Jump to content

Μεσογειακό 300Λτ Από Το Κρητικό Πέλαγος.


George Stratakis

Recommended Posts

Καλησπέρα, γράφτηκα στο φόρουμ εδώ, λόγω των πολλών θεμάτων πάνω στο μεσογειακό ενυδρείο, και θέλω να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου που φτιάξαμε με αρκετό κόπο από υλικά που βρήκαμε στις παραλίες μας εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης.

Ότι απορίες ή παρατηρήσεις έχετε πείτε μου!!!

DSCF0442_zps02c3cf62.jpg

DSCF0432_zps6b3ffef9.jpg

DSCF0470_zps32ef8473.jpg

DSCF0443_zps4de0fe87.jpg

DSCF0426_zpsa6f7e656.jpg

DSCF0423_zps228e62e5.jpg

DSCF0406_zps2b35875a.jpg

DSCF0428_zpsc0413e8e.jpg

DSCF0429_zps23743bd4.jpg

DSCF0472_zps7c6a9d85.jpg

DSCF0467_zps8eec0188.jpg

DSCF0466_zps93f55d08.jpg

DSCF0452_zps77b076c8.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία 21 βαθμοί τώρα το χειμώνα... Για καλοκαίρι θα έχω θέμα, καθώς χτυπάνε όλα τα ενυδρεία πάνω από 25...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φιλε Γιώργο....

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!

το ενυδρείο είναι 300λτ, 130χ47χ50 (τα τζαμια) Στο πλάι δεξιά υπάρχει ένας χώρος 10εκχ47χ50 που είναι το σκίμμερ (tmc v2 1000) θερμοστάτης (300w) και το σιποράξ (4 lt).

Καμιά ιδέα για ανεμώνες??? ξέρετε που βρίσκονται, και πως τις μαζεύουμε???

Έγινε επεξεργασία - George Stratakis
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!Τι ψαρια βλεπουμε στις φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις συλεξει ο ιδιος ή ειναι αγορασμενα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα βρήκαμε μόνοι μας καθώς δεν πουλιούνται δυστυχώς... Είναι 6 κέφαλοι, 4 κοκοβιοί (ή σαλιάρες) και 3 γύλοι (τα πολύχρωμα).

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις καιρο το ενυδρειο μ αυτη την ψαροσυνθεση?Εννοω αντεχουν τα μεσογειακα σε συνθηκες ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο τους πας νερό από τη θάλασσα, αντέχουν άνετα!!! Απλά πρέπει το νερό να είναι από καθαρή θάλασσα.

Το ενυδρείο τρέχει τώρα 6 μήνες, και δεν έχει πεθάνει τίποτα πέρα από έναν αχινό.

Έγινε επεξεργασία - George Stratakis
Link to comment
Share on other sites

γειά σου Γιώργη .

πολύ καλή περίπτωση το όλο θέμα .μπράβο σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αλλά αν δεν ήταν οι φίλοι μου, δε θα είχαμε φτιάξει τίποτα!!! Το ενυδρείο ήταν μία ομαδική προσπάθεια και απέδωσε τα μέγιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο. Μπράβο.

Το βραχάκι που έχεις στο κέντρο με το κιτρινακι και το κοκκινακι (6η φωτογραφία) ξέρεις μήπως τι είναι;

Και όσον άφορα τις ανεμώνες που ρώτησες αν πάρεις μάσκα και αναπνευστήρα και κάνεις μια βόλτα σε βραχώδες μέρος θα βρεις πολλές και σε μικρο βαθος. Δυο είδη είναι τα βασικά που ξέρω και έχω δει να τα κρατάνε σε μεσογειακά.

Actinia equina "ντομάτα της θάλασσας" και Anemonia Sulcata "μοβ ανεμώνη".

Αν έχεις φίλους που ασχολούνται με καταδύσεις ή ψαροντουφεκο θα σου που που μπορείς να βρεις κοντά στο μέρος που μένεις ή και να σου φέρουν. Προσοχή με την μοβ γιατί τσιμπάει.. Ωραίο θέμα είναι και αυτό

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αποτελεσμα και τεραστια προκληση το μεσογειακο να το χαιρεσε αδερφε και να εχει καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο. Μπράβο.

Το βραχάκι που έχεις στο κέντρο με το κιτρινακι και το κοκκινακι (6η φωτογραφία) ξέρεις μήπως τι είναι;

Και όσον άφορα τις ανεμώνες που ρώτησες αν πάρεις μάσκα και αναπνευστήρα και κάνεις μια βόλτα σε βραχώδες μέρος θα βρεις πολλές και σε μικρο βαθος. Δυο είδη είναι τα βασικά που ξέρω και έχω δει να τα κρατάνε σε μεσογειακά.

Actinia equina "ντομάτα της θάλασσας" και Anemonia Sulcata "μοβ ανεμώνη".

Αν έχεις φίλους που ασχολούνται με καταδύσεις ή ψαροντουφεκο θα σου που που μπορείς να βρεις κοντά στο μέρος που μένεις ή και να σου φέρουν. Προσοχή με την μοβ γιατί τσιμπάει.. Ωραίο θέμα είναι και αυτό

Δεν έχω ιδέα τι είναι, αλλά εξαπλώνεται αργά και όμορφα πάνω σε εκείνο το βράχο και το καλύτερο είναι ότι αλλάζει και σχήματα κάθε μέρα!!!

Το καλοκαίρι σίγουρα θα βρω ανεμώνη, ο κόσμος να χαλάσει!!! έχω βρει τουλάχιστον 4 άτομα που κάνουν ψαροντούφεκο, θα πάω μαζί τους μια βόλτα και οπωσδήποτε θα βρω κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο αποτελεσμα και τεραστια προκληση το μεσογειακο να το χαιρεσε αδερφε και να εχει καλη συνεχεια :thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινες ανεμώνες συνήθως έχει στα βράχια πολύ ρηχά και δεν χρειάζεται να βουτήξεις στο νερό για να τις πιάσεις.

Οι μωβ βρίσκονται στην άμμο σε τουλάχιστον 2μ. και ακόμα βαθύτερα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην βραονα τερμα βαλε την μασκα και βγαλε οσες κοκκινες θες.

Που είναι αυτό που λες???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μερακλίδικη δουλεία. Να είσαι καλά να το χαίρεσαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις κόκκινες η καφέ ανεμώνες που όταν είναι κλειστές είναι σαν φούσκες στα βράχια από κάτω σχεδόν έξω από το νερό και βγαίνουν η με ένα μαχαίρι σιγά σιγά για να μην την πληγώσεις η με ένα κουτάλι ( θα προσπαθήσεις να την ξεκολλήσεις με προσοχή και φυσικά με γάντια )

Άλλες ανεμώνες με μεγάλα πλοκάμια θα βρεις πιο βαθιά πάνω σε βράχια και βγαίνουν με τον ίδιο τρόπο ( εγώ τις βρίσκω από 1 μέτρο βάθος μέχρι και 5 )

υπάρχουν και άλλες που είναι στην άμμο μέσα και είναι πιο δύσκολο να τις βρεις γιατί είναι σε βάθος μετά τα 3 μέτρα και θέλει αρκετό ψάξιμο για να την δεις

post-49353-0-39138800-1392710741_thumb.jpg

post-49353-0-28452200-1392710793_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...