Jump to content

Fishless Cycling


d1359432

Recommended Posts

Μαγκες καλημερα!

Εχω θεμα εδω και καιρο με το στρωσιμο βιολογιας για γλυκο νερο, η αμμωνια μου ειναι στο 1ppm και δεν εχω νιτρωδη και νιτρικα εδω και 2 μηνες περιπου που δουλευει το φιλτρο.

Την διαδικασια την εχω κανει ως εξης:

Γεμισα ενα 20λιτρο βαρελι με γλυκο νερο βρυσης, εριξα την αναλογια σε αντιχλοριο και εβαλα μια αντλια να δουλεψει για λιγη ωρα.

Μετα συνδεσα το εξωτερικο μου φιλτρο EHEIM Professionel II 2224 στο οποιο εχω μεσα μονο μακαρονι της JBL Micromec.

Στη συνεχεια εφερα την αμμωνια στο 1ppm και το αφησα να δουλεψει.

Να σημειωσω οτι θερμοστατη δεν εχω συνδεσει για να ανεβασω θερμοκρασια.

Τωρα το φιλτρο δουλευει ετσι κανα 2μηνο χωρις να εχω μετρησει ακομη νιτρωδη ή νιτρικα.

Στο παρελθον ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα στο θαλλασινο μου επειδη το KH ηταν χαμηλο (6), μολις το ανεβασα στο 8 εστρωσε.

Εκανα μετρηση στο KH της βρυσης χτες και εδειξε 7 με τεστ της Serra.

Εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο θεμα?

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνια πως την πηγες στο 1?

Αν η θερμοκρασια του νερου εινα χαμηλη λογικα τα βακτηρια αναπαραγωντε με πολυ αργους ριθμους.

Βακτηρια εχεις ριξει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκρηση!!!

Την ανεβασα ριχνοντας καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο.

Χρειαζεται να ριξω βακτηρια? Σκεφτομουν να βρω και μπολι να τελειωνω .. Το KH στο 7 καλα ειναι η να το ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνιες και αλλα δηλητηρια δεν ριχνουμε στο ενυδρειο μας φιλε..

Αν βαλεις μπολι γιατι κανεις ολη αυτη τη διαδηκασια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δηλητηρια λες? Fishless Cycling ειναι και ξεκινησα τη διαδικασια με υγρη αμμωνια, τοσα αρθρα εχει να διαβασεις. Ενα φιλτρο εχω που γυριζει το νερο μεσα σε ενα 20λιτρο βαρελι, ουτε ψαρια να ταλεπωρησω ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να διαβασω βρε φιλε?Να ριξω δηλαδη αμμωνια που ειναι δηλητηριο στο ενυδρειο μου?Μπορω να το κανω και αλλιως το στρωσιμο χωρις ψαρια και χωρις να ριξω μεσα δηλητηρια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που έγινε σχετικά με το fishless cycling στο σεμινάριο της sera πριν απο μερικές μέρες ειπώθηκε πως για να γίνει cycling μόνο με την χρήση αμμωνίας και όχι ψαριού πρέπει πέρα απο αμμωνία να προστίθενται και ιχνοστοιχεία μιας και τα βακτήρια δεν μπορούν να αναπαραχθούν χωρίς αυτά.

Απο κει και πέρα σίγουρα θα χρειαστεί να προσθέσεις και βακτήρια.

Δεν θα συνιστούσα βέβαια το στρώσιμο με αμμωνία, δεν υπάρχει λογος να προστίθενται χημικά στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαν τα παιδια πιο πανω ολα...

Εαν εχει υπομονι σου προτηνω ενα πειραμα...

Πετα το νερο με το χημικο, ξεπληνετα ολα καλα, παρε ενα μπουκαλι μικρο βακτυριδια, γεμισε φρεσκο νερακι, βαλε θερμοστατη και φιλτρο να λειτουργουν, ριξε μια τσιμπια τροφουλα και την επομενη ξεκινα τα βακτυριδια,μερα παρα μερα λιγη τροφουλα και βακτυριδια, σε 10 μερες θα δεις οτι θα ειναι ετοιμο....

Η αμμωνια ειναι ενα υλικο το οποιο ειχε χρηση παλια που δεν υπηρχαν σκετασματα βακτυριδιων και το χομπυ ηταν στα σκοταδια, δεν ξερω ποσο κανει η αμμωνια απ το φαρκακειο, ξερω ομως οτι με 3€ στρωνει κανεις το ενυδρειο του ακυνδινα και με συγουρο αποτελεσμα....

Η επιλογη ειναι δικη σου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι οι υπολοιποι δεν συμφωνουν μ'αυτο τον τροπο στρωσιματος οποτε πληροφοριακα και μονο πρεπει να σου πω οτι την αμμωνια επρεπε να την ανεβασεις στα 4ppm .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η τροφη αμμωνια δεν θα παραγει ?

Φιλε Akrida66 μπορεις να μου στειλεις το προϊον σε pm?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα παραγει αμμωνια, φυσικη και καθολου επικυνδηνει...

Παρε οποιο θελεις, εγω και αρκετοι χρησημοποιουν της sera το bionirtivec...

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαν τα παιδια πιο πανω ολα...

Εαν εχει υπομονι σου προτηνω ενα πειραμα...

Πετα το νερο με το χημικο, ξεπληνετα ολα καλα, παρε ενα μπουκαλι μικρο βακτυριδια, γεμισε φρεσκο νερακι, βαλε θερμοστατη και φιλτρο να λειτουργουν, ριξε μια τσιμπια τροφουλα και την επομενη ξεκινα τα βακτυριδια,μερα παρα μερα λιγη τροφουλα και βακτυριδια, σε 10 μερες θα δεις οτι θα ειναι ετοιμο....

Η αμμωνια ειναι ενα υλικο το οποιο ειχε χρηση παλια που δεν υπηρχαν σκετασματα βακτυριδιων και το χομπυ ηταν στα σκοταδια, δεν ξερω ποσο κανει η αμμωνια απ το φαρκακειο, ξερω ομως οτι με 3€ στρωνει κανεις το ενυδρειο του ακυνδινα και με συγουρο αποτελεσμα....

Η επιλογη ειναι δικη σου....

Την τροφή σε απόχη ώστε να την μαζέψεις εύκολα προτού σαπίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως μαθαμε και στο σεμιναριο της σερα, τα βακτηρια που παραγονται απο την τροφη, μπορει στο μελλον να αδειχθουν παθογονα και βακτηρια που αποσυντεθουν την τροφη, οχι βακτηρια απονιτροποιησης!

Ή το αφηνεις καμια 40 μερες ωστε να δημιουργηθει μονη της η βιολογια ή χρησιμοποιεις καποι σκευασμα ετοιμων βακτηριων!

Η αμμωνια ειναι ακρως τοξικη και επικινδυνη και δεν πρεπει να την χειριζεται καποιος που δεν ξερει!

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε κανει επιστημη αυτο ξερω να πω εγω..

Τα βακτηρια εχουν εξεληχθει,η μεθοδος με την αμμωνια ηταν πριν 40 χρονια και πλεον δεν ειναι αποδεκτη γιατι ειναι χημικο που δεν χρειαζεται να το ριχνεις στο ενυδρειο σου.

Ριξε βακτηρια και μετα απο 24 ωρες βαλε ψαρι,μη ταιζεις για μερικες μερες και κανε μετρησεις.Αν προσεχεις λιγο στην αρχη δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα παραγει αμμωνια, φυσικη και καθολου επικυνδηνει...

Δεν υπαρχει φυσικη και αφυσικη αμμωνια.

Η αμμωνια ειναι μια.

Αυτη >>> ΝΗ3.

Και ειναι το ιδιο δηλητηριο που βγαζουν στο ενυδρειο τα ψαρια απο τα βραγχια τους και που δημιουργειται γενικα απο τους ρυπους σε ενα ενυδρειου και που πουλανε στο φαρμακειο.

Απλα πρεπει καποιος να ξερει να τη χειριστει,

Μη την παρει και ... λουστη με αυτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως μαθαμε και στο σεμιναριο της σερα, τα βακτηρια που παραγονται απο την τροφη, μπορει στο μελλον να αδειχθουν παθογονα και βακτηρια που αποσυντεθουν την τροφη, οχι βακτηρια απονιτροποιησης!

Στο μελλον μπορουν να αναπτυχθουν πολλα παθογονα και μυκητες απο 1002 λογους.

Το σιγουρο ειναι οτι μεσω της τροφης θα παραχθει σιγουρα αμμωνια.

Αυτη η αμμωνια ειναι ικανη να αναπτυξει τα βακτηρια που χρειαζονται για το στρωσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μελλον μπορουν να αναπτυχθουν πολλα παθογονα και μυκητες απο 1002 λογους.

Το σιγουρο ειναι οτι μεσω της τροφης θα παραχθει σιγουρα αμμωνια.

Αυτη η αμμωνια ειναι ικανη να αναπτυξει τα βακτηρια που χρειαζονται για το στρωσιμο.

Τα βακτηρια που παραγονται απο την τροφη δεν ειναι μονο βακτηρια που διασπουν την αμμωνια!

Θα αναπαραχθει και αμμωνια αλλα οχι μονο!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που παραγονται απο την τροφη δεν ειναι μονο βακτηρια που διασπουν την αμμωνια!

Θα αναπαραχθει και αμμωνια αλλα οχι μονο!

Κανενα αλλο βακτηριο που δεν θα μπορουσε να παραχθει και με οτιδηποτε αλλο, ακομα και τιποτα αν δεν ριχνεις στο ενυδρειο, δεν θα παραχθει απο την τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας "φυσικη" εννοω οτι δεν θα προερχεται απο καποιο σκευασμα που θα εχουμε παρει απ το φαρμακειο και θα ειναι ξανα λεω επικυνδηνο προς εμας με πολλους τροπους!!

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας "φυσικη" εννοω οτι δεν θα προερχεται απο καποιο σκευασμα που θα εχουμε παρει απ το φαρμακειο και θα ειναι ξανα λεω επικυνδηνο προς εμας με πολλους τροπους!!

Υπερβολες.

Ειλικρινα, ποσες φορες εχεις ακουσει για καμενους χομπιστες απο αμμωνια που στρωνουν χωρις ψαρι το ενυδρειο? Καμια.

Και ποσες για καμενα ψαρια που μπηκαν σε ενυδρειο που στρωνεται με βακτηρια? Απειρες.,

Επικινδυνα ειναι πολλα πραγματα που χρησιμοποιουμε στα ενυδρειακα, οπως η χλωρινη για απολυνση, το ακουαφορτε για ελεγχο ασβεστολιθικων κλπ

Και το αντιχλωριο ακομα, αν το καταπιεις στο νοσοκομειο θα πας.

Αν ξεπερασουμε λοιπον αυτην την "αμερικανικη" φοβια μηπως καουμε απο την αμμωνια, θα γλυτωσουμε πολλα ψαρια απο το πραγματικο καψιμο.

ΥΓ Δεν φταινε τα βακτηρια, αλλα οι αρχαριοι χομπιστες.

Τι ειναι πιο ευκολο? να βαλεις ψαρια και βακτηρια και να τρεχεις μετα επειδη δεν εβαλες το σωστο αριθμο ψαριων, ή σου επεσε παραπανω τροφη, ή, ή, ή, ή. ....

ή να βαζεις με το σταγονομετρο μερικες σταγονες αμμωνια απο ενα μπουκαλακι?

Και λιγο παραπανω να βαλεις, τι θα παθει?

Τιποτα.

Ολες οι γνωστες μεθοδοι στρωσιματος ειναι σωστες, αρκει να γινονται σωστα.

ΥΓ2 μαζι με την αμμωνια ας βαζουμε και βακτηρια εμποριου, να μην ενοχλουνται και οι εταιρειες που τα παραγουν. Βοηθανε κι αυτα εξαλλου.

Και τροφη και μπολι.

Ολα μεσα.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΑΡΙΑ.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως εδω διαβαζουν και ανθρωποι που δεν εχουν την ιδια οικιοτητα σε καποια υλικα απο καποιους αλλους, καλητερο ειναι να προτηνουμε πραγματικα ασφαλεις τροπους, η ασφαλεια του ανθρωπου κρυβεται στην υπερβολη, κατα την γνωμη μου, τωρα εαν καποιος παρει βακτυριδια ή αντιχλωριο και αποφαση να το δοκιμασει για να δει τι γευση εχει, τι να πω, ισως εχει γενικοτερα προβλημα......

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει οικιοτητα με τα "υλικα", να μη ασχοληθει με το ενυδρειο γιατι σιγουρα θα ασχοληθει στο ενυδρειο με υλικα ... "επικινδυνα", εκτος της αμμωνιας.

Που να παμε και στο ηλεκτρικο ρευμα δλδ

Σοβαρα τωρα, θα εχει μυαλο να μη πιει αντιχλωριο, ή να μη λουστει με ακουαφορτε, αλλα δεν θα του κοψει για την αμμωνια?

Ολα εχουν σηματακια πανω τους.

NH4.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα ενυδρειακα ειδοι υπαρχουν κανονες ασφαλειας, μεσα στα ενυδρειακα υλικα η καθαρη αμμωνια απ το φαρμακειο δεν συμπεριλαμβανεται, αρα βγαινεις ακυρος εδω φιλε μου....

Και στην τελικη εαν δεν πιανουν καπου τα χερια σου καλο ειναι να μην το κανεις, αμα δεν ξερεις χειρισμο επικυνδηνων υλικων που αμα πεσουν επανω σου θα προκαλεσουν ερεθισμο, εαν τα μυριζεις προκαλεσουν αιμοραγεια κτλπ ή εαν δεν ξερεις απο κατασκευες ή δεν ξερεις απο ηλεκτρολογικα, ναι να μην τα κανεις, αυτο λεμε και θα λεμε σε ολους και σε οσους δεν ειναι συγουροι για το αποτελεσμα, θελουμε να κανουμε χομπυ και οχι να τρεχουμε σε γιατρους και να θετουμε την ζωη μας σε κυνδηνο...

Το σταματαω εδω, απλα πραγματα λεμε και ο καθενας εχει την γνωμη του και ειναι σεβαστο αυτο, αρα δεν εχουμε και λογω να το συζηταμε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...