Jump to content

Μειωμένη Κινητικότητα Χρυσόψαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα ενυδρείο HAILEA 30 λίτρων με το αντίστοιχο φίλτρο της εταιρείας και με 2 χρυσόψαρα. Τα έχω πάνω από 1,5 χρόνο τα ψαράκια και το ένα που παρουσιάζει τα συμπτώματα μπορεί και περισσότερο. Κάνω αλλαγές περίπου κάθε 15 με 20 ημέρες και φαίνονταν ότι ήταν καλά. Στην τελευταία αλλαγή όμως το ένα είναι πάρα πολύ υποκινητικό (έχει 2-3 ημέρες). Είναι κρυμμένο και ξαπλωμένο. Όταν ρίχνω φαγητό κινείται το κακόμοιρο για να φάει. Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά; Δεν έχω κάνει ποτέ τεστ για ph, νιτρώδη και τα λοιπά. Να βάλω καινούργιο νεράκι ίσως;

Επίσης χρησιμοποιώ αντιχλώριο και βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως - αιτίας στο μυαλό που μου έρχεται , εκτός ότι τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για χρυσόψαρα , πιστεύω ότι οι τιμές στις παραμέτρους του νερού σου είναι τοξικές για τα ψαράκια σου και μάλλον η συμπεριφορά του ψαριού είναι ένδειξη υψηλής αμμωνίας .

Τήρησες την προβλεπόμενη διαδικασία προτού προσθέσεις ψάρια στην δεξαμενή σου ; Το ενυδρείο το έστρωσες πρώτα ;

Link to comment
Share on other sites

Λέτε ρε παιδιά μετά από 1,5 χρόνο να μην έχει στρωθεί το ενυδρείο?

Έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο?

Καλό είναι να αλλάζεις νερό περίπου το 30% ανά εβδομάδα!

Για τεστ νερού να πάρεις υγρά τεστ αμμωνιας , νιτρικών , και νιτρικά

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Δύο χρυσόψαρα σε τριάντα λίτρα με υπερβολική τροφή ίσως και με το εργοστασιακό φίλτρο ( ανύπαρκτο ) και χωρίς να έχει κάνει ποτέ μετρήσεις , πώς ξέρουμε ότι είναι στρωμένο ; Επειδή τρέχει ενάμισυ χρόνο ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως - αιτίας στο μυαλό που μου έρχεται , εκτός ότι τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για χρυσόψαρα , πιστεύω ότι οι τιμές στις παραμέτρους του νερού σου είναι τοξικές για τα ψαράκια σου και μάλλον η συμπεριφορά του ψαριού είναι ένδειξη υψηλής αμμωνίας .

Τήρησες την προβλεπόμενη διαδικασία προτού προσθέσεις ψάρια στην δεξαμενή σου ; Το ενυδρείο το έστρωσες πρώτα ;

Όχι δεν το είχα στρώσει γιατί δεν ήξερα γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο αλλά,το χρυσόψαρο που έχει το πρόβλημα είναι από την αρχή στο ενυδρείο (2 χρόνια περίπου). Αν ήταν να πάθει κάτι δεν θα το είχε πάθει νωρίτερα;

Λέτε ρε παιδιά μετά από 1,5 χρόνο να μην έχει στρωθεί το ενυδρείο?

Έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο?

Καλό είναι να αλλάζεις νερό περίπου το 30% ανά εβδομάδα!

Για τεστ νερού να πάρεις υγρά τεστ αμμωνιας , νιτρικών , και νιτρικά

Το φίλτρο το είχα αλλάξει και έβαλα κάτι λευκά που είναι σαν δαχτυλίδια που πήρα από ένα pet shop. Έχω την εντύπωση πως είναι βιολογικό. Από το εργοστάσιο είχε ένα φίλτρο τύπου pellet.

Έγινε επεξεργασία - djkokalis
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πώ ότι η πρώτη μου επαφή με ενυδρείο ήταν ένα πλαστικό γύρω στα πέντε λίτρα με ένα χρυσόψαρο comet χωρίς αντιχλώριο , βακτήρια , φίλτρο κτλ . Κατάφερε και έζησε με νερό σκέτο δεκαέξι μήνες .

Αυτή την στιγμή ότι και να σου πούμε δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από εικασίες . Από την στιγμή που δεν έχεις μετρήσεις ουδείς μπορεί να δώσει μια σαφή απάντηση του τί ακριβώς συμβαίνει στο ψαράκι σου .

Με το δικό μου μυαλό - λογική πρέπει να έχεις αυξημένη αμμωνία ή νιτρικά για να μή πώ και τα δύο . Παρουσιάζει το ψαράκι σου κάποια σημάδια στο σώμα του ; Ανέβασε φωτό αν μπορείς και κάποιες άλλες λεπτομέρειες .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέφερα - μίλησα για σημάδια εννοούσα κάτι από αυτά : http://www.apifishcare.com/pdf/Tropical_Fish_First_Aid_Chart.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα στρώσει γιατί δεν ήξερα γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο αλλά,το χρυσόψαρο που έχει το πρόβλημα είναι από την αρχή στο ενυδρείο (2 χρόνια περίπου). Αν ήταν να πάθει κάτι δεν θα το είχε πάθει νωρίτερα;

Το φίλτρο το είχα αλλάξει και έβαλα κάτι λευκά που είναι σαν δαχτυλίδια που πήρα από ένα pet shop. Έχω την εντύπωση πως είναι βιολογικό. Από το εργοστάσιο είχε ένα φίλτρο τύπου pellet.

Δεν ξέρεις τις βλάβες που μπορεί να είχε πάθει το ψάρι και το ρυθμό με τον οποίο αυτές μπορεί να εξαπλώθηκαν.

Αν μπορείς , κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε τη φόρμα που σου έδωσαν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα στρώσει γιατί δεν ήξερα γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο αλλά,το χρυσόψαρο που έχει το πρόβλημα είναι από την αρχή στο ενυδρείο (2 χρόνια περίπου). Αν ήταν να πάθει κάτι δεν θα το είχε πάθει νωρίτερα;

Το φίλτρο το είχα αλλάξει και έβαλα κάτι λευκά που είναι σαν δαχτυλίδια που πήρα από ένα pet shop. Έχω την εντύπωση πως είναι βιολογικό. Από το εργοστάσιο είχε ένα φίλτρο τύπου pellet.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον dpap, δεν είναι υποχρεωτικό να εμφανίσει άμεσα τα σημάδια. Εμένα το δικό μου χρυσόψαρο μετά από ένα εξάμηνο εμφάνισε ένα παράσιτο που μάλλον το κουβαλούσε προτού το αγοράσω. Επίσης, αν για παράδειγμα πάθει κάποια βλάβη από αμμωνία ένα εσωτερικό όργανο του ψαριού, τα συμπτώματα μπορεί να φανούν μετά από πολύ καιρό, ακόμα και μήνες.

Τα λευκά δαχτυλιδάκια είναι σαν κοφτό μακαρονάκι; Προφανώς είναι το βιολογικό υλικό, καλά έκανες που το έβαλες. Γνωρίζεις για τον κύκλο του αζώτου; Καλό θα είναι να ρίξεις μία ματιά στο link που έχει στην υπογραφή του ο dpap, έχει μαζεμένα όλα τα χρήσιμα άρθρα. ;)

Σύμφωνα με την περιγραφή σου, το πιο πιθανό είναι να έχει κάποια βλάβη στα εσωτερικά του όργανα, π.χ. από έκθεση σε αμμωνία ή νιτρικά. Εκτός από την συμπεριφορά, έχει κάποιο σημάδι στο σώμα του; Χωρίς την συμπληρωμένη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας και φωτογραφίες είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπέρασμα και να σε βοηθήσουμε.

Οι μετρήσεις είναι επίσης απαραίτητες, όχι μόνο γενικά, αλλά πολύ περισσότερο τώρα, γιατί π.χ. αν κάτι δεν πηγαίνει καλά με τις παραμέτρους του νερού σου πως θα το ξέρεις για να κάνεις κάτι;

Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέφερα - μίλησα για σημάδια εννοούσα κάτι από αυτά : http://www.apifishcare.com/pdf/Tropical_Fish_First_Aid_Chart.pdf

Δεν βλέπω κάποια σημάδια αλλά δεστε και τις φωτογραφίες να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.

Τα λευκά δαχτυλιδάκια είναι σαν κοφτό μακαρονάκι; Προφανώς είναι το βιολογικό υλικό, καλά έκανες που το έβαλες. Γνωρίζεις για τον κύκλο του αζώτου;

Ναι είναι σαν κοφρό μακαρονάκι.

Κάτι άσχετο. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε επειδή άλλαξα την θέση του ενυδρείου;

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες:

post-52021-0-59070400-1392376582_thumb.jpg

post-52021-0-04857700-1392376592_thumb.jpg

post-52021-0-93815500-1392376711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάθεται ανάποδα δείχνει ότι έχει πρόβλημα με τη νηκτική κύστη, η οποία δίνει την δυνατότητα στα ψάρια να ισορροπούν. Όταν τα ψάρια χάνουν την ισορροπία τους συνήθως σημαίνει ότι έχει γεμίσει με αέρα. Αυτό μπορεί να συμβεί αν τα ψάρια τρώνε από την επιφάνεια και μαζί με το φαγητό καταπίνουν αέρα. Σε αυτή την περίπτωση το αφήνεις νηστικό για 2-3 μέρες και την επόμενη το ταϊζεις αρακά τον οποίο έχεις βράσει ή ζεματίσει. Από τον αρακά βγάζεις την φλούδα και του δίνεις να φάει το μέσα που είναι μαλακό, αφού το κόψεις σε μικρά κομμάτια. Έτσι επανέρχεται. Γι'αυτό δεν ρίχνουμε στα ψάρια την τροφή να επιπλέει, αλλά πρώτα την μουλιάζουμε σε ένα κουτάλι με νερό από το ενυδρείο μας, ώστε να βυθιστεί.

Η ασθένεια της νηκτικής κύστης όμως δεν οφείλεται πάντα στην τροφή, μπορεί να σημαίνει ότι το ψάρι έχει κάποια άλλη ασθένεια και αυτό είναι ένα σύμπτωμα. Αν λάβουμε υπόψη το ότι έχεις λίγα λίτρα για τα ψάρια σου και δεν παίρνεις μετρήσεις, άρα δεν ξέρεις τι γίνεται με το νερό σου και την βιολογία σου, θεωρώ πιθανό να έχει πάθει κάποια βλάβη στα εσωτερικά του όργανα λόγω αμμωνίας ή νιτρωδών, για παράδειγμα. Αυτά όμως είναι υποθέσεις, χωρίς μετρήσεις και άλλες πληροφορίες δεν μπορούμε να μαντέψουμε τι μπορεί να πηγαίνει στραβά με το ψάρι ή με το ενυδρείο σου γενικότερα.

Εδώ θα βρεις την Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας. Πάρε μετρήσεις, δώσε μας πληροφορίες για να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε και τι μπορείς να κάνεις για τα ψαράκια και το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με συγχωρείτε που ποστάρω μετά από τόσο καιρό. Έχασα δυστηχώς και το 2ο ψαράκι μου που σημαίνει ότι σίγουρα έχω κάποιο θέμα με το ενυδρείο. Το έχω αφαιρέσει το ψαράκι και το ενυδρείο αυτή την στιγμή συνεχίζει και λειτουργεί. Τι πρέπει να κάνω για να βάλω καινούργιο ψαράκι; Να το αδειάσω πρώτα για να το καθαρίσω και μετά να το στρώσω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για τα ιδια λιτρα (30) ?

αν ναι, ξεχνας φυσικα το χρυσοψαρο.. και σκεφτεσαι για κανενα μονομαχο ή γαριδες..

καλο θα ηταν να τα βγαλεις ολα απο μεσα να τα πλυνεις με καυτο νερακι τα υλικα του φιλτρου και το χαλικι και να ξεκινησεις να το στρωνεις απο την αρχη παιρνοντας τεστ Nh4,NO2,NO3

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα λίτρα για ένα χρυσόψαρο αλήθεια;;; Πόσο καιρό πρέπει να το αφήσω να στρώσει το ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι.. ελαχιστα..

δεν μπαινει ουτε για πλακα χρυσοψαρο..

αν βρεις μπολι απο συνχομπιστα αμεσως μπορεις να βαλεις το ψαρι.. γαριδες θελεις 2-3 μηνες να περιμενεις να στρωσει ο βυθος.

ριξε μια ματια κι εδω.. http://www.aquazone.gr/forums/topic/79787-oonthoeii-aaioaenaassio/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα,

αν και πολύ άπειρως ακόμα (το ενυδρείο μου το έχω λιγότερο χρόνο από σένα) αλλά και πολύ ταλαιπωρημένος από τα διάφορα προβλήματα που προέκυψαν τους έξι τελευταίους μήνες στο ενυδρείο μου, πριν από 4 ημέρες βρήκα τα προβλήματα που είχα. Απαντάω σε αυτό το θέμα γιατί τα προβλήματα που περιγράφεις είναι πολυ κοντά στα προβλήματα που είχα και εγώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/94427-aadhaiceciaaia-iaaenu-noouoeana-oe-eaiu-eueio/#entry931980

Φυσικά συμφωνώ με τους παραπάνω ότι χωρίς τιμές κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα για το πρόβλημα σου αλλά πριν βάλεις καινούργιο νερό στο ενυδρείο και αρχίσεις το στρώσιμο του δες αν το χαλίκι σου είναι ασβεστολιθικό (προκαλεί μεγάλη αύξηση στη σκληρότητα του νερού και στο PH). Για να το δείς αυτό πάρε aqua forte από το super market βγάλε λίγο χαλίκι από το ενυδρείο σου και βάλτο σε ένα μπολάκι. Ρίξε aqua forte στο χαλίκι και αν αφρίσει μην το ξαναβάλεις στο ενυδρείο σου. Αντιθέτως βγάλτο και αντικατέστησε το με χαλίκι μη ασβεστολιθικό ή ακόμα καλύτερα με φλουρίτη για να βάλεις και κανένα αληθινό φυτό. Αυτό έλυσε το δικό μου πρόβλημα σχετικά με τη σκληρότητα και το PH.

Σχετικά με την αμμωνία αν και εφόσον έχεις (εγώ είχα πάρα πολύ) δες σχετικό post παραπάνω και πρόσεχε τα ταίσματα σου. Μην ταίζεις πολύ και δές μήπως η τροφή εγκλοβίζεται πουθενά (κούφια διακοσμητικά από κάτω τους κλπ)

Σου τονίζω ότι τα παραπάνω έιναι εικασίες χωρίς μετρήσεις, και οτί και εγώ είμαι πολύ άπειρος ακόμα, απλά αυτά που περιγράφεις τα έχω περάσει και τα ξεπέρασα και με τις συμβουλές των πιο έμπειρων χρηστών του aquazone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...