Jump to content

Ερώτηση Για Την Ψαροσύνθεση.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Το ενυδρείο είναι 200lt (100*40*50) με φίλτρο fluval 306, ph 6,8 και τρέχει 1 χρόνο περίπου χωρίς,ευτυχώς, ιδιαίτερα προβλήματα. Επειδή όμως έκανα αρκετές αλλαγές τελευταία, θα ήθελα και την γνώμη σας για την συμβατότητα και τον αριθμό των ψαριών.

Αυτή τη στιγμή έχω 3 pearl gourami, 10 cpd και 20 βυθόψαρα ( η αδυναμία μου) με 12 cory και 8 kuchli loach... όποια παρατήρηση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες!

Απο πλευρα παραμετρων νερου δεν εχουν μεγαλο προβλημα μεταξυ τους!

Απο πλευρα ηπειρων τα κορυ ειναι απο Αμερικη ενω τα υπολοιπα απο Ασια!

Απο πλευρα αριθμων νομιζω εισαι καλα!

Τα γκουραμι τι φυλλο εχουν, γνωριζεις; Εκει μπορει να εχεις λιγο θεμα αν δεν ειναι χαρεμι και υπαρχουν πανω απο δυο αρσενικα!

Εγω προσωπικα θα κραταγα ολα εκτος απ τα κορυ λογω οτι ειναι απο αλλη ηπειρο!

Με τι μετρας ph, αμμωνια κτλ;

Τι θερμοκρασια εχεις;

Καμια φωτο θα μας βαλεις;

Κανε ενα κοπο και συμπηρωσε την φορμα να μας δωσεις καμια πληροφορια παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Παρουσίαση έχω σκοπό να κάνω μόλις σιγουρευτώ για τα ψάρια και τελειώσουν οι λεπτομέρειες (φυτά κτλ..). Δυστυχώς βγάλει δεν έχω ακόμα φωτογραφίες...

Τα γκουράμι είναι τα μόνα που έχω κρατήσει από την προηγούμενη σύνθεση και είναι 1 αρσενικό και 2 θηλυκά (είχα αρκετές γέννες). Για ph και αμμωνία έχω υγρά τεστ JBL και για τις υπόλοιπες μετρήσεις, στικάκια... η θερμοκρασία τώρα είναι ρυθμισμένη στους 24 ενώ το καλοκαίρι μου είχε φτάσει μέχρι 27,5 - 28

Γι' αυτό που λες για τα cory, αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος, δεν θα ήθελα να φύγουν μιας και είναι η αδυναμία μου...εκτός φυσικά κι αν έχω άλλα προβλήματα, γι' αυτό θέλω και την γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω! Οχι τα κορυ δεν υπαρχει καποις ιδιαιτερος λογος να φυγουν! Και 25 -26 καλα ειναι για θερμοκρασια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η ψαροσυνθεση σου,δεν υπαρχει θεμα που ειναι απο αλλες Ηπειρους απο τη στιγμη που ταιριαζουν στις συνθικες αλλα και στην επιθετικοτητα.

Μια ερωτηση μονο,το ph πως το εχεις τοσο χαμηλο?Κανεις επεξεργασια του νερου σου με καποιο τροπο?

Καλως ηρθες στο φορουμ μας! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το pH το κατέβασα με τύρφη στο φίλτρο, ενω έχει βοηθήσει και το diy co2 που έχω βάλει για τα φυτά.

Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και σε ένα άλλο φόρουμ είχα, δικαιολογημένα μάλλον, κάποιες ενστάσεις σχετικά με την μη συμβατότητα των παραμέτρων που θέλει το κάθε ψάρι... Από ότι είδα με την σκληρότητα του νερού που θέλουν τα ψάρια δεν νομίζω να έχω πρόβλημα γιατί έχω μαλακό νερό (Gh 4 εώς 7) και αυτά έχουν τις ίδιες περίπου απαιτήσεις μεταξύ τους. Αυτό που θέλω να ρωτήσω και εσάς είναι σχετικά με την θερμοκρασία και ιδιαίτερα για τους 1-2 μήνες του καλοκαιριού... πέρυσι με κοντρόλερ και ανεμιστήρες είχε φτάσει για δυο περίπου μήνες μέχρι 27,5 βαθμούς. Το προφίλ των ψαριών που έχω (εκτός από τα γκουράμι), μου δίνουν μέγιστο όριο τους 26 βαθμούς. Μπορούν να αντέξουν χωρίς ταλαιπωρία αυτή την διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η θερμοκρασία για το καλοκαίρι 27,5. Μην ανυσηχείς καθόλου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και καμιά φωτο να δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι γιατί δεν θα ήθελα να αρχίσω να ψάχνω ποια ψάρια θα κρατήσω και ποια θα διώξω. Θέλω να βάλω και φωτογραφία για να μου πείτε και την γνώμη σας αλλά δεν ξέρω πως ανεβάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν το είχα δει, ευχαριστώ.

Αυτό είναι το ενυδρείο προς το παρόν... θέλω να προσθέσω λίγα ακόμη φυτά και ίσως κανένα ξύλο ακόμη...

post-56957-0-85050900-1392325567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου και αν βαλεις μερικα φυτακια ακομα θα δειξει πιο ομορφο.

Εγω παντως θα εβαζα τουλαχιστον αλλα 5 cpd.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να τα κάνω 15 με 20, αλλά ξεκίνησα με το μίνιμουμ για να δω πως θα πάει... αν ξέρει κανένας που μπορώ να τα βρω σε καλή τιμή?

Ακόμα θα ήθελα άλλα 4 cory habrosus για να κλείσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσει. Να σε ρωτησω, τα κορυ που εχεις ειναι ενα ειδος ή πολλα;

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά... η αλήθεια είναι πως θέλει λίγη δουλειά ακόμα...

Για τα κόρυ που ρωτάς Sturm, δεν είχα σκοπό να τα μπερδέψω...ήθελα να βάλω μόνο ένα είδος και αγόρασα 6 bronze, αλλά μετά προέκυψαν και άλλα 6 habrosus που τα ερωτεύτηκα και δεν γινόταν να μην τα πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ κανενα προβλημα απλα να διατηρεις τα κοπαδια αυτουσια! Δηλαδη μην παρεις 3 brone, 3 pepper και 3 sterbai και πεις α ενταξει ειναι 9!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...