Jump to content

Κόλα Για Frags


nemeas

Recommended Posts

Για να κολησουμε τα φραγκς ή τα κοραλια μας πολλοι χρησιμοποιούμε απλη super glue gel. Η εταιρια ecotech εχει βγάλει μια αντιστοιχη η οποια εχει, οπως αναφερουν, καποια πλεονεκτηματα οπως το οτι στεγνωνει μεσα σε 10 sec. Η κόλα ειναι αυτή:

http://ecotechmarine.com/products/coralglue/

Την εχει χρησιμοποιησει κανενας για να μας πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Την κολλα της ecotech την εχω δουλεψει αρκετα και πραγματικα με ενθουσιασε μπορω να πω τοσο στο χρονο στεγνωματος οσο και σε αντοχη λιγο ακριβουτσικη βεβαια αλλα σε κραταει καιρο!

Για βραχο ομως και χρηση μεσα στο νερο δεν κανει απλα βγαζεις κοραλλι ριχνεις και κολλας!

Link to comment
Share on other sites

Επισης καπου ειδα οτι βγαζει μια παρομοια και η seachem τωρα περιμενω να ερθει σε καποιο ελληνικο μαγαζι και να την δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69354-ecotech-gel-clue-eueea-aea-einueeea/?hl=ecotech

Είχε γίνει αναφορά στην συγκεκριμένη κόλλα εδώ και καιρό, και μάλιστα έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Aiole έχω και την ecotech, και την orca gel superglue..... Η μέν πρώτη μετά από μισό χρόνο, παρά του ότι δεν την βούτιξα ποτέ μέσα στο νερό, μου έβγαλε ένα πράμα σαν υγρό στην τελευταία χρήση..... η δε orca δεν μου το έκανε ποτέ, είναι ποιό πηχτή και ποιό φτηνή απ όσο θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα νικο,δεν με βολεψε αυτη η κολλα.

Ειναι παρα πολυ καλη αλλα για φραγκακια.

Με τα μεγαλυτερα κοραλια με ταλαιπωρησε.

Μενω ακομα πιστος στην εποξικη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά είναι οτι πρέπει.... μεγάλα δεν δοκίμασα , αν και σε βίντεο που είδα τα κατάφερνε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαγγελη,για τα μικρα ειναι ιδανικη και χρειαζεται και πολυ μικροτερη ποσοτητα σε σχεση με την εποξικη,οποτε βγαινει και πιο οικονομικα.

Με μεγαλα sps με ταλαιπωρησε αφανταστα.

Δεν επιανε πουθενα αν δεν "ταιριαζε" η βαση του με το σημειο που ηθελα να το βαλω.

Εν τελει οταν πετρωνε η πρωτη δοση(επαιρνε το σχημα του σημειου) εβαζα αλλα μια καλη και κολλαγε σχετικα ευκολοτερα.

Ειχα χαλασει ομως πολυ μεγαλη ποσοτητα.

Το καλο βεβαια ειναι οτι δεν θολωνει καθολου το νερο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ.Αρα το συμπερασμα ειναι πως μια οποιαδηποτε σουπερ γκλου κανει για μικρα φραγκς αλλα ακομη και της εκοτεκ δεν κανει για μεγαλα κοραλια που εκει παμε σε εποξικη.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω,ναι νικο.

Η παρατηρηση για τα μεγαλα κοραλια και την κολλα,ειναι καθαρα προσωπικη ομως και οχι κανονας :thumbsu:

Οσες φορες δοκιμασα χρειαστηκα αρκετη κολλα για να κανω αξιοπιστο-σταθτερο κολλημα με αποτελεσμα να μη με συμφερει καθολου :hot:

Οταν λεω μεγαλα κοραλια,εννοω sps και λιγο μικροτερα απο 10-15 εκατοστα.

Αλλα παιδια ισως να μην ειχαν τις ιδιες δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χρησιμοποιω και logo gel στιγμης (την βρισκω πιο ευκολα σε μινι μαρκετ) μαζι με εποξικη, γιατι οσες φορες εβαλα μονο εποξικη ειδικα σε μεγαλουτσικα κομματια, αργουσε να στεγνωσει μεσα στο νερο και με το που ανοιγα κυκλοφοριτη μετα απο καμια ωρα, πεφτανε κτλ Σκετη πολυκρυσταλικη θελει τεραστιες ποσοτητες οπως ειπε ο Μιχαλης για κανουνε καλη επαφη οι 2 επειφανιες.

Link to comment
Share on other sites

Η loctite απο σουπερ μαρκετ κανει νομιζω 3-4€ και εχει δυο η συσκευασια απ τα κλαδικα σωληναρια κολλας στιγμης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...