Jump to content

Fishless Cycling


d1359432

Recommended Posts

Ποιος καθηγητης και τι ειπε ακριβως?

Καποια παραπομπη?

Εχει γινει καποια παρεξηγηση.

Δεν προτρεπω κανενα να στρωσει με αμμωνια.

Απλα τον προτρεπω να μην υιοθετει και αποδεχεται μια αποψη χωρις περαιτερω ερευνα και δεν του απαγορευω (οπως βλεπω να γινεται στο θεμα αυτο ή οπως βλεπω εξισου λαθος σε αλλο φορουμ να απαγορεουν το στρωσιμο με βακτηρια εμποριου) να στρωσει με μια μεθοδο που αποδεδειγμενα λειτουργει και ιδιως δεν εμπλεκει ψαρια κατα την διαδικασια.

Ποιος απαγόρευσε σε ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι απο τον Untegasser την προηγουμεη εβδομαδα, που απαντησε οτι το μονο που χρειαζεται στο στρωσιμο με την αμμωνια ειναι βοηθεια με minerals και προσοχη στη χρηση της.

Ο Untergrasser o ιδιος ειπε πως ειναι παρα πολυ επικινδυνη και εξιστορησε και ενα περιστατικο στο εργαστηριο του! Δεν το ακουσες αυτο φιλε μου;

Το φορουμ δεν απαγορευει, απλα υιοθετει καποιες καποιες αρχες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ποιος καθηγητης και τι ειπε ακριβως?

Καποια παραπομπη?

Εχει γινει καποια παρεξηγηση.

Δεν προτρεπω κανενα να στρωσει με αμμωνια.

Απλα τον προτρεπω να μην υιοθετει και αποδεχεται μια αποψη χωρις περαιτερω ερευνα και δεν του απαγορευω (οπως βλεπω να γινεται στο θεμα αυτο ή οπως βλεπω εξισου λαθος σε αλλο φορουμ να απαγορεουν το στρωσιμο με βακτηρια εμποριου) να στρωσει με μια μεθοδο που αποδεδειγμενα λειτουργει και ιδιως δεν εμπλεκει ψαρια κατα την διαδικασια.

Συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα μου τα θαλασσινα μου ενυδρεια τα εχω στρωσει με αμμωνια και δεν με ενδιαφερει εαν ειναι δηλητηριο η οχι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Τωρα γλυκο δεν εχω ξαναστρωσει για να εχω εμπειρια αλλα δεν νομιζω οτι διαφερει απλα μου κανει εντυπωση οτι δεν βλεπω νιτρωδη-νιτρικα και δεν πεφτει και η αμμωνια γι αυτο σκεφτικα μηπως το νερο της βρυσης μου ειναι πολυ στεγνο αλλα και παλι.

Μηπως να αλλαξω βιολογικα υλικα? Εχω το JBL Sintomec .. Εχει καποιος εμπειρια απο το προϊον αυτο?

Το αντιχλωριο ειναι της ιδιας εταιριας και το εχω πολυ καιρο λετε να παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Ολα μου τα θαλασσινα μου ενυδρεια τα εχω στρωσει με αμμωνια και δεν με ενδιαφερει εαν ειναι δηλητηριο η οχι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Τωρα γλυκο δεν εχω ξαναστρωσει για να εχω εμπειρια αλλα δεν νομιζω οτι διαφερει απλα μου κανει εντυπωση οτι δεν βλεπω νιτρωδη-νιτρικα και δεν πεφτει και η αμμωνια γι αυτο σκεφτικα μηπως το νερο της βρυσης μου ειναι πολυ στεγνο αλλα και παλι.

Μηπως να αλλαξω βιολογικα υλικα? Εχω το JBL Sintomec .. Εχει καποιος εμπειρια απο το προϊον αυτο?

Το αντιχλωριο ειναι της ιδιας εταιριας και το εχω πολυ καιρο λετε να παιζει ρολο?

τυχερος εισαι φιλε μου που με το δηλητηριο που εριξες μεσα στα ενυδρεια σου δεν ειχες μπερδεματα και ατυχηματα!!!!την επομενη φορα τωρα ξερεις!!!!! :bigemo_harabe_net-55:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει τη γνωμη του στο θεμα του στρωσιματος.

Γραφω παρακατω το update μου:

Φαινεται οτι ειχα θεμα με το ΚΗ και το βιολογικο υλικο ...

Εκανα μια αλλαγη νερου 100% προσθεσα ξανα νερο με αντιχλωριο, αλλαξα βιολογικο υλικο απο JBL εβαλα Seachem Matrix και Denitrate μαζι (που ειχα στην αποθηκη απο παλαιοτερα), ανεβασα το KH απο 6 σε 9, εφερα την αμμωνια στο 2 και εριξα το Sera Nitrivec μετα απο 2 ημερες μετρησα νιτρωδη επιτελους !!!

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουσες και χωρις την αμμωνια, τα βακτυριδια εκαναν την δουλεια....

Το denitrate νομιζω ειναι για απονιτρωποιησει, αν δεν κανω λαθος, γιατι το εβαλες;; Το σκεπτικο;; Το KH πως το ανεβασες;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουσες και χωρις την αμμωνια, τα βακτυριδια εκαναν την δουλεια....

Το denitrate νομιζω ειναι για απονιτρωποιησει, αν δεν κανω λαθος, γιατι το εβαλες;; Το σκεπτικο;; Το KH πως το ανεβασες;;

Δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι τα βακτυριδια ή η αλλαγη του βιολογικου υλικου αλλα εμενα το αποτελεσμα με ενδιαφερει ; )

Το denitrate το ειχα αποθηκη απο παλαιοτερα και το εβαλα για να γεμισει ο καδος του φιλτρου επειτα δεν με ενδιαφερει η απονιτρωποιηση και δεν υφισταται σε φιλτρο με αντλια 950 λιτρα την ωρα, θελει αργη ρωη στο κατω κατω βακτυρια δεν θα πιασει?

Το KH το ανεβασα με μαγειρικη σοδα απο το 6 στο 9. Ξερουμε αποδεκτες τιμες ΚΗ σε φυτεμενα ενυδρεια?

Έγινε επεξεργασία - d1359432
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τα φυτα που θα βαλεις παιζει και η σκληροτητα του νερου σου.Πιο πολυ ομως μας ενδιαφερει τι ψαρια θα βαλεις μεσα.

Κοιτα εδω για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι τα βακτυριδια ή η αλλαγη του βιολογικου υλικου αλλα εμενα το αποτελεσμα με ενδιαφερει ; )

Το denitrate το ειχα αποθηκη απο παλαιοτερα και το εβαλα για να γεμισει ο καδος του φιλτρου επειτα δεν με ενδιαφερει η απονιτρωποιηση και δεν υφισταται σε φιλτρο με αντλια 950 λιτρα την ωρα, θελει αργη ρωη στο κατω κατω βακτυρια δεν θα πιασει?

Το KH το ανεβασα με μαγειρικη σοδα απο το 6 στο 9. Ξερουμε αποδεκτες τιμες ΚΗ σε φυτεμενα ενυδρεια?

Το βιολογικο υλικο (JBL), και η ΚΗ (6) που ειχες, ηταν μια χαρα. (αναλογα και τα ψαρια που θα βαλεις, αστη να πεσει σταδιακα στο 6 παλι ή και παρακατω οταν βαλεις τα φυτα - τα περισσοτερα φυτα δεν προτιμουν αλκαλικο νερο)

Αυτο που βοηθησε ηταν περισσοτερο η αλλαγη νερου, αλλα και η αυξηση της αμμωνιας και τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια χωρις μεταλλικα στοιχεια για να τραφουν τα βακτυριδια ειναι δωρο αδωρο, κοψε την αμμωνια, απλα δεν χρειαζεται...

Το denitrate βγαλτω και συμπληρωσε βιολογικο καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο (JBL), και η ΚΗ (6) που ειχες, ηταν μια χαρα. (αναλογα και τα ψαρια που θα βαλεις, αστη να πεσει σταδιακα στο 6 παλι ή και παρακατω οταν βαλεις τα φυτα - τα περισσοτερα φυτα δεν προτιμουν αλκαλικο νερο)

Αυτο που βοηθησε ηταν περισσοτερο η αλλαγη νερου, αλλα και η αυξηση της αμμωνιας και τα βακτηρια.

Αυτο απο που βγαινει?

Εχεις δει τα προφιλ τους να δεις ποσα φυτα μπορεις να βαλεις σε σκληρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια χωρις μεταλλικα στοιχεια για να τραφουν τα βακτυριδια ειναι δωρο αδωρο, κοψε την αμμωνια, απλα δεν χρειαζεται...

Το denitrate βγαλτω και συμπληρωσε βιολογικο καλητερα....

To νερο της βρυσης εχει μεταλλικα αλατα.

Κανωντας αλλαγη νερου, τα φρεσκαρε.

ΥΓ Εγραψα για αλκαλικο νερο, οχι σκληρο. H KH ρυθμισει το pH..

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Εγραψα για αλκαλικο νερο, οχι σκληρο. H KH ρυθμισει το pH..

Ωραια,θα στο πω αλλιως τοτε,σε νερο με ph πανω απο 7 (που θεωρειτε αλκαλικο) τα φυτα δεν θα πανε καλα και γιατι?

Κοιτα στα προφιλ τους ποσα φυτα αντεχουν και αναπτυσσοντε ανετα σε τετοιο ph

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δω ποια φυτα αντεχουν σε αλκαλικο νερο.

Ειναι γνωστο οτι τα περισσοτερα φυτα προτιμουν το οξινο.

Δεν εχει σημασια ομως.

Σημασια εχει να στρωθει το ενυδρειο και μετα να επιλεξει καταλληλα ψαρια για το ενυδρειο.

Πανω στις προτιμησεις των ψαριων και τις δικες του αντοχες σε περιποιηση, επιλεγει και τα καταλληλα φυτα.

Συνηθως τα φυτεμενα ενυδρειο στηνονται με ψαρια μαλακου και οξινου νερου.

Γιαυτο προτεινα να μη το παρακανει με την ΚΗ εφοσον δεν χρειαζεται, και για να μην εχει πανω κατω συνεχεια τις παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δω ποια φυτα αντεχουν σε αλκαλικο νερο.

Ειναι γνωστο οτι τα περισσοτερα φυτα προτιμουν το οξινο.

Δεν εχει σημασια ομως.

Σημασια εχει να στρωθει το ενυδρειο και μετα να επιλεξει καταλληλα ψαρια για το ενυδρειο.

Πανω στις προτιμησεις των ψαριων και τις δικες του αντοχες σε περιποιηση, επιλεγει και τα καταλληλα φυτα.

Συνηθως τα φυτεμενα ενυδρειο στηνονται με ψαρια μαλακου και οξινου νερου.

Γιαυτο προτεινα να μη το παρακανει με την ΚΗ εφοσον δεν χρειαζεται, και για να μην εχει πανω κατω συνεχεια τις παραμετρους.

Εισαι λιγο φαουλ φιλε μου..δηλαδη αν εγω θελω να βαλω γκαπυ δεν μπορω να εχω φυτα?

Παρα μα παρα πολλα φυτα πανε σουπερ με οτι νερο και αν εχεις.Τα προφιλ των φυτων γι αυτο υπαρχουν.

Καποια ειδη φυτων που ειναι λιγα,αναπτυσσοντε καλυτερα σε μαλακο νερο,τα περισσοτερα ομως σε οτι νερο και αν τα βαλεις πανε μια χαρα!

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι.

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο που θα ηθελα, θα ηταν να γινω υπερβολικος.

Εξαρχης προτεινα να μην ανεβασει υπεβολικα την ΚΗ και να μεινει στα φυσιολογικα πλαισια 6 που ηταν, και ως επιχειρημα (εκτος του οτι δεν ειναι απαραιτητο να την ανεβασει τοσο, για να στρωσει) για να μη περιοριστει στην επιλογη ψαριων και να μην γινουν υπερβολες στις συνθηκες διατηρησης και ψαριων και φυτων.

Ακομα και τα ευκολα φυτα, με το διοξειδιο πανε ακομα καλυτερα.

Το διοξειδιο κατεβαζει το pH.

Οχι πολυ καλο για ζωοτοκα.

Βεβαια, μπορει καποιος να στησει φυτμενο με ζωοτοκα, αλλα σε καποιο απο τα δυο (φυτα ή ψαρια) θα κανει εκπτωσεις. Στα φυτα θα κανει εκπτωσεις σε επιλογες (μονο πολυ ευκολα φυτα με καθολου απαιτησεις σε CO2) και αν δεν κανει επιλογες στα φυτα, θα δυσκολεψει τα ζωοτοκα με το Co2.

Εξακολουθεις να πιστευεις οτι ειμαι φαουλ και υπερβολικος, προτεινωντας του να αποφυγει αχρειαστες κινησεις (ΚΗ), και δινωντας του περισσοτερες επιλογες στην πορεια σε φυτα και ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να πιστευω οτι εισαι φαουλ για τον λογο οτι παρα πολλα φυτα δεν χρειαζονται co2 και δεν ειναι μονο οι ανουμπιες αυτα τα φυτα.Γι αυτο σου λεω,διαβασε τα προφιλ των φυτων.

Σιγουρα ολα τα φυτα αν τους βαλεις co2 πανε πολυ καλυτερα αλλα πολλα απο αυτα πανε καλα εξισου και χωρις αυτο.

Στα φυτα το τελευταιο που φτιαχνουμε ειναι το νερο,πιο πολυ μας νοιαζει ο φωτισμος,τα λιπασματα και το co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...