Jump to content

Diy Κορμός Δέντρου


Jester

Recommended Posts

Μετά από μια απογοητευτική βόλτα για Drift wood στο ποτάμι σήμερα, σκεφτηκα μήπως να φτιάξω έναν τεχνητό κορμό.

Λέω να χρησιμοποιήσω κοτετσόσυρμα που είναι εύπλαστο για να φτιάξω το γενικό σχήμα, να το γεμίσω με πολυουρεθάνη και αφού το χαράξω να το περάσω με τσιμέντο και κοκκινόχωμα από πάνω (ή άργιλο;) και να το καλύψω με κάποια εποξική διάφανη (κάπου διάβασα ένα άρθρο του FotisGT για ένα Background παρεμφερές).

Το θέμα τώρα είναι πως λέω να το κόψω καταμήκος σε κάποιο στάδιο της κατασκευής ωστε να το περάσω από μέσα με μόνωση και να είναι κοίλο ώστε να κάνει και σαν φωλιά.

οπότε δύο ερωτήσεις:

1ον Σε πιο στάδιο κόβουμε;

2ον Τι έχω παραβλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Κοτετσοσυρμα μεσα σε νερο δεν θα εβαζα..αν περασει νερο θα σκουριασει και θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πλεγματάκι πλαστικό σαν αυτό που χρησιμοποιούμε στα μπαλκόνια δεν βολεύει??

Επίσης δουλεύεται πολύ πιο ευκολα . . .

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι ζημιά μου κάνατε ρε μπαγάσιδες με τα nicks σας δεν λέγεται. Αμφισβήτησα την λεμονίτα που έπινα.

Αν το πλαστικό κρατάει το σχήμα και τις κούρμπες που θέλω δεν είναι άσχημη ιδέα.

Το σύρμα αφού θα καλυφθεί με τόσα υλικά γιατί να έρθει σε επαφή με το νερο;

Άλλη ιδέα: Έχω κάτι ποτιστικές pvc σωλήνες φ150. αντί για σύρματα κοψίματα και τέτοια να ντύσω την σωλήνα με φλοιό από μουριά (έχω μπόλικο πράμα) και απο πάνω ρητίνη;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι ζημιά μου κάνατε ρε μπαγάσιδες με τα nicks σας δεν λέγεται. Αμφισβήτησα την λεμονίτα που έπινα.

Αν το πλαστικό κρατάει το σχήμα και τις κούρμπες που θέλω δεν είναι άσχημη ιδέα.

Το σύρμα αφού θα καλυφθεί με τόσα υλικά γιατί να έρθει σε επαφή με το νερο;

Άλλη ιδέα: Έχω κάτι ποτιστικές pvc σωλήνες φ150. αντί για σύρματα κοψίματα και τέτοια να ντύσω την σωλήνα με φλοιό από μουριά (έχω μπόλικο πράμα) και απο πάνω ρητίνη;

αχαχαχααχαχααχ την πατησες!Ειμαστε διπλοι :P

Στο πλαστικο για να κρατησεις τις κουρμπες μπορεις να κανεις καμια πατεντα με δεματικα και να δωσεις το σχημα που θες.

Τωρα για το κοτετσοσυρμα δεν ξερω,το φοβαμαι γιατι αν περασει απο καπου νερου θα σκουριασει οπως σου ειπα.

Αυτο με το pvc μου φαινεται πολυ καλυτερο απλα δεν ξερω πως θα ανταποκριθει ο φλοιος της μουριας.Παντως με φλοιο (σε στιλ φελου) εχει φτιαξει πλατη ενας φιλος με πολυ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ρίχνεις μια ματιά σε site εταιριών με αξεσουάρ για terrarium? Όπως η exo-terra π.χ. Έχουν φλοιούς από φελό ακατέργαστο σε σχήμα κορμού και διάφορα άλλα σχήματα.

Για φελό ακατέραστο μην ψάξεις, δε θα βρεις πουθενά.... Πήγα πριν 1 μήνα στην decorc στο περιστέρι και μου είπε οτι σε 3 μήνες θα φέρει και αν έχει μεγάλη παραγγελία..... Άστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι ζημιά μου κάνατε ρε μπαγάσιδες με τα nicks σας δεν λέγεται. Αμφισβήτησα την λεμονίτα που έπινα.

Αν το πλαστικό κρατάει το σχήμα και τις κούρμπες που θέλω δεν είναι άσχημη ιδέα.

Το σύρμα αφού θα καλυφθεί με τόσα υλικά γιατί να έρθει σε επαφή με το νερο;

Άλλη ιδέα: Έχω κάτι ποτιστικές pvc σωλήνες φ150. αντί για σύρματα κοψίματα και τέτοια να ντύσω την σωλήνα με φλοιό από μουριά (έχω μπόλικο πράμα) και απο πάνω ρητίνη;

Μα καλά και εσύ στις 23:00 το βράδυ πίνεις λεμονίτα?? :P

To πλαστικό θα κρατήσει μια χαρά το σχήμα του γιατί απ ότι έχω καταλάβει θα το κάνεις κύλινδρο,θα το παστώσεις με αφρούς κτλ

και μετά θα το κόψεις.Οπότε δεν θα χαλάσει κιολας ;)

Στο σύρμα σε περίπτωση που σου μείνει κάπου κάποιος πόρος μπορεί να . . .

Αν και υποτίθεται οτι και το σύρμα είναι γαλβανιζέ και δεν. . .

Όχι οτι το γαλβάνι μέσα στο νερό του ενυδρείου θα είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονιτα über alles! δεν υπάρχει δεύτερη επιλογή εδώ και τέσσερα χρόνια έκοψα το αλκοολ.

Τον φλοιό της μουριάς τον απορρίπτουμε, πήγα και τα κοίταξα καλύτερα σήμερα και έχουν τόση ζωή επάνω τους που τζάμπα κόπος. μπορεί να βάλω έτσι για να μου βγάλουν χρώμα κανα 2 κομμάτια αλλά δεν μου άρεσε τελικά η ιδέα με τα κομμάτια πάνω στον σωλήνα.

έκανα κάτι πειράματα σήμερα με πλαστικό πλέγμα και με άκουσε η γειτονιά ολόκληρη, δεν καθόταν το ακατανόμαστο στις θέσεις που ήθελα. Έχω αρχίσει να κλείνω προς την σωλήνα αλλά και στην σωλήνα κάπως πρέπει να σταθεροποιήσω πάνω τον αφρό.

Θυμάμαι παλιά κάποιος είχε κάνει τμήματα κορμού από πυλό, δεν είναι ακούγεται άσχημα, με τρελαίνει το χρώμα του πυλού στο νερό.

Ευτυχώς/Δυστυχώς δεν έκανα καλές κολλήσεις στα τζάμια, είχαμε διαρροές οπότε έχω και παραπάνω καιρό να αποφασίσω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχααχαχααχ την πατησες!Ειμαστε διπλοι :P

Στο πλαστικο για να κρατησεις τις κουρμπες μπορεις να κανεις καμια πατεντα με δεματικα και να δωσεις το σχημα που θες.

Τωρα για το κοτετσοσυρμα δεν ξερω,το φοβαμαι γιατι αν περασει απο καπου νερου θα σκουριασει οπως σου ειπα.

Αυτο με το pvc μου φαινεται πολυ καλυτερο απλα δεν ξερω πως θα ανταποκριθει ο φλοιος της μουριας.Παντως με φλοιο (σε στιλ φελου) εχει φτιαξει πλατη ενας φιλος με πολυ καλα αποτελεσματα.

Το δοκίμασες αυτό ?

Βασικά δεν μπορώ να φανταστώ το σχήμα που θέλεις να φτιάξεις και το μέγεθος του για να μπορέσω να σε βοηθήσω σωστά και κάνω μόνο υποθέσεις :(

πχ αν είναι κάτι μικρό μήπως μπορείς να το φτιάξεις με αφρό και μόνο ρίχνοντας 2-3 φορές αφού έχει στεγνώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...