Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

Εκτός του ότι πρέπει να είναι σαν μπουνιά όπως σου είπαν , βάζουμε και διαφορετικά μεγέθη , και μεγάλες και μικρές (σαν μπουνια)

Για να μπορεις να χτίσεις και

Να μην υπάρχει και ομοιομορφία

Link to comment
Share on other sites

αγοραστηκαν και οι πετρες!!!(πωπω ακριβες ρε!) απο αυριο ξεκιναμε το aquascape και τωρα θα χρειαστω ακομα πιο πολυ την βοηθεια σας!

(κυριε συντονιστα μηπως θα επρεπε να μεταφερθει το θεμα στους αφρικανους 'η οχι ακομα?)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αποφεύγουμε να βάζουμε λαμπιντο με σαουλοσι λόγω ίδιου χρωματισμού των θηλυκών , για να αποφύγουμε τυχόν υβριδισμους

Link to comment
Share on other sites

καλα σε καμια περιπτωση δεν θα συνδιαζα δυο τετοια ειδη,περα απ το θεμα υβριδισμου ειναι και τα λιτρα μου....αυτο που εννοουσα ειναι οτι θα προσπαθησω για labido 'Η για saulosi

Link to comment
Share on other sites

καλα σε καμια περιπτωση δεν θα συνδιαζα δυο τετοια ειδη,περα απ το θεμα υβριδισμου ειναι και τα λιτρα μου....αυτο που εννοουσα ειναι οτι θα προσπαθησω για labido 'Η για saulosi

Κατάλαβα λάθος I'm so sorry :D
Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι,ετσι οπως το γραψα και εγω αυτο θα καταλαβαινα!φανταζεσαι σε 120 λιτρα ενα χαρεμι labido και ενα saulosi?

σε δυο μερες θα ανοιγα θεμα κ θα λεγα "που ειναι τα ψαρια μου?γιατι βρισκω μονο ουρες και λεπια?" :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, αρκεί να είναι και σταθερές για να κοιμάσαι ήσυχος ε; :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι!

Εγώ θα ανέβαινα σε ύψος στις πλευρές , και θα αδειαζα λίγο στο κέντρο για να τους δώσω χώρο να παίζουν με την αμμο και να τα χαιρομαι

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, αρκεί να είναι και σταθερές για να κοιμάσαι ήσυχος ε; :bigemo_harabe_net-101:

απο στατικοτητα ειμαι κομπλε!ουτε με κλωτσιες δεν κουνιουνται!

απο θεμα aquascape με παιδευει,για να εχω περασματα και σπηλιες!

Μια χαρά είναι!

Εγώ θα ανέβαινα σε ύψος στις πλευρές , και θα αδειαζα λίγο στο κέντρο για να τους δώσω χώρο να παίζουν με την αμμο και να τα χαιρομαι

αυτη ηταν η αρχικη μου σκεψη,δυο ογκοι αριστερα δεξια και χωρος ενδιαμεσα...αλλα οσο και να το παλεψα δεν μου βγηκε...

για την ακριβεια μου βγηκε αλλα ειχα ελαχιστα περασματα και κρυψωνες δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μικρές στην μέση πχ αυτές που έχεις δεξιά ,και οι κεντρικές που είναι μεγάλες στα δεξιά!

Υπολόγισε και 5 πόντους αμμο

Link to comment
Share on other sites

Τα περασματα μου φαινεται δεν ειναι ασφαλη! Ειναι μεγαλα και διατρητα! Φαντασου οτι χρειαζονται κατι σαν θαλαμια!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πατάτες είναι! :D:poster_spam::blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα περασματα μου φαινεται δεν ειναι ασφαλη! Ειναι μεγαλα και διατρητα! Φαντασου οτι χρειαζονται κατι σαν θαλαμια!

και εμενα ετσι μου φαινεται!δεν το χω καθολου με το αφρικανικο setup...

Σαν πατάτες είναι! :D:poster_spam::blush:

αμφιβαλλω πολυ για τις πατατες που εχεις καταναλωσει αν μοιαζαν ετσι! :P

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για το χρώμα! Θα γίνουν καταπράσινες !!!

Το δεύτερο στιλ μου άρεσε περισσότερο , απλά δούλεψετο λίγο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απο ότι κατάλαβα θες να πας σε mbuna?

Όπως θα ξέρεις τα λίτρα σου δεν κάνουν για αυτά τα ψάρια αλλά από την στιγμή που το αποφάσισες τουλάχιστον βάλε πολλές πέτρες για να τα προστατέψεις.

Γιατί απέρριψες την Tanganyika?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω εμπειρια απο Αφρικη,οι πετρες σου μου φαινονται λιγες..Μολις βαλεις και την αμμο θα ειναι ακομα λιγοτερες γιατι καποιες θα θαφτουν.

Τωρα για τα ψαρια που εχεις διαλεξει δεν ξερω να σου πω,παντως θα εισουν καλυτερα αν πηγαινες σε Τανγκανικα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για το χρώμα! Θα γίνουν καταπράσινες !!!

Το δεύτερο στιλ μου άρεσε περισσότερο , απλά δούλεψετο λίγο

δεν ανησυχω καθολου!τις εψαχνα καιρο τις συγκεκριμενες!μαλλον ναι σε τετοιο στυλ θα παω!

Φίλε μου απο ότι κατάλαβα θες να πας σε mbuna?

Όπως θα ξέρεις τα λίτρα σου δεν κάνουν για αυτά τα ψάρια αλλά από την στιγμή που το αποφάσισες τουλάχιστον βάλε πολλές πέτρες για να τα προστατέψεις.

Γιατί απέρριψες την Tanganyika?

καθαρα αισθητικα.το γνωριζω οτι ειναι επικινδυνο "πειραμα" mbuna σε τετοια λιτρα αλλα ειπα να το δοκιμασω.γι αυτο παλευω τοσο καιρο το aquascape κ δεν εκανα κατι τσατρα πατρα...

φανταστηκα οτι τα 30κιλα πετρες αρκουν αλλα μαλλον ξαναπαω για ψωνια αυριο.

Χωρις να εχω εμπειρια απο Αφρικη,οι πετρες σου μου φαινονται λιγες..Μολις βαλεις και την αμμο θα ειναι ακομα λιγοτερες γιατι καποιες θα θαφτουν.

Τωρα για τα ψαρια που εχεις διαλεξει δεν ξερω να σου πω,παντως θα εισουν καλυτερα αν πηγαινες σε Τανγκανικα.

το αυτο!

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι σταθερές οι δεξιά!

Μην τρελαίνεσαι διότι κανείς δεν έχει καταφέρει το στήσιμο να το κάνει ίδιο

Χεχε

Link to comment
Share on other sites

οι δεξια οσο και αν σου φανει παραξενο ειναι πολυ πιο σταθερες απο την αριστερη ντανα!ειναι σε μορφη (χοντρικα) κωνου οποτε ειναι αλλες τοσες απο πισω που συγκρατουνε!στην χειροτερη αν φτασω σε μια τελικη μορφη και μια δυο μου βγουν ασταθης τις κολλαω με λιγη σιλικονη.παντως απο σταθεροτητα το ελενχω πριν ανεβασω!απο θεμα aquascape δεν ξερω αν πληρει τις προυποθεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζω πως ειναι αρκετα κοντα μεταξυ τους οι δυο ντανες! Αν αυτο βεβαια ειναι το τελικο μεγεθος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...