Jump to content

Τρύπες Στα Φυτά


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Υπαρχει περιπτωση οι τρύπες που παρουσιαζονται στα φυτα εκτος απο έλλειψη καλλιου να οφείλονται και σε ελλειπή φωτισμό? Καλλιο βάζω της seachem επι δυο εβδομάδες αλλα δεν βλέπω καμία καλυτερευση, αντιθέτως, ισως και να χειροτερεύει το πρόβλημα.

 

Απ την άλλη αν και εχω πολλά σαλιγκάρια το αποκλείω να τα τρώνε αυτά. Οι τρύπες του polysperma ειναι οσο μιας καρφιτσας, στον εχινοδορο και στις κρυπτοκορινες λίγο μεγαλύτερες όπως και στις βαλισνέριες. Το μόνα απείραχτα φυτά είναι οι ανούμπιες.

 

Βέβαια σκέφτομαι και κάτι ακόμα. Οι τρύπες άρχισαν να εμφανίζονται οταν ξεκίνησα αλλαγες νερού απο την όσμωση αλλά δεν ειμαι σιγουρος...Αν οφείλεται απο την οσμωση ισως να ειναι έλλειψη ιχνοστοιχείων(?). Δεν ξερω.... ακούω ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,καταρχην συμπληρωσε τη φορμα και βαλε και φωτογραφιες να τα δουμε.

Ομως,οι τρυπες ειναι ελειψη καλλιου και με 2 εβδομαδες χορηγηση μη περιμενεις να δεις αποτελεσματα,θελει και αλλο χρονο.

Ποσο καλλιο ριχνεις και καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Τρύπες στα φυτά κανουν και οι πλέκο (την είχα πατήσει) αλλα τόσο μικρές όσο περιγράφεις δε νομίζω. Έχεις πλέκο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,καταρχην συμπληρωσε τη φορμα και βαλε και φωτογραφιες να τα δουμε.

Ομως,οι τρυπες ειναι ελειψη καλλιου και με 2 εβδομαδες χορηγηση μη περιμενεις να δεις αποτελεσματα,θελει και αλλο χρονο.

Ποσο καλλιο ριχνεις και καθε ποτε?

Κωστα ρίχνω την διπλή δοση απο αυτη που δινουν στις οδηγιες, χωρισμένη σε 7 δόσεις καθε μέρα. Πότε θα δω αποτελέσματα? Ρωταω γιατι μου φαίνεται οτι χειροτερεύει η κατασταση, καμία βελτίωση, γι αυτο μου φαίνεται παράξενο. Απο την λάμπα αποκλείεται να είναι δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Τρύπες στα φυτά κανουν και οι πλέκο (την είχα πατήσει) αλλα τόσο μικρές όσο περιγράφεις δε νομίζω. Έχεις πλέκο μέσα;

Δεν εχω πλέκο φιλαράκο...αλλά και να είχα, όντως οι τρύπες ειδικά στο πολύσπερμα είναι πολύ μικρές και μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν και έχουν κίτρινο περίγραμμα. Στα άλλα φυτά όπως είπα είναι μεγαλύτερες αλλά φαινεται καθαρά οτι δεν είναι φαγωμένα απο κάτι

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 100 Χ 35 Χ 40
- Φωτισμός: 30W SYLVANIA GROLUX T8
- Βυθός και Υπόστρωμα: άμμος, χωρίς υπόστρωμα
- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια
- Φίλτρανση: fluval 206
- Φυτα: (είδη και αριθμός): 3 anubias nana, 1 εχινόδορος, 4 κρυπτοκορινες, αρκετες βαλισνεριες, αρκετό πολύσπερμα
- Ψάρια: (είδη και αριθμός): 13 κορυντόρας (9 bronze, 4 pepper)
- Ρουτίνες: λιπάσματα: seachem flourish, potassium, iron. ταμπλέτες: tetra plant initial sticks τάισμα: 1 φορά τη μέρα προετοιμασία και αλλαγές νερού: μία φορά τη βδομάδα 35% με 30 λίτρα όσμωσης, 10 προφίλτρων επεξεργασμενο σε βαρέλι με τύρφη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,8
- KH: -
- GH: -
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):10-15
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: πολύσπερμα, κρυπτοκορίνες, εχινόδορος, βαλισνέριες
- Ιστορικό Φυτού: -
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: τρύπες στα φύλλα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κάλλιο
-Δοσολογία: διπλή δόση απο την αναγραφόμενη, χωρισμένη σε 7 δόσεις, μία για κάθε μέρα
-Χρόνος Χρήσης: 15 μέρες περίπου
-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες παιδια δεν γίνεται να βάλω προς το παρόν. Υπάρχει θεμα με υπολογιστη και φωτογραφικη... :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,μετα απο κανα μηνα θα δεις αποτελεσματα φιλε.

Ας δω αποτελέσματα και μετα απο 2 μηνες Κωστη...το θέμα είναι αν θα υπάρχουν μέχρι τότε φυτά. Κοίταξα τώρα απο την πίσω μεριά των φυτών που δεν έβλεπα και σε μερικά φύλλα οι τρύπες εχουν γινει μεγάλες και αρχιζουν τα φύλλα να διαλύονται. Για να δούμε....Παντως η παλιά λάμπα δεν επηρρεάζει στη δημιουργία τρυπών σίγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να ξέρεις ότι η χορήγηση καλίου ή οποιουδήποτε άλλου στοιχείου που είναι σε έλλειψη, ακόμη και να ξεπεράσει τα φυσιολογικά όρια και να το έχουμε σε περίσσεια, δεν θα κλείσει τις ήδη υπάρχουσες τρύπες στα προσβεβλημένα φύλα. Απλώς τα νέα φυλλαράκια θα βγαίνουν υγιή!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα αυτο παιδια, το θεμα ειναι οτι και τα καινουρια φυλλα που βγαινουν, σε 1-2 μερες αρχιζουν και κανουν τρυπες. Ειδωμεν.....ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε αποκλείσει οτι η δουλειά μπορεί να οφείλεται στα σαλιγκάρια ??

Γιατί οι τρύπες έχουν αυτή την συμμετρία που καταλαβαινεις οτι ειναι απο ασθενεια. Εκτός αυτού περιμετρικά των τρυπων το φυλλο κιτρινίζει, επίσης δείγμα ασθενειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο το δευτερο το ανεφερες και παραπάνω :)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μπορεί να χρειάζεται παράλληλα και σίδηρο. Τρύπες με κιτρίνισμα κάνει η χλώρωση και οφείλεται εκτός στο κάλιο και σε έλλειψη σιδήρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μπορεί να χρειάζεται παράλληλα και σίδηρο. Τρύπες με κιτρίνισμα κάνει η χλώρωση και οφείλεται εκτός στο κάλιο και σε έλλειψη σιδήρου.

Σωστός...το ειχα ψιλοκόψει το σίδηρο λόγω άλγης. Θα αρχίσω να ρίχνω δειλά δειλά. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα ειναι οντως ελειψη σιδηρου απλα προσεχε γιατι αυτο φερνει αλγες,θελει προσοχη στις δοσολογιες.Ξεκινα με λιγο και σιγα σιγα αυξανεις αν χρειστει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος που δημιουργούνται η τρύπες το χρώμα το μέγεθος και το σχήμα θα βοηθήσουν σε μια πιο ορθή διάγνωση χωρίς φωτογραφία είναι σαν να ψάχνουμε στα τυφλά

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα ειναι οντως ελειψη σιδηρου απλα προσεχε γιατι αυτο φερνει αλγες,θελει προσοχη στις δοσολογιες.Ξεκινα με λιγο και σιγα σιγα αυξανεις αν χρειστει.

Το ξέρω Κωστη, αυτό κάνω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος που δημιουργούνται η τρύπες το χρώμα το μέγεθος και το σχήμα θα βοηθήσουν σε μια πιο ορθή διάγνωση χωρίς φωτογραφία είναι σαν να ψάχνουμε στα τυφλά

Προσπαθώ να βρω λύση Χρηστο. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...