Jump to content

Παλια Σκοτωνουν Τα Νεα Ψαρια Του Ενυδρειου....


koskos afri

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και ευχαριστω απο τωρα για τις πιθανες απαντησεις σας!!...ειμαι καινουργιος και δεν ξερω καν αν απευθυνομαι στη σωστη κατηγορια αλλα εχω ενα προβλημα....ο αριθμος των ψαριων μ ειναι 8 Malawi στα 270 λιτρα ενα 6 7 cm και τα αλλα μικροτερα.εβαλα μετα απο καιρο 1 καινουργιο ψαρι γυρο στα 4 cm υγειες γεματο ενεργεια πολυ καλο κ ακριβω της ιδιας λιμνης..με το που επεσε στο νερο αρχισαν οι επιθεσεις απ το μεγαλητερο τη δευτερη μερα του ειχαν διαλυση τα πτεριγια τα παντα..μετα πηγαιναν ολα πανω του μεχρι που τελος...και ξανα το ιδιο και σε ενα δευτερο νεο ψαρι μετα απο 3 μερες,,,,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως μας ηρθες!

θελεις να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου, και να βαλεις και μερικες φωτο?

-τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?

-πετρες εχεις μεσα?

-τι ψαρια εχεις?

υγ τα μπουνα τα βαζουμε σε χαρεμια (δλδ ενα αρσενικο 3-4 θηλυκα) επειδη ειναι πολυ επιθετικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!!Καταρχην κανονας νουμερο 1>Τη ψαρι ειναι,και τη ψαρια μαλαουη εχεις!!!Γιατι αν μου πεις οτι εχεις ντεμασονι και εβαλες μεσα ζεμπρα(pseudotropheus)ενταξει δεν υπαρχει περιπτωσει να μην εχεις καβγαδες!!!!!!!Οτι ψαρια βαζουμε καινουργια στο ενυδρειο μας,προσπαθουμε να να βαζουμε το βραδυ που θα εχουν κλεισει τα φωτα του ενυδρειου(και του δωματιου)και θα υπαρχει σχετικη ηρεμια!!!!!!!!!!Αν συνεχιστει το ξυλο βγαζουμε τον "τσαμπουκαλη" για καποιο διαστημα σε καραντινα και τον ξαναβαζουμε αργοτερα!!!Αν οι "τσαμπουκαληδες" ειναι παραπανω απο 1 τοτε βαζουμε το καινουργιο ψαρακι σε καποια γεννηστρα μεχρι να το συνιθησουν τα υπολοιπα και το ξαναβαζουμε δοκιμαστικα και με προσοχη ψαχνοντας βεβαια αν το καινουργιο ψαρι ειναι αρσενικο η θυλικο(αν ειναι αρσενικο υπαρχει θεμα κυριαρχιας)!!!!!!!Αν συνεχιστει η φασαρια το παμε πισω και παιρνουμε τροφες χιχιχιχιχ :bigemo_harabe_net-163: ΦΙΛΙΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβασεις σε καποιο σαιτ οπως το photobucket και να ποσταρεις εδω το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις Ενυδρείου: 1000x420x650 μεχρι ποσα ψαρια μπορω να βαλω μεσα?? πετρες δεν εχω σχεδον καθολου 2 3 και το χαλικι στο πατο!!τις ονομασιες των ψαριων δεν τις γνωριζω αν καταφερω να ανεβασω το link με τις φωτο φαινονται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Όπως στα είπανε και παραπάνω 1 χαρέμι και θα είσαι μια χαρά. Αλλαγή βυθού σε άμμο, ασβεστολιθικές πέτρες για να σχηματίσεις κρυψώνες και καλό θα ήταν θα βάλεις αληθινά φυτά. Θα γίνει πολύ πιο όμορφο και θα δεις συμπεριφορές απο Αφρική. θα βρεις οτι χρειάζεσαι απο αγγελίες στο forum αν θέλεις να γλυτώσεις μερικά χρήματα.

labidochromis caeruleus είναι τα κίτρινα. τα υπόλοιπα θα στα πουν οι πιο έμπειροι.

Φιλικά

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Όπως στα είπανε και παραπάνω 1 χαρέμι και θα είσαι μια χαρά. Αλλαγή βυθού σε άμμο, ασβεστολιθικές πέτρες για να σχηματίσεις κρυψώνες και καλό θα ήταν θα βάλεις αληθινά φυτά. Θα γίνει πολύ πιο όμορφο και θα δεις συμπεριφορές απο Αφρική. θα βρεις οτι χρειάζεσαι απο αγγελίες στο forum αν θέλεις να γλυτώσεις μερικά χρήματα.

labidochromis caeruleus είναι τα κίτρινα. τα υπόλοιπα θα στα πουν οι πιο έμπειροι.

Φιλικά

Γιώργος

καλυσπερα....και σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου θα τα κοιταξω ολα αυτα.... πες μ σε παρακαλω ποιος ειναι ο αριθμος ενος χαρεμιου γιατι ειμαι πολυ καινουργιος...

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτο δεν μπορώ να τις δω! Ίσως επειδή μπαίνω από κιν!

Από Μαλάουι ένα χαρέμι (1m, 3-4 f)

καλησπερα κ σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου...προσπαθησε σε παρακαλω να δεις απο καποιο pc τις φωτο θα μου ειναι χρησιμη η συμβουλη σου...

Link to comment
Share on other sites

3-4 θηλυκά και 1 αρσενικό είναι το ιδανικό για ένα χαρέμι

Ότι χρειαστείς ε

ενταξει ολα αυτα αλλα το φυλλο πως θα ξεχωρισουμε που δεν ξερουν τη ειναι ουτε απ το πετ σοπ που τα περνουμε...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ολα αυτα αλλα το φυλλο πως θα ξεχωρισουμε που δεν ξερουν τη ειναι ουτε απ το πετ σοπ που τα περνουμε...

αν προτιμήσεις να τα πάρεις μικρά ( και πιο φθηνά ) υποθέτεις... όταν καταλάβεις το φύλο δίνεις το ένα αρσενικό αν δεν σε παίρνει στο ενυδρείο και παίρνεις ένα θηλυκό. Αν τα πάρεις πιο μεγάλα ( και πιο ακριβά ) απλά ρωτάς και ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

τα 2 ειναι λαμπιντο

τα αλλα 2 μαλλον ειναι demasoni

και πρεπει να βλεπω και ενα acai λευκο (νομιζω)

τα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι !

καταρχην για να δημιουργησεις ενα βιοτοπικο μαλαουι θα πρεπει

-να βαλεις αμμο

-βγαλε οτι πλαστικο εχεις μεσα φυτα κτλ μπορεις αν θελεις να βαλεις ευκολα και αληθινα φυτακια !

-θα χρειαστεις πετρες πολλες για να φτιαξεις περασματα και σπηλιες , διοτι τα μαλαουι-μπουνα που ειναι και τα δικα σου ειναι πετροψαρα !

-και οπως ειπαμε θελουν χαρεμια 1αρσενικο με 3-4 θηλυκα!

-το φυλο δυσκολα το ξεχωριζεις παρα μονο με παρατηρηση και με γεννες!

για αυτο η βρισκουμε ετοιμο χαρεμι απο αγγελιες κτλ η αγοραζουμε 6-7 ψαρακια και μολις καταλαβουμε τι ειναι τα περισευουμενα αρσενικα τα δινουμε πισω-χαριζουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!!Καταρχην κανονας νουμερο 1>Τη ψαρι ειναι,και τη ψαρια μαλαουη εχεις!!!Γιατι αν μου πεις οτι εχεις ντεμασονι και εβαλες μεσα ζεμπρα(pseudotropheus)ενταξει δεν υπαρχει περιπτωσει να μην εχεις καβγαδες!!!!!Υπαρχει στην αφρικη ψαρι,που θα καλως ορισει τον νεο κατοικο?

Οτι ψαρια βαζουμε καινουργια στο ενυδρειο μας,προσπαθουμε να να βαζουμε το βραδυ που θα εχουν κλεισει τα φωτα του ενυδρειου(και του δωματιου)και θα υπαρχει σχετικη ηρεμια!!!!!!!!!!Αν συνεχιστει το ξυλο βγαζουμε τον "τσαμπουκαλη" για καποιο διαστημα σε καραντινα και τον ξαναβαζουμε αργοτερα!!!Ψαρι που βγενει απο το ενυδρειο,οταν ξανα μπει,θα υποστει το αφρικανικο καλως ορισμα :chair:Αν οι "τσαμπουκαληδες" Στην αφρικη,δεν υπαρχουν τσαμπουκαδες,υπαρχει κυριαρχεια .Αν ενα ενυδρειο ειναι σωστα στημενομε τα καταλληλα ψαρια,σε καταλληλα λιτρα,και σε σωστη αναλογια,το πολυ στην διαρκεια ζευγαρωματος,να δεις κα;μια σφαλιαρα.ειναι παραπανω απο 1 τοτε βαζουμε το καινουργιο ψαρακι σε καποια γεννηστρα μεχρι να το συνιθησουνΔηλ.μετα θα το καλωςορισουν? Δεν ισχυει αυτο φιλε μου. τα υπολοιπα και το ξαναβαζουμε δοκιμαστικα και με προσοχη ψαχνοντας βεβαια αν το καινουργιο ψαρι ειναι αρσενικο η θυλικο(αν ειναι αρσενικο υπαρχει θεμα κυριαρχιας)!!!!!!!Δηλ.ενα αρσενικο σοκολοφι θα δεχτει ενα θηλυκο λαμπιτο? Οχι φιλε μουΑν συνεχιστει η φασαρια το παμε πισω και παιρνουμε τροφες χιχιχιχιχ :bigemo_harabe_net-163: ΦΙΛΙΚΑ!!!!

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν ειδε κανεις τι ψαρια εχει ο φιλος μας στο ενυδρειο?ενα λιφαλιλι -2 λαμπιντο -μια ΟΒ -τα δυο ειναι μαλλον τιλαπια(ειναι ασπρομαυρα και οχι μπλε για ντεμανσονι)και εχει μια λευκη κιχλιδα που δεν διακρινεται καλα καθως και αλλη μια που μαλλον θυμιζει αουρατους η τζουλιδοχρωμις.αυτα φαινονται στις 2 φωτο που ανεβασε ο φιλος μας

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου φίλε μου είναι λίγο ανακατεμένα! :D

Έχεις απ ότι μπορώ να διακρίνω 2 tilapia, 2 labidochromis caerulius, 1 lifalili, 1 OB, 1 labido albino, 1 pelvicachromis pulcher.

Όπως καταλαβαίνεις έχεις μπερδέψει ψάρια από λίμνη της Αφρικής και από ποτάμια.

Θα μπορούσες να κρατήσεις τα labido και να κάνεις ένα χαρεμάκι(1αρσ-3 θηλ) με άμμο και μπόλικες πέτρες. Επίσης θα μπορούσες να κάνεις ένα ζευγάρι από pulcher μιας και έχεις χαλικάκι με λίγα φυτά και να κάνεις έναν βιότοπο ποταμού.

Ρίξε αρκετό διάβασμα, κατέληξε στο τι θες να κάνεις και εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. Όσο δεν τηρείς κάποιους κανόνες, δεν θα μπορέσεις να έχεις ένα σωστό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...