Jump to content

Αλλαγή Φωτισμού Σε Φυτεμένο


kalliroi

Recommended Posts

Σκοπεύω να αλλάξω τις λάμπες του ενυδρείου μου και θα ήθελα τη συμβουλή σας προτού προβώ σε κάποια αγορά. Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το κατατάξω, ελαφρώς ή μέτρια φυτεμένο; Ξέρω όμως ότι θέλω σιγά σιγά να το γεμίσω με περισσότερη πρασινάδα. Αυτή είναι μία φωτογραφία που μόλις έβγαλα:

2014-02-11+18.52.07.jpg

Οι λάμπες που έχω τώρα είναι αυτές που έχει το ενυδρείο από την αρχή, μία Day Lite και μία Warm Lite στα 18 βατ η κάθε μία (Τ8). Kelvin ή lumen δεν γνωρίζω δυστυχώς. Είναι το Juwel Rekord 800 και το έχω από τον Αύγουστο, τώρα θα αλλάξω πρώτη φορά λάμπες.

Βρήκα δύο λάμπες Τ8 της Sera που μου αρέσουν, η μία είναι η Plant Color 18 watt στα 4900 Κέλβιν και η άλλη είναι η Sera Brilliant Daylight 18 watt στα 6000 Κέλβιν. Είναι σωστός αυτός ο συνδυασμός και επαρκής;

Από όσο γνωρίζω δεν κάνει να τις αλλάζουμε ταυτόχρονα, οπότε θα ξεκινήσω με την μία. Μετά από πόσο διάστημα μπορώ να αλλάξω και την άλλη;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,χωρις να γνωριζω πολλα πραγματα για τον φωτισμο νομιζω απο κελβιν εισαι καλα.Εχει σημασια βασικα το φασμα τους ωστε να μπορουν τα φυτα να φωτοσυνθετουν.Τα φυτακια πως γλυτωνουν απ΄τα καμαρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχεις είναι: http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/T8-Lighting-Tubes/Tube-Day-Lite-18-W-18-W-T8-590-mm.html

και η : http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/T8-Lighting-Tubes/Tube-Warm-Lite-18-W-18-W-T8-590-mm.html

Εγώ θα άλλαζα την warm lite με μια στα 4500 kelvin και θα έβαζα reflectors, μια που δεν μπορείς να βάλεις περισσότερο watt σε αυτό το καπάκι.

Πάντως με τα φυτά και τα χρυσόψαρα προκαλείς την τύχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Καλησπερα ,χωρις να γνωριζω πολλα πραγματα για τον φωτισμο νομιζω απο κελβιν εισαι καλα.Εχει σημασια βασικα το φασμα τους ωστε να μπορουν τα φυτα να φωτοσυνθετουν.Τα φυτακια πως γλυτωνουν απ΄τα καμαρια σου?

Όταν λες το φάσμα τους τί εννοείς;

Αυτές που έχεις είναι: http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/T8-Lighting-Tubes/Tube-Day-Lite-18-W-18-W-T8-590-mm.html

και η : http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/T8-Lighting-Tubes/Tube-Warm-Lite-18-W-18-W-T8-590-mm.html

Εγώ θα άλλαζα την warm lite με μια στα 4500 kelvin και θα έβαζα reflectors, μια που δεν μπορείς να βάλεις περισσότερο watt σε αυτό το καπάκι.

Πάντως με τα φυτά και τα χρυσόψαρα προκαλείς την τύχη σου.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα link, αυτές έχω, προηγουμένως κοίταξα πάνω στις λάμπες τι γράφει. Οπότε μου προτείνεις να συνεχίσω να έχω μία Day Lite στα 6500 Kelvin, να αλλάξω την Warm Lite των 2900 Kelvin με μία των 4500 Kelvin, άρα θα έχω 11000 Kelvin συνολικά και να βάλω και ανακλαστήρες, αν κατάλαβα καλά. Οι λάμπες που βρήκα και θα ήθελα να πάρω είναι και αυτές περίπου τόσα Kelvin, υπάρχει κάποιος λόγος που εσύ δεν θα τις προτιμούσες; Σε ρωτάω επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με τις λάμπες.

Τα φυτά που έχω τώρα είναι εχινόδωροι, βαλισνέριες, ανούμπιες, μικροσόριουμ, μία κρυπτοκορίνα, κάτι λευκοκεφάλες και άλλα τρία από το ΙΚΕΑ των οποίων τα ονόματα δεν καταφέρνω ποτέ να συγκρατήσω. Επίσης έχω κι ένα κερατόφυλλο, αλλά δεν πιάνεται, έχει μείνει κυρίως το κοτσάνι και ό,τι φυτρώνει μετά από λίγο ο μεγάλος χρυσόψαρος το τρώει.

Το ξέρω ότι είναι ρίσκο να έχω φυτά με τα χρυσόψαρα, μέχρι τώρα μόνο ο μεγάλος τρώει το κερατόφυλλο και καμιά νέα ριζούλα βαλισνέριας στο τσακίρ κέφι. Αλλά τα ταίζω με πολλές και διαφορετικές τροφές, ανάμεσά τους σπιρουλίνα και αρακά μετά από την ημέρα νηστείας. Πάντως δεν θα μείνουν για πάντα στο ενυδρείο, ετοιμάζω λιμνούλα στην οποία θα τα βάλω το Μάιο. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο δηλαδη μιμουνται ολο το φασμα του ορατου ηλιακου φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό πως το μετράμε;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καποιος εμπειρος απο εδω θα σε βοηθησει περισσοτερο.Νομιζω παντως [απο πεταχτο διαβασμα για φωτισμο παλαιοτερα] οτι βγαζουν ενα ροζ χρωμα και τις συνδυαζουν με λαμπες ασπρου χρωματος

Link to comment
Share on other sites

Τα kelvin δεν πάνε αθροιστικά, είναι η θερμοκρασία του χρώματος του φωτός, πιο λίγα πιο ΄΄ζεστό΄΄ πιο πολλά πιο ΄΄ψυχρό΄΄. Στο φυτεμένο προτιμούν τον συνδυασμό που σου είπα ώστε να αναπτύσονται καλύτερα τα φυτά και να μην έχεις άλγες.

Αυτό που παίζει ρόλο είναι τα watt/lt, που ανάλογα πόσο δύσκολα είναι τα φυτά τόσο περισσότερα watt/lt χρειάζεσαι. Με τους ανακλαστήρες αυξάνεις την ποσότητα του φωτός αν δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερες λάμπες.

Περισσότερα από κανένα πιο έμπειρο γιατί και εγώ στη θεωρία τα ξέρω. :geek:

Αλήθεια γιατί θες να αλλάξεις λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το άρθρο για τον φωτισμό αλλά δεν μου έμειναν και πολλά, πρέπει να το μελετήσω μάλλον. Με τα βατ που έχω τώρα ο φωτισμός μου είναι μέτριος, από ό,τι διάβασα στο άρθρο για τον φωτισμό. Θα μελετήσω καλύτερα και το θέμα του ανακλαστήρα. Λάμπες θέλω να αλλάξω γιατί αυτές τις έχω από τον Αύγουστο και μου είπαν ότι τις αλλάζουμε στο εξάμηνο, ενώ στις οδηγίες του ενυδρείου έλεγε στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποφασίσει τι φυτά και ποσα θα βάλεις; Εγώ κρατάω φυτεμένο με μέτρια φυτά με λαμπες που τις δουλεύω δυο χρονια. Αν είναι να αλλάζουμε τις λάμπες στο εξάμηνο, πάει καταστραφήκαμε. Στο χρόνο πέφτει η λάμπα αλλά αυτό έχει να κάνει με το είδος των φυτων που θα βάλεις, κατά ποσο δηλαδή θα τα επιρεασει Επιτα τα φυτά προσαρμόζονται στις αλλαγές του φωτισμού και ανάλογα θα πρέπει και εσύ να προσαρμόζεις την λίπανση. Προσωπικά χρησιμοποιώ συνδυασμό λαμπών που αποτελείται από μια Sylvania grolux και μια daylight 865 χωρίς να αντιμετωπίζω προβλήματα. Το θέμα είναι σε τι φυτά θα καταλήξεις και πάνω κάτω να έχουν τις ιδιες απαιτήσεις. Αν βάλεις εύκολα φυτά και μαζί κάποιο υψηλών απαιτήσεων, σίγουρα θα είχες πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη για τα φυτα σου εισαι μια χαρα.Προτεινω να αλλαξεις μονο την μια λαμπα με μια των 4500Κ και θες να βαλεις και ανακλαστηρες καλως.Οι ανακλαστηρες δεν κανουν τιποτα περισσοτερο απο το να στελνουν το φως που χανετε απο το πισω μερος της λαμπας.Δηλαδη το φως που παει προς το καπακι το στελνουν στο μεσα στο ενυδρειο.Δηλαδη εχεις λιγοτερες απολειες φωτισμου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποφασίσει τι φυτά και ποσα θα βάλεις; Εγώ κρατάω φυτεμένο με μέτρια φυτά με λαμπες που τις δουλεύω δυο χρονια. Αν είναι να αλλάζουμε τις λάμπες στο εξάμηνο, πάει καταστραφήκαμε. Στο χρόνο πέφτει η λάμπα αλλά αυτό έχει να κάνει με το είδος των φυτων που θα βάλεις, κατά ποσο δηλαδή θα τα επιρεασει Επιτα τα φυτά προσαρμόζονται στις αλλαγές του φωτισμού και ανάλογα θα πρέπει και εσύ να προσαρμόζεις την λίπανση. Προσωπικά χρησιμοποιώ συνδυασμό λαμπών που αποτελείται από μια Sylvania grolux και μια daylight 865 χωρίς να αντιμετωπίζω προβλήματα. Το θέμα είναι σε τι φυτά θα καταλήξεις και πάνω κάτω να έχουν τις ιδιες απαιτήσεις. Αν βάλεις εύκολα φυτά και μαζί κάποιο υψηλών απαιτήσεων, σίγουρα θα είχες πρόβλημα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα, έξι μήνες με οκτώ ώρες την ημέρα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για προληπτική αντικατάσταση. Ειδικά αν δεν έχει κανείς απαιτητικά φυτά, ένα χρόνο το λιγότερο τις κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καλύτερα έτσι λοιπόν, να κάνουμε και λίγη οικονομία. Αν αντί για 4500 Κέλβιν βάλω την Sera Plant Color T8 18W που είναι στα 4900 Κέλβιν υπάρχει πρόβλημα; Στο άρθρο για τα φυτά και τον φωτισμό αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι δεν πειράζει για 500 Κέλβιν πάνω ή κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα αντικαταστήσω την Warm Lite T8 18W των 2900 Κέλβιν με την Plant Color T8 18W των 4900 Κέλβιν. Την άλλη θα την αφήσω και θα την αντικαταστήσω όταν κλείσει χρόνο. Έτσι θα τις αλλάζω κι εναλλάξ ανά εξάμηνο. Από φυτά δεν σκοπεύω να βάλω δύσκολα, εννοείται, προτιμώ εύκολα έως μέτρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πουθενά τίποτα οδηγίες για το πως αλλάζουμε λάμπες; Είναι πυρηνική επιστήμη αυτό για μένα. :P

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άντρας στο σπίτι δες υπάρχει να βοηθήσει; :P

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άντρας στο σπίτι δες υπάρχει να βοηθήσει; :P

Ευτυχώς υπάρχει, θα τον αγγαρέψω ΑγιοΒαλεντινιάτικα... :D

Θα δοκιμάσω κι εγώ, απλά φοβάμαι μην σπάσω τίποτα... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς υπάρχει, θα τον αγγαρέψω ΑγιοΒαλεντινιάτικα... :D

Θα δοκιμάσω κι εγώ, απλά φοβάμαι μην σπάσω τίποτα... :shifty:

Πες του να σου αλλαξει τα φωτα...στο ενυδρειο! αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...