Jump to content

Καλώς Σας Βρήκα! Θέλω Τις Γνώμες Σας!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου και να μου πείτε τη γνώμη σας και κυρίως συμβουλές για τις επιλογές μου.Το ενυδρείο που έχω είναι το Dolphin KW450 (40λτ.). Για φιλτράρισμα έχω κάνει τα εξής: αρχικά το νερό περνάει από συνθετικό νήμα (JBL Symec) μετά περνάει απο βιολογικό φίλτρο (sera siporax) στο οποίο έχω ρίξει βακτήρια σε gel μορφή (microbe-lift gfci) και τέλος περνάει από σφουγγάρι (juwel filter sponge bioflow 6.0) το οποίο έχω βάλει πριν τον κυκλοφοριτή (ο κυκλοφοριτής είναι ο μαμάτος) για να μην τραβήξει κάποιο σκουπίδι. Θερμοστάτη έχω τον Fluval E50 ο οποίος δουλεύει στους 23 βαθμούς κελσίου με απόκληση 0.5 βαθμό (που τσεκάρω και με αναλογικό θερμόμετρο). Υπόστρωμα έχω βάλει Sera floredepot όσο χρειαζόταν για τα λίτρα αυτά (μετρημένο με ηλεκτρονική ζυγαριά) και από πανω 4,2 κιλά ουδέτερη λευκή άμμο. Τέλος έχω ρίξει αντιχλώριο και βακτήρια sera σύμφωνα με τις προβλεπόμενες ποσότητες. Η λάμπα είναι αθτή που είχα από τη μάνα του το ενυδρείο 11W 10000K. Θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μου πείτε τις γνώμες σας και προτάσεις για αλλαγές (αν χρειάζονται) προκειμένου να έχω ένα καλό αποτέσμα στο νερό μου. Ααα! Έχω βάλει και κάποια φυτά μέσα για διακόσμηση (αν και δεν θυμάμαι τα ονόματα τους) και θα ήθελα τη γνώμη σας και για αυτά. Επισυνάπτω και φωτογραφία. Ελπίζω να μη σας κούρασα :P Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

post-58520-0-24008600-1392227622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! :)

Όταν λες συνθετικό νήμα εννοείς το ενυδρειακό βαμβάκι; Ζωντανά δεν έχεις βάλει ακόμα, σωστά;

Όταν βάζουμε άμμο, δεν βάζουμε υπόστρωμα, γιατί αν έχω καταλάβει καλά, δεν "αναπνέει" ο βυθός και δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές, στις οποίες συγκεντρώνονται ουσίες επικίνδυνες για τα ζωντανά μας.

Τα φυτά εγώ δεν θα τα έβαζα στην σειρά, για να μην μοιάζει με "περίφραξη", θα τα έβαζα σε ομάδες ώστε να δείχνει πιο φυσικό.

Καλή αρχή σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! :)

Δυο πραγματακια....ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο?Εχεις ψαρακια μεσα?Απ'οτι βλεπω οχι...

Η αμμος που λες εμενα πιο πολυ για χαλικι μου μοιαζει....

Αν ειναι παντως ψιλη αμμος,να ξερεις οτι δεν την προτιμαμε οταν εχουμε υποστρωμα απο κατω γιατι δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια μεταξυ υποστρωματος και αμμου,ουτε και οξυγονοση με αποτελεσμα αναεροβιες περιοχες και το υποστρωμα δεν δουλευει σωστα.....

Η λαμπα θα μπορουσε να ηταν στα 6500Κ....

Κατα τα αλλα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την διακοσμηση......τα φυτα σε συσταδες δειχνουν πολυ καλυτερα,συμφωνω με την Kalliroi :) ,βαζεις κι αλλα φυτα και ξυλα και πετρουλες αν θες!

Τι περιπου εχεις στο μυαλο σου?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν εχω ψαράκια μεσα! Δεν βιάζομαι, θέλω να κάνω σωστή δουλειά. Ακόμα ψάχνω για το κατάλληλο κομμάτι ξύλο που θέλω και ένα ωραίο βραχάκι. Τα φυτά πόσες ώρες τη μέρα θέλουν φως (πανω-κατω);

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος που προτείνεται συνήθως είναι 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Aν βλέπω καλά πίσω έχεις bacopa caroliniana και μπροστά βλέπω μια vallisneria.

Ρίξε μια ματιά λοιπόν στα Προφίλ Φυτών που έχουμε στο forum μας και διορθωσε τις θέσεις τους.

Επίσης καλό θα είναι κάθε φορά που θέλεις να προσθέσεις κάποιο φυτάκι να συμβουλευεσαι τα προφίλ

τους για να τα φυτευεις σωστά και στις σωστές θέσεις :)

Tέλος που είναι και το πιο σημαντικό όπως σου είπε και ο georgerocks αυτό δεν φαίνεται ο βυθός σου

δεν φαίνεται για άμμος.Τι κοκκομετρία έχει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου ριχνεις ετοιμα βακτηρια πρεπει να ριχνεις και λιγη τροφη για να τρεφονται τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω,ο βυθος σου ειναι λαθος,αμμο με υποστρωμα δεν παει γιατι μετα θα εχεις προβληματα.

Τα φυτα θελουν 8 ωρες φωτισμο αλλα η λαμπα σου ειναι λαθος,θες μια με 6500Κ

Τα φυτα σου ειναι λιγο λαθος τοποθετημενα,κοιτα τα προφιλ που σου εδωσε ο rastafari για να καταλαβεις πως τοποθετουντε στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! :)

Δυο πραγματακια....ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο?Εχεις ψαρακια μεσα?Απ'οτι βλεπω οχι...

Η αμμος που λες εμενα πιο πολυ για χαλικι μου μοιαζει....

Αν ειναι παντως ψιλη αμμος,να ξερεις οτι δεν την προτιμαμε οταν εχουμε υποστρωμα απο κατω γιατι δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια μεταξυ υποστρωματος και αμμου,ουτε και οξυγονοση με αποτελεσμα αναεροβιες περιοχες και το υποστρωμα δεν δουλευει σωστα.....

Η λαμπα θα μπορουσε να ηταν στα 6500Κ....

Κατα τα αλλα μια χαρα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου πάνω στο θέμα του φωτισμού.Η αλήθεια είναι οτι το είχα ψιλιαστεί οτι μάλλον θα χρειάζεται πιο κίτρινη λάμπα λόγω φυτών , όσο για την άμμο όντως χαλίκι είναι απλά είναι πολύ μικρή η διάμετρος των κόκκων. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, επειδή δεν βιάζομαι να βάλω ψαράκια μέσα μέχρι να σιγουρευτώ οτι όλα θα είναι στην εντέλεια, να αλλάξω το χαλίκι μέσα στο σαββατοκύριακο προκειμένου να αποφύγω τις αναερόβιες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω,ο βυθος σου ειναι λαθος,αμμο με υποστρωμα δεν παει γιατι μετα θα εχεις προβληματα.

Τα φυτα θελουν 8 ωρες φωτισμο αλλα η λαμπα σου ειναι λαθος,θες μια με 6500Κ

Τα φυτα σου ειναι λιγο λαθος τοποθετημενα,κοιτα τα προφιλ που σου εδωσε ο rastafari για να καταλαβεις πως τοποθετουντε στο ενυδρειο.

Είδα τις τοποθεσίες στο ενυδρείο που μπορώ να βάλω τα φυτά αλλά νομίζω οτι δεν έχω τόσο χώρο για να τα τοποθετήσω πιο "μπροστά", Να επισημάνω οτι δεν έχω σκοπό να τα αφήνω να μεγαλώνουν πολύ (κλάδεμα). Αν έβγαζά τα φυτά που έχω μπροστά και τοποθετούσα πιο κοντά στη μέση τα φυτά που έχω πίσω θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα πιστεύεις; Απ'ότι κατάλαβες είμαι αρχάριος απλά προσπαθώ μέσω internet να μορφωθώ οσο περισσότερο γίνεται προκειμένου τα ψαράκια μου να ζούνε στον "παράδεισο" :P

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την διακοσμηση......τα φυτα σε συσταδες δειχνουν πολυ καλυτερα,συμφωνω με την Kalliroi :) ,βαζεις κι αλλα φυτα και ξυλα και πετρουλες αν θες!

Τι περιπου εχεις στο μυαλο σου?

Συμφωνώ οτι δείχνουν πιο όμορφα σε συστάδες απλά ας πούμε οτι έχω μια ωραία μινιμαλιστική ιδέα για ένα όμορφο και κομψο ενυδρείο εως οτου βρώ το κατάλληλο ξύλο βέβαια (που ψάχνω εδώ και καιρό)! Thanks πάντως για την συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι απλή.Τα φυτά που μεγαλώνουν πολύ τα βάζουμε πίσω για να καλύπτουν την πλάτη αλλά για να μην μας κρύβουν και την θέα.

Στην μέση του ενυδρείου συνηθίζουμε να βάζουμε φυτά που μεγαλώνουν πολύ όταν χρησιμοποιούμε το ενυδρείο μας σαν χώρισμα και

θέλουμε να το βλέπουμε και από τις δυο πλευρές.

Αν τα βάζεις σκόρπια και όχι σε συστάδες τώρα μπορεί να σου αρέσει γιατί γεμίζεις το ενυδρείο σου σε λίγο καιρό θα είναι σαν ξεκάρφωτα όμως

και να ξέρεις πως το φύτεμα-ξεφύτεμα δεν είναι και η καλύτερη τακτική.

Συμβουλευεσαι λοιπόν τα προφίλ τους και στήνεις ανάλογα.

Με ηρεμία,ψυχραιμία,υπομονή και μελέτη να είσαι σίγουρος πως θα τα βρεις όλα για τον "παράδεισο" που ονειρεύεσαι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο απο πανω μου ισχυει.Τα φυτα μπαινουν αναλογα το ποσο μεγαλωνουν,δηλαδη ενα φυτο που μεγαλωνει πολυ δε μπορεις να το βαλεις μπροστα.

Επισης τα φυτα ειναι πιο ωραια να τα φυτευεις σε συσταδες και οχι σκορπια.

Τωρα,αυτο που θες να κανεις με το χαλικι ειναι δυσκολο γιατι απο κατω εχεις το υποστρωμα.Θα πρεπει να κατσεις να το χωρισεις με καποιο τροπο για να μη το βαλεις μετα αναμεικτο γιατι θα εχεις προβληματα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με δεν ειχα τετοιο σκοπο. Απλα θα το αδειαζα τελειως και θα ξαναεστηνα το βυθο με νεα υλικα κρατωντας μπολι απ'το προηγουμενο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με δεν ειχα τετοιο σκοπο. Απλα θα το αδειαζα τελειως και θα ξαναεστηνα το βυθο με νεα υλικα κρατωντας μπολι απ'το προηγουμενο!

Και θα πεταξεις το χαλικι και το υποστρωμα για να βαλεις αλλα?Δεν λυπασαι τα λεφτα σου?

Μπολι τι να το κανεις?Αφου ο βυθος σου δεν εχει προλαβει να πιασει κατι ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'το να μου δημιουργήσουν πρόβλημα αργότερα στα ψάρια.. Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο να κάνω; Το ενυδρείο λειτουργεί μια εβδομάδα σχεδόν γι'αυτό έλεγα να κρατήσω μπόλι..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι ο βυθος σου δεν εχει τιποτα να σου προσφερει αυτη τη στιγμη μιας που ειναι φρεσκος,αλλα και παλιος να ηταν παλι δεν θα επιρεαζε η αλλαγη του τα ψαρια.Μπολι παιρνουμε απο φιλτρο που τρεχει καιρο και δεν εχει περασει ασθενεια το ενυδρειο που εχει το φιλτρο,δηλαδη περνουμε βιολογικο υλικο απο αυτο το φιλτρο και το βαζουμε στο δικο μας.Δεν εχει σχεση ο βυθος με το μπολι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα αν ντυσεις καταλληλα με φυτα το ξυλο αλλα και τον βυθο θα γινει σπεσιαλ!

Αλλα στα 40 λιτρα τι σκεφτεσαι να βαλεις!

Παρα πολυ ομορφο κι ετσι παντως!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη η ριζα.

Βλεπω τελικα αλλαξες και βυθο.

Επρεπε να αλλάξω γιατι το χαλικι που ειχα πριν ειχε μικρη κοκκομετρια και θα ειχα προβλημα με το υποστρωμα. Τωρα εχω βαλει της fluval το stratum που δεν χρειαζεται χαλικι απο πανω και μπορω να πω πως το χρωμα του ειναι αρκετα εντυπωσιακο. Διαβασα βεβαια πως διαφοροι ειχαν προβλημα με το ph τους αλλά εδω και μια εβδομαδα που το παρακολουθω περιπου τοβρισκεται σε φυσιολογικα πλαισια. Αργησα πολυ να τη βρω τη ριζα αλλα αξιζε τον κοπο :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν ντυσεις καταλληλα με φυτα το ξυλο αλλα και τον βυθο θα γινει σπεσιαλ!

Αλλα στα 40 λιτρα τι σκεφτεσαι να βαλεις!

Παρα πολυ ομορφο κι ετσι παντως!

Ψαχνοντας το αρκετα σκεφτομαι να βαλω τα εξης : 4 zebra snail , 2 amano shrimps kai 4 neon (αν και θελω να το ψαξω λιγο παραπανω για τα neon). Εχετε να μου προτεινεται κατι; Αν και θελω πρωτα να στραθεροποιηθουν οι τιμες του νερου και μετα να δω τι μπορω να βαλω. Οσο για το ξυλο το ψαχνω αρκετα με τι φυτο θα το "ντυσω" γιατι μην ξεχναμε οτι ειμαι αρχαριος και ειναι το πρωτο μου ενυδρειο..

Έγινε επεξεργασία - Fourketas
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν θες τη γνωμη μου ολα αυτα που λες ειναι πολλα. Οκ για τις γαριδες και τα σαλιγκαρια αλλα τα νεον δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο! Εκτος οτι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι, θελουν και περισσοτερο μηκος και λιτρα! Να ηταν 60αρι να το συζηταγαμε αλλα 40 ειναι λιγα!

Οσο για τα φυτα υπαρχουν μπολικα να ευκολα να βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...