Jump to content

Ενυδρείο Με Καπάκι Ή Χωρίς?


Recommended Posts

Εχω μια ερωτηση-δημοσκοπηση....τι σας αρεσει περισσοτερο,ενυδρειο με καπακι ή χωρις?

Επισης,ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα?

Για παραδειγμα,εχω ακουσει οτι καλο ειναι το ενυδρειο να εχει καπακι για μην πεφτουν μεσα σκονες και αλλα....

Επισης,γιατι το θαλασσινο ενυδρειο συνηθως δεν εχει καπακι ενω το γλυκο συνηθως εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και δεν μπορω να σκεφτω τα πλεονεκτηματα του ενυδρειου χωρις καπακι! Εκτος ισως οτι κρεμας οτι φωτιστικο θελεις και βαζεις οτι θελεις απο φως! Συνηθως τα ενυδρεια diy ειναι χωρις καπακι!

Τωρα για τα πλεονεκτηματα του καπακιου ετσι γρηγορα γρηγορα θα παω, οτι οντως δεν πεφτουν σκονες, δεν πηδανε τα ψαρια εξω, εχει το φωτιστικο του, δεν εχεις τοση εξατμιση, δεν βγαινουν μυρωδιες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και διατηρει καλυτερα με το καπακι την θερμοκρασια τον χειμωνα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν μπορούσαν θα είχαν όλα καπάκια!

Απλά τα θαλασσινά έχουν θέμα με τα φωτιστικά για αυτό τα περισσότερα δεν έχουν καπάκι + είναι diy !

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και δεν μπορω να σκεφτω τα πλεονεκτηματα του ενυδρειου χωρις καπακι! Εκτος ισως οτι κρεμας οτι φωτιστικο θελεις και βαζεις οτι θελεις απο φως! Συνηθως τα ενυδρεια diy ειναι χωρις καπακι!

Τωρα για τα πλεονεκτηματα του καπακιου ετσι γρηγορα γρηγορα θα παω, οτι οντως δεν πεφτουν σκονες, δεν πηδανε τα ψαρια εξω, εχει το φωτιστικο του, δεν εχεις τοση εξατμιση, δεν βγαινουν μυρωδιες!

..... δε πετάνε τα πιτσιρίκια μέσα αντικείμενα π.χ. παιχνίδια, τηλεκοντρόλ κτλ, όπως έκανε ο δικός μου προχθές και έβγαζα με την αποχή την Αρτα και τα Γιάννενα απο μέσα.......
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....αρκετα τα πλεονεκτηματα λοιπον του καπακιου....αλλα δεν ειναι και υποχρεωτικο,ετσι?

Απλα μου εκανε εντυπωση οτι τα θαλασσινα δεν εχουν ενω τα γλυκα εχουν σχεδον ολα....

Εχω δει κατι φυτεμενα χωρις καπακι που ειναι ρε παιδι μου πανεμορφα....τοσο που αν ειχαν καπακι θα μου χαλαγε την εικονα!

Ασε που μερικες εταιριες εχουν κατι τεραστια και ασχημα καπακια......

Αλλα,ειπαμε,τα πλεονεκτηματα πολλα! :)

Link to comment
Share on other sites

..... δε πετάνε τα πιτσιρίκια μέσα αντικείμενα π.χ. παιχνίδια, τηλεκοντρόλ κτλ, όπως έκανε ο δικός μου προχθές και έβγαζα με την αποχή την Αρτα και τα Γιάννενα απο μέσα.......

Xaxaxaxax δεν παιζεσαι!!!

Μαλιστα....αρκετα τα πλεονεκτηματα λοιπον του καπακιου....αλλα δεν ειναι και υποχρεωτικο,ετσι?

Απλα μου εκανε εντυπωση οτι τα θαλασσινα δεν εχουν ενω τα γλυκα εχουν σχεδον ολα....

Εχω δει κατι φυτεμενα χωρις καπακι που ειναι ρε παιδι μου πανεμορφα....τοσο που αν ειχαν καπακι θα μου χαλαγε την εικονα!

Ασε που μερικες εταιριες εχουν κατι τεραστια και ασχημα καπακια......

Αλλα,ειπαμε,τα πλεονεκτηματα πολλα! :)

Αυτα τα φυτεμενα που βλεπεις ειναι για διαγωνισμους ή εχει αφαιρεθει το καπακι οπως και ο περισσοτερος εξοπλισμος για την φωτογραφιση!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καπακι βαζεις μεγαλητερο φωτιστηκο, κανεις διαφορα A-scape με ριζες να βγαινουν απ εξω, καλητερη οξυγονωση και μεταφορα αεριων, συγουρα εχεις υγρασια απ την εξατμισει και οσμες εαν δεν κανεις τακτικες αλλαγες και συντηρισει...

Στο θαλλασινο συνηθως τα ενυδρεια ειναι rimless και diy και εχουν μεγαλητερες απαιτησεις σε φωτισμο, επισης ειναι πολυ μεγαλητερα των γλυκων κατα πλειοψηφια...

Εγω βαζω σε ολα καπακι και προτημω να υπαρχει για την εξατμισει, εχω ηδη θελα υγρασιας και δεν θελω αλλα, στο θεμα των οσμων δεν μπορω να πω οτι τωρα τον χειμωνα ειμαι καλα γιατι μυριζη το σπιτι αλμυρα πλεον...και αμα θελω φως το φτιαχνω πανω στο καπακι οπως εκανε με το lido 120...

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω μόνο τα εργοστασιακά έχουν καπάκι, ο λόγος αυτός πιστεύω είναι γιατί ο φωτισμός

που έχουν είναι για μια απλή χρήση και η τιμή τους να είναι προσιτή. Τι εννοώ. Για ένα φουλ φυτεμένο μπορεί να

χρειαστούν 3 η 4 λάμπες για να υπάρχει η ανάπτυξη των φυτών όπως γνωρίζουμε όλοι. Στο θαλασσινό 7 - 8 για ανάπτυξη

κοραλλιών. Σκεφθείτε όλα αυτά να τα έβαζαν σαν αρχική τιμή σε ενα ενυδρείο. Δεν θα το πλησίαζε κανείς..

Δείτε ένα μικρο παράδειγμα σε λίτρα και σε τιμή και όχι στην Ελλάδα.

http://fish.aquaristic.net/Red-Sea-Max-130D-aquarium.html

Τώρα θα συμφωνήσω με τον Akridas66 ότι άνετα μπορούμε σε όποιο ενυδρείο θέλουμε να το κάνουμε με καπάκι είναι στην

κρίση μας.

Οι περισσότεροι λόγοι αναφέρθηκαν ποιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτειμω τα ενυδρεια χωρις καπακι!Τα 3 απο τα 4 ενυδρεια που εχω ειναι χωρις!

Βεβαια εχει και τα μειονεκτιματα του αυτο και ειναι αναλογα τι ψαρια εχεις γιατι καποια πηδανε εξω.Επισης το καλοκαιρι υπαρχει μεγαλητερη εξατμιση.

Τα πλεονεκτιματα του ειναι οτι μπορεις να βαλεις οτι φωτιστικο θες και οτι το καλοκαιρι η θερμοκρασια κρατιεται χαμηλα πιο ευκολα.

Αυτα μπορω να σκεφτω πρωι πρωι :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα μπορεί να τοποθετηθεί ο ανάλογος φωτισμός σε οποιοδήποτε καπάκι, ανάλογα το ενυδρείο που εξυπηρετεί. Όχι βέβαια τα εταιρικά καπακια , που είναι για τα σκουπίδια. Αρκεί να υπάρχει ο σωστος σχεδιασμός και γνώση των υλικών που είναι διαθέσιμα. Προσωπικά θεωρώ το καπάκι πολύ συμαντικο κομμάτι στο ενυδρείο. Ασε που μπορείς να κρύψεις μέσα σε αυτό ένα καρο διαολια.

Link to comment
Share on other sites

καπακι παιδια για να μην κανει κανενα σαλτο κανενα ψαρι,εχει ειδικη θεση για ταιστρα για τις διακοπες.στην αρχη αρχαριος γαρ ειχα παρει καβουρακια στο ενυδρειο αφησα μια μερα ανοικτο το καπακι και τα βρηκα στο πατωμα.αυτη ειναι η αποψη μου.το καλοκαιρι παρολο που το ενυδρειο ειναι σε ισογειο αφηνω το καπακι ανοικτο για να μην αναιβαινει η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ενυδρείο που έχω τώρα έχει καπάκι, θα προτιμούσα το επόμενο να είναι χωρίς. Εχοντας λάβει υπόψην τα προαναφερόμενα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω (με τα οποία συμφωνώ) και βε βάση το σκεπτικό οτι έχω φυτεμένο ενυδρείο, πιστεύω πως το καπάκι περιορίζει κάποιες από τις επιλογές μου ως προς το φωτισμό και την ανάπτυξη κάποιον φυτών μου και έξω από το νερό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον χειμωνα λοιπον θελουμε καπακι για να κραταμε την θερμοκρασια ψηλα,

Το καλοκαιρι δεν θελουμε για να κραταμε την θερμοκρασια χαμηλα,

εγω ουτως ή αλλως το καλοκαιρι το σηκωνω το καπακι αφου δεν εχω ψαρακια που να πηδανε απ'εξω....

Αρα,ο φωτισμος ειναι ενας σημαντικος λογος...

για παραδειγμα,ψαχνομαι τωρα να βαλω δευτερη λαμπα στο 60αρι μου και μαλιστα αν μπορω να βαλω και Τ5,τα αξιοπρεπη φωτιστικα με δυο λαμπες που εχω δει πλησιαζουν τα 100 ευρω και κοιταω να κανω πατεντα για να κρατησω το καπακι ως εχει και να βαλω εκει τις λαμπες....

Να προσθεσω σε αυτα που γραφτηκαν οτι μια καλη λυση ειναι και το πλεξιγκλας.....οπως εχω στο μικρο μου...με το οποιο δεν φαινεται να εχεις καπακι αλλα εχεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο οπως θα εχεις δει το ενυδρειο μου το αφησα χωρις καπακι. Αρχικα ο λογος ηταν μονο και μονο αισθητικος, παντα μου αρεσαν τα ανοιχτα φυτεμενα ενυδρεια. Γουστα βεβαιως ειναι αυτα.... Μια και δεν εχω προβλημα τα πιτσιρικια να πετανε μεσα τιποτα, θεωρω μονο την μεγαλη εξατμιση και την πιθανοτητα να πηδηξει κανενα ψαρι εξω ως προβλημα του ανοιχτου....

Τωρα τα κλειστα....δεν ξερω ...δεν μου καθονται...και συμφωνω απολυτα με τον giorgosmarios παραπανω....αλλα περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites

+1000 στα διαφανα γυαλινα η πλεξι καπακια....τα....αορατα....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο κουβας μου έχει plexiglass αντί για καπάκι και σου δίνει την αίσθηση ότι είναι ανοιχτό!

Αισθητικά μου αρέσει περισσότερο από τα κλασσικά καπάκια.

Πάρολα αυτά έχω βρεί στο πάτωμα 2 neon απο το μικρο κενό που αφήνει στις άκρες!!!Φαντάσου να το είχα ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ενυδρείο του μονομάχου ανοιχτό λόγω φωτιστικού και των lucky bamboo που βγαίνουν έξω από το νερό και είναι ψηλά. Βάζω και βγάζω χειροκίνητα ένα "καπάκι" από πλεξιγκλας όταν είναι κλειστά τα φώτα. Θεωρώ την εξάτμιση το μεγαλύτερο μειονέκτημα, κατά τα άλλα μου αρέσει πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...