Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενυδρειο εδω και κανενα χρονο και αποφασισα να βαλω ζωντανα φυτα και επειδη ασχολουμαι και βλεπω οτι τα καταφερνω πανω κατω και αν και δεν το περιμενα....λοιπον ας ξεκινησω θα ηθελα να βαλω 3-4 φυτακια ευκολα δεν θελω να μπλεξω και με πολυ προχωρημενα πραγματα.....δηλαδη καμια ανουμπια η κατι αλλο ευκολο το οποιο δεν γνωριζω....

 

εχω ενα boyu enidreio 86λτ οβαλ το οποιο εχει πανω μια λαμπα 24watt και διπλα γραφει 10.000Κ (ειναι μιση παγου και μιση μπλε)

το υποστρομα μου ειναι αμμος την οποια θα αλλαξω και θα βαλω ενα πολυ καλο λυπασμα-χαλικι

θα παρω το υγρο λιπασματακι που ειναι για μια φορα την βδομαδα 

και κατι ταμπλετιτσες να τις βαζω στο χωμα.

 

απλα ηθελα να ρωτησω βαση αυτων και του απιονισμενου νερου που ουτως η αλλος βαζω μπορω να τα καταφερω με απλα ευκολα φυτα?

 

Σας ευχαριστω και καλως σας βρήκα....

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

Έγινε επεξεργασία - montiliani
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Καλως ηρθες. Νομιζω οτι θα τα καταφερεις αν...αλλαξεις την λαμπα σου με μια αλλη με 6400Κ που συνισταται για φυτα. Αυτη που εχεις ειναι μαλλον θαλασσινου. Τα ευκολα φυτα που ζητας δν εχουν αναγκη απο λιπασμα αλλα απο φως μονο. Βεβαιως ενα γενικο λιπασματακι με πολυ φειδω δεν θα τα βλαψει. Αν παρεις λιπασμα/χαλικι που λες δεν χρειαζεσαι ταμπλετες. Καλη επιτυχια απο εμενα στο εγχειρημα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται και πολλα για να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο, για πολλα απο αυτα υπαρχουν ολες η πληροφοριες εδω στο φορουμ ωστε να επιλεξεις τι σου αρεσει και να προχωρισεις στην αγορα του τωρα οσο αναφορα την λαμπα σου μαλλον δεν κανει το μπλε φως, δεν ειναι χρησιμο στο γλυκο νερο ειναι κυριως για θαλασσινο και θα πρεπει να την αλλαξεις με μια που να κανει για το φυτεμενο σου το υποστρωμα επισης δεν ειναι απαραιτητο για ευκολα φυτα και ενα γενικο λιπασμα 1 φορα την βδομαδα αρκει ,απιονισμενο νερο γιατι βαζεις??τι ψαρακια θες να βαλεις???

Link to comment
Share on other sites

Η ανούμπια δεν φυτεύεται αλλά δένεται πανω σε ξύλα πέτρες κλπ. Οπότε δεν χρειάζεσαι να αλλάξεις τίποτα παρά μόνο την λάμπα που έχει ακατάλληλο φάσμα φωτός. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω εύκολα φυτά για να ενημερωθείς καλύτερα και ρώτα ότι θέλεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-oeoou-iaa-auoc-oi-aaeiu-aeooeiessao-odhu-eaoaoeaaoth/

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σας ευχαριστω πολυ σκευτομαι να βαλω κοπαδακια μεσα και γαριδουλες αλλα εχω μερικες αποριες και θα ηθελα τα φωτα σας παλι εχω τις εξης αποριες επειδη εχω χηρες ινδιανακια κ ντανιους ειναι συμβατα με γαριδιτσες;και μια δευτερη απορια τα endlers συμβιωνουν με αλλα κοπαδακια;μου ανεβασατε το ηθικο να ξερετε ειμουν σιγουρος οτι δεν θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Και εχετε καμια ιδεα πως να το διαμορφωσω γιατι ειναι οβαλ και ειναι λιγο περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Στα 86 λίτρα θα είχες αρκετες επιλογές αλλά δυστηχώς το οβαλ σχήμα σε περιορίζει αρκετά. Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα κοπάδι από μικρόψαρα μερικά φυτάκια και καμία ρίζα στη μέση. Μην μπλέξεις δεύτερο κοπάδι. Ρίξε και παρακάτω μια ματιά για να δεις και τις απαιτήσεις που έχουν κάποια από τα ψάρια που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.http://www.aquazone.gr/forums/topic/36968-dhnioesse-oeanethi-aeoeaacoeeu/

Link to comment
Share on other sites

Τα ινδιανακια κ οι χηρες συμβαδιζουν με γαριδακια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γμτο ενω στην αρχη μου αρεσε δυστυχως τελικα σε περιοριζει σε πολλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται και πολλα για να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο, για πολλα απο αυτα υπαρχουν ολες η πληροφοριες εδω στο φορουμ ωστε να επιλεξεις τι σου αρεσει και να προχωρισεις στην αγορα του τωρα οσο αναφορα την λαμπα σου μαλλον δεν κανει το μπλε φως, δεν ειναι χρησιμο στο γλυκο νερο ειναι κυριως για θαλασσινο και θα πρεπει να την αλλαξεις με μια που να κανει για το φυτεμενο σου το υποστρωμα επισης δεν ειναι απαραιτητο για ευκολα φυτα και ενα γενικο λιπασμα 1 φορα την βδομαδα αρκει ,απιονισμενο νερο γιατι βαζεις??τι ψαρακια θες να βαλεις???

βαζω απιονισμενο γιατι η βρυση εχει λιγο σκληρο νερο δηλαδη 7,8p.h περιπου και στις αλλαγες βαζω μιση αλλαγη βρυσης και μιση απιονισμενο οποτε πετυχενο ενα 6,8p.h.Οσο αφορα τι ψαρια θα ηθελα να βαλω endlers αλλα μου ειπαν οτι δεν συμβιωνουν με αλλα κοπαδακια και αν καποια στιγμη θελησω να βαλω μεσα κατι θα με περιορισει εκτος αν κανω λαθος και ειναι ειρηνικα.....μηπως ξερεις αν οι γαριδες μπορουν να συνυπαρξουν με ινδιανακια - χήρες?????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ στην επιλογή ενός είδους κοπαδιού. Θα δεις πολύ όμορφες κινήσεις και συμπεριφορές.

Και κάτι άλλο. Γιατί να μην τα καταφέρεις;

Υπομονή και όρεξη για διάβασμα να έχεις και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αλλαζεις τη λαμπα με μια 6500Κ,αυτη που εχεις ειναι λαθος.

Απιονισμενο νερο αποφευγουμε να βαζουμε γιατι δεν ξερουμε την προελευση του και πως φτιαχνετε,ποσ εχει μεινει στα ραφια και απο τι εχει περασει.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο σου υπαρχουν φυσικοι τροποι να το κανεις που ειναι και ασφαλεστεροι.

Απο ψαρια θα προτεινα και εγω ενα ειδος κοπαδοψαρου.

Την αμμο μπορεις να την κρατησεις αν πας σε ευκολα φυτα,δεν χρειαζεται να βαλεις υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η ανούμπια δεν φυτεύεται αλλά δένεται πανω σε ξύλα πέτρες κλπ. Οπότε δεν χρειάζεσαι να αλλάξεις τίποτα παρά μόνο την λάμπα που έχει ακατάλληλο φάσμα φωτός. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω εύκολα φυτά για να ενημερωθείς καλύτερα και ρώτα ότι θέλεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-oeoou-iaa-auoc-oi-aaeiu-aeooeiessao-odhu-eaoaoeaaoth/

στο λινκ που μου εστειλες απλα δεν καταλαβαινω πως μετραει την ζητησει σε φως,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αλλαζεις τη λαμπα με μια 6500Κ,αυτη που εχεις ειναι λαθος.

Απιονισμενο νερο αποφευγουμε να βαζουμε γιατι δεν ξερουμε την προελευση του και πως φτιαχνετε,ποσ εχει μεινει στα ραφια και απο τι εχει περασει.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο σου υπαρχουν φυσικοι τροποι να το κανεις που ειναι και ασφαλεστεροι.

Απο ψαρια θα προτεινα και εγω ενα ειδος κοπαδοψαρου.

Την αμμο μπορεις να την κρατησεις αν πας σε ευκολα φυτα,δεν χρειαζεται να βαλεις υποστρωμα.

μπορεις να μου πεις καποιον φυσικο τροπο για το ph?και να ρωτησω την λαμπα την προμηθευομαι απο το pet shop?και ποσα watt πρεπει να βαλω για 86λτ?και αν μεινω με αμμο μπορο να φυτεψω σε αμμο?(απλα ειναι ασπρη και δν ειναι τοσο φυσικη)

Link to comment
Share on other sites

στο λινκ που μου εστειλες απλα δεν καταλαβαινω πως μετραει την ζητησει σε φως,,,,,

Οταν ειναι 'αναμενες' ολες οι λαμπες στο προφιλ σημαινει οτι το φυτο θελει απο λιγο εως παρα πολυ.

Οταν ξεκινανε οι 'αναμενες' απο το μετριο και φτανουν στο παρα πολυ σημαινει οτι θελει απο μετριο φωτισμο εως παρα πολυ.

Ελπζω να καταλαβες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις καποιον φυσικο τροπο για το ph?και να ρωτησω την λαμπα την προμηθευομαι απο το pet shop?και ποσα watt πρεπει να βαλω για 86λτ?και αν μεινω με αμμο μπορο να φυτεψω σε αμμο?(απλα ειναι ασπρη και δν ειναι τοσο φυσικη)

Με τυρφη η αντιστρωση οσμωση θα ριξεις το ph σου.

Λαμπα μπορεις να παρεις και απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο,βατ οσα ειναι αυτη που εχεις,κελβιν 6500.

Ευκολα φυτα μπορεις να φυτεψεις στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Με τυρφη η αντιστρωση οσμωση θα ριξεις το ph σου.

Λαμπα μπορεις να παρεις και απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο,βατ οσα ειναι αυτη που εχεις,κελβιν 6500.

Ευκολα φυτα μπορεις να φυτεψεις στην αμμο.

στο συστηματακι που εχει το ενυδρειο μου για να μπει η λαμπα λεει μαχ 26WATT σε τι κατηγορια μπαινω? λιγο ή μετριου φως....ή το φως εξαρταται απο την διαρκεια που τα εχω ανοιχτα?και απλα παιζουν ρολο τα κελβιν?

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σε ποια κατηγορια εισαι εξαρταται απο τα βατ της λαμπας,το ποσες λαμπες εχεις,τα λιτρα του ενυδρειου σου αλλα και το υψος του.Πες μου αυτα που σου γραφω και θα σου πω σε ποια κατηγορια εισαι.

Τα κελβιν ειναι η χρωματικη θερμοκρασια της λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σε ποια κατηγορια εισαι εξαρταται απο τα βατ της λαμπας,το ποσες λαμπες εχεις,τα λιτρα του ενυδρειου σου αλλα και το υψος του.Πες μου αυτα που σου γραφω και θα σου πω σε ποια κατηγορια εισαι.

Τα κελβιν ειναι η χρωματικη θερμοκρασια της λαμπας.

πω πω φιλε πραγματικα σε ευχαριστω για ολαααα με εχεις βοηθησει παρααα πολυ.....θα σχολασω και θα σου στειλω τις πληροφοριες και θα βγαλω και μια φωτο....και κατι τελευταιο ποσα μικρα ψαρακια μπορω να βαλω σ αυτα τα λιτρα?και επειδη θελω γαριδακια μεσα θα πρεπει να παρω καποιο συγκεκριμενο ειδος για να αντεχει καλοκαιρι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τι ψαρια θες να βαλεις και να ξερεις οτι τα περισσοτερα ειδη ψαριων τρωνε τον γοννο απο τις γαριδες.Βεβαια αυτο εινα και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου αλλα και αν εχεις κρυψωνες απο φυτα,πετρες και ξυλα θα εχεις και μωρα απο τις γαριδες.Οι γαριδες που αντεχουν και ειναι και ευκολες στην συντηρηση αλλα και στην αναπαραγωγη ειναι οι red cherry.Ομως σε θερμοκρασιες των 30 για πολλες μερες δεν θα αντεξουν ουτε τα ψαρια αλλα ουτε και οι γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τι ψαρια θες να βαλεις και να ξερεις οτι τα περισσοτερα ειδη ψαριων τρωνε τον γοννο απο τις γαριδες.Βεβαια αυτο εινα και στον χαρακτηρα του καθε ψαριου αλλα και αν εχεις κρυψωνες απο φυτα,πετρες και ξυλα θα εχεις και μωρα απο τις γαριδες.Οι γαριδες που αντεχουν και ειναι και ευκολες στην συντηρηση αλλα και στην αναπαραγωγη ειναι οι red cherry.Ομως σε θερμοκρασιες των 30 για πολλες μερες δεν θα αντεξουν ουτε τα ψαρια αλλα ουτε και οι γαριδες.

στο petshop ειχε endlers με γοννους γαριδας και δεν τα πειραζαν και μ αρεσει....αλλα μου ειπε οτι μπορω να βαλω tetras kai guppys ωστε να εχω και λιγο ποικιλια...εσυ απο αυτα προτεινεις κατι?

Υ.Γ και οταν ερθεις διακοπες Ροδο θα σου ξεπληρωσω το ζαλισμα θα σε ξεναγησω χαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 2 ειδη που γραφεις ( τετρα και γκαπυ) δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων νερου.Τα τετρα θελουν μαλακο νερο και τα γκαπυ σκληρο (βρυσης)

Τα endlers ειναι ομορφα ψαρακια και μπορεις να τα βαλεις σε νερο βρυσης χωρις καμια επεξεργασια και μπορεις να βαλεις και γαριδουλες μαζι τους.Ομως αυτα τα ψαρακια γεννανε ευκολα οπωτε στα λιτρα σου θα ξεκινησεις με ενα χαρεμακι και συντομα θα εχεις γεννες και θα γεμισεις με ψαρακια,οπωτε δεν μπορεις να βαλεις 2ο ειδος λογο λιτρων,αν ειχες μεγαλητερο ενυδρειο θα μπορουσες.

Τετρα μπορεις να βαλεις νεον η καρδιναλιους αλλα θελουν μαλακο νερακι και μαζι τους μπορεις να βαλεις και γαριδες.Ομως οπως σου ειπα ποτε δεν ξερεις αν θα σου χτυπησουν γοννο γαριδας,αυτο ειναι ενα ρισκο το οποιο πρεπει να το παρεις για να μαθεις.

ΥΓ Ωραια η Ροδος αλλα ειμουν φανταρος εκει...και οπως καταλαβαινεις εκει που ειμασταν φανταροι δυσκολα ξαναπαμε για διακοπες. αχαχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 2 ειδη που γραφεις ( τετρα και γκαπυ) δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων νερου.Τα τετρα θελουν μαλακο νερο και τα γκαπυ σκληρο (βρυσης)

Τα endlers ειναι ομορφα ψαρακια και μπορεις να τα βαλεις σε νερο βρυσης χωρις καμια επεξεργασια και μπορεις να βαλεις και γαριδουλες μαζι τους.Ομως αυτα τα ψαρακια γεννανε ευκολα οπωτε στα λιτρα σου θα ξεκινησεις με ενα χαρεμακι και συντομα θα εχεις γεννες και θα γεμισεις με ψαρακια,οπωτε δεν μπορεις να βαλεις 2ο ειδος λογο λιτρων,αν ειχες μεγαλητερο ενυδρειο θα μπορουσες.

Τετρα μπορεις να βαλεις νεον η καρδιναλιους αλλα θελουν μαλακο νερακι και μαζι τους μπορεις να βαλεις και γαριδες.Ομως οπως σου ειπα ποτε δεν ξερεις αν θα σου χτυπησουν γοννο γαριδας,αυτο ειναι ενα ρισκο το οποιο πρεπει να το παρεις για να μαθεις.

ΥΓ Ωραια η Ροδος αλλα ειμουν φανταρος εκει...και οπως καταλαβαινεις εκει που ειμασταν φανταροι δυσκολα ξαναπαμε για διακοπες. αχαχαχαχαχαχ :P

οποτε μαλλον endlers θα βαλω γιατι ειναι πολυ μουρατα....

εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες για το φανταριλικι αλλα ειναι τελειως διαφορετικα οταν ερθεις για διακοπες....σε ποια μοναδα εισουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...