Jump to content

Παρουσιαση Αφρικανικου Ενυδρειου 240 Λτ


george78

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αφρική Λίμνες

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Rio 240 JUWEL 121x41x55
Συνολικά Λίτρα: 240 lt
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 3 vallisneria + 1 ανουμπια
Ψάρια: 6 labidochromis + 3 demasoni + 2 νεογνα (demasoni) συνολο 11
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Background Cliff Light (juwel)
Πέτρες:60 κιλα περιπου
Ξύλα:-----
Άλλα διακοσμητικά :------
Υπόστρωμα:------
Βυθός:αραγωνιτης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):24w T5 High-Lite Blue(JUWEL) + 24w T5 High-Lite Day(JUWEL)
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες με χρονοδιακοπτη

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: fluval 305(εξωτερικο φιλτρο) ολο με sera siporax κ εσωτερικο (juwel)με δυο σφουγγαρια μπλε κ το υπολοιπο με sera siporax
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης αυτον που δινει η juwel ψυξη δεν υπαρχει
Λίπανση:-----
Παροχή CO2:----
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:
sera vipagran 3 φορες/ημερησιως ,

sera fishtamin 2 φορες/εβδομαδα,

profish tropic green(flake food with spiroulina) 2φορες/εβδομαδα

Παράμετροι
pH:8,5
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Φωσφορικά (PΟ4):---
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27(ειναι πολυ?)
Συντήρηση
Αλλαγές νερού:το 30% καθε 20 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε μεγαλο βαρελι (80 λτ περιπου)μια μερα πριν με θερμοστατη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:τα φιλτρα καθαρισμα καθε 3-4 μηνες κ σε καθε αλλαγη νερου αλλαζω το λευκο.

Φωτογραφίες:post-50909-0-52218100-1392239394_thumb.jpg


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου να το χαιρεσαι αν και οι βαλισνεριες ετσι οπως ειναι μου θυμιζουν λιγο Αμαζονιο!

Γιατι 6 ωρες μονο, δεν θες να τα βλεπεις λιγο παραπανω;

Αν καταλαβα καλα εχεις λαμπα μπλε;

Καλο θα ηταν τις αλλαγες να τις κανεις εβδομαδιαιες!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο στήσιμο και νομίζω λειτουργικό. Και η βαλισνέρια απο οτι βλεπω έχει ξεφύγει.

Η θερμοκρασία είναι εντάξει μέχρι τους 27 βαθμούς.

Ομως πιστεύω (ανάλογα και με τα ταίσματα που κάνεις) πως αλλαγη 30% κάθε 20 μέρες είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου χρειάζεσαι περισσότερες πέτρες για να φτιάξεις περισσότερες κρυψώνες. Τα Demasoni ειναι επιθετικά ψάρια και καλο ειναι να έχουμε μεγάλη ομάδα απο αυτα (10 και πάνω) ώστε να μετριάζεται η επιθετικότητα. Με τα Labido μέσα σε αυτές τις διαστάσεις θα έχεις συχνούς τσακώμους γιατι τα τελευταία ειναι απο τα ήρεμα mbuna σε αντίθεση με τα Demasoni. Ειναι σε χαρέμια τα ψάρια σου; Εγω θα έβαζα τη θερμοκρασία στους 26 βαθμούς και των φωτισμό στις 8 ώρες. Αλλαγές νερου καλο θα ηταν να κανεις το 30% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου να το χαιρεσαι αν και οι βαλισνεριες ετσι οπως ειναι μου θυμιζουν λιγο Αμαζονιο!

Γιατι 6 ωρες μονο, δεν θες να τα βλεπεις λιγο παραπανω;

Αν καταλαβα καλα εχεις λαμπα μπλε;

Καλο θα ηταν τις αλλαγες να τις κανεις εβδομαδιαιες!

οτι ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙς ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ συμφωνω απολυτως...το θεμα ειναι που θα βρω χρονο...Γενικως ειμαι πολυ πιεσμενος με τις ωρες....Δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου χρειάζεσαι περισσότερες πέτρες για να φτιάξεις περισσότερες κρυψώνες. Τα Demasoni ειναι επιθετικά ψάρια και καλο ειναι να έχουμε μεγάλη ομάδα απο αυτα (10 και πάνω) ώστε να μετριάζεται η επιθετικότητα. Με τα Labido μέσα σε αυτές τις διαστάσεις θα έχεις συχνούς τσακώμους γιατι τα τελευταία ειναι απο τα ήρεμα mbuna σε αντίθεση με τα Demasoni. Ειναι σε χαρέμια τα ψάρια σου; Εγω θα έβαζα τη θερμοκρασία στους 26 βαθμούς και των φωτισμό στις 8 ώρες. Αλλαγές νερου καλο θα ηταν να κανεις το 30% κάθε εβδομάδα.

ειχα 8 ντεμασονι αλλα τα 5 τα εχασα(δεν εχω καταλαβει τον λογο ακομα).Στο ενυδρειο ,οταν τα εχασα ,οι μετρησεις του ηταν σωστες απο οτι θυμαμε....

Πετρες?Περισσοτερες?Και αν σοθ πω οτι φοβαμαι το βαρος?...δεν ειναι πολυ φορτωμενο το ενυδρειο ,τι λες?απο οτι θυμαμε 30κ τζαμια+200 λτ νερο+50 κ αραγωνητης+50-60 κ πετρες=330κιλα.

Να βαλω κ αλλες?

Link to comment
Share on other sites

οτι ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΙς ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ συμφωνω απολυτως...το θεμα ειναι που θα βρω χρονο...Γενικως ειμαι πολυ πιεσμενος με τις ωρες....Δυστηχως...

Πρέπει να βρεις χρόνο για να μην έχεις προβλήματα. Εξάλλου μια αλλαγή νερου δεν μπορεί να σου πάρει πάνω από μισή ώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου να το χαιρεσαι αν και οι βαλισνεριες ετσι οπως ειναι μου θυμιζουν λιγο Αμαζονιο!

Γιατι 6 ωρες μονο, δεν θες να τα βλεπεις λιγο παραπανω;

Αν καταλαβα καλα εχεις λαμπα μπλε;

Καλο θα ηταν τις αλλαγες να τις κανεις εβδομαδιαιες!

λες να αυξησω τις ωρες?Βοηθαει σε κατι τα ψαρια η" το ενυδρειο γενικως?

Να σου πω την αληθεια μυ αρεσει η πρασιναδα για να σπαει λιγο το νταμαρι.

Εχω λαμπα μπλε πραγματι.

για τις αλλαγες κ εγω θα το ηθελα...αλλα εχω θεμα με τους χρονουσ μου.!Αν κανω πιο τακτικα αλλαγες τι ωφελος θα εχουν τα ψαρακια μου?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν θα βοηθηθούν σε κάτι αυξάνοντας την φωτοπερίοδο απλά θα βλεπεις το ενυδρείο σου περισσότερες ώρες φωτισμένο.

Η μπλε λάμπα δεν έχει σωστό φάσμα φωτός και μπορεί να δημιουργήσει άλγες.

Οσο για τις συχνότερες αλλαγές θα κρατάνε το νερό καθαρότερο με λίγότερα νιτρικά και άρα καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο!Εχεις κανει πατεντα για το εσωτερικο φιλτρο?Τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο!Εχεις κανει πατεντα για το εσωτερικο φιλτρο?Τι ειναι?

καλημερα ,

απο οτι βλεπω απλα εχει βαλει τα κομματια πλατης στο φιλτρο!

πουλαει η jjuvel για να κρυβεις το εσωτερικο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!

ομορφο το ενυδρειο σου! και οντως τα φυτακια σπανε πολυ την πετριλα!

τις αλλαγες τις κανουμε συχνα για να βελτιωσουμε τις συνθηκες νερου για τα ψαρακια μας, να βγαζουμε νιτρικα δλδ!

αν μπορεις να αλλαζεις 30% ανα εβδομαδα η 10 μερες η 12 μερες σιγουρα ειναι καλυτερο, χωρις να πιστευω οτι θα παθουνε και τιποτα σοβαρο αν συνεχιζεις και αλλαζεις νερο ανα 20 μερες!

τα ντεμασονι επειδη καποιο δαιστημα τα ειχα και εγω! εχω να σου πω πως ειναι πολυ επιθετικα ,και απλα μισουνε το ενα το αλλο μεχρι θανατου! θελει πολυ καλο στησιμο με παρα πολλες πετρες για να γλιτωσουνε!

ο λογος που τα εχασες φανταζομαι οτι εχει να κανει με αυτο δλδ δεν ειχες παρα πολλες κρυψωνες!

επισης καλο ειναι να δημιουργησεις 2 χαρεμακια η αν θελεις τα ντεμασονι να τα ξανακανεις ομαδα 10, 12 ατομων με περισσοτερες πετρες !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!

ομορφο το ενυδρειο σου! και οντως τα φυτακια σπανε πολυ την πετριλα!

τις αλλαγες τις κανουμε συχνα για να βελτιωσουμε τις συνθηκες νερου για τα ψαρακια μας, να βγαζουμε νιτρικα δλδ!

αν μπορεις να αλλαζεις 30% ανα εβδομαδα η 10 μερες η 12 μερες σιγουρα ειναι καλυτερο, χωρις να πιστευω οτι θα παθουνε και τιποτα σοβαρο αν συνεχιζεις και αλλαζεις νερο ανα 20 μερες!

τα ντεμασονι επειδη καποιο δαιστημα τα ειχα και εγω! εχω να σου πω πως ειναι πολυ επιθετικα ,και απλα μισουνε το ενα το αλλο μεχρι θανατου! θελει πολυ καλο στησιμο με παρα πολλες πετρες για να γλιτωσουνε!

ο λογος που τα εχασες φανταζομαι οτι εχει να κανει με αυτο δλδ δεν ειχες παρα πολλες κρυψωνες!

επισης καλο ειναι να δημιουργησεις 2 χαρεμακια η αν θελεις τα ντεμασονι να τα ξανακανεις ομαδα 10, 12 ατομων με περισσοτερες πετρες !

Για τα Demasoni θα συμφωνήσω στον αριθμό αλλα εγω θα έλεγα μόνα τους μέσα στο ενυδρειο.
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο να το χαιρεσαι φιλε μου.

Για τα demasoni στα ειπαν οι φιλοι.Εγω απλα ετσι οπως βλεπω την δεξια πλευρα,με φοβιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

οι πέτρες είναι κολλημένες μεταξύ τους με κάτι ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο να το χαιρεσαι φιλε μου.

Για τα demasoni στα ειπαν οι φιλοι.Εγω απλα ετσι οπως βλεπω την δεξια πλευρα,με φοβιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κολλημένες.απλα τις εχω ξεκινήσει λιγο μπροστά κ ανεβαίνοντας πλησιάζω προς την πλάτη.με λίγα λόγια "γέρνουν "προς την πλάτη.δεν ξερω αν γίνομαι κατανοητος.λες να τις χαμηλώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κολημενες απλα γέρνουν προς τα πίσω .τρεμεις;;;νομίζω ότι με ανχωνεις κ μένα τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα Demasoni θα συμφωνήσω στον αριθμό αλλα εγω θα έλεγα μόνα τους μέσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγω μόνα τους μέσα αλλα τα αλλα τα ψαράκια ;τι ν τα κανω ;δεν ειναι κρίμα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κολλημένες.απλα τις εχω ξεκινήσει λιγο μπροστά κ ανεβαίνοντας πλησιάζω προς την πλάτη.με λίγα λόγια "γέρνουν "προς την πλάτη.δεν ξερω αν γίνομαι κατανοητος.λες να τις χαμηλώσω;

Ναι φιλε μου.γιατι ,με ενα κουνιμα θα ερθουν κατω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσεις να κρατήσεις μόνο μια 10άδα ή 12άδα απο τα demasoni, τα υπόλοιπα μπορείς να τα βάλεις αγγελία και να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις σε άλλο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου χρειάζεσαι περισσότερες πέτρες για να φτιάξεις περισσότερες κρυψώνες. Τα Demasoni ειναι επιθετικά ψάρια και καλο ειναι να έχουμε μεγάλη ομάδα απο αυτα (10 και πάνω) ώστε να μετριάζεται η επιθετικότητα. Με τα Labido μέσα σε αυτές τις διαστάσεις θα έχεις συχνούς τσακώμους γιατι τα τελευταία ειναι απο τα ήρεμα mbuna σε αντίθεση με τα Demasoni. Ειναι σε χαρέμια τα ψάρια σου; Εγω θα έβαζα τη θερμοκρασία στους 26 βαθμούς και των φωτισμό στις 8 ώρες. Αλλαγές νερου καλο θα ηταν να κανεις το 30% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...