Jump to content

Καλώς Σας Βρήκα! Θέλω Τις Γνώμες Σας!


Xristos Palmos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου και να μου πείτε τη γνώμη σας και κυρίως συμβουλές για τις επιλογές μου.Το ενυδρείο που έχω είναι το Dolphin KW450 (40λτ.). Για φιλτράρισμα έχω κάνει τα εξής: αρχικά το νερό περνάει από συνθετικό νήμα (JBL Symec) μετά περνάει απο βιολογικό φίλτρο (sera siporax) στο οποίο έχω ρίξει βακτήρια σε gel μορφή (microbe-lift gfci) και τέλος περνάει από σφουγγάρι (juwel filter sponge bioflow 6.0) το οποίο έχω βάλει πριν τον κυκλοφοριτή (ο κυκλοφοριτής είναι ο μαμάτος) για να μην τραβήξει κάποιο σκουπίδι. Θερμοστάτη έχω τον Fluval E50 ο οποίος δουλεύει στους 23 βαθμούς κελσίου με απόκληση 0.5 βαθμό (που τσεκάρω και με αναλογικό θερμόμετρο). Υπόστρωμα έχω βάλει Sera floredepot όσο χρειαζόταν για τα λίτρα αυτά (μετρημένο με ηλεκτρονική ζυγαριά) και από πανω 4,2 κιλά ουδέτερη λευκή άμμο. Τέλος έχω ρίξει αντιχλώριο και βακτήρια sera σύμφωνα με τις προβλεπόμενες ποσότητες. Η λάμπα είναι αθτή που είχα από τη μάνα του το ενυδρείο 11W 10000K. Θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μου πείτε τις γνώμες σας και προτάσεις για αλλαγές (αν χρειάζονται) προκειμένου να έχω ένα καλό αποτέσμα στο νερό μου. Ααα! Έχω βάλει και κάποια φυτά μέσα για διακόσμηση (αν και δεν θυμάμαι τα ονόματα τους) και θα ήθελα τη γνώμη σας και για αυτά. Επισυνάπτω και φωτογραφία. Ελπίζω να μη σας κούρασα :P Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! post-58520-0-96695200-1392226939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ!

Καλο θα ειναι να κανεις μια αντιγραφη στην κατηγορια ''Γενικα περι γλυκου νερου'' να το δουμε εκει το ενυδρειακι σου γιατι εδω ειναι μονο για ενα γεια και μετα κλειδωνει αυτοματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την παρατήρηση!

Ε,οχι και παρατηρηση!!!χαχαχα!!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ε,οχι και παρατηρηση!!!χαχαχα!!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Ναι όχι παρατήρηση στον άνθρωπο, ένα απλό καλωσόρισμα :gunsmilie::ballistic::death: ήταν.....

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!1

Φυσικά αστειεύομαι!

Καλως ήρθες και από εμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...