Jump to content

Νερο Τσαι


Recommended Posts

Βαζωντας τα κανουργια ξυλα στο ενυδρειο ακομα και μετα απο πολυ καλο πλυσιμο το νερο κιτρινισε.μιας και μου αρεσει αυτο το χρωμα πως μπορω να το διατηρησω και τι θα επηρεασει ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει και μαλακό νερό, τα ψάρια που θα βάλεις θέλουν μαλακό νερό; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαλακώνει λίγο το νερό και για να φυγει θελει πολύ προσπαθια εως και αδύνατων μετα απο της αλαγες νερου θα κανει 1-2 μερες να επανελθει αλλα θα επανελθει (εγω σε 300 λιτρα 5 κοματια ξυλου 5 χρονια μετα σημερα ακομα κιτρινειζη) και κατι ακομα αμμα το θες πιο καφε και τα ψαρια σου θελουν μ****α νερο βαλαι λιγι τυρφι σε κοκους στο φιλτο !

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαλακώνει λίγο το νερό και για να φυγει θελει πολύ προσπαθια εως και αδύνατων μετα απο της αλαγες νερου θα κανει 1-2 μερες να επανελθει αλλα θα επανελθει (εγω σε 300 λιτρα 5 κοματια ξυλου 5 χρονια μετα σημερα ακομα κιτρινειζη) και κατι ακομα αμμα το θες πιο καφε και τα ψαρια σου θελουν μ****α νερο βαλαι λιγι τυρφι σε κοκους στο φιλτο !

Μια χαρα φευγει η κιτρινιλα απο τα ξυλα με αλλαγες νερου,ειναι αναλογα και τα ξυλα το ποσο καιρο θα βγαζουν.

Αν βαλει τυρφη στο φιλτρο δεν θα μπορει να ελεγξει τις παραμετρους ευκολα,η καλυτερη λυση ειναι τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας του νερου,διαβασε το αρθρο πιο πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μαλακώνει λίγο το νερό και για να φυγει θελει πολύ προσπαθια εως και αδύνατων μετα απο της αλαγες νερου θα κανει 1-2 μερες να επανελθει αλλα θα επανελθει (εγω σε 300 λιτρα 5 κοματια ξυλου 5 χρονια μετα σημερα ακομα κιτρινειζη) και κατι ακομα αμμα το θες πιο καφε και τα ψαρια σου θελουν μ****α νερο βαλαι λιγι τυρφι σε κοκους στο φιλτο !

Μου φαίνεται παράξενο μετά από 5 χρόνια να βγάζει το ξύλο χρώμα, μήπως κιτρινίζει για κάποιον άλλο λόγο;

Τύρφη στο φίλτρο εγώ θα φοβόμουν να βάλω, γιατί στην αρχή βγάζει αμμωνία, αλλά και επειδή το βρίσκω επικίνδυνο, μην τυχόν αυξομειωθούν απότομα οι παράμετροι...

Αφού ούτως ή άλλως προετοιμάζουμε το νερό πριν την αλλαγή γιατί να μην βάλουμε εκεί την τύρφη που σε περίπτωση λάθους δεν έχει ζωντανά να τα πειράξει και στην τελική πετάμε το νερό και βάζουμε άλλο αν χρειαστεί;

Όταν έστησα το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, κι έβαλα το ξύλο δεν μου κιτρίνισε το νερό, μάλλον επειδή είχα άνθρακα τότε στο φίλτρο. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα και ωμος βγαζουν ακομα (τα επληνα πριν κανα μηνα στην μπανιερα με νερο και βγαζανε πολυ καφετηλα παραξενο αλλα.... true απο αμαζονια λεγανε πανω οτι ηταν )

οσο για την τυρφη αυτο για την αμμωνια δεν νομιζω οτι υσχιει εγω στο 1 το μου ενυδρειο 60 λιτρα εβαζα σηνεχια και δεν ανεβενε ουτε click η αμμωνια

τωρα για την σταθεροτητα εχεις απολητο δικιο δεν το σκευτηκα οτι για εναν αρχαριο ειναι δυσκολο να τα διατηρηση σταθερα ph-kh με τυρφη μεσα στο φιλτρο για αυτο περνουμαι και πολε αποψεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που θα βαλω θα ειναι αμζονιου.δεν εχω κατασταλαξει ακομα αλλα κατι σε κιχλιδες αμερικης .καλο δε θα ειναι για τα ψαρια ? πχ firemouth ? επισης με τα φυτα τι θα γινει?

Έγινε επεξεργασία - ssgiannis
Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα και ωμος βγαζουν ακομα (τα επληνα πριν κανα μηνα στην μπανιερα με νερο και βγαζανε πολυ καφετηλα παραξενο αλλα.... true απο αμαζονια λεγανε πανω οτι ηταν )

οσο για την τυρφη αυτο για την αμμωνια δεν νομιζω οτι υσχιει εγω στο 1 το μου ενυδρειο 60 λιτρα εβαζα σηνεχια και δεν ανεβενε ουτε click η αμμωνια

τωρα για την σταθεροτητα εχεις απολητο δικιο δεν το σκευτηκα οτι για εναν αρχαριο ειναι δυσκολο να τα διατηρηση σταθερα ph-kh με τυρφη μεσα στο φιλτρο για αυτο περνουμαι και πολε αποψεις :thumbsu:

Μήπως αυτό που βγάζουν είναι άλγη ή μπίχλα; :P

Αυτό για την αμμωνία ισχύει, κάθε φορά που ετοιμάζω το νερό της αλλαγής του μονομάχου την πρώτη φορά που βάζω φρέσκια τύρφη μετράω αμμωνία. Απλά εσύ μπορεί να μην μέτραγες επειδή είχες καλή βιολογία και την εξαφάνιζε. ;)

Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, ναι, την βάζεις μέσα στο ενυδρείο, και άλλοι το κάνουν, αλλά αφού είναι πιο ασφαλές να κάνεις την ίδια δουλειά στο νερό της προετοιμασίας γιατί να μην το προτιμήσεις.

Εγώ βάζω και catappa leaves και catappa bark αλλά δεν ξέρω πόση δουλειά κάνουν, σκηνικό όμως φτιάχνουν όμορφο! :D

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα και ωμος βγαζουν ακομα (τα επληνα πριν κανα μηνα στην μπανιερα με νερο και βγαζανε πολυ καφετηλα παραξενο αλλα.... true απο αμαζονια λεγανε πανω οτι ηταν )

οσο για την τυρφη αυτο για την αμμωνια δεν νομιζω οτι υσχιει εγω στο 1 το μου ενυδρειο 60 λιτρα εβαζα σηνεχια και δεν ανεβενε ουτε click η αμμωνια

τωρα για την σταθεροτητα εχεις απολητο δικιο δεν το σκευτηκα οτι για εναν αρχαριο ειναι δυσκολο να τα διατηρηση σταθερα ph-kh με τυρφη μεσα στο φιλτρο για αυτο περνουμαι και πολε αποψεις :thumbsu:

Δυστοιχος μαλλον δεν διαβασες το αρθρο πιο πανω..δεν ειναι μονο για εναν αρχαριο να κρατησει σταθερες τις συνθικες με τυρφη στο φιλτρο,αλλα για ολους.Σκεψου οταν κανεις αλλαγη με νερο βρυσης τι γινετε..

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα το να το βαλεις μες το φιλτρο ειναι σαν το diy co2 δεν μπορει να ειναι σταθερες οι τιμες .

Οποτε στο βαρελι κτλπ . Για τα ψαρια που προανεφερα το χαμηλο ph ειναι καταλληλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα ψαρια αλλα αν ειναι Αμαζονιου θελουν μαλακο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος μαλλον δεν διαβασες το αρθρο πιο πανω..δεν ειναι μονο για εναν αρχαριο να κρατησει σταθερες τις συνθικες με τυρφη στο φιλτρο,αλλα για ολους.Σκεψου οταν κανεις αλλαγη με νερο βρυσης τι γινετε..

το διάβασα το πιο πανω αρθρο και επισήμανα πιο κατω οτι εκανα λάθος ! εξαλου εγω μίλησα για μια πολη μικρη ποσότητα σε τύρφη οπού ναι μεν θα αλαζει το χρωμα αλλα χωρις να μεταβαλης της τιμες του ( τα μπηλακια σε τυρφη ) 10 μεσεου μεγεθους μπηλακια στο φιλτρο ειναι εικανα να χρωματησουν το νερο αλλα δεν μεταβαλουν καθολου το ph

πάντα φιλικά :usd:

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

το διάβασα το πιο πανω αρθρο και επισήμανα πιο κατω οτι εκανα λάθος ! εξαλου εγω μίλησα για μια πολη μικρη ποσότητα σε τύρφη οπού ναι μεν θα αλαζει το χρωμα αλλα χωρις να μεταβαλης της τιμες του ( τα μπηλακια σε τυρφη ) 10 μεσεου μεγεθους μπηλακια στο φιλτρο ειναι εικανα να χρωματησουν το νερο αλλα δεν μεταβαλουν καθολου το ph

πάντα φιλικά :usd:

Αν θες μονο χρωμα στο νερο γινετε αλλιως και χωρις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο.Απλα την βραζεις και κρατας το ζουμι το οποιο το ριχνεις στο ενυδρειο μετα απο καθε αλλαγη.Εκτος αυτου,μπορεις να βρασεις ξερα φυλλα καταπα,πλατανου,καρυδιας και πολλα αλλα και να κρατησεις το ζουμι τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...