Jump to content

Αντιμετωπιση Αδειασματος Αναπληρωσης


gregkn73

Recommended Posts

Πριν καμια ωρα ειδα τη σχεδον γεματη αναπληρωση....αδεια (απο μακακια δικια μου), δεν πλυμμηρησα γιατι το ειχα υπολογισει οταν το εφτιαχνα το ενυδρειο αλλα η αλατοτητα απο 1025 πηγε 1023....και λογικα θα ανεβασα και ΚΗ περιπου μισο βαθμο γιατι ανθρακικη σοδα ριχνω μεσω αναπληρωσης.Τα κοραλια στο τεταρτο που μεσολαβησε μεχρι να κλεισουν τα φωτα δεν ειδα να αντιδρασανε καθολου, πολυποδες κανονικα οπως πριν ανοιγμενοι...

Αυτο που εκανα ( με το σκεπτικο οτι δεν ειδα αρνητικη αντιδραση απο τα κοραλια....αλλα ηταν και λιγη η ωρα που μεσολαβησε μεχρι να κλεισουν τα φωτα) ειναι να ξαναγεμισω την αναπληρωση οπως πριν με νερο απο το ενυδρειο, και να αφησω να επανελθει σταδιακα η αλατοτητα στο 1025 μεχρι να αδειασει το βαζο(βαρυτικη αναπληρωση εχω)....

Θα ηθελα να μου πητε αν ειναι καλυτερο, αυριο να παω να παρω νερο απο θαλασσα (αλλαγες κανω απο θαλασσα και σπιτι ετυχε να μην εχω καθολου θαλασσινο νερο σημερα) και να κανω μια μεγαλη αλλαγη, φερνοντας γρηγοροτερα την αλατοτητα στα 1025, αντι της σταδιακης που ξεκινησα να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα σταδιακα. Ηδη δημιουργησες ενα μικρο σοκ, μην κανεις και 2ο. Ανεβασε μια μοναδα την ημερα και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...