Jump to content

Βοηθεια Με Σχεδιασμο Sump Φιλτρου


Spiros Tai Ki

Recommended Posts

οι διαστασης του σαμπ ειναι 70πλατος*50βαθος*40υψος . ποσα χωρισματα να κανω ? 3 δωματια με δυο χωρισματα ειναι αρκετα ? η να κανω 3 χωρισματα 4 δωματια και να μικρυνουν τα διαμερισματα ? θελω να βαλω μεσα θερμοστατη και αντλια τουλαχιστον , ωστε να μην εχω καλωδια και εξαρτηματα μεσα στο ενυδρειο. , ερωτηση , σκιμερ πρεπει να βαλω για αφρικανες ? χρειαζετε ? και αν ναι μπαινει στο σαμπ η επανω στο ενυδρειο ?

post-58205-0-33245200-1392137333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Από όσο γνωρίζω skimmer δεν χρειάζεται στο αφρικάνικο. Μόνο καλή κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού. Σε οτι αφορά το sump θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι γιατί δεν χρησιμοποιώ ( λόγω έλλειψης χώρου έχω εξωτερικό φίλτρο )

Link to comment
Share on other sites

ωραια , διοτι ακομα κατι θα με εβαζε σε εξτρα κοστος , χαιρομε που δεν θα το χρειαστω . :thumbsu: αναταραξη για την οξυγονωση του νερου , εννοεις ? γιαυτο την θελουν ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια , διοτι ακομα κατι θα με εβαζε σε εξτρα κοστος , χαιρομε που δεν θα το χρειαστω . :thumbsu: αναταραξη για την οξυγονωση του νερου , εννοεις ? γιαυτο την θελουν ?

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα του οξυγονου παντος , αναρωτιεμαι αν κανει καποια δουλεια το γεγονος πως για να παει στο σαμπ πρεπει να τσουλισει τον κατηφορο του πυργου υπερ/σης , θα κανει κατι εξτρα στο θεμα αυτο αραγε ? αν και δεν θα υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτωση στο ενυδρειο , θα γινει species tank lamprologus ocellatus , μακαρι να βρω και το gold που εχω ερωτευτει :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στρέψεις την έξοδο του της αντλίας σου να χτυπάει ελαφρώς προς την επιφάνεια του ενυδρείου σου και να είσαι μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελεια , γτ δεν νομιζω πως θελω να πλατσουριζει το βραδυ , θα ειμαστε αγκαλια με τα ψαρακια στο ιδιο δωματιο :geek: εγω κοβω της μουσικες τερματα και τα φωτα το βραδυ , αυτες πρεπει να δω πως θα γινουν αθορυβες . ψαχνω ενα υλικο επισης που ειναι σαν μαλλι συν8ετικο ομως , να μπει στον πυργο ωστε να μην πλατσουριζει πολυ .

Link to comment
Share on other sites

τα χωρισματα στο σαμπ ειναι καλα ετσι ευρυχωρα η να κανω ενα ακομα ? αυτο το διλημα τρωω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο χωρισμα που θα εισερχεται το νερο οπου θα βαλεις και το θερμοστατη οπως και το τελευταιο που θα ειναι η αντλια να τα κανεις 20 εκατοστα. μετα κανε αλλα 3 διαμερισματα των 10 εκατοστων, στο πρωτο να βαλεις βαμβακι και σφουγγαρι στο δευτερο μακαρινι και στο τριτο βιομπαλλες. σου λεω 10 εκατοστα γιατι και οι πλακες απο το σφουγγαρι ειναι τοσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...