Jump to content

Συμβουλές Πριν Το Νεο Ξεκινημα!


chinook

Recommended Posts

Ευχαριστω!

Ναι δημιουργηθηκαν και επιπλεον κρυψωνες και περασματακια.

Παρ' ολα αυτα οι δυο θυληκες τον χαβα τους.

Εχουν πιασει (απ την αρχη) απο ενα ακυρο σημειο η καθεμια και αραζουν εκει....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ακυρο?Που αραζουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε κατασταση ηρεμιας στο ενυδρειο δεν εχουν σχεδον καμια σχεση με τις πετρες

Η μια την πρωτη φορα που ηταν μπουκωμενη αποτραβιχτηκε ψηλα αριστερα πισω απο τον διαχυτη του εσωτερικου φιλτρου (εξου και το τουλι αν πρατηρησεις στην φωτο) και απο τοτε εκει συνηθως αραζει

και η δευτερα συνηθως πισω απο τον θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι τα προβλήματα του μικρού ενυδρείου...

Πολύ δύσκολα τα ψάρια σου θα είναι άνετα σε τόσα εκατοστά μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ειχα σκεφτεί οτι ειναι θέμα χώρου...

Φανταζόμουν οτι η επιθετικότητα θα εκφράζεται με κυνηγητα και οχι με το να αποτραβιουνται καποια ψάρια.

Επίσης μου κανει εντύπωση οτι αυτη η (και καλα) χωροθέτηση εχει γίνει απο σχετικά νωρίς οταν ακομα ηταν μικρά (κ σε μέγεθος κ σε ηλικία) οπου εννοειται δεν υπήρχαν αντιπαραθέσεις.

(Για να μην παρεξηγηθώ εννοειται οτι δεν αμφιβάλλω για την άποψη απλα πρόσθεσα κάποιες παρατηρήσεις για να μαθαίνω κ εγω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παλι εδω!

Λοιπον ενα μικρο update

μερικες μερες αφοτου ανακαλυψα τον μικρο που δειχνω παραπανω σε μια αλλαγη σχεδον ορμηξε και τον ρουφηξε το λαστιχο, τα υπολοιπα περιμεναν σαν τα αρπακτικα οποτε απ το να τον ξαναβαλω μεσα εστεισα σε χρονο dt ενα ενυδρειακι που ειχα 20λιτρων με λιγη αμμο μερικες πετρες ενα φιλτρακι με μπολι απ το μεγαλο και τον εβαλα εκει. Αλλαγη καθε 3-4 μερες ταισμα στο στομα και τα σχετικα μιας και ειναι το μοναχοπαιδι μου.

 

Ερωτηση #1

ειναι περιπου 2 μηνων και εχει φτασει τα 2-2,5 cm.Ποτε το επιστρεφω στο κυριως?

Ερωτηση #2

γενικα ταιζω:

jbl novovert flakes

jbl spirulina

pearl ray green cichlids granules

pearl ray πρωτεινη

ocean nutrition (pellet, ακριβως ονομα δεν θυμαμαι)

( πρωτεινη-spirulina-oc pellet κανω 3-4 ταισματα την εβδομαδα.)

πρεπει να εμπλουτισω την διατροφη τους? καποια συγκεκριμενη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Παλι εδω!

Λοιπον ενα μικρο update

μερικες μερες αφοτου ανακαλυψα τον μικρο που δειχνω παραπανω σε μια αλλαγη σχεδον ορμηξε και τον ρουφηξε το λαστιχο, τα υπολοιπα περιμεναν σαν τα αρπακτικα οποτε απ το να τον ξαναβαλω μεσα εστεισα σε χρονο dt ενα ενυδρειακι που ειχα 20λιτρων με λιγη αμμο μερικες πετρες ενα φιλτρακι με μπολι απ το μεγαλο και τον εβαλα εκει. Αλλαγη καθε 3-4 μερες ταισμα στο στομα και τα σχετικα μιας και ειναι το μοναχοπαιδι μου.

 

Ερωτηση #1

ειναι περιπου 2 μηνων και εχει φτασει τα 2-2,5 cm.Ποτε το επιστρεφω στο κυριως? To πιο πιθανό είναι να μην έχει θέμα αν και είναι μικρό ακόμα.  Από την στιγμή όμως που βγήκε από το ενυδρείο, δεν θα έχει χρόνο να βρει κρυψώνες και μπορεί να γίνει εύκολος στόχος για τσαμπουκάδες. Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις κανά μήνα ακόμα για σιγουριά.

Ερωτηση #2

γενικα ταιζω:

jbl novovert flakes

jbl spirulina

pearl ray green cichlids granules

pearl ray πρωτεινη

ocean nutrition (pellet, ακριβως ονομα δεν θυμαμαι)

( πρωτεινη-spirulina-oc pellet κανω 3-4 ταισματα την εβδομαδα.)

πρεπει να εμπλουτισω την διατροφη τους? καποια συγκεκριμενη προταση? Πιστεύω είσαι καλά με αυτές. Αν θες οπωσδήποτε κάτι καινούριο δοκίμασε από Tropical την Malawi.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω απλα ανησυχουσα μην ειναι λαθος να το κρατησω τοσο καιρο σε μικρο ενυδρειο.

Εντωμεταξυ στο μεγαλο αυτη την στιγμη υπαρχουν γυρω στα 6-7 ψαρακια του μηνα (μετα βιας 1-1,5 cm) που ναι μεν κρυβονται αλλα και κυνηγητα εχουν μεταξυ τους και στα ταισματα βγαινουν χυμα και τρωνε με τα μεγαλα!

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι δεν μπορω να κρατησω βαλισνερια με ΤΙ ΠΟ ΤΑ? απο την αρχη εχω βαλει σιγουρα πανω απο 50 ριζες. gigantea/asiatica/spiralis ολα τα δοκιμασα και τιποτα. στον μηνα λιωνουν. Μεχρι και ταμπλετες δοκιμασα και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω απλα ανησυχουσα μην ειναι λαθος να το κρατησω τοσο καιρο σε μικρο ενυδρειο.

Εντωμεταξυ στο μεγαλο αυτη την στιγμη υπαρχουν γυρω στα 6-7 ψαρακια του μηνα (μετα βιας 1-1,5 cm) που ναι μεν κρυβονται αλλα και κυνηγητα εχουν μεταξυ τους και στα ταισματα βγαινουν χυμα και τρωνε με τα μεγαλα!

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι δεν μπορω να κρατησω βαλισνερια με ΤΙ ΠΟ ΤΑ? απο την αρχη εχω βαλει σιγουρα πανω απο 50 ριζες. gigantea/asiatica/spiralis ολα τα δοκιμασα και τιποτα. στον μηνα λιωνουν. Μεχρι και ταμπλετες δοκιμασα και τιποτα.

Ειναι η μοιρα σου! Χαχαχαχα κι εγω μια απο τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

μα δηλαδη βγαινω απ τα ρουχα μου...τοσο φαρμακοχερης??? θα το γυρισω σε ανουμπιες τωρα....

Link to comment
Share on other sites

μα δηλαδη βγαινω απ τα ρουχα μου...τοσο φαρμακοχερης??? θα το γυρισω σε ανουμπιες τωρα....

Ετσι! Να τους δειξεις ποιος ειναι το αφεντικο!

Link to comment
Share on other sites

who's the man? i'm the man.

θα τα παρω με την σειρα ολα τα φυτα...ε δε μπορει καποιο θα στεριωσει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω απλα ανησυχουσα μην ειναι λαθος να το κρατησω τοσο καιρο σε μικρο ενυδρειο.

Εντωμεταξυ στο μεγαλο αυτη την στιγμη υπαρχουν γυρω στα 6-7 ψαρακια του μηνα (μετα βιας 1-1,5 cm) που ναι μεν κρυβονται αλλα και κυνηγητα εχουν μεταξυ τους και στα ταισματα βγαινουν χυμα και τρωνε με τα μεγαλα!

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι δεν μπορω να κρατησω βαλισνερια με ΤΙ ΠΟ ΤΑ? απο την αρχη εχω βαλει σιγουρα πανω απο 50 ριζες. gigantea/asiatica/spiralis ολα τα δοκιμασα και τιποτα. στον μηνα λιωνουν. Μεχρι και ταμπλετες δοκιμασα και τιποτα.

Με τις βαλισνέριες δε το έχω ούτε εγω. Βάζω ταμπλέτες τωρα και είδομεν. Μήπως ταυτόχρονα χρησιμοποιείς σα λίπασμα και το excell; Αν ναι, να ξέρεις οτι τις βαλισνέριες τις λιώνει.
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ τιποτα απολύτως δεν βάζω στο ενυδρειο. Το γνωρίζω για το excel...

Για δες μπας και βγάλεις ακρη με καμια ταμπλετα να μας προτείνεις κ εμας...(γιατι εμενα ουτε ετσι)

Link to comment
Share on other sites

εδω και δυο μερες ο μικρος στο ενυδρειακι κανει ΜΕΓΑΛΑ περιτωματα που αργουν να φυγουν...

ταιζω novovert flakes και spirulina flakes. Δυσκοιλιοτητα (νηστεια μια μερα και μετα φυτικη τροφη) 'η να ανησυχησω?

κατα βαση σε μικρη ηλικια μας παιρνει για νηστεια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω απλα ανησυχουσα μην ειναι λαθος να το κρατησω τοσο καιρο σε μικρο ενυδρειο.

Εντωμεταξυ στο μεγαλο αυτη την στιγμη υπαρχουν γυρω στα 6-7 ψαρακια του μηνα (μετα βιας 1-1,5 cm) που ναι μεν κρυβονται αλλα και κυνηγητα εχουν μεταξυ τους και στα ταισματα βγαινουν χυμα και τρωνε με τα μεγαλα!

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι δεν μπορω να κρατησω βαλισνερια με ΤΙ ΠΟ ΤΑ? απο την αρχη εχω βαλει σιγουρα πανω απο 50 ριζες. gigantea/asiatica/spiralis ολα τα δοκιμασα και τιποτα. στον μηνα λιωνουν. Μεχρι και ταμπλετες δοκιμασα και τιποτα.

 

Μηπως τις θαβεις πολυ βαθια? Ισα να καλυφθει η ριζα θελει,και αυτες που σου εδωσα χαλασανε? Ποτε προλαβανε?

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα,εγω σου εδωσα αλλα φυτα,δεν ειχα τοτε,ε να σου δωσω και βαλισνεριες να ξαναδοκιμασεις αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Λέω κ εγω, πηρα και βαλισνεριες και δεν το κατάλαβα;

Ισα ισα τις φυτεύω,να μην τις τραβάει το ρεύμα.

Εχθες έβαλα μια ανουμπια να δω, αν χαλάσει και αυτη θα το γυρίσω στην ξεραΐλα...

Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβας. Ειναι μικρές δεν σου κανουν για το σκοτεινό scape....

Για την κακαρατζα που κρέμεται εχουμε να προτείνουμε τιποτα; :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...