Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

Μην μασάς πάμε να σπάσουμε το ρεκόρ σε σελίδες :D

Τα θηλυκά θα μπουκωνουν και θα αράζουν κρυμμένες , το αρσενικό θα πιάσει το κέντρο και θα κόβει βόλτες

Link to comment
Share on other sites

προχωραμε αναποσπαστοι δηλαδη!αυριο θα κανω μερικες δοκιμες για την δεξια ντανα και καπακι ξεκιναω καθαρισμα την αμμο να προχωραμε γιατι το παρακανα!

Link to comment
Share on other sites

να μεταφερω λιγο το θεμα μακρια απο τις πετρες.......το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχει ενας κολητος(πολυ καλο ενυδρειο και ομορφο) και απλα να σου αναφερω,οτι το ενσωματωμενο φιλτρο στο καπακι που διαθετει,ειναι αχρηστο και αβολο.............να ξερεις οτι απο την εξατμιση ''φτυνει'' νερα ,αλλα και επειδη ειναι γεματο νερο,αν χρειαστει να κανεις καποια δουλεια με το καπακι ολο ανοιχτο,ξεχνατο!!!!!!!!!οποτε γνωμη μου,να μην χρησιμοποιησεις αυτο το φιλτρο γιατι μονο σε μπελαδες θα σε βαλει,και αν ειναι να ξοδεψεις καπου λεφτα,ξοδεψτα αγοραζοντας ενα καλο εξωτερικο φιλτρο προς αποφυγη μελλοντικων προβληματων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω οτι κατεληξα στην τελικη μορφη.

DSCN0913.JPG

DSCN0914.JPG

Δυο ντανες ανομοιομορφες με καμποσες κρυψωνες,"αμμουδια" αναμεσα τους,ελευθερη ευθεια για κολυμπι,στερεο (οχι dolby, απ το αλλο)...αν εγκρινεται προχωραω στην αμμο.

να μεταφερω λιγο το θεμα μακρια απο τις πετρες.......το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχει ενας κολητος(πολυ καλο ενυδρειο και ομορφο) και απλα να σου αναφερω,οτι το ενσωματωμενο φιλτρο στο καπακι που διαθετει,ειναι αχρηστο και αβολο.............να ξερεις οτι απο την εξατμιση ''φτυνει'' νερα ,αλλα και επειδη ειναι γεματο νερο,αν χρειαστει να κανεις καποια δουλεια με το καπακι ολο ανοιχτο,ξεχνατο!!!!!!!!!οποτε γνωμη μου,να μην χρησιμοποιησεις αυτο το φιλτρο γιατι μονο σε μπελαδες θα σε βαλει,και αν ειναι να ξοδεψεις καπου λεφτα,ξοδεψτα αγοραζοντας ενα καλο εξωτερικο φιλτρο προς αποφυγη μελλοντικων προβληματων

Αυτο που λες φιλε μου το σκεφτηκα κ εγω αλλα ως γνησιος Ελληναρας ειπα να το αντιμετωπισω οταν θα φτασω εκει! :lol:

Σοβαρα τωρα σκεφτομουν σε πρωτη φαση μια ψιλοκατασκευη απο plexiglass σαν καπακι που θα θηλυκωνει και θα το καλυπτει, 'η ισως κατι πολυ πιο απλο σε μεμβρανη..

post-58268-0-79994400-1395841011_thumb.jpg

post-58268-0-82703600-1395841024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο έτσι μου αρεσει περισσότερο απο τις δυο ξεχωριστές ντάνες (αν δεις τη φωτο άλλωστε στην υπογραφή μου θα δεις οτι έχω το ίδιο), Μου φαινεται πιο φυσικό. Εγω λέω "ΒΆΛΕ ΆΜΜΟ"!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα μου αρεσει! Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχεις αρκετο χωρο μπροστα για κολυμπι!

Link to comment
Share on other sites

Φεεεεετα...δεν προλαβα σημερα,ειχαμε και γηπεδο...!

Αυριο θα ειναι ετοιμο θελω να πιστευω.η αμμος απλο ξεπλυμα 'η θελει κ αυτη βρασιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει αλλα εχω μια απορια.

Επειδη με το ματι τωρα που ειναι βρεγμενη η αμμος δεν μπορω να υπολογισω τι ποσοτητα να βαλω,για τις διαστασεις κ τα λιτρα μου 20 κιλα ειναι αρκετα;επισης θελει κ στρωσιμο με το χερι 'η θα την παει το νερο οπου πρεπει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με 20 θα είσαι πολύ καλά!

Να σου κάνει 5-7 εκ ύψος!

Ρίξε ανάμεσα και πάνω από τις πέτρες και το νερό μαζί με τα ψαράκια θα την πάνε από δω και από κει

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα γυρω στα 16-17 κιλα.

Εκανα και την πατεντα του antonistt με το φιλτρο να καθαρισει λιγο η θολουρα και θα δω με το ματι τωρα απο αυριο!thank you!

Link to comment
Share on other sites

Τι thank you η φωτο που είναι?

Τι αγριάνθρωπος είσαι ρε Ηλία; Απο τα μούτρα τον έπιασες. Χχααχαχαχαχα.....σκέψου να μη σε ευχαριστούμε κι όλας!
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τι να δεις ρε απιστευτε!

ουτε την σταθμη της αμμου δεν βλεπω ακομα!

κατσε να πεσει λιγο η θολουρα και θα ανεβασω για να μου πειτε αν θελει προσθεση/αφαιρεση αμμου!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τι να δεις ρε απιστευτε!

ουτε την σταθμη της αμμου δεν βλεπω ακομα!

κατσε να πεσει λιγο η θολουρα και θα ανεβασω για να μου πειτε αν θελει προσθεση/αφαιρεση αμμου!

Όχι....να του βάλεις τωρα μια φωτογραφία για να ικανοποιηθεί! Κανε μου αυτή τη χάρη.

......πόσα εκατοστά βυθό εφτιαξες;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαστε ματακηδες ακόμη δεν το πήρατε χαμπάρι :D

Νεράκι γιατί δεν έβαλες μέχρι πάνω?

Υγ το 1ο aquascape μ'αρέσει περισσοτερο:D

Υγ 2 τι νομίζατε με ένα thanks καθαρισατε?

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα δεκτον!

το νερο το αφησα μεχρι εκει σε περιπτωση που πρεπει να αφαιρεσω αμμο αυριο να μην πρεπει να το αδειαζω ολο!

και σε περιπτωση που ειναι κομπλε,γεμιζω το υπολοιπο και ετοιμος!

Σωστος ο νεος? B)

Link to comment
Share on other sites

Άμμο δε χρειάζεται να αφαιρέσεις σίγουρα. Να βάλεις κι άλλη αν θέλεις, μπορείς. Γέμισε λοιπόν μέχρι πάνω και άφησέ το να καθαρίσει. Αν έχεις και ενα εσωτερικό φιλτράκι, γέμισέ το ενυδρειακό βαμβάκι και βάλτο σε λειτουργία για να βοηθήσει στον καθαρισμό του νερού.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 80 μηκος και 30-35 πλατος εικοσι κιλα σιγουρα! Κι εγω αν το εβλεπα κι ελεγα οκ ειναι ε θα εβαζα ενα πεντοκιλο ακομη!

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω κ αλλη λιγο δυσκολο μου φαινεται!

Μα αυτο εχω κανει!

πηρα ενα μπουκαλι του εναμισολιτρου εκοψα τον πατο και το γεμισα βαμβακι και στον λαιμο εβαλα τον κυκλοφοριτη να τραβαει!

προς το παρον μενει ετσι και απο νερο και απο αμμο...αν βγαλω τετοια ωρα κουβαδες,σακουλες και λαστιχα στο σαλονι με βλεπω να το παιρνω στην μασχαλη και να ψαχνω που θα βγαλω το βραδυ...απο αυριο η συνεχεια! :lol:

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια ειπα να κανω καμια μετρηση να δω που βρισκομαι και εχω

ph 8,5

kh 5

gh 8....

χαμηλα μου φαινονται οι σκληροτητες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...