Jump to content

60Lt Θαλασσινό Και Απορίες


jayk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι πολύ καινούργιος στο forum και ακόμα πιο καινούργιος με τα ενυδρεία. Καταρχήν να σας πω ότι ξεκίνησα την κατασκευή ενυδρείου δίχως να έχω καμία γνώση επί του θέματος με την παρότρυνση ενός φίλου που εκ τον υστέρων καταλαβαίνω ότι δεν έχει ιδέα από ενυδρεία και ας είναι κάτοχός τους χρόνια. Με λίγα λόγια έχω ένα ενυδρείο 60 λτ με ένα φίλτρο της RESUN με απόδοση 700l/h, θερμοστάτη 100w και μια λάμπα ακτινική βαθύ μπλε. Έχω 8 κιλά ζωντανό βράχο και ζωντανό αραγονίτι. Έχω ένα ψαράκι το οποίο θα σας δείξω με φωτογραφία και ένα σκουλήκι.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

  • Πόσες ώρες πρέπει να έχω ανοιχτό το φώς? και μπορώ να βάλω άλλο χρωματισμό γιατί δεν μ’ αρέσει?
  • Πώς θα βάλω χρώμα στο ενυδρείο μου? Τι κοράλια να επιλέξω ? Πώς θα τα τοποθετήσω?
  • Τί μετρήσεις πρέπει να πάρω και πώς?
  • Τι ψαράκια μπορώ να βάλω ? Γιατί αυτό που ήδη έχω μου έχει σκοτώσει άλλα δύο . Το ένα του είδους του και το άλλο ήταν ένας καθαριστής άμμου σακεντέλικ νομίζω μου τον είχαν πει.
  • Σε μία από τις φωτό που θα αναρτήσω φαίνεται κάτι παράξενο στο ενυδρείο μου γνωρίζεται τι είναι?
  • Επίσης έχω πολλά καβουράκια. Είναι καλό αυτό ή όχι?
  • Επίσης τα βράχια μου αρχίζουν να πιάνουν λίγο πρασινίλα τι να κάνω?
  • Τέλος έχω πολύ μικρά πραγματάκια σαν ανεμώνες είναι καλές?

Καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολλά αυτά που ρωτάω αλλά είμαι τελείως άσχετος και δυστυχώς δεν ξέρω που να απευθυνθώ διότι οι απόψεις στην αγορά διίσταστε.

post-58510-0-67259900-1392050793_thumb.jpg Το Ενυδρείο μου

post-58510-0-25312300-1392050796_thumb.jpg Το παράξενο πράγμα

post-58510-0-17556100-1392050800_thumb.jpg Το παράξενο πράγμα

post-58510-0-74091100-1392050802_thumb.jpg Το παράξενο πράγμα

post-58510-0-56130300-1392050880_thumb.jpg Το ψαράκι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Είμαι πολύ καινούργιος στο forum και ακόμα πιο καινούργιος με τα ενυδρεία. Καταρχήν να σας πω ότι ξεκίνησα την κατασκευή ενυδρείου δίχως να έχω καμία γνώση επί του θέματος με την παρότρυνση ενός φίλου που εκ τον υστέρων καταλαβαίνω ότι δεν έχει ιδέα από ενυδρεία και ας είναι κάτοχός τους χρόνια. Με λίγα λόγια έχω ένα ενυδρείο 60 λτ με ένα φίλτρο της RESUN με απόδοση 700l/h, θερμοστάτη 100w και μια λάμπα ακτινική βαθύ μπλε. Έχω 8 κιλά ζωντανό βράχο και ζωντανό αραγονίτι. Έχω ένα ψαράκι το οποίο θα σας δείξω με φωτογραφία και ένα σκουλήκι.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

  • Πόσες ώρες πρέπει να έχω ανοιχτό το φώς? και μπορώ να βάλω άλλο χρωματισμό γιατί δεν μ’ αρέσει?9 ωρες σταθερα ,ασπρο μπλε σιγουρα
  • Πώς θα βάλω χρώμα στο ενυδρείο μου? Τι κοράλια να επιλέξω ? Πώς θα τα τοποθετήσω?ειναι μεγαλη κουβεντα πες εσυ τι θες
  • Τί μετρήσεις πρέπει να πάρω και πώς?αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10 ,15 με τα συγκεκριμενα τεστ
  • Τι ψαράκια μπορώ να βάλω ? Γιατί αυτό που ήδη έχω μου έχει σκοτώσει άλλα δύο . Το ένα του είδους του και το άλλο ήταν ένας καθαριστής άμμου σακεντέλικ χαχαχα τι να πω νομίζω μου τον είχαν πει.βγαλε το απο εχτες το λες και μονο σου
  • Σε μία από τις φωτό που θα αναρτήσω φαίνεται κάτι παράξενο στο ενυδρείο μου γνωρίζεται τι είναι?
  • Επίσης έχω πολλά καβουράκια. Είναι καλό αυτό ή όχι?φωτο?
  • Επίσης τα βράχια μου αρχίζουν να πιάνουν λίγο πρασινίλα τι να κάνω?αντιφωσφωρο σιγουρα και δες την κυκλοφορια σου και την τοποθετηση της
  • Τέλος έχω πολύ μικρά πραγματάκια σαν ανεμώνες είναι καλές?μαλλον οχι αλλα φωτο οποσδηποτε

Καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολλά αυτά που ρωτάω αλλά είμαι τελείως άσχετος και δυστυχώς δεν ξέρω που να απευθυνθώ διότι οι απόψεις στην αγορά διίσταστε.

attachicon.gifIMG_3605 (Medium).JPG Το Ενυδρείο μου

attachicon.gifIMG_3607 (Medium).JPG Το παράξενο πράγμα

attachicon.gifIMG_3608 (Medium).JPG Το παράξενο πράγμα

attachicon.gifIMG_3611 (Medium).JPG Το παράξενο πράγμα

attachicon.gifIMG_3615 (Medium) (Small).JPG Το ψαράκι μου

Link to comment
Share on other sites

  • Πόσες ώρες πρέπει να έχω ανοιχτό το φώς? και μπορώ να βάλω άλλο χρωματισμό γιατί δεν μ’ αρέσει?9 ωρες σταθερα ,ασπρο μπλε σιγουρα <-- Οποιοδήποτε μπλέ?Θ θέλω να φένεται σαν γαλάζιο

  • Πώς θα βάλω χρώμα στο ενυδρείο μου? Τι κοράλια να επιλέξω ? Πώς θα τα τοποθετήσω?ειναι μεγαλη κουβεντα πες εσυ τι θες <-- Θέλω κάτι χρωματιστό που να μπορώ να συντηρήσω

Τί μετρήσεις πρέπει να πάρω και πώς?αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10 ,15 με τα συγκεκριμενα τεστ

Τι ψαράκια μπορώ να βάλω ? Γιατί αυτό που ήδη έχω μου έχει σκοτώσει άλλα δύο . Το ένα του είδους του και το άλλο ήταν ένας καθαριστής άμμου σακεντέλικ χαχαχα τι να πω νομίζω μου τον είχαν πει.βγαλε το απο εχτες το λες και μονο σου <--- Που μπορώ να δω τη ψαράκια ενδείκνυτε για το ενυδρείο μου και πια μπορύν να συμβιόσουν αρμονικά?

Σε μία από τις φωτό που θα αναρτήσω φαίνεται κάτι παράξενο στο ενυδρείο μου γνωρίζεται τι είναι? <-- Καμιά ιδέα για αυτό το πράγμα?

Επίσης έχω πολλά καβουράκια. Είναι καλό αυτό ή όχι?φωτο? <--- δεν μπορώ να τα βγάλω είναι κρυμένα

Επίσης τα βράχια μου αρχίζουν να πιάνουν λίγο πρασινίλα τι να κάνω?αντιφωσφωρο σιγουρα και δες την κυκλοφορια σου και την τοποθετηση της <-- Που μπορώ να διαβάσω για αυτό?

Τέλος έχω πολύ μικρά πραγματάκια σαν ανεμώνες είναι καλές?μαλλον οχι αλλα φωτο οποσδηποτε,

Link to comment
Share on other sites

  • Πόσες ώρες πρέπει να έχω ανοιχτό το φώς? και μπορώ να βάλω άλλο χρωματισμό γιατί δεν μ’ αρέσει?9 ωρες σταθερα ,ασπρο μπλε σιγουρα <-- Οποιοδήποτε μπλέ?Θ θέλω να φένεται σαν γαλάζιο
  • Πώς θα βάλω χρώμα στο ενυδρείο μου? Τι κοράλια να επιλέξω ? Πώς θα τα τοποθετήσω?ειναι μεγαλη κουβεντα πες εσυ τι θες <-- Θέλω κάτι χρωματιστό που να μπορώ να συντηρήσω
  • Τί μετρήσεις πρέπει να πάρω και πώς?αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10 ,15 με τα συγκεκριμενα τεστ
  • Τι ψαράκια μπορώ να βάλω ? Γιατί αυτό που ήδη έχω μου έχει σκοτώσει άλλα δύο . Το ένα του είδους του και το άλλο ήταν ένας καθαριστής άμμου σακεντέλικ χαχαχα τι να πω νομίζω μου τον είχαν πει.βγαλε το απο εχτες το λες και μονο σου <--- Που μπορώ να δω τη ψαράκια ενδείκνυτε για το ενυδρείο μου και πια μπορύν να συμβιόσουν αρμονικά?
  • Σε μία από τις φωτό που θα αναρτήσω φαίνεται κάτι παράξενο στο ενυδρείο μου γνωρίζεται τι είναι? <-- Καμιά ιδέα για αυτό το πράγμα?
  • Επίσης έχω πολλά καβουράκια. Είναι καλό αυτό ή όχι?φωτο? <--- δεν μπορώ να τα βγάλω είναι κρυμένα
  • Επίσης τα βράχια μου αρχίζουν να πιάνουν λίγο πρασινίλα τι να κάνω?αντιφωσφωρο σιγουρα και δες την κυκλοφορια σου και την τοποθετηση της <-- Που μπορώ να διαβάσω για αυτό?
  • Τέλος έχω πολύ μικρά πραγματάκια σαν ανεμώνες είναι καλές?μαλλον οχι αλλα φωτο οποσδηποτε,

post-58510-0-97302300-1392054073_thumb.jpg

post-58510-0-11843700-1392054079_thumb.jpg

post-58510-0-45428700-1392054082_thumb.jpg

post-58510-0-06631500-1392054085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκνευριστικο ειναι.Βγαζει κατι σαν ιστο αραχνης,και φαινεται ασχημα

Είσαι απόλυτα σωστός!! και νόμιζα ότι ήταν σκόνη αυτό που αιωρούνταν στο ενυδρείο σαν ιστός..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς μας ήρθες στην παρέα και στο ΑΖ γενικότερα!Το σίγουρο είναι πως πλέον όλα θα φτιάξουνε!Καταρχάς θα σε ρωτήσω καλτι πολύ σημαντικό που θα κρίνει και τις συμβουλές μου.Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πολύ σωστό και αυτό αν και ξέχασα να το αναφέρω.Καλώς σας βρήκα λοιπόν και πιστεύω έχω πάρα πολλά να μάθω.

Το ενυδρείο ξεκίνησε να λειτουργεί 30 Δεκεμβρίου.

Αρχικά έπλυνα καλά το ενυδρείο και στη συνέχεια του έβαλα νερό απο τη βρύση. Χρησιμοποίησα αλάτι και έφτασα την αλατότητα στο 1025. Έπειτα πρόσθεσα μία σακούλα ζωντανό αραγονίτι και τα βακτήριά που μου είχε μέσα. έβαλα ενα πρόχειρο φίλτρο που είχα αγοράσει να κάνει κυκλοφορία αφού του έβαλα μέσα άνθρακα..Αφού έφυγε οι πολύ ανακατοσούρα απο το νερό έβαλα και δεύτερο φίλτρο στο ενυδρείο και καθάρισα το πρώτο φίλτρο ξανά. Μετά από περίπου μια μέρα έβαλα 6 κιλά ζωντανού βράχου και πρόσθεσα κοραλίνη ( δεν θυμάμαι κατηόλου την ποσότητα ). σε αυτό το σημείο ξαναέβγαλα τα φίλτρα τα καθάρισα απο την άμμο και έκοπσα το μαύρο φιλτράκι που έχουν μέσα σαν σφουγγάρι στη μέση και πρόσθεσα μια κάλτσα με 3 κουταλιές του γλυκού Purigen. Ξέχασα να γράψω ότι όταν έφτιαξα την αλατότητα πρόσθεσα 3ml αλόη. μετά από μια εβδομάδα πρόσθεσα και άλλα 2 κιλά ζωντανό βράχο.Τους οποίους άφησα στο ενυδρείο χωρίς όμως εχτρά κοραλίνη.Η ακτινική μου λάμπα κατα τις οδηγίες που είχα πάρει λειτουργούσε το μέγιστο 2 ώρες την ημέρα.Στις 40 μέρες περίπου έβαλα 2 ψαράκια σαν αυτό που έδειξα παραπάνω βέβαια το ένα μας βγήκε άγριο και μου το έφαγε το ένα. Μετά από μια εβδομάδα πήρα άλλο ενα ψαράκι καθαριστή άμμου το οποίο όμως δεν έβαλα σωστά στο ενυδρείο αφού για ακόμη μία φορά κανείς δεν μου είχε πει πόση ώρα να το αφήσω να προσαρμοστεί και ότι δεν πρέπει να βάζω και το νερό μέσα.Το ψαράκι αυτό το βρήκα σφηνομένο σε ένα βράχο την ίδια ημέρα που έχασα και το άλλο. Ένα σκουλίκι (φυτό) πάλι που πήρα την ίδια μέρα ζεί και βασιλεύει.

Ένα ακόμη λάθος που δεν θα επαναληφθεί είναι η συντήρηση του ενυδρείου το οποίο μου είπαν οτι δεν χρειαζόταν καθαρισμό. Εχτές συγκεκριμένα έκανα μια προσπάθεια να το καθαρίσω.

  1. Έβγαλα το φίλτρο
  2. άλλαξα Purigen.Έβαλα πάλι 3 κουταλιές από ένα πλαστικό κουταλάκι ( σαν αυτά του πάρτυ )
  3. Άλλαξα άνθρακα αφού τον ξέπλυνα πρώτα τον έβαλα στο φίλτρο.
  4. Τέλος έβγαλα περίπου το 1/3 του νερού απο το ενυδρείο.
  5. Και αφού έφτιαξα καινούργιο το ξαναέβαλα.

Το καινούργιο νερό το έβαλα απο τη βρύση. έφτιαξα την αλατότητα.έριξα στα περίπου 20 λίτρα 1,5ml αλόη και το τοποθέτησα στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - jayk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου!Καταρχάς δύο ερωτήσεις.Τι πρόσθετο βάζεις για την κοραλλίνη;Ποιο είναι το όνομα του;Καθώς και τι πρόσθετο ρίχνεις σαν αλόη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου!Καταρχάς δύο ερωτήσεις.Τι πρόσθετο βάζεις για την κοραλλίνη;Ποιο είναι το όνομα του;Καθώς και τι πρόσθετο ρίχνεις σαν αλόη;

Καλημέρα και απο μένα..

Λοιπό η κοραλλίνη λέγεται Kent marine (purple tech)

η αλόη είναι της Api Aquarium pharmaceuticals και λέγεται stress coat+

Purigen Ultimate Filtration το αλλο που έχω

Και ταίζω δύο φορές τη μέρα απο δύο φλύδες με το NutriDiet Marine της Seachem

Και μια φορά την εβδομάδα με το Rotifers απο το οποίο βάζω μισό κυβάκι σε νερό το λιώνω και το ρίχνω μέσα

Ακολουθεί και φωτογραφία με όλα.post-58510-0-28908700-1392113691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομόζω πως η αλόη δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτε για αρχή!

Θα σου έλεγα επίσης να αφήσεις το purifen και να προμηθευτείς έναν αντιφώσφορο σιδήρου.

Άνθρακα matrix carbon από seachem.

Το ψαράκι σου νομίζω πως το έχεις με γκουρμεδιές και βρωμίζεις το νερό σου τσάμπα!Και με τα flakes μόνο μια χαρά θα είναι!;)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

ΥΓ.Μπορείς να μας παραθέσεις μετρήσεις σημερινές του ενυδρείου;Αυτό το purple tech της kent λογικά ανεβάζει το Kh και το Ca!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Νομόζω πως η αλόη δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτε για αρχή!

Θα σου έλεγα επίσης να αφήσεις το purifen και να προμηθευτείς έναν αντιφώσφορο σιδήρου.

Άνθρακα matrix carbon από seachem.

Το ψαράκι σου νομίζω πως το έχεις με γκουρμεδιές και βρωμίζεις το νερό σου τσάμπα!Και με τα flakes μόνο μια χαρά θα είναι! ;)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!

ΥΓ.Μπορείς να μας παραθέσεις μετρήσεις σημερινές του ενυδρείου;Αυτό το purple tech της kent λογικά ανεβάζει το Kh και το Ca!

θα τα προμηθευτώ και έπειτα θα ζητήσω τη βοήθειά σας με τις δοσολογίες.

Όσο για τις μετρήσεις δεν έχω πάρει ποτέ.

Μου είχαν πεί ότι η αλόη κάνει τη δουλειά του αντιχλωρίου.Δηλαδή κάτι σαν αντίστροφη ώσμωση.

Όσο για την κοραλλήνη μια φορά στην αρχή το έχω ρίξει μόνο. Πρέπει να το κάνω πιο συχνά?

Έγινε επεξεργασία - jayk
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας :thumbsu:

Καλώς σας βρήκα και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φίλε μου θα πρέπει να προμηθευτείς tests salifert για νιτρικά,φωσφορικά,μαγνήσιο,ασβέστιο και ανθρακική σκληρότητα!Αυτά είναι τα βασικά!Μόλις λοιπόν τα έχεις στα χέρια σου,θα κάνεις τις μετρήσεις και εκεί θα δούμε τι χρειάζεται από πρόσθετα το ενυδρείο και αν,πόσο!

Μόλις σταθεροποιήσουμε τις τιμές στο νεράκι σου τότε θα δούμε και όλα τα άλλα!

Αντιχλώριο προμηθεύσου το prime της seachem.Μακράν το καλύτερο!;)

Βουρ να το κάνουμε στολίδι!!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κιόλας,για να σου λύσω και τις υπόλοιπες απορίες σου όσο μπορώ!

Τι λάμπες έχει το ενυδρείο στο μαμά καπάκι του;

Επίσης τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Σε ρωτάω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα του φωτισμού!

Κοραλλάκια χρωματιστά που να μπορείς να συντηρείς για χαβαλέ είναι οι ricordea yuma & florida,zoanthus,μανιταράκια σε πολλά χρώματα και σχέδια,xenia και άντε λίγο πιο δύσκολο euphilia!

Για τα είδη των ψαριών και τον αριθμο τους υπάρχουν πολλά!

Εγώ θα σου προτείνω δύο κλοουνάκια και ένα sixline wrasse ή αντί του τελευταίου έναν γοβιό!

Και τέλος,η κυκλοφορία του νερού είναι ίσως το μεγαλύτερο κεφάλαιο στο αλμυρό.

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συνταγή!Πρέπει να βρεις τι ζητάει το ενυδρείο σου!

Θα πρέπει να μην υπάρχουν νεκρά σημεία με στάσιμο νερό και να υπάρχουν αντικρουόμενα ρεύματα για μια τυχαία και πιο φυσική κατανομή της κυκλοφορίας!

Ότι θες ρώτα ελεύθερα!!:)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι ήμουν εκτός και δεν είχα την ευκαιρία να μπώ. Λοιπόν για αρχή θέλω να ρωτήσω γτ το ενυδρείο μου έβγαλε μια καφέ θολούρα στο τζάμι και στον βράχο.

Όσο για το ενυδρείο είναι 60 λτ και έχω βάλει στο δικό του καπακι μια ακτινική λάμπα και ένβα μικρό τύπου σπότ led 6500k 3 watt

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κιόλας,για να σου λύσω και τις υπόλοιπες απορίες σου όσο μπορώ!

Τι λάμπες έχει το ενυδρείο στο μαμά καπάκι του;

Επίσης τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Σε ρωτάω μήπως μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα του φωτισμού!

Κοραλλάκια χρωματιστά που να μπορείς να συντηρείς για χαβαλέ είναι οι ricordea yuma & florida,zoanthus,μανιταράκια σε πολλά χρώματα και σχέδια,xenia και άντε λίγο πιο δύσκολο euphilia!

Για τα είδη των ψαριών και τον αριθμο τους υπάρχουν πολλά!

Εγώ θα σου προτείνω δύο κλοουνάκια και ένα sixline wrasse ή αντί του τελευταίου έναν γοβιό!

Και τέλος,η κυκλοφορία του νερού είναι ίσως το μεγαλύτερο κεφάλαιο στο αλμυρό.

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συνταγή!Πρέπει να βρεις τι ζητάει το ενυδρείο σου!

Θα πρέπει να μην υπάρχουν νεκρά σημεία με στάσιμο νερό και να υπάρχουν αντικρουόμενα ρεύματα για μια τυχαία και πιο φυσική κατανομή της κυκλοφορίας!

Ότι θες ρώτα ελεύθερα!! :)

Που θα βρω κοράλλια και σε τι τιμές κυμαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...