Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

ωραια θα σας στειλω το βραδυ αν ειναι να δουμε με ποιον μπορει να γινει. Παντως ηδη καταλαβα οτι εχω πιαστει κοροιδο με το φιλτρο γιατι ολα ειναι σε πλαστικα κουτακια που σε αναγκαζουνα να τα αγορασεισ ολοκληρα αντι να αλλαξεις απλα το υλικο γιατι δεν ανοιγουν πρεπει να τα σπασεις.

Αλλα ηδη εκανα πατεντα τα εκοψα σα πορτουλα και μετα τα δενω με φιογκο απο πανω

Ποιο φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα σας στειλω το βραδυ αν ειναι να δουμε με ποιον μπορει να γινει. Παντως ηδη καταλαβα οτι εχω πιαστει κοροιδο με το φιλτρο γιατι ολα ειναι σε πλαστικα κουτακια που σε αναγκαζουνα να τα αγορασεισ ολοκληρα αντι να αλλαξεις απλα το υλικο γιατι δεν ανοιγουν πρεπει να τα σπασεις.

Αλλα ηδη εκανα πατεντα τα εκοψα σα πορτουλα και μετα τα δενω με φιογκο απο πανω

Μην ανησυχείς, δεν έχεις πιαστεί κορόιδο με το φίλτρο. Εμένα το δικό μου τα είχε όλα σε μορφή σφουγγαριών, μπλε για μηχανικό καθαρισμό, πράσινο για απονιτροποίηση, μαύρο με άνθρακα και άσπρο για ενυδρειακό βαμβάκι, για να τα αλλάζω κάθε εβδομάδα, μήνα και χρόνο. Κράτησα το μπλε για μηχανικό καθαρισμό, έβγαλα το πράσινο και το μαύρο και έβαλα βιολογικό υλικό σε μία "κάλτσα" και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις κι εσύ. Να κρατήσεις ένα σφουγγάρι για μηχανικό καθαρισμό, να βγάλεις άνθρακες και κουτάκια και να βάλεις βιολογικό υλικό σε μία "κάλτσα". Τέλος, λίγο ενυδρειακό βαμβάκι και είσαι κομπλέ!

Η "κάλτσα" είναι μία θήκη για το βιολογικό υλικό που μπορείς να την ζητήσεις έτσι στα καταστήματα. Έξυπνη ιδέα που κάνουν πολλοί είναι το να πάρεις ένα καλσόν, οπωσδήποτε αχρησιμοποίητο, να κόψεις όσο χρειάζεσαι και να βάλεις εκεί το βιολογικό υλικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και ενα αλλο κολπο?Πανω δεξια εχει ενα πεδιο που λεει αναζητηση,αν γραψεις αυτο που ψαχνεις σου βγαζει παλιοτερα θεματα.Πατα ανθρακας να δεις ποσα θεματα υπαρχουν και διαβασε τα.

Καλα μην παιρνεις κι ορκο γιαυτο!

ωραια θα σας στειλω το βραδυ αν ειναι να δουμε με ποιον μπορει να γινει. Παντως ηδη καταλαβα οτι εχω πιαστει κοροιδο με το φιλτρο γιατι ολα ειναι σε πλαστικα κουτακια που σε αναγκαζουνα να τα αγορασεισ ολοκληρα αντι να αλλαξεις απλα το υλικο γιατι δεν ανοιγουν πρεπει να τα σπασεις.

Αλλα ηδη εκανα πατεντα τα εκοψα σα πορτουλα και μετα τα δενω με φιογκο απο πανω

Δεν το πιασα αυτο για ξαναπεστο!

Παιδια ηρεμηστε τον φαγατε! :D

Λοιπον φιλε μου, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μπολι γιατι κι εγω ειμαι ενας απ τους καμμενους που ηθελε να περιμενει κανα 2μηνο να στρωσει το ενυδρειο για να βαλει ψαρια! Αλλα μονο ετσι! Δεν μπορεις να περιμενεις να στρωσει μονο του με τα ψαρακια μεσα γιατι τα βλεπω τα ψαρακια να χαιρετανε τον ματιο τουτο κοσμο!

Το ενυδρειο εχει ξεκινησει τωρα. Ο ανθρακας χρησιμοποιειται στην αρχη του στησιματος για να απομακρυνει βλαβερες ουσιες του νερου ή μετα απο θεραπεια για απομακρυνει το φαραμακο! Η ζωη του ειναι 30 μερες!

Κατα τα αλλα δεν χρειαζεται να εχεις ανθρακα και καλο θα ηταν να τον αντικαταστησεις με βιολογικο!

Αυτη τη στιγμη εφοσον εχεις νιτρωδη, κανεις συχνες αλλαγες και προσθετεις βακτηρια μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα!

Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην παιρνεις κι ορκο γιαυτο!

Δεν το πιασα αυτο για ξαναπεστο!

Παιδια ηρεμηστε τον φαγατε! :D

Λοιπον φιλε μου, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μπολι γιατι κι εγω ειμαι ενας απ τους καμμενους που ηθελε να περιμενει κανα 2μηνο να στρωσει το ενυδρειο για να βαλει ψαρια! Αλλα μονο ετσι! Δεν μπορεις να περιμενεις να στρωσει μονο του με τα ψαρακια μεσα γιατι τα βλεπω τα ψαρακια να χαιρετανε τον ματιο τουτο κοσμο!

Το ενυδρειο εχει ξεκινησει τωρα. Ο ανθρακας χρησιμοποιειται στην αρχη του στησιματος για να απομακρυνει βλαβερες ουσιες του νερου ή μετα απο θεραπεια για απομακρυνει το φαραμακο! Η ζωη του ειναι 30 μερες!

Κατα τα αλλα δεν χρειαζεται να εχεις ανθρακα και καλο θα ηταν να τον αντικαταστησεις με βιολογικο!

Αυτη τη στιγμη εφοσον εχεις νιτρωδη, κανεις συχνες αλλαγες και προσθετεις βακτηρια μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα!

Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

Απολύτως

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οκ θα σας ακούσω . Αν θέλει κάποιος κανονισουμε Σάββατο πρωι κάπου στο κεντρο οποίος μπορεί

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις που το γράφεις κι εδώ, αλλά για να βρεις πιο εύκολα μπόλι μπορείς να βάλεις μία αγγελία στην οποία θα ζητάς μπόλι αναφέροντας την περιοχή που σε βολεύει, για να τη δούνε κι άλλοι που μπορεί να μην έχουν διαβάσει το θέμα σου. Έπειτα μπορείς να πας στο θέμα "Που θα βρω μπόλι σε όλη την Ελλάδα και να δεις ποιοι δίνουν μπόλι σε κάποια περιοχή που σε βολεύει. Δεν πειράζει που είναι παλιό το θέμα, στέλνεις π.μ. και τους ρωτάς και κανονίζεις. ;)

,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και πάλι. Για να μη γίνομαι κουραστικός βρήκα χρόνο και το ριξα στο διάβασμα πάλι οποτε γενικά νομίζω πως το χω και θα πιέσω το ενυδρείο μου για γρηγορότερο στρώσιμο...

Με την ευκαιρία σκέφτηκα να σας παραθέσω μία ιδέα γαι στρώσιμο πολύ κυνική αλλα θα ήθελα τη γνώμη σας. Θα μπρούσαμε λοιπόν να θυσιάσουμε ένα μεγαλο και ανθεκτικό ψαρι στην αρχή να αναλάβει τη λειτουργία του κύκλου σε γρηγορότερο ρυθμό; θα είχε αποτέλεσμα άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε καλό ειναι να μην βάζουμε τα ψάρια σε τέτοιες περιπετειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε καλό ειναι να μην βάζουμε τα ψάρια σε τέτοιες περιπετειες.

Δε θα το εκανα ποτε γαι επιστημονικους λογους σκεφτομουν αν θα ηταν αποτελεσματικό πείραμα

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το εκανα ποτε γαι επιστημονικους λογους σκεφτομουν αν θα ηταν αποτελεσματικό πείραμα

Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε να σκοτώσουμε ένα ψάρι για να "ανακαλύψουμε" κάτι που είναι ήδη γνωστό. Εγώ έστρωσα και τα δύο μου ενυδρεία με ψάρια μέσα, στο πρώτο έχασα ένα χρυσόψαρο, πιθανώς από αμμωνία και στο δεύτερο ο μονομάχος έπαθε φιν ροτ από την ταλαιπωρία. Το μετανιώνω που δεν πήρα μπόλι τότε. Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μπόλι, είναι ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος. Διαφορετικά στρώνεις με βακτήρια και ψάρι, με το ρίσκο το ψάρι να εκτεθεί σε αμμωνία και νιτρώδη. Έχει και άλλους τρόπους, αναφέρονται στο άρθρο για το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δε σκεφτομαι να στρωσω το ενυδρειο μου ετσι απλα το λεω σαν ιδεα για να δω αν εχω κατανοησει σωστα ορισμενα πραγματα. Το λεω απλα αν θα μπορουσε να λειτουργησει σα βιολογικό πειραμα στρώσιμου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνεις ως πείραμα κάποιοι το κάνουν, στρώνουν το ενυδρείο χρησιμοποιώντας χρυσόψαρα, τα οποία υποτίθεται ότι είναι ανθεκτικά και μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος, αν το ψάρι ζήσει, το βγάζουν από το ενυδρείο και βάζουν τα ψάρια που αρχικά ήθελαν. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει το μπόλι, είναι κρίμα να ταλαιπωρούμε τα ψαράκια. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνεις ως πείραμα κάποιοι το κάνουν, στρώνουν το ενυδρείο χρησιμοποιώντας χρυσόψαρα, τα οποία υποτίθεται ότι είναι ανθεκτικά και μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος, αν το ψάρι ζήσει, το βγάζουν από το ενυδρείο και βάζουν τα ψάρια που αρχικά ήθελαν. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει το μπόλι, είναι κρίμα να ταλαιπωρούμε τα ψαράκια. :(

οποτε εγω απο καθαρη τυχη εκανα το ιδιο χωρις γνωσεις αφου στην αρχη ειχα δυο χρυσοψαρα μεσα και τελικα σιγουρα θα επαιξε θετικο ρολο στο στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτό είναι ότι τα ψάρια μπορεί να πάθουν βλάβες σε εσωτερικά όργανα λόγω της έκθεσης στην αμμωνία και τα νιτρώδη. Μπορεί να μην δηλητηριαστούν αμέσως και να πεθάνουν γρήγορα αλλά οι βλάβες να προκαλέσουν προβλήματα υγείας αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτό είναι ότι τα ψάρια μπορεί να πάθουν βλάβες σε εσωτερικά όργανα λόγω της έκθεσης στην αμμωνία και τα νιτρώδη. Μπορεί να μην δηλητηριαστούν αμέσως και να πεθάνουν γρήγορα αλλά οι βλάβες να προκαλέσουν προβλήματα υγείας αργότερα.

το καταλαβαινω απολυτα.

οτι εγινε εγινε τωρα...

ασχετο αλλα οταν λυπαμαι τα ψαρακια σκεφτομαι τις στιγμες που κατεβαζω καμια κατοσταρια γαυρους τηγανιτους στην καθησια μου και ετσι νιωθω λιγο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβαινω απολυτα.

οτι εγινε εγινε τωρα...

ασχετο αλλα οταν λυπαμαι τα ψαρακια σκεφτομαι τις στιγμες που κατεβαζω καμια κατοσταρια γαυρους τηγανιτους στην καθησια μου και ετσι νιωθω λιγο καλυτερα...

Εγώ θα ένιωθα χειρότερα! :(

Και για να συνεχίσω το spam, την Κυριακή πριν έρθω στην ψαροκοπή πίτας ξέρεις τι έκανα; Έφαγα ψαράκι τηγανητό με τους δικούς μου! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Σκουλήκι; Έχεις κάποια φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...