λιτρα βιοτοπικα που αναφερει δεν εχει κατω απο 20 ψαρια με αποκοριφωση το sera biotop nano cube 60(no.2) το οποιο εχει 10emper tetra+6panta cory+15endlers guppy(ολα αρσενικα)=31 ψαρακια.ολοι οι συνδιασμοι ειναι παραπλισιοι και χωρις να αναλυσουμε σκληρωτιτες νερου,γιατι αν καποιος στο φορουμ εκανε το λαθος να αναφερει οτι εχει τετρα με γκαπι μαζι στο ενυδρειο θα μιλουσαμε για ψαροσουπα!!!!!!!!!!!!!γνωριζει καποιος εμπειρος κατι για αυτο??????????????και εφοσον εγω εχω 100λιτρα που σημαινει 65% παρισοτερο μεγεθοςμπορω να βαλω σε 100 λιτρα 16τετρα+10κορυ+25γκαππυ=51ψαρια????????????????? sorry αν δεν ειμαι στην σωστη κατηγορια και ας μεταφερθει το θεμα σε σωστοτερη αν υπαρχει

Έγινε επεξεργασία - linglong
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι ναναι...δυστοιχος..

Δεν ισχυουν αυτα φιλε μου και δεν υπαρχει καποιος κανονας να υπολογισεις ποσα ψαρια χωρανε σε χ λιτρα.Αναλογα το ειδος του ψαριου παει αυτο.

Οσο για τις συνθικες νερου...τι να πω..αν η sera και η καθε sera θελει να βαζει νεον,με γκαπυ και κιχλιδες Αφρικης καλα κανει...αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σωστο ομως..

Link to comment
Share on other sites

σε πολλα ποστ του φορουμ,αλλα και σε αρθρα κλειδωμενα ,ακομα και στο προφιλ ψαριων,εχω διαβασει τροπους υπολογισμου του ποσου των ψαριων που μπορει να φιλοξενησει ενα 60λιτρο ενυδρειο..........ολα αυτα ερχονται σε αντιθεση με καποια ετοιμα βιοτοπικα 60λιτρα ενυδρεια ,που προτεινει η γνωστη σε ολους μας εταιρια sera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!στο προχθεσινο πετυχημενο κατατ΄΄αλλα σεμιναριο που εγινε στην θεσσαλονικη ,η εν λογο εταιρια μοιρασε φυλαδιο με τιτλο "ο κοσμος των ενυδρειων με τα sera biotop cubes ονειρεμενα" το οποιο μεταξυ αλλων αναφερει διαφορους τροπους διμιουργιας 60λιτρου βιοτοπικου........σε κανενα απο τα 60λιτρα βιοτοπικα που αναφερει δεν εχει κατω απο 20 ψαρια με αποκοριφωση το sera biotop nano cube 60(no.2) το οποιο εχει 10emper tetra+6panta cory+15endlers guppy(ολα αρσενικα)=31 ψαρακια.ολοι οι συνδιασμοι ειναι παραπλισιοι και χωρις να αναλυσουμε σκληρωτιτες νερου,γιατι αν καποιος στο φορουμ εκανε το λαθος να αναφερει οτι εχει τετρα με γκαπι μαζι στο ενυδρειο θα μιλουσαμε για ψαροσουπα!!!!!!!!!!!!!γνωριζει καποιος εμπειρος κατι για αυτο??????????????και εφοσον εγω εχω 100λιτρα που σημαινει 65% παρισοτερο μεγεθοςμπορω να βαλω σε 100 λιτρα 16τετρα+10κορυ+25γκαππυ=51ψαρια????????????????? sorry αν δεν ειμαι στην σωστη κατηγορια και ας μεταφερθει το θεμα σε σωστοτερη αν υπαρχει

Μπορείς να στείλεις μέηλ με τις απορίες σου στην εταιρία....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει και βιοτοπικο με τετρα +agassizs dwarf cichlid+ neon rainbowfish!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ομως δεν μπορει ολοκληρη sera να λεει οτι νανε .......καποια εξηγηση υπαρχει......υπαρχει????????

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μου κανουν εμενα βιοτοπικο ενυδρειο με ψαρια απο αμαζονιο,αυστραλια και αμερικη και εγω θα τους παραδεχτω...οτι ναναι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μονο τα ψαρια που γραφεις και στα 2 ποστ δεν ανηκουν στον ιδιο βιοτοπο..οπωτε τι να ψαχνεις παραπανω..τι βιοτοπικο ειναι αυτο δηλαδη με ψαρια απο παντου?Βιοτοπικο γης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μονο τα ψαρια που γραφεις και στα 2 ποστ δεν ανηκουν στον ιδιο βιοτοπο..οπωτε τι να ψαχνεις παραπανω..τι βιοτοπικο ειναι αυτο δηλαδη με ψαρια απο παντου?Βιοτοπικο γης?

μαλλον αυτο ενωουνε βιοτοπικο.........δεν εχει μεσα δηλαδη ψαρια απο αλλο πλανητη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........αλλα και οι ποσοτητες ψαριων???????δεν σας κανει αυτο εντυπωση????????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν "ενυδρεία" γυάλες, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τα αγοράζουμε. Επίσης προτείνουν να ρίχνουμε χημικά σκευάσματα για το κάθε τι, ωστόσο εμείς τα αποφεύγουμε όσο είναι δυνατόν. Το καλύτερο είναι αυτό που πρότεινε ο Husky_Jim, να τους γράψεις να δούμε τι θα απαντήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την παγκοσμιοποιηση πηγαινουν και τα ενυδρεια ρε παιδια!Βαζεις απ'ολα και μετα τρεχεις κι'αγοραζεις απ'ολα για να τα σωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το ειδα κι εγω χθες....δεν τα ειχα ανοιξει τα φυλλαδια μετα το σεμιναριο.....και επαθα σοκ!

Και να μην ειχα ασχοληθει με το φορουμ για να δω πεντε πραγματα πως πρεπει να ειναι...απο μονος μου δε θα εβαζα τοσα πολλα ψαρακια μαζι!!!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Όντως και εγώ που είδα τους συγκεκριμένους οδηγούς απόρησα.....

Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σκευτω για τα ειδοι και τον αριθμο ειναι κατι που ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο αρκετα παλιο....

Ελεγε για το υπολογισμο του συμολου των ψαριων 1 εκατοστο προς ενα 2 λιτρα με βαση το τελικο μεγεθος τους ομως και για τα ειδοι οτι εαν πχ τα τετρα θελουν ph απο 6.4 εως 7.6 και τα γκαπι απο 7.0 εως 7.8, μπορεις να τα βαλεις μαζι γιατι ταιριαζουν και καλα οι παραμετροι τους...

Τερμα λαθος, αλλα ταιριαζει συνηθως στα λεγομενα της σερα οσον αναφορα τα ενυδρεια και τα ψαρια που μπορεις να μαζι.

Μονο κατι τετοιοι "κανονες" μου ερχωνται πλεον στο μυαλο, τυπου οτι εφοσον βαζεις 50 ψαρια σε 60 λιτρα και δεν ψοφισουν ολα πανε καλα, βλακειες,ετσι εκανα την πρωτη μου ψαροσουπα!

Λογικα εχει μηνει πισω η σερα σε κατι τετοια, τι να πω....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι έχουμε άλλο σκεπτικό. Αυτή είναι μεγάλη εταιρεία, εμείς είμαστε χομπίστες. Εκείνοι είναι Γερμανοί, εμείς Έλληνες. Σίγουρα τα βλέπουν διαφορετικά. Ακόμα μεταξύ ξένων και ελληνικών forum υπάρχει διαφορά στο τι είναι επιτρεπτό και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο που λεει η Καλλιροϊ πιστευω και για αυτο δεν τους δινω πολυ σημασια σε αυτα που γραφουν στα φυλλαδια τους, εδω πας σε πετ και σε "φορτωνουν" την σαρα και την μαρα και μετα τρεχεις....

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που λεει βιοτοπικο και εχει μεσα ψαρια απο 2-3 διαφορετικες Ηπειρους,καταλαβαινεις ποσο ακυρο ειναι το φυλλαδιο τους.Δεν χρειαζεται να μιλοησουμε για τα υπολοιπα που ειναι τελειως λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που λεει βιοτοπικο και εχει μεσα ψαρια απο 2-3 διαφορετικες Ηπειρους,καταλαβαινεις ποσο ακυρο ειναι το φυλλαδιο τους.Δεν χρειαζεται να μιλοησουμε για τα υπολοιπα που ειναι τελειως λαθος..

Μα γιατί; :P Μάλλον εννοούν βιοτοπικό ...γης! Εσύ το είπες! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον ειδα τον κατάλογο και δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω ή να κλάψω.....

Κάπως έτσι παίρνουν το κόσμο στο λαιμό τους. Το σίγουρο είναι ότι είναι μία ειδική βιοτοπική κατηγορία από μόνο του αυτό το φυλάδιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...