Jump to content

Το Ενυδρειο Μου ( Ημερ. Γεν. 29.01.2014)


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι

Μετα απο 10 μέρες μαχης με τιμη που εφτασε και 0,4 επιτελους τα νιτρωδη επεσαν. Νηστικα ψαρακια , αλλαγες και πολλα βακτηρια σε συνδυασμο με την τρελη αναπτυξη των φυτων μου ηταν η συνταγη τησ επιτυχιασ. Τα μικρα μου platies ζουνε πλεον ευτυχισμενα και μου εκανε εντυπωση το χαλικι απο τη μαχι βγηκε πιο καφε απο λευκο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Τωρα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα προσοχη στο ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Τωρα μεχρι να σταθεροποιηθει το συστημα προσοχη στο ταισμα!

Ευχαριστω .

Έχεις ιδέα απο τι κοκκίνιςε το χαλίκι ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει αρχίσει να πιάνει καφέ άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Αισίως κλείνω 1μιση μήνα , τα νιτρώδη έπεσαν κςι πλέον ολα φαίνεται να βαίνουν καλώς περισσότερο ομως τα φυτά με ανάπτυξη chuck Norris ... Θα ήθελα τωρα τη γνώμη σας για δυο πράγματα :

1. Με παίρνει να προσθέσω ενα αγγελοψαρο; Θυμίζω πως εχω 4 platies , και ενα sae .

2. Εχω μπερδευτεί με τα αρσενικά και τα θηλυκά ; Υπάρχουν φωτο να μάθω να τα ξεχωρίζω ;

Link to comment
Share on other sites

1)Οχι και απο θεμα συγκατοικων αλλα και απο θεμα λιτρων.

2)Διαβασε το προφιλ τους http://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/#entry385633

Link to comment
Share on other sites

Άρα μου το Πε για μα πουλήσει ψάρια κςι μετά φάρμακα ...

Το αγγελοψαρο ειναι ο δίσκος ; Δηλαδή δε μπορω να βάλω 4 platies ακόμη αν δε δώ γέννες ;

Το διάβασα αλλα όσο κςι να τα κοιτάω δεν ειμαι σίγουρος αν τα ξεχωρίζω ...

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις τιποτα αλλο(κανονικα και το sae πρεπει να φυγει) και μην αγχωνεσαι θα δεις πολλες γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αγγελοψαρο αλλο δισκος..κανενα απο αυτα δεν μπαινουν στο ενυδρειο σου γιατι 1) ειναι πολυ μικρο και 2)δεν ταιριαζουν με τα πλατυ,δεν ειναι θεμα γεννας αλλα διαφορετικων συνθικων νερου.

Link to comment
Share on other sites

Με μαύρη καρδιά θα σας ακούσω ... Μετά τη γέννα ομως δε μπορω να κρατήσω όσα επιβιώσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος φιλε μου δεν μπορουμε να βαζουμε στο ενυδρειο οτι μας αρεσει...

Δεν μπορεις να κρατησεις ολες τις γεννες,το ενυδρειο σου ειναι μικρο και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου με αποτελεσμα προβλημα στις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος φιλε μου δεν μπορουμε να βαζουμε στο ενυδρειο οτι μας αρεσει...

Δεν μπορεις να κρατησεις ολες τις γεννες,το ενυδρειο σου ειναι μικρο και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου με αποτελεσμα προβλημα στις μετρησεις σου.

Το όριο δηλαδή ποιο ειναι τελικα ;

Πάντως ακόμα δε τα ξεχωρίζω . Εχω δυο με έντονα χρώματα και δυο χωρις . Απο αυτά με το έντονο χρωμα το ενα εχει γονοποδιο αν το ξεχωρίζω ποιο ειναι και ειναι και τα δυο μικρά . Απο τα δυο αλλα το ενα ειναι μεγάλο ψάρι αλλα εχει γονοποδιο . Κάτι δε παει καλα .. Εν τω μεταξυ παρατηρώ στην εξέλιξη το πάνω πτερύγιο τους σπάει ;

Link to comment
Share on other sites

Για το πως τα ξεχωριζεις δεν μπορω να σου πω,δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτα τα ψαρια.

Σε 60 λιτρα ενυδρειο μπορεις να εχεις ενα χαρεμι και απο τος γεννες μπορεις να κρατησεις αλλα 4-5 ψαρακια,δηλαδη συνολο 8-9 ψαρακια πιστευω οτι εισαι καλα.Αλλα το sae πρεπει να φυγει απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα ειμαι σιγουρος Εχω δυο αρσενικα και δυο θηλυκα . Για αυτο κυνηγαγε το ενα αρσενικο το αλλο κι εγω νομιζα πως ειναι θηλυκια και αποφευγει το ζευγαρωμα ΓΙα αλλη μια φορα στο πετ μου ελεγαν αλλα νταλων και μου δωσανε λαθος ...

Link to comment
Share on other sites

Το γονιποδιο ειναι ενα τσου@@@νακι που εξεχει ακριβως αναμεσα απο τα δυο κοιλιακα πτερυγια! Συνηθως ειναι τραβηγμενο προς τα πισω!

Αν εχεις 2 και 2 προσθεσε αλλες 2 θυληκες τουλαχιστον ή αφαιρεσε εναν αρσενικο!

Θα το καταλαβεις και μονος σου ποτε θα τιγκαρει το ενυδρειο σου απο ψαρια!

Μην σκεφτεις να βαλεις αλλα ψαρια και γενικα πριν κανεις καποια κινηση και δωσεις τα ωραια σου λεφτακια ρωτα πρωτα εδω!

Μη μας ακους με μαυρη καρδια, για το καλο σου και το καλο των ψαριων σου το λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα δυο θηλυικες αλλα η μια είναι έγγυος και απο οταν επεσε στο ενυδρειο προσπαθει να κρυφτει και δε τη βλεπω πολυ ζωηρη... Θα δειξει και θα σας ενημερωσω συντομα.

Σημερα καθολου φως σωστα;

και το πρωι αλλαγη νερου κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια εχει ως εξής :

Μετά απο 8 ωρες εγκλιματισμου έριξα λιγο τροφή με αποτελεσμα η πλήρης Ένωση των νέων με τα παλιά για τη διεκδίκηση . Και η εγγυος ξεσηκώθηκε και ζει πλέον κολυμπώντας μαζι με τα υπόλοιπα . Παρατηρώ ομως μια αύξηση επιθετικότητας μετά το φαγητό στο σύνολο των ζωντανών ...

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια εχει ως εξής :

Μετά απο 8 ωρες εγκλιματισμου έριξα λιγο τροφή με αποτελεσμα η πλήρης Ένωση των νέων με τα παλιά για τη διεκδίκηση . Και η εγγυος ξεσηκώθηκε και ζει πλέον κολυμπώντας μαζι με τα υπόλοιπα . Παρατηρώ ομως μια αύξηση επιθετικότητας μετά το φαγητό στο σύνολο των ζωντανών ...

Γιαυτο ακριβως τον λογο δεν ταιζουμε την πρωτη και σε καποια ψαρια και την δευτερη και τριτη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις νεα ψαρια στο ενυδρειο σου,κατα τη προσαρμογη εχεις παντα το φως κλειστο και το ανοιγεις την επομενη μερα.Και δεν ταιζεις καθολου μεχρι την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο νεα platy ενώ ειναι φουλ πορτοκαλί σημερα έχουν μικρές σα σταγονιτσες στην ουρά αλλα δε διακρίνω εάν εινα οξυγόνο απο την αεραντλια η κάτι άλλο ...

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεται κάτι . Θα το χαρακτήριζα μικροσκοπική πυτυριδα

post-58476-0-20455800-1394367538_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε μια καλύτερη φωτό, γιατί σε αυτή δεν φαίνεται κάτι καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ξύνονται πουθενά ; Είναι νευρικά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...