Jump to content

Μεσογειακό 300Λτ Από Το Κρητικό Πέλαγος.


George Stratakis

Recommended Posts

ok, μόλις πάω θάλασσα θα ξέρω τι θα κοιτάζω να βρω, οπότε θα το βρω!!! Με το κουτάλι που λες, πως δηλαδή... Την πιάνεις από τα "μαλλιά" και την ξεκολλάς σιγά σιγά από τη ρίζα γύρω γύρω με το κουτάλι????

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα την τραβήξεις καθόλου γιατί θα σου μείνουν στα χέρια τα πλοκάμια της.

Θα βάλεις το κουτάλι στην βάση της και θα το κουνάς για να μπει σιγα σιγα κάτω από το πόδι της μέχρι να ξεκολλήσει , όχι με δύναμη γιατί είναι εύκολο να την πληγώσεις΄ αρκετά και να πεθάνει .

Αν την πληγώσεις λίγο δεν πειράζει θα συνέλθει σιγά σιγά.

Οι καφέ να ξέρεις ότι δεν θέλουν φως και αν βάλεις στο ενυδρείο θα πάει και θα κρυφτεί ( είχα βάλει 2 και μια τις είδα όταν τις έβαλα και μα όταν τις επέστρεψα στην θάλασσα )

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε Γιωργο :thumbup: .Αυτο που γινεται με τα Μεσογειακα ενυδρεια πολυ μου αρεσει παντως!!!Απο την πηγη απευθειας στο ενυδρειο σου.Πολλα μπραβο :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας, και φυσικά όσους με βοήθησαν!!! Χθες βρήκαμε μία ντοματιά ή όπως μου το είπε αυτός που μου το βρήκε , "Μ**νι της θάλασσας... Την άφησα μέσα στο ενυδρείο και πήγε μόνη της κάπου και στάθηκε. Μόλις νιώσει ασφαλής θα τη φωτογραφίσω!!!

Επίσης, πιάσαμε ένα γοβιό (http://www.fishingtarget.com/greek/gobios.html) Και να σας πω την αλήθεια φοβάμαι μην τα φάει όλα μέσα στο ενυδρείο γιατί είναι πολύ μεγάλος... (14εκ)... Θα δείξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικολα εδω ερχαισε για μπανακια;!

Ωραιος φιλος, αντε βαζε καμια φωτο ομως γιατι ειμαστε και ολιγον τι μπανηστηρτζιδες :P μην μας αφηνεις ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε κατευθείαν φώτο :)

Νομίζω πως αυτός ο γοβιος

είναι σαρκοφάγος (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... η ανεμώνη κρύφτηκε, και τη βρήκα με δυσκολία... πάντως δεν έχει ανοίξει κανονικά είναι συνεχώς κλειστή, και ψάχνει κάπου να στηριχτεί. Ελπίζω να μην πάει να χωθεί σε καμία γωνία και δε την βλέπω... Ηδού οι φώτος... Ο γοβιός, τρώει τροφή του εμπορίου, και για την ώρα δεν έχει φάει κανένα ψάρι ή γαρίδα (τουλάχιστον δεν έχω δει να τρώει γαρίδες)

DSCF0446_zps31f6e629.jpg

DSCF0447_zpsbf56b2cf.jpg

DSCF0448_zps34c20adc.jpg

DSCF0449_zpseea0e6f0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !! Πολυ ομορφο ενυδρειο. Για χρωμα μπορεις να βαλεις κι αυτο http://4.bp.blogspot.com/-94roeGScnCE/TmOgu99n-OI/AAAAAAAAN5M/s1kpjM4CUM4/s1600/Protula%2Btubularia%2Ba.jpg που ευκολα οσοι φιλοι κανουν ψαροτουφεκο θα σε πανε να βρεις.Εγω θα προτεινα και κανενα καβουρακι σε κοχυλι για δουλεια βυθου !! Το ερχομενο καλοκαιρι θα φτιαξω το δικο μου αντιστοιχο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

H κόκκινη ανεμώνη υπάρχει και σε πράσινη. Για πολλά χρόνια είχα πάρα πολλές στο ενυδρείο μου και μάλιστα λόγω συνήθειάς τους να ζουν σε πολύ ρηχά σημεία με μεγαλύτερη θερμοκρασία δεν είχαν κανένα πρόβλημα μα θερμοκρασία τροπικού υφάλου. Σε mini reef (και όχι nano) που διατηρώ τώρα έχω επίσης περίπου 2 μήνες μία κίτρινη boxer από βυθό του Πόρου και 2 κόκκινες ελληνικές cleaner.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μερικές εικόνες από το παρελθόν. Όλα είναι από δικούς μας βυθούς...

post-615-0-29240900-1395226559_thumb.jpg

post-615-0-14692200-1395226576_thumb.jpg

post-615-0-00972800-1395226637_thumb.jpg

post-615-0-07087200-1395226644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...