Jump to content

Πρόβλημα Με Δίσκους


PanaGreco

Recommended Posts

Σήμερα που γύρισα από την δουλειά αντίκρισα τα παρακάτω:

0F588F7A-9DBD-4837-890F-4BC1FF6BBF2E_zps

714DB1B2-74F8-4311-9689-9E583682AA1D_zps

CA0B8E92-476F-4F2E-BD2E-D7DAF093C3F8_zps

Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει είναι ότι έβαλα πίσω στο μεγάλο ενυδρείο την θηλυκιά που είχα στην γεννήστρα και πέφτει αρκετό ξύλο από τις δύο θηλυκιές τώρα που διεκδικούν τον Α αρσενικό.

Τα σημάδια του bood δικαιολογούνται ίσω από το ξύλο αλλά του Alenker? Τι είναι αυτή η άσπρη γραμμή στο πτερύγιο του?

Κατά τα άλλα η μόνη ρύθμιση εκτός ορίων που έχω στο νερό μου είναι τα υψηλά νιτρικά (100) και έχω αρχίσει αλλαγές νερού από χθες.

Θερμοκρασία 28

Αμωνία 0

Τρέφονται κανονικά

Περιμένω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Εγω για σημαδια απο ξυλο τα βλεπω και μπορει να κοπανησαν πουθενα σε καμια ριζα.Για μενα μην πανικοβαλεσαι κανε τις αλλαγες σου, ριξε τα νιτρικα σου και ριξε και κανενα αντιχλωριο με αλοη ή κατι παρομοιο για να βοηθησεις να φτιαξουν τα ψαρια παλι την βλεννα τους.Τσεκαρε τι παιζει με τα νιτρικα σου και γιατι ειναι τοσο ψηλα αυτο πρεπει να σε ανυσηχει πιο πολυ.Παρατεταμένη εκθεση σε υψηλα νιτρικα εχει ασχημες συνεπειες.Συνεχισε να παρατηρεις τα ψαρια και εμεις εδω ειμαστε αν παει κατι στραβα.Εχε το νου σου γιατι σε βρομικο νερο τα ψαρια με πληγες ειναι ευκολο να κανουν μυκητιασεις.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα 50% νερό με λίγο παραπάνω αντιχλώριο και συμπλήρωμα βακτήρια. Παράλληλα ξεκίνησα να ρίχνω και Mellafix. Το παρακολουθώ και θα ενημερώσω.

Τα νιτρικά μου ανέβηκαν μάλλον γιατί άργησα να κάνω αλλαγή νερού την τελευταία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιβεβαιώσεις άν αυτό το πράγμα είναι σάν άσπρη γλίτσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιβεβαιώσεις άν αυτό το πράγμα είναι σάν άσπρη γλίτσα?

Δεν δείχνει για γλίτσα. Περισσότερο σαν αποχρωματισμός φαίνεται τουλάχιστον για τον Alenquer.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά πέσανε στο 30 μετά από μια καλή αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά ανέβηκαν πάλι στο 100 και 4 από τους δίσκους παρουσιάζουν τα ιδια συμπτώματα.

Η βάση το πάνω πτερυγίου ασπρίζει.

Νέα αλλαγή νερού, άνοδος θερμοκρασίας στους 30 , αεραντλία και βλέπουμε.

Τι είναι αυτό ρε παιδιά ????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα.

Δεν πάνε καλά τα πράγματα :(

IMG_2440_zps6f468715.jpg

IMG_2438_zps8a9a18c9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάτι από τα παρακάτω?

Costia

Columnari

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ανεβαινουν ετσι τα νιτρικα σου? Τα φιλτρα ειναι καθαρα? Επισης τα ψαρια ξυνονται?

Και εγώ αυτό ψάχνω να βρω. Τα φίλτρα είναι καθαρά και τα ψάρια δεν ξύνονται. Δείχνουν σαν κάτι να τα ενοχλεί άσχημα. Αυτά που έχουν τις λευκές κηλίδες είναι τώρα 4 !!!!! και δείχνουν πολύ στρεσαρισμένα.

Έχουν αρχίσει να επηρεάζονται και οι Καρδινάλιοι. Ήδη έχασα 2 και μερικοί ακόμα δεν τους βλέπω καλά :(

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα εκανα εγω στην θέση σου και εσυ απο εκει και περα αποφασιζεις μιας και τα ψαρια ειναι δικα σου :) .Αρχικα πριν με κραξουν ΟΧΙ δεν ειμαι υπερ της χρησης φαρμακων ασκοπα αλλα στην περιπτωση σου τα πραγματα δεν πανε καλα και η ασθενεια εξαπλωνεται προφανως γρηγορα.Για μενα λοιπον κανε θεραπεια με sera protazol professional που ειναι και για παρασιτα και για μυκητιασεις(οπου αυτο και φοβαμαι).Πριν ξεκινησεις την θεραπεια καλο θα ειναι δεις τι παζει με τα νιτρικα στο ξαναλεω.Μιας και δεν θα ηθελες να κανεις θεραπεια στα ψαρια και πανω σε ολο αυτο το στρες που περνανε να ζουνε και σε ασχημες συνθηκες,δεν θα βοηθησει καθολου τα πραγματα.Κανε παλι αλλαγη μαζι με σκουπα οσο μπορεις.Μειωσε το ταισμα σου μερικες μερες αν ειναι να κρατησεις καλυτερη ποιοτητα νερου δεν πειραζει.Τσεκαρε οτι τα φιλτρα σου ειναι σιγουρα καθαρα.Βαλε την αεραντλια στο φουλ και αν δεις οτι τα ψαρια ζοριζοντε να αναπνευσουν ριξε λιγο αλατακι στο νερο θα τα βοηθησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα Σαβατοκύριακο τυχαίνουν όλα. !!!!!

Τα μόνα φάρμακα που έχω είναι General Cure και Furan 2. Αν όμως περιμένω μέχρι την Δευτέρα δεν θα έχει μείνει λέπι μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου απο το να κανεις μια λαθος θεραπεια και να επιβαρυνεις την κατασταση καλητερα μην την κανεις καθολου.Το μεν general ειναι αντιπαρασιτικο το δε furan αντιβακτηριακο.Κανενα απο τα 2 δεν κανει τιποτα για μυκητες.Δεν θελω να σου πω κανε αυτο ή μην κανεις το αλλο γιατι κανεις δεν μπορει να σου πει σιγουρα απο μια φωτο ακριβως τι συμβαινει και σιγουρα δεν θελω να παρω τα ψαρια σου στο λαιμο μου.Εγω παντως αυτην την θεραπεια δεν θα την εκανα.Στην θεση σου θα εκανα φουλ αλλαγες να κρατησω το νερο καθαρο και οξυγονομενο καλα και θα εβαζα απο τωρα το αλατι που λεγαμε παραπανω μεχρι την Δευτερα οπου πρεπει να ξεκινησεις θεραπεια.Θα σου ελεγα για καραντινα αν υπαρχει αλλα αφου λες οτι την ακουσαν και οι καρδιναλιοι πας για θεραπεια παντου.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου απο το να κανεις μια λαθος θεραπεια και να επιβαρυνεις την κατασταση καλητερα μην την κανεις καθολου.Το μεν general ειναι αντιπαρασιτικο το δε furan αντιβακτηριακο.Κανενα απο τα 2 δεν κανει τιποτα για μυκητες.Δεν θελω να σου πω κανε αυτο ή μην κανεις το αλλο γιατι κανεις δεν μπορει να σου πει σιγουρα απο μια φωτο ακριβως τι συμβαινει και σιγουρα δεν θελω να παρω τα ψαρια σου στο λαιμο μου.Εγω παντως αυτην την θεραπεια δεν θα την εκανα.Στην θεση σου θα εκανα φουλ αλλαγες να κρατησω το νερο καθαρο και οξυγονομενο καλα και θα εβαζα απο τωρα το αλατι που λεγαμε παραπανω μεχρι την Δευτερα οπου πρεπει να ξεκινησεις θεραπεια.Θα σου ελεγα για καραντινα αν υπαρχει αλλα αφου λες οτι την ακουσαν και οι καρδιναλιοι πας για θεραπεια παντου.

Απο φωσφορικα τη λεει?

Και κανε και αυτο που σου λεει ο Στεφανος!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η κατάσταση είναι ίδια. Δύο από τους δίσκους φαίνονται πολύ καταπονημένοι και κρύβονται. Ούτε φυσικά έφαγαν κάτι.

Νιτρικά 30

Αμωνία 0

Φωσφορικά 0

GH 6

KH 6

ph 7

Θερμοκ. 30

Εδώ είναι και ένα video

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι για κάποια λόγο έχει γονατίσει η βιολογία σου, και χωρίς βιολογία... Εγώ θα έψαχνα άμεσα για καλό μπόλι.

Μπορείς να μετρήσεις νιτρώδη;

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι για κάποια λόγο έχει γονατίσει η βιολογία σου, και χωρίς βιολογία... Εγώ θα έψαχνα άμεσα για καλό μπόλι.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι για κάποια λόγο έχει γονατίσει η βιολογία σου, και χωρίς βιολογία... Εγώ θα έψαχνα άμεσα για καλό μπόλι.

Μπορείς να μετρήσεις νιτρώδη;

Από που προκύπτει αυτό ρε παιδιά ?

Νιτρώδη δεν μπορώ να μετρήσω. Προτείνετε να πλακώσω το φίλτρο και το νερό με βακτήρια? Αν είναι έτσι οι συχνές αλλαγές νερού δεν θα βοηθήσουν αλλά θα χειροτερέψουν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μπερδεύτηκα . Τα νιτρώδη NO2 είναι 0

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που μετρας νιτρικα μην σε ανχωνει.Δεν μπορεις να μετρας νιτρικα και μαλιστα που ανεβαινουν 70 μοναδες το 24ωρο στο αστρωτο ενυδρειο :P .Ψαξε μεσα στο ενυδρειο αν εχει πεθανει κατι και σαπιζει χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι και για αυτο ανεβαινουν τα νιτρικα. Απο το βιντεακι που βλεπω τα ψαρια η γνωμη μου εξακολουθει να ειναι πως παλευεις με μυκητιαση.Πες μας μερικα πραγματα για το ενυδρειο μιας και κακως δεν συμπληρωθηκε η φορμα (φιλτρα,ψαρια,ρουτινες,ταισματα,λιτρα).Μου κανει μεγαλη εντυπωση που ανεβαζεις τοσο πολλα νιτρικα και τοσο γρηγορα και ειδικα οταν βλεπω απο τις φωτο και το βιντεο οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι και ξερακιανο.Εχεις αρκετα φυτακια.Μπορει να ειναι αργης αναπτυξης αυτα που βλεπω αλλα και παλι........70 μοναδες που ανεβηκαν σε 24 ωρες ειναι περιεργο.Την θερμοκρασια στην θεση σου θα την αφηνα εκει που ηταν.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο με Δίσκους

Γενικές Πληροφορίες

Μοντέλο: RIO 24000K ΤΥΠΟΥ

Διαστάσεις Ενυδρείου :

Συνολικά Λίτρα: 240

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Anubias nano, Echinodorus Bleheri, Cryptocoryne, Valisneria, ricia

Ψάρια: 7 X δίσκοι, 1 X Ramirezi, 10 X Cardinals , 8 corrys

Ασπόνδυλα: 4 Helena, 4 Zebra, 4 Amano

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Αυτοκόλητο

Πέτρες:

Ξύλα: Μια μεγάλη ρίζα απο pet shop

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: Carat 6

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Κεντρικός 2 Χ Τ5 (2 χ 54W )

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη (15:00 -23:00)

Βοηθητικός: Led bar. Ανάβει 2 ώρες πριν και σβήνει 2 ώρες μετά τον κενρικό.

Moonlight: Led blue bar. Ανάβει 15 λεπτά πριν σβήσει ο κεντρικός και σβήνει 1 ώρα μετά τον βοηθητικό.

Λοιπός Εξοπλισμός

UPS 900VA σε μόνιμη λειτουργία.

Ph digital real time meter σε μόνιμη λειτουργία.

Ψηφιακό θερμόμετρο

JBL AquaCristal 11W UV fliter (δεν το λειτουργώ το τελευταίο διάστημα).

Eheim ταίστρα (όταν απουσιάζω)

Eheim Compact 1000 τρόμπα για τις αλλαγές νερού απο το βαρέλι.

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: JBL 1500l/hour + Εσωτερικό του RIO

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jagger 150 W + του RIO

Λίπανση: Flourish Excell

Παροχή CO2: 24/7 (τώρα κλειστό)

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή τρείς φορές την ημέρα:Καταψυγμένη τροφή Skender , Spirulina, Tetra Discus

Παράμετροι

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH):14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3):50

Φωσφορικά (PΟ4):0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 28°C (τωρα 30)

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Περίπου 30% κάθε Κυριακή.

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρέλι απο την προηγούμενη με αντιχλώριο.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμός σφουγγαριών φίλτρου με νερό ενυδρείου κάθε μήνα.

preview εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/89171-pan-rio-240/

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να την συμπληρωσεις :) Τα νιτρικα παλι ανεβαινουν εχε τα το νου σου οπως και τα ταισματα.Το αλατι το εριξες?Ασε την κατεψυγμενη στην ακρη μεχρι να τελειωσει ολο αυτο και κανε μια αλλαγη νερου σιγουρα μεσα στην μερα. Ποσο καιρο μετρας τετοια ΝΟ3?

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακό αλάτι δεν είχα να ρίξω. Ίσως ζητήσω να μου φέρει κάποιος το απόγευμα στη πίτα.

Έχω μειώσει τα ταίσματα. ΝΟ3 νιτρικά μετράω τις τελευταίες 3-4 ημέρες.

Σημείωση

Οι καρδινάλιοι συνεχίζουν να πεθαίνουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εριχνα και μαγειρικο στην περιπτωση σου(οπως και εχω κανει) αλλα τεσπα.H μονη διαφορα απο το ενυδρειακο ειναι πως εχει μεσα ιωδειο.Δεν λεω πως το ιωδειο κανει καλο στα ψαρια του γλυκου νερου(τα cory ειναι ευαισθητα) αλλα σε χαμηλες συγκεντρωσεις (δεν ειπαμε να το κανουμε reef) και για μια φορα σιγα ασε που με τις αλλαγες που κανεις τωρα για ποσο νομιζεις πως θα κατσει μεσα στο νερο και σε τι ποσοστο?.Αν θες να περιμενεις μεχρι το απογευμα αν εχει καποιος να σου φερει ενυδρειακο καλως :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...