Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Παρατήρησες κάτι και το αναφέρεις ; Πολλοί χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα.

Δε παρατήρησα τίποτα . Αλλού μου κάνει περιέργεια
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να έχουν πρόβλημα. Απο την αλλη δεν ειναι απαραίτητη η αεραντλία αν εχεις καλη ανατάραξη .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα . 2 μερες μετά την πρώτη μεγάλη αλλαγή νερού εχω ph λιγο πάνω απο 7 και νιτρώδη 0,1 . Τσιμπημένος δηλαδή . Να ανησυχώ ; Τωρα περιμένω κςι nh4 και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τις υπόλοιπες μετρήσεις. Μην ταΐσεις σήμερα και αύριο και ρίξε βακτήρια αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μεθαύριο καλύτερα να μην ταΐσεις και να ρίξεις μια δόση βακτήρια αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μεθαύριο καλύτερα να μην ταΐσεις και να ρίξεις μια δόση βακτήρια αν έχεις.

Οκ ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα άφησα αταιστα , έριξα βακτήρια και τα νιτρώδη πάλι 0,1 .. Και ολα μετά την πρώτη μεγάλη αλλαγή νερού ...

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά μετράς ;

Όχι ... Κοστίζουν . Αλλα τι συμπέρασμα θα βγάλω αν μέτρησω νιτρικά αφού ξερω οτι εχω νιτρώδη αλλα ξερω οτι δεν εχω αμμωνία ;
Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς νιτρικά και νιτρώδη είσαι σε καλό δρόμο. Σημαίνει οτι ο κύκλος του αζώτου έχει προχωρήσει. Τι υλικά εχεις στο φίλτρο ; Συγνώμη αν το εχεις πει παραπανω και δεν το έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο απαραίτητα είναι τα τεστ για αμμωνία και νιτρώδη, άλλο τόσο απαραίτητα είναι και τα τεστ για τα νιτρικά. Τα νιτρικά όχι μόνο θα σου δείξουν πως προχωρά ο κύκλος του αζώτου και αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου, αλλά αν είναι σε μεγάλες ποσότητες είναι επιβλαβή για τα ψάρια. Αν θυμάμαι καλά έβαλες μπόλι, έτσι δεν είναι; Τώρα που έχεις νιτρώδη αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μερική αλλαγή νερού, προσθήκη βακτηρίων και αν έχεις κάποιο σκεύασμα τύπου prime. Κυρίως όμως υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς νιτρικά και νιτρώδη είσαι σε καλό δρόμο. Σημαίνει οτι ο κύκλος του αζώτου έχει προχωρήσει. Τι υλικά εχεις στο φίλτρο ; Συγνώμη αν το εχεις πει παραπανω και δεν το έχω διαβάσει.

Όσο απαραίτητα είναι τα τεστ για αμμωνία και νιτρώδη, άλλο τόσο απαραίτητα είναι και τα τεστ για τα νιτρικά. Τα νιτρικά όχι μόνο θα σου δείξουν πως προχωρά ο κύκλος του αζώτου και αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου, αλλά αν είναι σε μεγάλες ποσότητες είναι επιβλαβή για τα ψάρια. Αν θυμάμαι καλά έβαλες μπόλι, έτσι δεν είναι; Τώρα που έχεις νιτρώδη αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μερική αλλαγή νερού, προσθήκη βακτηρίων και αν έχεις κάποιο σκεύασμα τύπου prime. Κυρίως όμως υπομονή.

Τρίτη μέρα και τα νιτρώδη 0,2... Εχω ανησυχήσει και σκέφοτμια μην πάθουν κατι τα ψαρακια. Εσείς λέτε ότι είναι φυσιολογικό; Και χωρίς νιτρικά δε μπορείτε να με βοηθήσετε; Υπάρχει περίπτωση να θέλει αλλαγή ο άνθρακας ή είναι άσχετο;

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να το πιάσω από την αρχή αλλά βαριέμαι ( εννοώ να διαβάσω το θέμα από την αρχή ) . Για ποιό λόγο έχεις άνθρακα ; Έκανες κάποια θεραπεία στο ενυδρείο και τοποθέτησες άνθρακα να απομακρύνεις τα υπολλείματα φαρμάκου ;

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να το πιάσω από την αρχή αλλά βαριέμαι ( εννοώ να διαβάσω το θέμα από την αρχή ) . Για ποιό λόγο έχεις άνθρακα ; Έκανες κάποια θεραπεία στο ενυδρείο και τοποθέτησες άνθρακα να απομακρύνεις τα υπολλείματα φαρμάκου ;

όλοι μέχρι σήμερα μου έχουν πει πως είναι απαραίτητος. Τι εννοείς;

Πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι ένας νέος πάει με τους κανόνες και δε μπορεί να ''παίζει'' με τις αντιδράσεις όπως κα΄ποιος με εμπειρία και γνώσεις

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι. Μπαινει ετά απο συγκεκριμένες θεραπείες ή όταν γνωρίζεις οτι το νερό σου έχει βλαβερές ουσίες. Μάλλον το μπολι δεν έχει πιασει. Μπορείς να προμηθευτείς λίγο ακόμα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O άνθρακας χρησιμοποιείται κατά την έναρξη για να τραβήξει κάποιες ουσίες από το νερό και μετά από χρήση φαρμάκου στο ενυδρείο για να το απομακρύνει . Επίσης ο άνθρακας απελευθερώνει φωσφορικά και με τις κατάλληλες προυποθέσεις δημιουργούνται άλγες .

Αν είσαι στο 0 εγώ είμαι στο +1 . Μη νομίζεις λοιπόν , νέος είμαι και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι. Μπαινει ετά απο συγκεκριμένες θεραπείες ή όταν γνωρίζεις οτι το νερό σου έχει βλαβερές ουσίες. Μάλλον το μπολι δεν έχει πιασει. Μπορείς να προμηθευτείς λίγο ακόμα;

Μπόλι είναι τα βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Mπόλι είναι βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο . Καλό είναι όταν δανειζόμαστε μπόλι να είμαστε σίγουροι ότι το ενυδρείο δεν έχει περάσει ασθένεια . Σε περίπτωση παράλειψης αυτού ή άγνοιας η ασθένεια θα μεταφερθεί σε σένα μαζί με το μπόλι .

Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι το βιολογικο υλικο απο ενυδρειο που τρεχει καιρο και χωρις ασθενειες.Το παιρνεις απο συνχομπιστα και το βαζεις στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Mπόλι είναι βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο . Καλό είναι όταν δανειζόμαστε μπόλι να είμαστε σίγουροι ότι το ενυδρείο δεν έχει περάσει ασθένεια . Σε περίπτωση παράλειψης αυτού ή άγνοιας η ασθένεια θα μεταφερθεί σε σένα μαζί με το μπόλι .

Ξεχασέ το αυτό δε το κάνω. Θέλω να εμπιτευτώ τις αντιδράσεις που θα μου προσφέρει η φύση και να κάνω τις απλές παρεμβάσεις που ίσως να υπαρχουν αλλά περιορισμένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι το βιολογικο υλικο απο ενυδρειο που τρεχει καιρο και χωρις ασθενειες.Το παιρνεις απο συνχομπιστα και το βαζεις στο φιλτρο σου.

Πιάσε κόκκινο Κώστα :lolu: . Η ίδια απάντηση διαφορετικά διατυπωμένη .

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασέ το αυτό δε το κάνω. Θέλω να εμπιτευτώ τις αντιδράσεις που θα μου προσφέρει η φύση και να κάνω τις απλές παρεμβάσεις που ίσως να υπαρχουν αλλά περιορισμένα

Δεν καταλαβαινω τι φοβασαι?

Θα παρεις αποικια βακτηριων απο συνχομπιστα,ειναι πολυ ασφαλες τροπος και θα τελειωνεις μια και καλη απο το να εισαι με το αγχος..

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε κόκκινο Κώστα :lolu: . Η ίδια απάντηση διαφορετικά διατυπωμένη .

χαχα ναι

πάντως για να ξέρετε το φίλτρο μου είναι τετραόροφο. Υαλοβάμβακας , αανθρακας , βιολογικό υλικό και ε΄να ακόμα που δε θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...