Jump to content

Πέτρες Για Ενυδρείο Με Κιχλίδες


akisg

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και την άποψή σας για τις συγκεκριμένες πέτρες για ένα ενυδρείο με κιχλίδες Αφρικής.

Επειδή δεν έχω δει σε φωτογραφίες αντίστοιχων ενυδρείων να χρησιμoποιούνται αυτές οι πέτρες αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό.

Τις έχω δει με ονομασία "πέτρες Άρης". Είναι οι γνωστές πέτρες που χρησιμοποιούνται για βραχόκηπους.

Παραθέτω φωτογραφίες.

Ευχαριστώ!

post-3936-0-80012200-1392135019_thumb.jpgpost-3936-0-52174900-1392135027_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πλύσιμο και θα είσαι εντάξει.

Συνήθως έχουμε πρόβλημα όταν θέλουμε να βάλουμε πέτρες σε ενυδρεία ουδέτερου ή χαμηλού ph που στην περίπτωση των ασβεστολιθικών πετρωμάτων αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση του.

Στην δική σου περίπτωση το υψηλό ph είναι θεμιτό οπότε άν οι συγκεκριμένες πέτρες είναι ασβεστολιθικές μόνο καλό θα σου κάνουν.

Μπορείς να το 'τεστάρεις' με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως!

Link to comment
Share on other sites

......ή αλλιώς φεγγαρόπετρες. Ειναι οτι πρεπει για Αρφικανικα. Ειναι πολυ όμορφες και προσφέρουν πολλες κρυψώνες καθώς εχουν πολλες τρύπες. Εγω όσο και να έψαξα δε βρήκα και αναγκαστικά έβαλα ψαμμίτη.

Link to comment
Share on other sites

πέτρες παιδιά έχει εδώ :

http://www.xomatexniki.gr/

από εκεί πήρα την άμμο και έχω μείνει ευχαριστημένος.

Μπεζ χαλαζιακή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις!

Απ ότι έχω δει υπάρχουν σε όλες τις μάντρες με υλικά για κήπους και πέτρες. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρεις κάποιες μικρού μεγέθους που να είναι και όμορφες γιατί τις έχουν σε μεγάλα κομμάτια. Είναι και οικονομικές (0,5 € το κιλό)!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις!

Απ ότι έχω δει υπάρχουν σε όλες τις μάντρες με υλικά για κήπους και πέτρες. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρεις κάποιες μικρού μεγέθους που να είναι και όμορφες γιατί τις έχουν σε μεγάλα κομμάτια. Είναι και οικονομικές (0,5 € το κιλό)!

Βαρύ χέρι να έχεις και καλό γκασμά!!

Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους! :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και την άποψή σας για τις συγκεκριμένες πέτρες για ένα ενυδρείο με κιχλίδες Αφρικής.

Επειδή δεν έχω δει σε φωτογραφίες αντίστοιχων ενυδρείων να χρησιμoποιούνται αυτές οι πέτρες αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό.

Τις έχω δει με ονομασία "πέτρες Άρης". Είναι οι γνωστές πέτρες που χρησιμοποιούνται για βραχόκηπους.

Παραθέτω φωτογραφίες.

Ευχαριστώ!

attachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpg

Πολύ όμορφες πέρες!!!! με αυτές θα φτιάξεις ωραίες κρυψώνες και για τα μικρά που ίσως γεννηθούν μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τέτοιες από τα φυτώρια αντεμισαρη (0,50 ή 0,55 το κιλό) στην λεωφόρο Αγίου Δημητρίου . Έχει και άλλα είδη βέβαια και ότι δεν έχει εκείνη τη στιγμή στο φέρνει κιόλας. Εμένα με βόλεψε γιατί είναι κεντρικό σημείο και πολλές ώρες ανοιχτος και Κυριακές. έχουν και site : www.antemisaris.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις το 550 λιτρων που αναφερεις στο προφιλ σου?

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις το 550 λιτρων που αναφερεις στο προφιλ σου?

Συγνώμη, τώρα ξαναμπήκα και ειδα την ερωτηση.

Ειναι 240 λιτρα το συγκεκριμένο ενυδρείο και έχω μεσα ενα κοπαδακι Labidochromis μεσα και θα αλλαξω τη διακόσμηση.

Τα 550 λιτρα που αναφέρω ειναι συνολικά τα ενυδρεία που εχω αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,αναμενουμε παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...