Jump to content

Ξέχασα Αντιχλώριο....


Recommended Posts

Ναι. Στα 3-4 χρόνια που διατηρώ ενυδρεία, για πρώτη φορά, το έκανα και αυτό....

Έκανα 1/3 αλλαγή και ξέχασα να βάλω αντιχλώριο.... Αναγκαστικά στο πανικό μου έβαλα την αντίστοιχη δόση που αναλογούν στα λίτρα που ΕΒΑΛΑ, όχι στα λίτρα του ενυδρείου, μέσα στο ενυδρείο.

Ερώτησεις τώρα:

1) Μήπως πρέπει να βάλω τη δόση που αντιστοιχεί σε όλο το ενυδρείο (55λ καθαρά περίπου)?

2) Λέτε να έχω καμιά απώλεια? Σίγουρα δεν θα αρέσει και πολύ στα ψάρια αλλά ελπίζω για μία φορά να μην πάθουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν πιστευω να εχεις θεμα,καλα εκανες και το εριξες στο ενυδρειο απτο να μην εβαζες καθολου,επισης αν το νερο γυρναγε με κυκλοφοριτη αρκετες ωρες πριν κανεις την αλλαγη και δεν την εκανες αμεσως ειδη σε ενα βαθμο θα ειχε λιγοτερο η ελαχιστο χλωριο..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν πιστευω να εχεις θεμα,καλα εκανες και το εριξες στο ενυδρειο απτο να μην εβαζες καθολου,επισης αν το νερο γυρναγε με κυκλοφοριτη αρκετες ωρες πριν κανεις την αλλαγη και δεν την εκανες αμεσως ειδη σε ενα βαθμο θα ειχε λιγοτερο η ελαχιστο χλωριο..

Δεν γύρναγε με κυκλοφορητή, στάσιμο ήταν, κάνα 3ωρο με θερμοστάτη απλά. (ξέρω ότι δεν κάνει να μείνει μία μέρα και πάνω στάσιμο το νερό γιαυτό το κάνω την αλλαγή πάντα μέσα σε λίγες ώρες από τη στιγμή της προετοιμασίας). Μήπως θέλει μεγαλύτερη δόση επειδή στην ουσία έβαλα αντιχλώριο σε 55λ, όχι σε 20 που είναι ο κουβάς...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο νερο αλλαξες;

Περίπου 16-17 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παθουν κατι τα ψαρακια, μην πανικοβαλεσαι.. καλα εκανες κι εριξες αντιχλωριο.

Εγω θα σου προτεινα να ριξεις διπλασια δοση

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα αλλο ,αν θες παλι να βαλεις την ποσοτητα για τα 55 λιτρα βαλε κακο δεν θα κανει, καλο παντως θα ηταν αν ειχες ενα μικρο κυκλοφοριτη να αφηνες να γυρναει καποιες ωρες το νερο πριν την αλλαγη ετσι κανω εγω πιο πολυ για ψυχολογικους λογους :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ριξεις αλλο, στην ποσοτητα που αλλαξες καποια ποσοτητα χλωριου εξατμιστηκε μεχρι να ζεσταθη και το υπολοιπο διαλυθηκε στο νερο που ειχες στο ενυδρειο σου και μειωθηκε αυτοματα, εφοσον εριξες και καποια ποσοτητα αντιχλωριου αστο ετσι....δεν θα γινει τπτ....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα αλλο ,αν θες παλι να βαλεις την ποσοτητα για τα 55 λιτρα βαλε κακο δεν θα κανει, καλο παντως θα ηταν αν ειχες ενα μικρο κυκλοφοριτη να αφηνες να γυρναει καποιες ωρες το νερο πριν την αλλαγη ετσι κανω εγω πιο πολυ για ψυχολογικους λογους :thumbsu:

Το αφήνω όπως έχει αν είναι. Εγώ αγχώνομαι με ττη ρίψη αντιχλώριου μέσα στο ενυδρείο....

Αν η κυκλοφορία του νερού, όπως είπες, αποχλωριώνει το νερό, με φίλτρο + κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο σε λίγες ώρες θα είναι κομπλέ.

Είχα σκοπό έτσι κιαλλιώς να πάρω ένα μικρό φιλτράκι, πχ για χρήση άνθρακα ή να το χρησιμοποιώ για εισαγωγή/εξαγωγή νερού, οπότε θα το βάζω στο κουβά αν είναι. Αν και επιμένω ότι για 2-3 ώρες να μείνει στάσιμο το νερό δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ριξεις αλλο, στην ποσοτητα που αλλαξες καποια ποσοτητα χλωριου εξατμιστηκε μεχρι να ζεσταθη και το υπολοιπο διαλυθηκε στο νερο που ειχες στο ενυδρειο σου και μειωθηκε αυτοματα, εφοσον εριξες και καποια ποσοτητα αντιχλωριου αστο ετσι....δεν θα γινει τπτ....

ωπ μαζί γράφαμε.... Οπότε το αφήνω έτσι, όλα καλά!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χλώριο σκοτώνει ακόμη και τα βακτήρια που διατηρούν την βιολογία μας, εγώ θα έριχνα και λίγα βακτήρια και θα έπαιρνα μετρήσεις τις επόμενες ημέρες να βεβαιωθώ ότι όλα είναι ΟΚ. :)

Link to comment
Share on other sites

Λες?? Θα κάνω μετρήσεις αύριο το απόγευμα να είμναι σίγουρος... Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ώριμο ενυδρείο με γερή βιολογία δεν έχεις να φοβηθείς και πολλά. Καλύτερα όμως να πάρεις ένα μέτρο παραπάνω κι ας μην το χρειαστείς, παρά να το χρειαστείς και να μην το έχεις. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χλώριο σκοτώνει ακόμη και τα βακτήρια που διατηρούν την βιολογία μας, εγώ θα έριχνα και λίγα βακτήρια και θα έπαιρνα μετρήσεις τις επόμενες ημέρες να βεβαιωθώ ότι όλα είναι ΟΚ. :)

Αυτο ακριβως! Μην αγχωνεσαι! Ριξε βακτηρια και τελος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok λοιπόν! Με πείσατε!

Link to comment
Share on other sites

Μην ριχνεις τιποτα μια χαρα ειναι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και ολο το νερό να άλλαζες χωρίς να βαλεις αντιχλωριο δεν τρέχει και τίποτα. Καλο είναι να μπαίνει, αλλά μια φορά στο τόσο και να ξεχαστεί δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι κάποια περίεργη συμπεριφορά, να ενοχλείται κάποιο ψάρι από κάτι οπότε μάλλον όλα οκ είναι. Θα κάνω μετρήσεις πάντως το απόγευμα, έτσι για να είμαι σίγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Η μονη μερτηση που θα σου δείξει αν υπάρχει πρόβλημα, είναι η μέτρηση του χλωρίου. Αν αυτό είναι σε φυσιολογικά επίπεδα η ανεβασμένο. Ασε που μετα από τόσες ωρες το χλώριο είτε θα έχει εξατμιστεί είτε θα έχει καταναλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά δεν έχω κάποιο θέμα τελικά.

offtopic λίγο, ξέρετε που μπορώ να βρω θερμοστάτη που να συνδέεται με controller?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο θερμοστατης που έχεις δεν σου κάνει;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είναι με πρίζα και δεν συνδέεται στο controller. Η μπορώ να κόψω απλά το καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...