Jump to content

Πως Κρυωνω Το Ενυδρειο Το Καλοκαιρι


animalia

Recommended Posts

το σπιτι το καλοκαιρι εχει πανω απο 35 βαθμους.τα ψαρια μου θελουν καπου στους 22-24.το ψυκτικο ειναι πολυ ακριβο (345$)και δεν μπορω σε καμια περιπτοση να το παρω.τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Πατέντα με ανεμιστήρες απο υπολογιστή. Μπες στην κατηγορία των DIY κατασκευών και θα βρεις παραδείγματα.

....πάνω απο 35;;; Που ζεις βρε άνθρωπε;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ανεμιστηράκια , μικρά - βολικά και πρακτικά . Ψάχνω φωτό να σου δείξω .

Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/2891/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sunsun-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-7w-small.html

Aν το ενυδρείο σου δεν έχει καπάκι . Αλλά όπως είπε και ο Πανάγος από πάνω με κάποια πατέντα ψύκτρες υπολογιστή .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πώ ακριβή απόδοση . Σε γνωστό που τα είδα ήταν ένα με δύο βαθμούς χαμηλότερα η θερμοκρασία με την διαφορά ότι αυτός δεν είχε καπάκι αλλά φωτιστικό κρεμαστό .

Νομίζω ότι και αυτό παίζει ρόλο καθώς άλλο η λάμπα να ' γλύφει ' επιφάνεια νερού και άλλο να απέχει αρκετά από αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν στο χώρο έχεις πάνω από 35 βαθμούς με ανεμηστηράκια μόνο δεν

το βλέπω να πέφτει τόσο χαμηλα που θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Θα δουλεύουν στο φουλ όλη την ημερα και δε θα κανουν δουλειά. Ποσο να κατεβάσουν κι αυτα τη θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , δεν έχετε άδικο αλλά με το δικό σας σκεφτικό - λογική το δικό μου ενυδρείο που το έχω στο δωμάτιο μου και δουλεύω κλιματιστικό είμαι οκ το καλοκαίρι . Σαφώς και είναι αναλόγως το σημείο που βρίσκεται η δεξαμενή .

Τα συγκεκριμένα ανεμιστηράκια είναι η ποιό οικονομική λύση και ως γνωστόν ότι πληρώσεις παίρνεις .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν στο χώρο έχεις πάνω από 35 βαθμούς με ανεμηστηράκια μόνο δεν

το βλέπω να πέφτει τόσο χαμηλα που θέλει

δεν ξερω ποσο εχει.το ενυδρειο παει καπου 29-30

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πάντως είναι το κλιματιστικό , σε μένα μετά από ένα οχτάωρο φωτισμού ανεβάζει ένα με δύο βαθμούς την θερμοκρασία . Από 23 δηλαδή το καλοκαίρι μου πήγαινε στους 25 , μετά από οχτώ ώρες όμως .

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς ελενκτη θερμοκρασια και αναλογα τα λιτρα σου ανεμιστιρακια και που εμενα καποτε σε σπιτι που ανεβαζε πολυ την θερμοκρασία με αυτα κραταγα ανετα 25 βαθμους και δεν δουλευαν ασταμάτητα με αυτο τον τροπο συνεχίζω και τωρα με 4 ανεμιστιρακια κραταω 25 βαθμους σε 260 λιτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι και ανεβάζει τόσο τη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

80 λιτρα

για τοσα λιτρα δεν θα ανησυχούσα καθολου απλα θα εχεις πολυ εξατμιση και θα πρεπει να βαλεις και αυτοματη αναπληρωση η να το κανεις καθε μερα μονος σου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να αναρωτιέμαι πως θα τα καταφέρει να ρίξει την θερμοκρασία του ενυδρείου κάτω από 25 όταν η θερμοκρασία

του δωματίου θα είναι 35+ ?? Ο αέρας που θα τραβάνε τα φανούρια θα είναι καυτός πως θα βοηθήσει??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την ρίξουν τα ανεμιστηράκια όταν βρίσκουν αέρα με θερμοκρασία 35 C μόνο κλιματιστικό θα βοηθήσει το οποίο θα φυσάει πάνω στο ενυδρείο, έτσι ώστε οι ανεμιστήρες να βρουν πιο κρύο αέρα για να ρίχνουν πάνω στο νερό και να κρυώσει.

Διαφορετικά αλλάζεις θέση στο ενυδρείο σε άλλο χώρο πιο δροσερό.

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην αναρωτιεσαι το 35 ειναι σχετικο και μενα επιανε 33 εως 36 και η θερμοκρασια ηταν 26-27 που το ειχα ρυθμιση η υψηλοτερη θερμοκρασια ηταν το μεσημερι το βραδυ παντα ηταν ποιο χαμηλη!

Link to comment
Share on other sites

lyk για τις τιμές που λες στο δικό σου το δέχομαι γιατί είναι "μικρές" οι διαφορές.

Ο φίλος χοντρικά συζητάει για τουλάχιστον 12-13 βαθμούς διαφορά.

Το βράδυ σε όλες τις περιπτώσεις σαφώς και είναι καλύτερα τα πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι το καλοκαιρι εχει πανω απο 35 βαθμους.τα ψαρια μου θελουν καπου στους 22-24.το ψυκτικο ειναι πολυ ακριβο (345$)και δεν μπορω σε καμια περιπτοση να το παρω.τι να κανω;

Τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου που απαιτούν τόσο χαμηλή θερμοκρασία? Συγνώμη αν το ανάφερες κάπου αλλα δεν το είδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτήρη, το έχει αναφέρει αλλά εσύ δεν το είδες.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/92752-80-eeona-aea-17-inaaieoiioo/#entry904266

Link to comment
Share on other sites

Φίλε animalia, petro xortofage ή όπως αλλιώς θέλεις να λέγεσαι αυτό το παραμύθι τελειώνει εδώ! Έχεις προκαλέσει απίστευτα προβλήματα, έχεις μπαναριστεί τουλάχιστον 3 φορές και συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμό. Αφού λοιπόν δε θέλεις να καταλάβεις οτι είσαι ανεπιθύμητος εδώ, την επόμενη φορά θα αναγκαστούμε να κινηθούμε με άλλο τρόπο. Όλες οι IP σου είναι καταγεγραμμένες.

Άντε γεια λοιπόν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...